Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 88 of 88
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by lost body View Post
    Οι παρενέργειες είναι άπειρες διότι όλα αυτά τα φάρμακα μεταβολίζονται στο σικώτι και στα νεφρά και χάνονται τουλάχιστον 10-20 χρόνια από τον Μ.Ο. ζωής

    http://antipsyxiatriki.gr/?p=61
    Σημερα ρωτησα τον γιατρο μου για το παραπανω θεμα!μου ειπε οτι αυτο δεν υσχιει!
    οτι ο μεσος ορος διαβιωσης εχει βγει κατα μεσω ορο 10-15 χρονια για τους ψυχασθενεις με βαρειες ψυχασθενειες και εχει να κανει με το καπνισμα,την κακη διατροφη,τις αυτοκτωνιες,την κακη διαβιωση και οχι τις παρενεργειες φαρμακων!
    οτι ο καθενας μπορει να γραφει και να υσχιριζεται οτι θελει στην Ελλαδα χωρις καμια συνεπεια!
    αυτο που μου ανεφερε εχει βγει απο στατιστικη του κρατους κ ο συγκεκριμενος το τροποποιησε οπως ηθελε!
    αν ειναι οντως ετσι!ελεος!στον καθε μ.....α που για δικους του λογους βγαζει ενα βιβλιο που δεν ελενγχει κανεις τι γραφει μεσα!ειναι δυνατον να περνουμε φαρμακα που μας κοβουν 20 χρονια ζωης?αυτο θα ηταν σκανδαλο!

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ.Α View Post
    Σημερα ρωτησα τον γιατρο μου για το παραπανω θεμα!μου ειπε οτι αυτο δεν υσχιει!
    οτι ο μεσος ορος διαβιωσης εχει βγει κατα μεσω ορο 10-15 χρονια για τους ψυχασθενεις με βαρειες ψυχασθενειες και εχει να κανει με το καπνισμα,την κακη διατροφη,τις αυτοκτωνιες,την κακη διαβιωση και οχι τις παρενεργειες φαρμακων!
    οτι ο καθενας μπορει να γραφει και να υσχιριζεται οτι θελει στην Ελλαδα χωρις καμια συνεπεια!
    αυτο που μου ανεφερε εχει βγει απο στατιστικη του κρατους κ ο συγκεκριμενος το τροποποιησε οπως ηθελε!
    αν ειναι οντως ετσι!ελεος!στον καθε μ.....α που για δικους του λογους βγαζει ενα βιβλιο που δεν ελενγχει κανεις τι γραφει μεσα!ειναι δυνατον να περνουμε φαρμακα που μας κοβουν 20 χρονια ζωης?αυτο θα ηταν σκανδαλο!
    Μακαρι να ειναι οπως τα λες! Αλλα κ παλι πως μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι για το τι πραγματικα ισχυει?? Ποσα αλλα μας κρυβουν κ δεν μας τα παρουσιαζουν η τα παρουσιαζουν ωραιοποιημενα με σκοπο να μας καθυσυχασουν αλλωστε??

    (Ειχα ακουσει τυχαια συζητηση για εναν που επαιρνε λιθιο παρα πολλα χρονια κ ο γιατρος του ενω επρεπε να του το κοψει το συνεχιζε, με αποτελεσμα να αποκτησει κ αλλα προβληματα, καρδιολογικα, αναπνευστικα δεν θυμαμαι ακριβως, κ στα 45 πεθανε)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Μακαρι να ειναι οπως τα λες! Αλλα κ παλι πως μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι για το τι πραγματικα ισχυει?? Ποσα αλλα μας κρυβουν κ δεν μας τα παρουσιαζουν η τα παρουσιαζουν ωραιοποιημενα με σκοπο να μας καθυσυχασουν αλλωστε??

    (Ειχα ακουσει τυχαια συζητηση για εναν που επαιρνε λιθιο παρα πολλα χρονια κ ο γιατρος του ενω επρεπε να του το κοψει το συνεχιζε, με αποτελεσμα να αποκτησει κ αλλα προβληματα, καρδιολογικα, αναπνευστικα δεν θυμαμαι ακριβως, κ στα 45 πεθανε)
    αυτο μου το ειπε οτι το λιθιο ειναι βαρυ φαρμακο γι'αυτο και σε οποιον το δεινουν του κανουν καθε μηνα μετρηση στο αιμα για να δουν τα επιπεδα.αλλα το προβλημα το εχουν μονο με το λιθιο.
    εκτος αυτου καθε εξαμηνο πρεπει να κανουμε αξετασεις γενικες για να παρακολουθουμε αν μας πειραζουν καπου!εσενα δεν σου εχουν πει να κανεις?
    και αντιβιωση να περναμε μια ζωη θα καναμε γενικη να δουμε μην εχουμε καποιο προβλημα!

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ.Α View Post
    αυτο μου το ειπε οτι το λιθιο ειναι βαρυ φαρμακο γι'αυτο και σε οποιον το δεινουν του κανουν καθε μηνα μετρηση στο αιμα για να δουν τα επιπεδα.αλλα το προβλημα το εχουν μονο με το λιθιο.
    εκτος αυτου καθε εξαμηνο πρεπει να κανουμε αξετασεις γενικες για να παρακολουθουμε αν μας πειραζουν καπου!εσενα δεν σου εχουν πει να κανεις?
    και αντιβιωση να περναμε μια ζωη θα καναμε γενικη να δουμε μην εχουμε καποιο προβλημα!
    το λιθιο ναι ειναι για τον πουτσο κ επικινδυνο φαρμακο κ παλιο, υπαρχουν πολλα πιο συγχονα να παρεις...:P

    εγω το ρωτησα στη γιατρο μου επειδη ολα αυτα τα κωλοφαρμακα μεταβολιζονται στο συκωτι κ μπορει να προκυψουν διαφορα προβληματα μηπως πρεπει να κανω εξετασεις γιατι φοβαμαι κ μου ειπε οτι δεν πρεπει να φοβαμαι κ οτι δεν ειναι κ τοσο βαρια αυτα που παιρνω... ( ε καλα τι θα μου λεγε.) αλλα εγω βεβαια δεν πειστηκα προς το παρον δεν εχω κανει εξετασεις αλλα σκοπευω να κανω γιατι μπορει να εχω αρχισει κατι να παθαινω.....

    κ ρε γαμωτο πες οτι οκ τωρα δεν εχω, εφοσον θα πρεπει να τα παιρνω μια ζωη καποια στιγμη θα γινει το κακο... ειμαι 20 κ αν ζησω πχ ως τα 70 ειναι δυνατον να μην εχω παθει τιποτα????
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #80
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    βρηκα την σελιδα που λεει πως οι παρενεργειες απο τα φαρμακα ειναι η 4η αιτια θανατου ----> http://www.scribd.com/doc/5704858/-4-

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    πιστευω πως οι παρενεργειες εχουν να κανουν και με τον οργανισμο εγω πχ ουτε παχυνα με τα ψυχοφαρμακα και οσα φαρμακα παιρνω αλλους τα ιδια τους κανουν ψιλο-φυτα ενω εμενα δεν με πιανουν τοσο και ειμαι μονιμως σχεδον τσιτα, βεβαια 10 φορες λιγοτερο απ οταν ημουν τοτε παλια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #82
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Eγω με τα φαρμακα και παχυνα και αλλες παρενεργειες ειχα και ειμαι της αποψης οτι θελουν πολυ προσοχη. Επισης, δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα κανεις δεν ξερει πως λειτουργουν τα φαρμακα πχ τα αντιψυχωσικα ειναι τελειως αγνωστο, υπαρχουν μονο καποιες "υποθεσεις", πχ υποθεση της ντοπαμινης, που παραμενει υποθεση. Τα δινουν, εχουν δει οτι εχουν "καποιο" αποτελεσμα (καταστολης στην πραγματικοτητα και οχι βεβαια θεραπειας) και "υποθετουν" πως λειτουργουν. Εστω οτι λειτουργει ετσι. Χαιρετισματα δηλ. Και επισης τα αρνητικα συμπτωματα δεν απασχολουν καν τους γιατρους, ενω διαβαζω παντου οτι φερνουν μεγαλυτερη εκπτωση στη λειτουργικοτητα απο τα θετικα. Μην δεχεστε τυφλα οτι λεει ο γιατρος, ψαχτε το λιγακι και στο νετ πχ η με αλλους καταναλωτες υπηρεσιων ψυχ υγειας και τετοιων φαρμακων.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ναι αλλα ετσι συμβαινει σε πολλα φαρμακα π.χ. με την υπερταση.

    Μην πιστευεις καθε μαλ.. της Scientology που ειναι κατα των φαρμακων.

    Βασικα, απο την πικρη μου εμπειρια καταλαβα οτι πρεπει να δινονται οταν
    εισαι πολυ ασχημα και οχι πριν.

    Αλλα αμα εχεις κατι ειναι βλακεια να μη τα παρεις..

    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Eγω με τα φαρμακα και παχυνα και αλλες παρενεργειες ειχα και ειμαι της αποψης οτι θελουν πολυ προσοχη. Επισης, δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα κανεις δεν ξερει πως λειτουργουν τα φαρμακα πχ τα αντιψυχωσικα ειναι τελειως αγνωστο, υπαρχουν μονο καποιες "υποθεσεις", πχ υποθεση της ντοπαμινης, που παραμενει υποθεση. Τα δινουν, εχουν δει οτι εχουν "καποιο" αποτελεσμα (καταστολης στην πραγματικοτητα και οχι βεβαια θεραπειας) και "υποθετουν" πως λειτουργουν. Εστω οτι λειτουργει ετσι. Χαιρετισματα δηλ. Και επισης τα αρνητικα συμπτωματα δεν απασχολουν καν τους γιατρους, ενω διαβαζω παντου οτι φερνουν μεγαλυτερη εκπτωση στη λειτουργικοτητα απο τα θετικα. Μην δεχεστε τυφλα οτι λεει ο γιατρος, ψαχτε το λιγακι και στο νετ πχ η με αλλους καταναλωτες υπηρεσιων ψυχ υγειας και τετοιων φαρμακων.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #84
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ποιος μιλησε για scientology? Μιλαμε για τις αποριες ψυχωτικου που ψαχνει τι του δινουν...Δεν ειμαι τυφλα κατα των φαρμακων, και μενα με βοηθησαν με τα θετικα συμπτωματα, ισως και να αυξησαν τα αρνητικα, αλλα γενικα τα παιρνω σταθερα και αυτη τη στιγμη ως συντηρηση δηλ χωρις να εχω κατι. Υποτιθεται οτι αν τα παιρνεις πριν, η κριση που θα κανεις αν κανεις θα ειναι ηπιοτερη γτ θα εχεις καποια καλυψη, ετσι λεει ο γιατρος και ετσι ελπιζω..Αλλα ειναι γεγονος οτι εχουν και ορια, τα οποια δε σου λενε, και μπορει να κανουν και ζημιες που επισης ειναι αμφιβολο αν θα σου πουνε ("οπως ολα τα φαρμακα"...)

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    παιδια οτι και να λεμε απο την στιγμη που πρεπει να τα περνουμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι!εμενα μου εχουνε πει ο γιατρος μου καθε 6 μηνες να κανω γενικη αιματος,αυτο και κανω!
    τωρα να καθομαι και να διαβαζω στο ιντερνετ τι γραφει ο καθενας για τισ παρενεργειες αυτο δεν με βοηθαει πουθενα!
    θα με γεμισει ανασφαλειες και τιποτα αλλο!

  11. #86
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Εχεις ενα point...lol

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Eγω με τα φαρμακα και παχυνα και αλλες παρενεργειες ειχα και ειμαι της αποψης οτι θελουν πολυ προσοχη. Επισης, δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα κανεις δεν ξερει πως λειτουργουν τα φαρμακα πχ τα αντιψυχωσικα ειναι τελειως αγνωστο, υπαρχουν μονο καποιες "υποθεσεις", πχ υποθεση της ντοπαμινης, που παραμενει υποθεση. Τα δινουν, εχουν δει οτι εχουν "καποιο" αποτελεσμα (καταστολης στην πραγματικοτητα και οχι βεβαια θεραπειας) και "υποθετουν" πως λειτουργουν. Εστω οτι λειτουργει ετσι. Χαιρετισματα δηλ. Και επισης τα αρνητικα συμπτωματα δεν απασχολουν καν τους γιατρους, ενω διαβαζω παντου οτι φερνουν μεγαλυτερη εκπτωση στη λειτουργικοτητα απο τα θετικα. Μην δεχεστε τυφλα οτι λεει ο γιατρος, ψαχτε το λιγακι και στο νετ πχ η με αλλους καταναλωτες υπηρεσιων ψυχ υγειας και τετοιων φαρμακων.
    Και τι στο καλο μπορεις να κανεις???? Πρεπει να τα παρεις!!!!! Ποσο δυνατος πρεπει να εισαι για να ξεπερασεις μονος σου μια τετοια ασθενεια?? Για ποσο καιρο μπορεις να το παλευεις μονος σου , εστω με την βοηθεια των δικων σου και ψυχολογου..??? Δεν παει ετσι...Δεν γινεται αλλιως, τα φαρμακα για καποιο λογο τα εβγαλαν ..Ναι , τα κολο ψυχοφαρμακα σε γαμανε εντελως , σε ριχνουν , δεν μπορεις να κανεις πραγματα που θελεις να κανεις , δεν μπορεις να ζησεις την ζωη σου, ουτε να διασκεδασεις οπως εκανες παλια , σου πανε πισω την σκεψη σου μπλοκαρουν το μυαλο, σε καταστελουν και σε αρωσταινουν!!!! Ομως δν μπορει κανεις να κανει αλλιως, πρεπει να βασιστεις καπου, να ακουσεις το γιατρο ακομα και οταν δεν παει αλλο και δεν θελεις να συνεχισεις να τα παιρνεις!!! Μιλαω γενικά, για τα ατομα με ψυχικες ασθενειες. Το αγορι μου ειναι ενα απο αυτα..!! Μια δοση αργεις να παρεις , και η ψυχωση παλευει να βγει ξανα στην επιφανεια!!! Οποτε μην ψαχνετε πολλα ,μονο τους γιατρους σας να συμβουλευεστε και τους γονεις σας οι οποιοι δεν θελουν σιγουρα το κακο σας!!!

  13. #88
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Εγω δεν εχω καμια αντιρρηση, τα παιρνω ανελειπως, αλλα κοιταζω και την αλλη πλευρα οτι στην ουσια ειναι καταστολη γενικη και οχι θεραπεια και οτι στην ουσια οχι μονο δεν υπαρχει θεραπεια αλλα ουτε καν ξερουν πως λειτουργει η ασθενεια, πχ η σχιζοφρενεια, ακομα. Μην ειμαστε τοσο στενομυαλοι. Η ευκολη λυση βεβαια ειναι να σκυψεις το κεφαλι, αλλα πρεπει να εχεις το νου σου με παρενεργειες, υπερβολικη δοσολογια, ποτε πρεπει να κοπουν καπια στιγμη κλπ.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. entact παρενεργειες
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 05-10-2018, 14:30
  2. παρενέργειες άγχους
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-10-2010, 00:46
  3. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 06:51
  4. ζολοτριν και παρενεργειες
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-04-2010, 19:49
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •