Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 88
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Μάλιστα λίγο πριν χωρίσουμε είχα πει εκνευρισμένος στον γιατρό μου γιατί δεν μου έκοβε τα φάρμακα από την στιγμή που είχα βρεί κάποιο στήριγμα στη ζωή μου. Μετά από αυτό όχι μόνο μου τα αύξησε αλλά μου έδωσε κι άλλο και μαζί με αυτό τελείωσε και η όποια σχέση είχα.
    Χωρίς φάρμακα, αλκοόλ και συναφή πάντως οι σεξουαλικές λειτουργίες θα πρέπει να είναι κανονικότατες...
    karol σορυ για το οφτοπικ
    δηλαδη insect πηγες για μαλι κ βγηκες κουρεμενος. ασε κ εγω κατι παρομοιο ειχα παθει.
    κ δεν σου εξηγησε γιατι στα αυξησε ?

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Για πεσ καρολ ,ποσο χρονων ειναι το παιδι και τι φαρμακα παιρνει?
    Ειναι 22...και παιρνει solian, zyprexa, akineton!!! αυτα παιρνει..1 ολοκληρο (σολιαν) και 2 μισα!! πρωι -βραδυ!!!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Karol, καταλαβαίνω τι περνάει ο φίλος σου και λυπάμαι για εκείνον. Είναι να μην σου συμβεί. Είναι κρίμα. Είναι μόνος του σε αυτό που βιώνει.. δυστυχώς.
    Είναι δύσκολο να κάνει σχέση ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος, πόσο μάλλον κάποιος που τα έχει βρεί σκούρα με αυτό τον τρόπο. Φαντάζομαι πως και η κοπέλα που ήταν μαζί μου για αρκετό καιρό θα είχε να πει παρόμοια με σένα. Μάλιστα λίγο πριν χωρίσουμε είχα πει εκνευρισμένος στον γιατρό μου γιατί δεν μου έκοβε τα φάρμακα από την στιγμή που είχα βρεί κάποιο στήριγμα στη ζωή μου. Μετά από αυτό όχι μόνο μου τα αύξησε αλλά μου έδωσε κι άλλο και μαζί με αυτό τελείωσε και η όποια σχέση είχα.
    Χωρίς φάρμακα, αλκοόλ και συναφή πάντως οι σεξουαλικές λειτουργίες θα πρέπει να είναι κανονικότατες...
    Εσυ ποσο καιρο ησουν με την κοπελα σου?? Ο,τι επαθες το επαθες ενω ησασταν μαζι η την γνωρισες αφου ηδη εγινες καλα και επερνες τα φαρμακα..???? Γιατι εγω με το αγορι μου ημασταν 2 μηνες μαζι και πενρουσαμε τελεια και ξαφνικα επαθε ψυχωση και νοσηλευτικε 1 μισι μηνα...και ολα αλαξαν πλεον...ολα , η προσωπικοτητα του...Εγω αλλον ειχα ερωτευτει....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    να παει κ σε αλλο ψυχιατρο.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by alexandros2985 View Post
    karol σορυ για το οφτοπικ
    δηλαδη insect πηγες για μαλι κ βγηκες κουρεμενος. ασε κ εγω κατι παρομοιο ειχα παθει.
    κ δεν σου εξηγησε γιατι στα αυξησε ?
    Ναι γιατι στα αυξησε ιnsect??? ποιος ητανε ο Λογος?? Εμενα το αγορι μου μου ειπε πως αν δεν του τα μειωσει ο γιατρος θα πεσει σε καταθλιψη...Εκει τον εκραξα, δεν αντεξα!!! :/ Θελω να το παλεψει ρε γαμωτο...ζηταω πολλα??? Διπλα του θα μεινω για οσο με θελει σαν φιλη του, εκει θα ειμαι και θα τον στηριζω...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    να παει κ σε αλλο ψυχιατρο.
    Η κλινικη που νοσηλευτικε φημιζεται ως παρα πολυ καλη!! Και ο ψυχιατρος του ειναι παρα πολυ καλος!! Μηπως ειναι λογικο ομως να εχει παρενεργειες?? Ψυχοφαρμακα ειναι αυτα...εδω με με μια ασπιρινιη και σε πιανει το στομαχι η υπνιλια...κ.τλ.π Αυτα ειναι πολυ πιο δυνατα!!!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ελα βρε καρολ, πως ξερεις οτι ειναι πολυ καλος? πηγε σε αλλον ,για να συγκρινει? ειναι καλος ψυχιατρος λογω φημης?
    Το παιδι παιρνει δυο δυνατα αντιψυχωτικα κ το ακινετον (μειωνει τις γνωστικες λειτουργιες).
    Ισως ενα αντιψυχωτικο να ηταν αρκετο!Επεμενε στο γιατρο του για τα προβληματα που του δημιουργουν? Αν δεν ρωταει κ γενικα αν δεν ψαχνεται ο ασθενης η οι κοντινοι του ανθρωποι , δεν θα ενδιαφερθει ποτε ο καλος ψυχιατρος για τα προβληματα που του δημιουργουν τα φαρμακα!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Καρολ ,διεγραψε κ κανενα μηνυμα, απο το προσωπικο σου inbox!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Καρολ ,διεγραψε κ κανενα μηνυμα, απο το προσωπικο σου inbox!
    διεγραψα..εχω χωρο τωρα...στειλε μου αν θες ! :) ..Εγω του λεω να τα λεει ολα στο γιατρο, πως νιωθει κ.τ.λ.π..ειναι πολυ περιεργο που παιρνει τοσα φαρμακα..Ρε το παιδι δεν εχει ορεξη για εξω, δεν θελει να δει τους γνωστους του...Ειναι προσηλωμενος σε μια τηλεοραση..Παλι καλα που γελαει λιγο...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πολλά χρόνια και δεν της είπα τίποτα. Με έζησε και σε περίεργες στιγμές.. κάποια πράγματα τα καταλαβαίνει η αλλη δεν είναι χαζή. Απλά σε κάποια φάση μου είπε πως πρέπει να κόψω τα ναρκωτικά. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε καταλάβει... Κάποιες φορές ήμουν ψόφιος, άλλες φορές ήμουν καλύτερα και ευδιάθετος, άλλες φορές θυμωμένος. Ήξερε κάποια πράγματα για μένα πριν με γνωρίσει καν από γνωστούς. Μάλλον θα σκεφτόταν σε τι τρελό έμπλεξα άραγε... ωστόσο δεν πιστεύω πως πέρασε και τόσο άσχημα. Το μόνο που θέλησα μετά από αυτή τη σχέση και γενικά τις σχέσεις είναι να δυναμώσω και να μην δίνω, δίνομαι. Είναι δύσκολο να συνειδητοποιείς πόσο μόνος είσαι.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Ισχυει δεν πρεπει να δινεσαι ολοκληρωτικα σε κανεναν...Πρεπει να κρατας πραγματα για τον εαυτο σου...Εγω αυτο κανω πλεον..Σε μια σχεση μονο δοθηκα 100/100 τελειωσε , και απο εκει και περα μου ειναι δυσκολο να ερωτευτω ξανα...Και με το παιδι που ημαστε τωρα , Ενιωσα τους 2 πρωτους μηνες πως βρηκα εναν ανθρωπο που ξερει να με χειριστει , και με κανει να νιωθω πραγματα πολλα..Αλλα μετα απ αυτο δυστυχως που εγινε αλλαξε τελειως , η προσωπικοτητα του, βγηκανε οολες οι ανασφαλιες στη επιφανεια, οι φοβιες ..ειναι πολυ ευαισθητος, παρα ειναι μαλλον και αυτο δυσκολευει την σχεση μας... + τις παρενεργειες που εχουν τα φαρμακα...!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καρολ το "καλος ψυχιατρος" κ "καλη κλινικη" ειναι υποκειμενικα κ σχετικα κ που γενικευτικα... Με βαση τα οσα εχω διαβασει στο θεμα σου θα σου προτεινα να ζητησετε κ δευτερη γνωμη απο αλλον γιατρο καθως κ να ενημερωσετε τον γιατρο που παει ο φιλος σου για ολες αυτες τις παρενεργειες, αν ειναι δυνατον να μη λεει ο φιλος σου πως νιωθει, αμα δεν πει κ δεν επιμενει σ αυτα που νιωθει πως θα καταλαβει ο γιατρος τη σοβαροτητα των παρενεργειων, τα δαχτυλα του θα μυρισει ?? Στην αναγκη καν το εσυ, δηλαδη ενημερωσε το γιατρο κ πες του πως τον βλεπεις τον φιλο σου κ σε τι κατασταση ειναι... περνας δυσκολα κ εσυ κ ο φιλος σου... σε καταλαβαινω κουραγιο.... οσο μπορεις να στεκεσαι διπλα του κ να τον στηριζεις... ειναι πολυ σημαντικο καποιος που εχει ενα προβλημα να εχει διπλα του ενα αγορι/κοπελα που τον αποδεχεται οπως ειναι, τον αγαπαει κ τον στηριζει.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καρολ το "καλος ψυχιατρος" κ "καλη κλινικη" ειναι υποκειμενικα κ σχετικα κ που γενικευτικα... Με βαση τα οσα εχω διαβασει στο θεμα σου θα σου προτεινα να ζητησετε κ δευτερη γνωμη απο αλλον γιατρο καθως κ να ενημερωσετε τον γιατρο που παει ο φιλος σου για ολες αυτες τις παρενεργειες, αν ειναι δυνατον να μη λεει ο φιλος σου πως νιωθει, αμα δεν πει κ δεν επιμενει σ αυτα που νιωθει πως θα καταλαβει ο γιατρος τη σοβαροτητα των παρενεργειων, τα δαχτυλα του θα μυρισει ?? Στην αναγκη καν το εσυ, δηλαδη ενημερωσε το γιατρο κ πες του πως τον βλεπεις τον φιλο σου κ σε τι κατασταση ειναι... περνας δυσκολα κ εσυ κ ο φιλος σου... σε καταλαβαινω κουραγιο.... οσο μπορεις να στεκεσαι διπλα του κ να τον στηριζεις... ειναι πολυ σημαντικο καποιος που εχει ενα προβλημα να εχει διπλα του ενα αγορι/κοπελα που τον αποδεχεται οπως ειναι, τον αγαπαει κ τον στηριζει.....
    Ναι ειναι πολυ σημαντικο...Αφου ο ιδιος ο γιατρος του ειχε γυρισει και ειχε πει στην μητερα του...πως εχει την εντυπωσει πως δεν εχει καταλαβει τι εχει γινει...Δλδ τον εβρισκε cool... πωπω πραγματικα δεν ξερω...Ποση στηριξη να προσφερω?? ειμαι 44 κιλα και επεσα στα 41 απο τ αγχος!! εχω λιωσει! οτι εκανα εκανα!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Karol View Post
    Ναι ειναι πολυ σημαντικο...Αφου ο ιδιος ο γιατρος του ειχε γυρισει και ειχε πει στην μητερα του...πως εχει την εντυπωσει πως δεν εχει καταλαβει τι εχει γινει...Δλδ τον εβρισκε cool... πωπω πραγματικα δεν ξερω...Ποση στηριξη να προσφερω?? ειμαι 44 κιλα και επεσα στα 41 απο τ αγχος!! εχω λιωσει! οτι εκανα εκανα!
    καρολ καταλαβαινω οτι κ για σενα ειναι δυσκολα.. προσεχε ομως τον εαυτο σου εχεις κι εσυ αναγκες κ συναισθηματα κ καταλαβαινω πως εχεις αγχος με ολη αυτην την κατασταση... προσπαθησε να τρως οσο μπορεις, μη χασεις κι αλλα κιλα, εισαι ηδη πολυ λιγα...
    ειναι κριμα για το αγορι σου να εχει θεληση να κανει πραγματα κ να μη μπορει... ειναι τρομερα βασανιστικο να σε μαγκωνουν τα φαρμακα κ να σε καταστελουν κ να σε κανουν να μην εχεις αντιληψη του εαυτου σου κ να μη νιωθεις.... εχω βρεθει κ εγω σ αυτη τη θεση οταν μετα το πρωτο μου μανιακο επεισοδιο ημουν σε τετοια καταστολη που δεν μπορουσα καν να περπατησω κ φοβομουν οτι θα πεσω κ εβλεπα τους αλλους ανθρωπους σαν εξωγηινους κ ενιωθα οτι δεν ημουν εγω... κ σ αυτη τη δυσκολη φαση μου σταθηκε πολυ το αγορι μου... συνηθως η καταστολη αυτη κραταει λιγο κ μετα σου ελλατωνουν τα φαρμακα κ υποχωρει... επειδη ο φιλος σου ειναι πολυ καιρο ετσι, για αυτο σου λεω να ζητησετε δευτερη γνωμη η να πιεσετε για μειωση της δοσης η αλλαγη των φαρμακων... επισης τα συγκεκριμενα που παιρνει ειναι λιγακι δυνατα... υπαρχουν πιο καινουργια κ "ελαφρια" (πχ abilify, geodon, invega..)

    καλη δυναμη κουκλα !! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Οι παρενέργειες είναι άπειρες διότι όλα αυτά τα φάρμακα μεταβολίζονται στο σικώτι και στα νεφρά και χάνονται τουλάχιστον 10-20 χρόνια από τον Μ.Ο. ζωής

    http://antipsyxiatriki.gr/?p=61

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. entact παρενεργειες
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 05-10-2018, 14:30
  2. παρενέργειες άγχους
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-10-2010, 00:46
  3. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 06:51
  4. ζολοτριν και παρενεργειες
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-04-2010, 19:49
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •