ΕΚΦΡΑΣΗ-ΠΑΡΑΝΟΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33

    ΕΚΦΡΑΣΗ-ΠΑΡΑΝΟΙΑ

    Καταρχήν καλησπέρα σε όλους σας.Ξεκίνησα να ψάχνω στο ιντερνετ για την συναισθηματική νοημοσύνη και τελικά βρήκα αυτό το site...ίσως με βοηθήσει κι εμένα να φτιάξω λίγο την ψυχολογία μου και τον εαυτό μου προς το καλύτερο.Δύο προβλήματα με απασχολούν και μου έχουν χαλάσει την όλη διάθεση μου και μάλλον πάω βουρ...για χωρισμό αν συνεχίσω έτσι.
    1.Εχω σοβαρό πρόβλημα με την έκφραση...δεν το είχα καταλάβει...μου βγήκε στην πορεία. Έχω μια σχέση ενάμιση χρόνο.(Να σημειώσω ότι τον σύντροφό μου τον είχα γνωρίσει απο το ιντερνετ.)Πάει πολύ καλά η σχέση ,δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα,και μου έχει πει ότι αφού τακτοποιήσει την δουλειά του και έχουμε κλείσει και τα 2 χρ.να συζητήσουμε αν είναι για κάτι ποιο σοβαρό.
    Όταν όμως δημιουργείται κάποιο πρόβλημα και καθόμαστε να το συζητήσουμε μάλλον...μόνος του το συζητάει.Αισθάνομαι ώρες ώρες σαν χαζή.Λες και δεν έχω άποψη για τίποτα...να πω την γνώμη μου.Εκείνος είναι τρομερά ομιλητικός...το αντίθετο απο εμένα δηλ.
    Το αποτέλεσμα όλου αυτού είναι ότι έχει δημιουργηθεί θέμα . Είναι λέει σαν να μιλάει στον τοίχο....εγώ κάθομαι εκεί και τον κοιτάω σαν χαζή...πραγματικά.Σπάνια θα πιάσω τον εαυτό μου να με έχει πιάσει λογοδιάρροια....τι είναι αυτό? Έτσι είμαι όμως και όταν βγαίνω με τις φίλες μου έξω(εκτός κι αν είναι να διατυμπανίσω το πρόβλημα που έχω-τρομερό λάθος), και στην οικογένεια μου..Με ενοχλεί τρομερά αυτό...και κυρίως φοβάμαι ότι έτσι θα χάσω τον άνθρωπό μου.

    2.Έχω τρομερές ανασφάλειες για το μέλλον μου, για το αν θα καταφέρω να παντρευτώ(είμαι 33)και να κάνω παιδάκια... έχω πληγωθεί αρκετά στην ζωή μου απο προηγούμενες σχέσεις...δεν μπορώ να εμπιστευτώ εύκολα τον άλλον..Το αποτέλεσμα αυτού ήταν να αρχίσω να ψάχνω το κινητό του μήπως και βρω κάτι ύποπτο...όταν βρήκα στην αρχή της σχέσης μας μήνυμα απο μια πρώην του(με την οποία διατηρεί επαφή τηλ.)μου έγινε εμμονή και το έψαχνα συνέχεια.Το ήξερε γιατί του το είχα πει...όπως επίσης ήξερα ότι τον ενοχλεί . Του είπα ότι θα το σταματήσω και το σταμάτησα αφού στην ουσία δεν είχα πιάσει να γίνεται και κάτι ύποπτο.Είναι σε όλα άψογος..ούτε τον ψάχνω ,τα Π.Σ.Κύριακα τα περνάμε μαζί στο σπίτι του,με φροντίζει και παρόλο που δεν το εκφράζει πιστεύω ότι με αγαπάει. ʼλλαξε κινητό τώρα τελευταία και μου είπε ότι έκανε και ξεκαθαρισμα ονομάτων στις επαφές. ..Προχθές κοίταξα πάλι τον κατάλογό του (ενώ είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου οτι δεν θα το ξανακάνω)και βρήκα ένα όνομα...άσχετο γυναικείο εννοείτε(αλλιώς γιατί να με πειράξει)Νάντια...δεν το έχω ξανα ακούσει.Με έπιασε μια κατάθλιψη...και τσακ! το έσβησα...δεν του το είπα...παρά έχω γίνει μια σπαστικιά τώρα και δημιουργώ θέμα για τσακωμό χωρίς λόγο.Δεν βρήκα μηνυμα ή κλήση...απλά το όνομα στον κατάλογο.Έχω γίνει παρανοΪκιά?Τον αγαπάω και δεν θέλω να τον χάσω...αλλά πραγματικά θέλω να ξεπεράσω και αυτά τα ελαττώματα που έχω και για το δικό μου καλό.Βοηθήστε με με την γνώμη σας... και συγνώμη για το κατεβατό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Γεια και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

    Όχι, δεν νομίζω πως έχεις γίνει \"παρανοϊκιά\" απλά δεν εμπιστεύεσαι αρκετά τον εαυτό σου για να εμπιστευτείς και τον άνθρωπο σου που όπως λες αγαπάς και δεν θέλεις να χάσεις...
    Έχεις χάσει πλέον τη ψυχραιμία σου πράγμα που χρειάζεται να ξαναβρείς για να επιβληθείς στον εαυτό σου για να μην παρεκτρέπεσαι σε πράγματα που μετά μετανοιώνεις...

    Όσον αφορά το πρώτο προσπάθησε να εισάγεις στη σκέψη σου το \"γιατί;\". Αυτό πιθανώς να σε βοηθήσει να συμμετέχεις κι εσύ σε μια κουβέντα που κάνεις είτε με τον άνθρωπο που αγαπάς είτε με τις φίλες σου είτε με τον οποιοδήποτε.

    ΥΓ:Το παρελθόν είναι κάτι που αλλάζει...;)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33
    Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...προσπαθώ!αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα...ξέρω ότι είναι λάθος και το ένα και το άλλο και θα προσπαθήσω να επιβληθώ στον εαυτό μου ακόμη πιο πολύ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Όπως σου είπα χρειάζεται ψυχραιμία...Δες το καθαρά σα θέμα προτεραιοτήτων...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •