Ακουστικές παραισθήσεις..ύποπτες ή όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66

    Ακουστικές παραισθήσεις..ύποπτες ή όχι;

    Με απασχολεί εδώ και 2 χρόνια το θέμα αλλά επειδή δεν μου παρουσιάζεται συνέχεια δεν δίνω πάντα βάση. Το τελευταίο γεγονός όμως με έβαλε σε σκέψεις...Κάλεσα απο το κινητό μου μια φίλη μου..και εκεί που καλουσε ακουω κάποια να λέει (δεν έμοιαζε η φωνή στη φίλη μου) <<Ελα παιδί μου!>> λέω ναι;;και ξανα λέει <<έλα..ναι;; δεν απαντάει..>> και το κλείνει...την΄πήρα τηλέφωνο άλλες 5 ΄φορές αλλα΄δε το σήκωσε..Λέω μάλλον δε θα ήθελε ναμου μιλήσει..εγώ μέσα μου όμως άρχισα να αγχώνομαι γιατί 1ον δε μου φάνηκε οικεία ηφωνή..πιο πολύ έμοιαζε στης μαμάς μου(δεν υπάρχει περίπτωση να την κάλεσα!!τσεκαρισμένο!ουτε να ήταν κάποια άλλη κλήση..επισης τσεκαρισμένο!!) και 2ον δεν το σηκωνε μετά..τεσπα..με πήρε μετά απο 2 μέρες και μου λέει ότι είδε τις κλήσεις μου και με πήρε..τις λέω <<ρε συ..κάποιος το σήκωσε και είπε το και το..>> μου λέει <<αποκλείεται...καταρχήν το κινητό το είχα στο αθόρυβο και παιδευόμασταν με τον μικρό που ήταν άρρωστος..>> εκεί άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια..εν τω μεταξύ μου έχουν συμβεί κι άλλα τέτοια περιστατικά..πριν 2 χρόνια ενώ κρατουσα το μεγάλο μου γιο μου αγκαλιά και περπατουσαμε ακουω..<<αχου..κοιμήθηκε!>>κο� �τάζω πίσω και ήταν κάτι ξένοι και μιλουσαν στα αγγλικά...πρώτο σοκ..μετά 2-3 μέρες πέρασε απο δίπλα μου ένα ζευγάρι και τους άκουσα να λένε κάτι σχετικό με το Πανεπιστήμιο μου..κοιτάζω και ήταν ξένοι και μιλουσαν ξένα..εκεί πια με έπιασε πανικός..άρχισα να λέω στον άντρα μου πως σιγουρα τρελαίνομαι..δεν εξηγείται!! Μετά απο 4-5 μήνες μέσα στην αίθουσα όπου διδασκα άνοιξε μια μαθητρια το μπλάνκο και σηκώνεται μια άλλη και λέει <<ρε κλείστο έχουμε και την έγκυο εδώ..>> ενώ εγώ δεν είχα ακόμη αναφέρει πως ήμουν έγκυος..μετα απο 2-3 εβδομάδες συναντάω μια κοπέλα με το σκυλάκι της..την ρωτάω πως το λένε και μου είπε Βαγγέλης..θυμάμαι να γελάω γιατί το βρήκα αστείο και μου λέει <<δεν το λένε Βαγγελη..λιλι το λένε...>> Η κοπέλα δεν είπε κάτι τέτοιο εγώ το άκουσα ολοκάθαρα..Απο τότε έχει περάσει ένας χρόνος και μου συνέβη το περιστατικό με το κινητό..
    θέλω να ξέρω αν πρέπει να το ψάξω περισσότερο..είχα ανοιξει ένα παρόμοιο θέμα κάποια στιγμή αλλά δεν μπορώ να το βρω..και κάτι ακόμη κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι θυμάμαι κάτι και ενώ προσπαθώ να το θυμηθώ ακριβώς μετά συνειδητοποιώ ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο..ότι δεν έχει συμβεί δηλαδή.
    .τίποτα απο αυτά δεν είναι συχνο..μπορεί να συμβεί μια στο τόσο αλλά θέλω να ξέρω αν πρέπει να το ψάξω περισσότερο ,αν είναι σοβαρό δηλαδή..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    αληθεια γιατί δε βγήκε όλο το μηνυμά μου;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by tirogaridaki View Post
    Με απασχολεί εδώ και 2 χρόνια το θέμα αλλά επειδή δεν μου παρουσιάζεται συνέχεια δεν δίνω πάντα βάση. Το τελευταίο γεγονός όμως με έβαλε σε σκέψεις...Κάλεσα απο το κινητό μου μια φίλη μου..και εκεί που καλουσε ακουω κάποια να λέει (δεν έμοιαζε η φωνή στη φίλη μου) <<Ελα παιδί μου!>> λέω ναι;;και ξανα λέει <<έλα..ναι;; δεν απαντάει..>> και το κλείνει...την΄πήρα τηλέφωνο άλλες 5 ΄φορές αλλα΄δε το σήκωσε..Λέω μάλλον δε θα ήθελε ναμου μιλήσει..εγώ μέσα μου όμως άρχισα να αγχώνομαι γιατί 1ον δε μου φάνηκε οικεία ηφωνή..πιο πολύ έμοιαζε στης μαμάς μου(δεν υπάρχει περίπτωση να την κάλεσα!!τσεκαρισμένο!ουτε να ήταν κάποια άλλη κλήση..επισης τσεκαρισμένο!!) και 2ον δεν το σηκωνε μετά..τεσπα..με πήρε μετά απο 2 μέρες και μου λέει ότι είδε τις κλήσεις μου και με πήρε..τις λέω <<ρε συ..κάποιος το σήκωσε και είπε το και το..>> μου λέει <<αποκλείεται...καταρχήν το κινητό το είχα στο αθόρυβο και παιδευόμασταν με τον μικρό που ήταν άρρωστος..>> εκεί άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια..εν τω μεταξύ μου έχουν συμβεί κι άλλα τέτοια περιστατικά..πριν 2 χρόνια ενώ κρατουσα το μεγάλο μου γιο μου αγκαλιά και περπατουσαμε ακουω..<<αχου..κοιμήθηκε!>>κο� �τάζω πίσω και ήταν κάτι ξένοι και μιλουσαν στα αγγλικά...πρώτο σοκ..μετά 2-3 μέρες πέρασε απο δίπλα μου ένα ζευγάρι και τους άκουσα να λένε κάτι σχετικό με το Πανεπιστήμιο μου..κοιτάζω και ήταν ξένοι και μιλουσαν ξένα..εκεί πια με έπιασε πανικός..άρχισα να λέω στον άντρα μου πως σιγουρα τρελαίνομαι..δεν εξηγείται!! Μετά απο 4-5 μήνες μέσα στην αίθουσα όπου διδασκα άνοιξε μια μαθητρια το μπλάνκο και σηκώνεται μια άλλη και λέει <<ρε κλείστο έχουμε και την έγκυο εδώ..>> ενώ εγώ δεν είχα ακόμη αναφέρει πως ήμουν έγκυος..μετα απο 2-3 εβδομάδες συναντάω μια κοπέλα με το σκυλάκι της..την ρωτάω πως το λένε και μου είπε Βαγγέλης..θυμάμαι να γελάω γιατί το βρήκα αστείο και μου λέει <<δεν το λένε Βαγγελη..λιλι το λένε...>> Η κοπέλα δεν είπε κάτι τέτοιο εγώ το άκουσα ολοκάθαρα..Απο τότε έχει περάσει ένας χρόνος και μου συνέβη το περιστατικό με το κινητό..
    θέλω να ξέρω αν πρέπει να το ψάξω περισσότερο..είχα ανοιξει ένα παρόμοιο θέμα κάποια στιγμή αλλά δεν μπορώ να το βρω..και κάτι ακόμη κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι θυμάμαι κάτι και ενώ προσπαθώ να το θυμηθώ ακριβώς μετά συνειδητοποιώ ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο..ότι δεν έχει συμβεί δηλαδή.
    .τίποτα απο αυτά δεν είναι συχνο..μπορεί να συμβεί μια στο τόσο αλλά θέλω να ξέρω αν πρέπει να το ψάξω περισσότερο ,αν είναι σοβαρό δηλαδή..
    είναι λίγο ανησυχητικά αυτά που λες.
    γιατί δν απευθύνεσαι σε έναν ειδικό για να μάθεις?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    υπαρχει δικτυο ανθρωπων που ακουνε φωνες


    και παρα πολυ οργανομενο στην Ολανδια


    υπαρχουν ανθρωποι που ακουνε φωνες αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα ανθρωποι και δεν εχουν κανενα αλλο θεμα


    το περιεγραψε ενας ολανδος ψυχιατρος σε ενα συνεδριο στην Θεσσαλονικη παρα πολυ προσφατα!!!!


    ενημερωσου !!! ειλικρινα βοηθα η ενημερωση πολυ!


    σου ευχομαι καλη συνεχεια και να χαιρεσαι το παιδακι σου! :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    μάλιστα...ευχαριστώ πολύ.. αν και δεν φάνηκε όλο το θέμα που ανάρτησα..ενα πράγμα με φοβίζει μονο όπως όλους μας, να μην χάσω τον έλεγχο του εαυτου μου, να μην τρελαθώ..κατα τάλλα δε με νοιάζει..ελπίζω να μην είναι αυτό η αρχή..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    γεια σου τιρογαριδακι,, ακους φωνες μια στα δυο χρονια και φοβασαι μην τρελαθεις ; διαβασε και κανα αλλο ποστ εδω για φωνες να παρεις μια ιδεα... Τωρα θα μου πεις, να το αφησω ; να κανω πως δεν το ακουσα ; Οχι βεβαια , ειναι ενα γεγονος που εχει μπει στη ζωη σου ,για καποιο λογο,, και πρεπει να του δωσεις την αναλογη σημασια. ,,,, χωρις φοβο και παθος .

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    εχεις δικιο,δε λέω αλλά αν δε δώσω σε κατι λογική εξηγηση με πιάνει πανικός..αυτη τη στιγμή το γεγονος κυριαρχεί στο μυαλό μου και με τρομάζει..δεν μπορώ να καταλάβω..ήταν τόσο αληθινο, δεν μπορεί να ήταν ψέματα..εκτός κι αν μου λέει ψέματα η φίλη μου γιατί μπορεί να ήθελε να με αποφύγει αλλά λιγο χλωμο μου φαίνεται..απο κει και πέρα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι συνομιλησα επι 15 δευτερόλεπτα περίπου, όχι πολύ βέβαια αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία, με τον ίδιο μου τον ευατό!! Μου φαίνεται τελείως παλαβο και αναίτιο..γιατί; έτσι; στα καλά καθουμενα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ..αυτο ενοω να δωσεις την αναλογη σημασια. Να ενημερωθεις λιγο. Και βεβαια μπορει να μιλαγες με τον εαυτο σου για 15 ολοκληρα δευτερολεπτα ! , αλλοι μιλανε μερονυχτα ,μηνες , χρονια ,πονανε ,δυστυχουνε,υποφερουνε ...(και στο απευχομε ενοειται).
    Στο ζητημα: λογικη εξηγηση τυρογαριδακι εχεις δικιο ,ολοι σ αυτο προβληματιζονται, αλλα αυτο το ιδιο πραγμα δεν επιδεχεται και τοσο λογικης ερμηνειας , , εχει να κανει με την αλλη ακρη του εαυτου μας ,την διαισθηση, τη φαντασια , το ενστικτο,,, και αυτα τα δεχομαστε ως γεγονοτα , δεν μπορουμε να τα εξηγησουμε παντα , τουλαχιστο με τη συνηθη γραμικη λογικη μας .

Similar Threads

  1. Παραισθήσεις από το αλκοόλ
    By marian_m in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 19
    Last Post: 07-11-2013, 13:17
  2. ακουστικες ψευδαισθησεις
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 02-08-2011, 22:19
  3. ΑΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
    By papn28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 21-08-2010, 19:14
  4. ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
    By ferrarif1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-05-2010, 13:45
  5. ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΟ ΣΤΡΕΣ?
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-09-2006, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •