Μανιακο Επεισοδιο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Μανιακο Επεισοδιο..

    Κι εκει που ελεγα πως θα ηρεμησω λιγο απ την υπερενταση κ θα μπορεσω να ζησω φυσιολογικα δεν ξερω τι σκ@τ@ στραβωσε κ ενω ημουν σε ελεγχομενη υπομανια κ επειρνα κ τα φαρμακα μου εκανα μανιακο επεισοδιο...επεσε καπακι κ το θεμα της διατροφικης διαταραχης που εχω..δεν αντεχω αλλο ρε παιδια ποτε πια θα ηρεμησω?? δεν παλευεται αλλο πραγματικα ολοι μου λενε οτι ειμαι δυνατη κ θα τα καταφερω αλλα εγω δεν το βλεπω αυτο σε μενα φυσικα κ εγω σε καποιον αλλο που ηταν στη θεση μου τα ιδια θα λεγα αλλα αλλιως ειναι να το βιωνεις κ αλλιως να εισαι απεξω κ να δινεις συμβουλες...
    Ηδη απο την προηγουμενη βδιμαδα αισθανομουν full στην ενεργεια κ οτι ειμαι τελεια κ μπορω να κανω τα παντα κ ειμαι the best..κ το πιστευα..η αρχη του επεισοδιου ξεκιναει σαββατο πρωι με εμενα να ειμαι τοσο ευδιαθετη θαρρεις κ ειχα παρει 10 exstasy να εχω ντυθει υπερπαραγωγη να εχω βαλει ο,τι πιο πολυχρωμο κ προκλητικο κ sexy ειχα..κοιτιεμαι στον καθρεφτη επι 5 λεπτα κ για πρωτη φορα λεω ποσο ομορφη ειμαι ποσο καραγκομεναρα κ φαντασιωνομαι αγριο sex κ τετοια πραγματα τελοςπαντων...κατεβηκα μετα αγορα εκανα τρελο shopping βασικα δεν καταλαβαινα τι εκανα ξοδεψα ετσι στο ακυρο πανω απο 300 ευρω (κ εν μεσω κρισης χεχεχ) ολη μερα την εβγαλα στα μαγαζια κ πηγαινοντας απο δω κ απο κει δεν ηρεμουσα με τιποτα περπατουσα κ ενιωθα πριγκιπισσα ηθελα απεγνωσμενα να φασωθω με καποιον ηθελα με λιγα λογια να κανω τα παντα ενιωθα τοσο δυνατη κ ετοιμη να κατακτησω τα παντα..χαζογελουσα στο δρομο κουνιομουνα κ καπως προκλητικα με κοιταζαν καποιοι περιεργα αλλα χεστηκα...οι γονεις μου ανησυχησαν γιατι μεχρι το βραδυ δεν ειχα γυρισει τελοςπαντων με βρηκαν εγω σεν ηθελα εντωμεταξυ με τιποτα να γυρισω σπιτι κοντεψα να πλακωσω απ τα νευρα κ τη μανα μου...anyway την επομενη μερα ειχα κανει το σπιτι rock stusio με εμενα να εχω ντυθει σαν rock star κ να εχω τη μουσικη στο τερμα να χορευω να βγαινω στο μπαλκονι στο δρομο...τρελα κεφια χεχε...τη δευτερα παλι ντυνομαι sexy κι οποιος αντεξει βγαινω παλι για ψωνια μες στην τρελη χαρα δεν προλαβα να ξοδεψω πολλα γιατι λιποθυμησα μεσα σ ενα μαγαζι πες απ την υπερενταση πες κ οτι 3 μερες δεν ειχα φαει τιποτα ουτε ειχα κοιμηθει γιατι πολυ απλα ουτε νυσταζα ουτε πεινουσα τεσπα....με πανε στο νοσοκομειο συνηλθα γρηγορα ευτυχως αλλα δεν μπορουσα να κουνηθω ημουν τοσο εξαντλημενη ενω μεσα μου ηθελα να φυγω κ να συνεχισω το shopping...δυο μερες εμεινα στο παθολογικο γιατι ειχα παθει αφυδατωση κ δεν ειχα σχεδον καθολου ηλεκτολυτες απ τα καθαρτικα που επαιρνα...μετα ητανε να νοσηλευτω στο ψυχιατρικο τμημα αλλα στο τσακ το γλιτωσα οι γιατροι στο νοσοκομειο επεμεναν οτι επρεπε να νοσηλευτω γιατι ειχα χασει τον ελεγχο κ μπορει να εκτεθω η να εκθεσω αλλους...την επεσα κ σε δυο γιατρους κ ελεγα συνεχως ποσο ομορφη ειμαι οτι να ναι.....η διαγνωση ηταν "μανιακο επεισοδιο"..ευτυχως συννενοηθηκαν με το γιατρο μου να μη νοσηλευτω αλλα μου διπλασιασε το abilify κ ειμαι υπο στενη παρακολουθηση τωρα..εντωμεταξυ τωρα ειμαι στο σχεδον ανιθετο....ενω νιωθω πως αντικειμενικα εχω διαθεση η τουλαχιστον πιστευω πως εχω ειμαι μουδιασμενη κ σωματικα κ συναισθηματικα.....δεν νιωθω τιποτα σχεδον, καταστολη κ απαθεια....οταν περπαταω ζαλιζομαι κ νομιζω πως θα πεσω, τρεμει η καρδια μου, τρεμουν τα παντα....πιστευω φταινε τα φαρμακα που τα αυξησε αλλα δεν αντεχω να ειμαι ετσι για πολυ ακομα...ξερει κανεις ποσο καιρο θα μου παρει να επενελθω κ να μην νιωθω σαν ζομπι??
    εντωμεταξυ καθομαι μες στο σπιτι συνεχεια ουτε να συγκεντρωθω μπορω ουτε να διαβασω ολα μου φαινονται περιεργα κ εξωπραγματικα....χτες πηγα με το αγορι μου βολτα στο θερμαικο στο λιμανι με το ζορι στεκομουνα κ περπατουσα σαν χαμενη μολις εσκυψα να δω τη θαλασσα ζαλιστηκα κ φοβηθηκα οτι θα πεφτα μεσα..ισως να ζαλιστηκα κ απ τη μποχα πιος ξερει...(τωρα που το σκεφτομαι εκει βρηκαμε να παμε??) τεσπα κ μετα στο αστικο με το ζορι στεκομουνα κ ρωτουσαν οι γριες αν εχω κατι κ ειχα την αισθηση οτι ολοι εμενα κοιτανε....

    τωρα μπορω κ σκεφτομαι πιο ψυχραιμα κ λιγακι ντρεπομαι για τις ακροτητες που εκανα αλλα απ τη αλλη λεω οτι δεν ηταν στο χερι μου κ προσπαθω να ηρεμησω.....σκεφτομαι συνεχεια πως στη διπολικη απ το ενα ακρο πας στο αλλο..κ αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πωε εκανα μανιακο επεισοδιο ενω ημουν σε ελεγχομενη υπομανια κ πιστευα οτι αρχιζα να σταθεροποιουμαι....

    αυτη ηταν η εμπειρια μου ελπιζω να μην υπαρξει παρομοια....οσοι εχετε κανει μανιακο η εστω υπομανιακο γραψτε αν θελετε πως ηταν σε εσας το επεισοδιο, πως νιωθατε , τι κανατε κτλ..
    ευχομαι ολα να πανε καλα για ολους μας! (αντε να δουμε...)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μου θυμιζεις τον εαυτο μου λιγακι που καποιες φορες εχω τρελη ζωντανια οπως αυτες τις μερες,και μετα πευτω σε ελαφρια ανια και καταθλιψη και ποναω παντου.
    Και επισης αυτο με την γκομεναρα το νιωθω και εγω ωρες ωρες νιωθω κουκλαρα και φαντασιωνομαι σεξ κλπ και αλλες ντρεπομαι να βγω απο το σπιτι.
    Ενταξη δεν κανω τοσο ακραια πραγματα σαν μεγαλυτερη σου και μαμα κιολας.Εσυ εισαι μικρουλα ετσι?Ενταξη και καλα κανεις και τα σπας και χορευεις αλλα να μην τρως και καθολου βρε γιατι??
    Σου βαλανε ορο φανταζομαι για να συνελθεις ετσι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν τα κανω αυτα τα πραγματα υπο κανονικες συνθηκες αλλα οταν εχεις διπολικη κ κανεις μανιακο επεισοδιο ειναι full το γκαζι εχεις τρελη ενεργεια κ μπορει να κανεις πολλα ακραια κ υπερβολικα πραγματα...εκεινη τη στιγμη δεν το καταλαβαινεις κ τα βλεπεις ολα φυσιολογικα κ απορεις κ ολας που βρηκες τοσες δυναμεις..
    να φανταστεις εγω υπο κανονικες συνθηκες ουτε σε καθρεφτη κοιταζομαι ουτε την πεφτω σε οποιο να ναι ουτε με θεωρω καραγκομεναρα (μαλλον μπαζο κ loser με θεωρω) αλλα εκεινη τη στιγμη ερχονται τα πανω κατω..δεν ετρωγα γιατι πραγματικα δεν ειχα ορεξη να φαω δεν ενιωθα πεινα μεσα στην απολυτη ευτυχια που βρισκομουν..
    μου βαλανε κ ορο κ μου κανανε κ κατι ενεσεις κ με μπουκωνανε με το ζορι εντωμεταξυ το φαγητο (οπως σε ολα σχεδον τα νοσοκομεια) ηταν για τον P00T$o τελειως...σε σημειο που αγανακτησα κ οταν ηρθε σε μια φαση μια νοσοκομα με ενα πιατο ρυζι με κοτοπουλο κ με επρηζε φαε κ φαε τσαντιστηκα κ την ειπα "τι λες ρε αμα το φαω εγω αυτο θα γινω σαν κ σενα" (νταξει η συγκεκριμενη ηταν λιγο γεματουλα) κ πεταξα το πιατο στο πατωμα μετα φωναζε αυτη φωναζα κ εγω ημουνα εκτος ελεγχου τελειως ηθελα να πλακωσω στο ξυλο οποιον εβρισκα μπροστα μου ο,τι να ναι....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Τι να σου πω δεν μου εχει τυχει να κανω κατι τοσο ακραιο αλλα και σε μενα υπαρχει αυτη η αλλαγη διαθεσης σε μικρα επιπεδα ομως.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Mακαρι αλλα παντα εκει που λεω οτι εχω κατι υπο ελεγχο κ πανε τα πραγματα προς το καλυτερο κατι στραβωνει κ γινονται ολα κ#%*$.....
    Διπολικη εχεις κι εσυ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Πάντως υποτιμάς πολύ το γεγονός ότι δεν τρως κανονικά, η ζαλάδα και η αδυναμία είναι σίγουρα και από αυτό. Πρόσφατα έπαθα γαστρεντερίτιδα και δε μπορούσα να φάω για δυο μέρες γιατί τα έβγαζα όλα, όταν σηκώθηκα από το κρεβάτι έκανα πέντε βήματα και ζαλιζόμουν από την αδυναμία. (Δεν παίρνω κάποιο φάρμακο.) Εσύ από ό,τι κατάλαβα υποσιτίζεσαι επί μονίμου βάσεως, πόσο πια να αντέξει ο οργανισμός χωρίς ''καύσιμα''; Τώρα που παίρνεις και αυξημένα φάρμακα, προσπάθησε βρε να τρως λίγο καλύτερα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχω και διατροφικη διαταραχη συν τοις αλλοις νευρικη βουλιμια συγκεκριμενα...γενικα προσπαθω να τρωω ισορροπημενα κ οχι παχυντικα φαγητα εκτος απο τις φορες που κανω βουλιμικο επεισοδιο...αλλα τωρα 3 μερες δεν το εκανα επιτηδες πραγματικα ειχα τοση ενεργεια μεσα μου που δεν μπορουσα να φαω δεν σκεφτομουν καν το φαι...ουτε να κοιμηθω μπορεσα 3 μερες...χορευα ετρεχα ψωνιζα κ δεν κουραζομουν...μετα κατερρευσα τωρα το παλευω αλλα με τοσα φαρμακα πιο πολυ να ξερασω μου ρχεται παρα να φαω.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Mακαρι αλλα παντα εκει που λεω οτι εχω κατι υπο ελεγχο κ πανε τα πραγματα προς το καλυτερο κατι στραβωνει κ γινονται ολα κ#%*$.....
    Διπολικη εχεις κι εσυ??

    Δεν εχω τιποτα πλεον μονο αγχος.Παθενα κρισεις πανικου αλλα τωρα σπανια.
    Και καμια φορα βλεπω εφιαλτη με προταγονιστη τον προιν αντρα μου.Βλεπω οτι με κινηγαει να με σκοτωσει.
    Παντως ρε παιδι μου παρατηρω οτι ολοι εδω εκτος εμενα δεν εχουν παιδια.Ενοω οτι οι ανθρωποι με ψυχολογικα προβληματα δεν μπορουν να κανουν παιδια και γιατι?Ευτηχως που προλαβα και εκανα πριν με πιασουν τα ψυχ μου.Εχω διαβασει για δηπολικη διαταραχη και ειναι δυσκολη ασθενεια υπομονη τι αλλο να σου πω?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    δηλαδή δεν καταλάβαινες πως όλα αυτά είναι υπερβολικά ώστε να βάλεις ένα φρένο στον εαυτό σου?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by claire View Post
    δηλαδή δεν καταλάβαινες πως όλα αυτά είναι υπερβολικά ώστε να βάλεις ένα φρένο στον εαυτό σου?
    οχι ρε συ πραγματικα δεν καταλαβαινα τα εβλεπα ολα τελεια κ φανταστικα κ ενιωθα πως μπορω να κανω τα παντα κ ημουν η καλυτερη κτλ.. κ τα πιστευα κιολας αυτο ειναι το περιεργο...δεν μπορουσα με τιποτα να βαλω φρενο γιατι δεν καταλαβαινα πως ολη αυτη η ενεργεια κ η διαθεση παραειναι φυσιολογικη....τωρα που ειμαι πιο πεσμενη το καταλαβαινω αλλα εκεινες τις στιγμες πετουσα στα συννεφα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    lacrymosa γλυκο μου κοριτσακι,
    οπως εχω αναφερει ξανα εχω κανει και γω μανια και πιστεψε με ολα αυτα που περιγραφεις μου ειναι τρομερα γνωριμα.
    δεν θελω να πω ακριβως τι εκανα και τι ενιωθα τοτε,οχι γιατι θεωρω οτι με υποτιμανε,απλα με πονανε πολυ και ας εχει περασει μια δεκαετια απο τοτε.
    απο οτι καταλαβαινω τωρα βρισκεσαι στη φαση της "προσγειωσης".σωστα?
    σου ευχομαι ολοψυχα να ερθει η νορμοθυμια στην ψυχουλα σου και ναι-αργα ή γρηγορα- θα ερθει!!!
    Last edited by amelie74; 07-04-2011 at 19:45.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    amelie μου σε ευχαριστω παααρα πολυ!! ναι ειμαι στη φαση της "ανωμαλης προσγειωσης" απ τα ψηλα στα χαμηλα...δεν ξερω αν κ ποτε θα μου ερθει νορμοθυμια παντα εκει που πανε τα πραγματα προς το καλυτερο κατι γινεται κ στραβωνουν...

    σκεφτομαι τωρα πιο νηφαλια αυτα που εκανα κ ντρεπομαι πραγματικα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ για καποια απ αυτα...εκεινη τη στιγμη δεν ημουν εγω...σκεφτομαι οτι ισως εγινα κ ρεζιλι αλλα δεν με νοιαζει τοσο αυτο, σκασιλα μου τι γνωμη θα σχηματισαν για μενα, πιο πολυ ντρεπομαι κ εχω με τον εαυτο μου το θεμα..θελω να τρεξω καπου να κρυφτω να γλιτωσω απ τον εαυτο μου που με κυνηγαει....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    α! και κατι ακομα....το γεγονος οτι τα φρενα μου λειτουργουν ακομα,οφειλεται στο οτι παιρνω πολυ ισχυρη δοση αντιψυχωσικου(και οχι μονο)
    αν και ωρες-ωρες υπολειτουργουν....
    παρε τωρα και μια "θετικη ανατροφοδοτηση" επειδη μου εισαι ιδιαιτερα συμπαθης!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ισως η ενοχικοτητα σου εχει να κανει και με το γεγονος οτι εισαι σε φαση καταθλιψης.
    ολοι οι καταθλιπτικοι νιωθουν ενοχες.
    οπως και η ιδια λες "δεν ησουν εσυ".
    και γω απειρες φορες,δεν ημουν ο εαυτος μου αλλα καποια αλλη,την οποια δεν μπορουσα να ελεγξω.
    και μετα ερχοταν η καταθλιψη και οι ενοχες.
    να μην ντρεπεσαι σε παρακαλω για τον εαυτο σου.
    οτι εγινε,εγινε.
    να σκεφτεσαι απλα,πως αργα η γρηγορα,με την βοηθεια και των φαρμακων,θα εισαι και παλι η ΛΑΚΡΥΜΟΖΑ με το κοφτερο μυαλο της,την καλλιεργια που διαθετει και την ευαισθητη ψυχουλα της.
    προσπαθησε σε παρακαλω να την δεις αυτη την λακρυμοζα.
    εγω παντως αυτην την λακρυμοζα βλεπω αν σου λεει κατι αυτο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    amelie μου σε ευχαριστω πααααρα πολυ για τη στηριξη πραγματικα δεν εχω λογια....
    μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες....εγω παντως προς το παρον δεν βλεπω αυτη τη λακρυμοζα που περιγραφεις αλλα μια λακρυμοζα ανημπορη να κανει οτιδηποτε, αποτυχημενη, καταδικασμενη να μην ηρεμησει ποτε, μες στις ενοχες κ τις δυσαρεστες σκεψεις....
    ασε εμενα μου το διπλασιασε τερμα το abilify 30 mg παιρνω τη μεγιστη δοση.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  2. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 08:37
  3. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •