Νιωθω μονη - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 81
  1. #46
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by empar View Post
    r.f. πως πας;;
    Δύσκολες μέρες empar! Μεγάλο Σάββατο, δεν πήγαμε ούτε εκκλησία και στο "γιορτινό" τραπέζι είμασταν μόνο εγώ και ο πατέρας μου για 10 λεπτά, ίσα ίσα να φάμε. Η υπόλοιπη οικογένεια εξαφανισμένη... Πέρασα το υπόλοιπο βράδυ βλέποντας μια ταινία και κλαίγοντας γιατί ένιωσα πάλι μόνη. Γενικά αυτές τις μέρες που ήμουν στη πόλη μου, περισσότερο κακό μου έκανε παρά καλό... Την Κυριακή ήμουν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση και ανακοίνωσα στη μάνα μου ότι έχω ανάγκη να φύγω και να γυρίσω στην πόλη που σπουδάζω. Εκείνη με ρώτησε τι έγινε, ε και ξέσπασα και είπα ότι εδώ και πάρα πολύ καιρό νιώθω χάλια και διώχνω τους πάντες από κοντά μου. Στη συνέχεια αναφέρθηκα στο θέμα της διαλυμένης οικογένειας και εκεί στράβωσε. Λόγω υπερτροφικού εγωισμού δεν δέχθηκε ούτε ένα σημείο όσων είπα και νευρίασε κιόλας... Και η πλάκα ήταν πως ό,τι έλεγα το έλεγα κλαίγοντας, αλλά ούτε αυτο την έκανε να με ακούσει. Διαρκώς υπήρχε το πνεύμα αντιλογίας, που εκφραζόταν με επίθεση. Είναι αυτό που λέμε η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση... Τέλος πάντων, σηκώθηκα και έφυγα και ήρθε και κοιμήθηκε μαζί μου το αγόρι μου, στο οποίο και μίλησα όπως με προέτρεψαν τα παιδιά εδώ. Μου είπε να τον εμπιστεύομαι και να του μιλάω και πως ό,τι και να τον χρειαστώ θα είναι εδώ και θα με βοηθήσει. Με ηρέμησε πολύ και τώρα νιώθω πολύ καλύτερα. Αύριο όμως πρέπει να επιστρέψω στην πόλη μου και την Τετάρτη να φύγουμε με τους δικούς μου για Αθήνα για να κάνω κάποιες εξετάσεις... Ένας αχταρμάς με λίγα λόγια!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    check your mail please

  3. #48
    r.f.
    Τρεις σχεσεις μέχρι τώρα! για την ηλικία σου πολύ καλά τα πας!! Άρα πριν τους γνωρίσεις και όταν ήσουν μαζί τους δεν ήσουν κλειστή στο σπίτι και αντικοινωνική όπως τώρα. Για να φτιάξεις τρεις σχεσεις σημαίνει είσαι ανοικτό άτομο, προσεγγίσιμο, άμα θες δηλαδή. Φαίνεται πως η κατάσταση που περιγράφεις εδώ είναι παροδική, αποτελσαμα απελπισίας που νοιωθεις αυτο το διάστημα, μην την αφήσεις να γίνει μόνιμη, και έισαι μόλις 19.

    Τώρα το οικογενειακό περιβάλλον που περιγράφεις, ωχ σε λυπάμαι, είναι ότι χειρότερο παιδί να περάσεις από τετοιες καταστάσεις, σε καταστρέφει ψυχολογικά και κινδυνεύεις να σου αφησει πληγές. Αναπλήρωσε την έλλειψη της ζεστασιάς που πρεπει να δινει σε καποιον το οικογενειακό περιβάλλον μέσα από τη φιλία, την κοινωνικοποίηση, με το να βρεις τα κατάλληλα άτομα κοντά στα οποία θα νοιώθεις τη ζεστασία, ακόμα και σε μια ωραία σχέση. Να παιρνάς πιο πολλές ωρες κοντά σε τετοιο κόσμο και πολύ λιγο στο σπίτι.

    Ψάξε και τις λίγες έστω θετικές όψεις των γονιών σου, επικοινωνα σ αυτο το πλαισιο μαζί τους και παρε απ εκεί θετικά. Και το νου σου μην κανεις τα ίδια λάθη μ αυτούς, φεύγε έτη φωτός μακριά από τα αρνητικά τους.

    Σίγουρα με το να κλείνεσαι θα γίνεσαι όλο και πιο χάλια και δε θ αλλαζει τιποτα στη ζωή σου.
    γιάννης

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Οοοοοοοοοοοοοοοοοο,τι ναναι!!! Υπαρχουν ατομα χωρις φιλους αλλα με σχεση (πλειστα παραδειγματα), υπαρχουν ατομα με φιλους αλλα χωρις σχεση (επισης), υπαρχουν ατομα χωρις φιλους και χωρις σχεση, καθως και με φιλους και σχεση, καθως και ατομα με φιλους που οταν μπαινουν σε σχεση τους χανουν. Οποιος εχει σχεση δεν σημαινει οτι ειναι ανοιχτος να εχει και φιλους, επισης δε σημαινει και οτι αυτη η σχεση ειναι λειτουργικη και καλη. Επισης πρεπει να ορισεις το ανοιχτος/κλειστος και να βλεπεις πιο βαθεια, οσο βλεπεις μονο την επιφανεια, λαθος κρισεις θα κανεις. Ατομα πχ που εχουν χιλιες επαφες στο κινητο και βγαινουν καθε μερα με αλλη παρεα, μερικες φορες δεν εχουν κανεναν κοντινο φιλο γιατι δε μπορουν να ανοιγονται. Και υπαρχουν ατομα που θα ελεγε κανεις κλειστα αφου δεν πολυβγαινουν και δεν εχουν ουτε 5 φιλους να πανε για εναν καφε, και μπορουν να δενονται με φιλους και σχεσεις και να ανοιγονται.

  5. #50
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Οοοοοοοοοοοοοοοοοο,τι ναναι!!! Υπαρχουν ατομα χωρις φιλους αλλα με σχεση (πλειστα παραδειγματα), υπαρχουν ατομα με φιλους αλλα χωρις σχεση (επισης), υπαρχουν ατομα χωρις φιλους και χωρις σχεση, καθως και με φιλους και σχεση, καθως και ατομα με φιλους που οταν μπαινουν σε σχεση τους χανουν. Οποιος εχει σχεση δεν σημαινει οτι ειναι ανοιχτος να εχει και φιλους, επισης δε σημαινει και οτι αυτη η σχεση ειναι λειτουργικη και καλη. Επισης πρεπει να ορισεις το ανοιχτος/κλειστος και να βλεπεις πιο βαθεια, οσο βλεπεις μονο την επιφανεια, λαθος κρισεις θα κανεις. Ατομα πχ που εχουν χιλιες επαφες στο κινητο και βγαινουν καθε μερα με αλλη παρεα, μερικες φορες δεν εχουν κανεναν κοντινο φιλο γιατι δε μπορουν να ανοιγονται. Και υπαρχουν ατομα που θα ελεγε κανεις κλειστα αφου δεν πολυβγαινουν και δεν εχουν ουτε 5 φιλους να πανε για εναν καφε, και μπορουν να δενονται με φιλους και σχεσεις και να ανοιγονται.
    Για να ειχε σχεσεις η κοπέλα πάει να πει κυκλοφορούσε, δεν κλεινόταν στο σπίτι και να κοιτά το ταβάνι, ούτε οι τρεις επεσαν απ τον ουρανό. Καπου την είδαν, όλο και καποιο κλικ του έκανε γι αυτό σχετίστηκαν μαζί της. Άμα ήταν κλειστή και μουτρομένη κανένας δε θα την κοίταζε εκτός κι αν αυτός είχε κάποιο πρόβλημα. Εκτός κι αν οι σχεσεις της ήταν τυπου «κολλητός μου» ( χα χα χα ..... καπου εδω περα ξαναδιαβασα για τετοιο τυπο σχεσης) δηλαδή εφημερο αχαλίνωτο σεξ, χαβαλές και συνοδός. Ή αν στη συνέχεια ήταν μουτρωμένη, κρυα και δυστροπη μαζί τους οπότε οι άνθρωποι δεν αντεξαν.

    Το ανοικτός το ταυτίζω με το κοινωνικός, εξωστρεφής, όχι με το βάθος στις σχεσεις ή τισ φιλίες. Φιλια σημαίνει βαθος, δηλαδή εμπιστοσύνη, επικοινωνία, αγαπη ακομα και θυσία, αλληλοστηριξη. Μπορεί να σε εξωστρεφής με τους φίλους και με τους υπόλοιπους σχεσεις τυπικές.Μπορεί καποια άτομα να τα βλεπεις καθε μερα για πολλά χρόνια και η σχεση μαζί τους να ναι επιφανειακή γιατί δε σου βγαίνει, δε σε γεμίζουν να τους κανεις φίλους και να χεις όμως πραγματικούς φιλους μιλια μακρια που τους βλεπεις κανα δυο φορες το χρόνο, μπορεί ακόμα να διατηρείς εις βαθος φιλία και επικοινωνία με τρια τεσσερα άτομα και με όλους τους άλλους με το ζορι καλημέρα. Οι συνδυασμοί είναι πολλοί........... τους γραφεις σωστα, να μην τους επαναλαμβάνω. Φιλίες, σίγουρα δεν εννοω τα χα χα χα και χο χο χο , σαν κατι χαηβανλήδες που ξέρω.

    Ο καθένας ανοίγεται σ’ αυτούς που τον γεμιζουν σ ’ αυτούς που βρησκει ασφαλεια κι εμπιστοσύνη, όσο πολύ λίγοι κι αν είναι αυτοί. Καπως έτσι και οι σχεσεις.
    γιάννης

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ξερεις, γινονται και σχεσεις και μεσω ιντερνετ, απο ατομα που δε βγαινουν ποτε απο το σπιτι! Επισης, η κολλητη μου, πριν γινει ανθρωπος, ηταν ενας μισανθρωπος που εκμεταλλευοταν τον κοσμο για να βγαινει χωρις να της καιγεται καρφι για κανεναν απο αυτους, και μετα απο τοσα χρονια στο σχολειο, σπουδες και 1000 επαφες στο κινητο και 1500 φιλους στο φεισμπουκ, εφτασε να παραδεχτει οτι δεν ειχε ΠΟΤΕ, ουτε εναν φιλο/η! ΓΚομενο ειχε, και γκομενο εψαχνε, γιαυτο και εβγαινε. Και δεν ηταν καθολου ανοιχτη, μιλαγε για κουτσομπολια και για τον καιρο, αλλα για την οικογενεια της, το γκομενο της και τα συνασιθηματα της, μονο στη μανα της, και αν. Εγω το ανοιχτος και το κοινωνικος δεν τα θεωρω συνωνυμα. Ανοιχτος σε τι; Στο να βγαινω με χιλια ατομα;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by r.f. View Post
    Τέλος πάντων, σηκώθηκα και έφυγα και ήρθε και κοιμήθηκε μαζί μου το αγόρι μου, στο οποίο και μίλησα όπως με προέτρεψαν τα παιδιά εδώ. Μου είπε να τον εμπιστεύομαι και να του μιλάω και πως ό,τι και να τον χρειαστώ θα είναι εδώ και θα με βοηθήσει. Με ηρέμησε πολύ και τώρα νιώθω πολύ καλύτερα.
    Ρε παιδιά θα τρελαθούμε εντελώς;Καλά,όλοι αυτοί που δεν έχουν ούτε σχέση,έναν δικό τους άνθρωπο,τί να πούνε;Ξέρετε πόσοι έχουν σωθεί από προβληματικά οικογενειακά περιβάλλοντα μέσω μιας σχέσης;Σε τί μεγάλο βαθμό αλλάζει η ψυχολογία κάποιου όταν έχει ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ άνθρωπο που νοιάζεται πραγματικά;Που ζούνε στιγμές μαζί;Ξέρετε πόσοι θα είχαν σωθεί από κατάθλιψη και αυτοκτονικές σκέψεις αν δεν ήταν μόνοι;Εγώ μπορεί να μην μεγάλωσα σε προβληματικό περιβάλλον,αλλά έναν άνθρωπο δίπλα μου χρειάζομαι.Ας εκτιμάμε αυτά που έχουμε και ας σκεφτόμαστε ότι κάποιοι είναι σε χειρότερη κατάσταση απο εμάς.Τουλάχιστον,εσείς οι γυναίκες του φόρουμ θα περίμενα να συμφωνείτε μ'αυτό.

    Και για να επανέλθω στο θέμα '19χρονες και προβλήματα:λέει ότι έκανε τρεις σχέσεις.Θα μπορούσε να κάνει και εικοσι τρεις.Συγγνώμη,αλλά όταν μια γυναίκα έχει τη δυνατότητα του 'κάνω σχέση,χωρίζω,ξανακάνω σχέση,ξαναχωρίζω' όποτε γουστάρω,όποτε μου κάνει κέφι' τότε ΠΟΙΑ ΜΟΝΑΞΙΑ;Αν το θέμα το έβαζε ένας 19χρονος,θα έλεγα εντάξει,όταν ένας άντρας μείνει μόνος,τότε κλαφ'τον,είναι σκουπίδι στην κοινωνία.Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ότι μια 19χρονη κοπέλα είναι εντελώς μόνη,γιατί ποτέ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Αν το θέμα το έβαζε ένας 19χρονος,θα έλεγα εντάξει,όταν ένας άντρας μείνει μόνος,τότε κλαφ'τον,είναι σκουπίδι στην κοινωνία.Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ότι μια 19χρονη κοπέλα είναι εντελώς μόνη,γιατί ποτέ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
    εντάξει, Paolo_1. όλες οι γυναίκες του φόρουμ υποχωρούν και παραδίνονται. πέσαμε στα πόδια σου και υποκλινόμαστε.
    έχεις απόλυτο, όχι σχετικό, απόλυτο δίκιο. καμία πλευρά δεν μπορεί να διαφωνήσει με αυτή την άποψη. καμία. είσαι σωστός.

    ικανοποιήθηκες τώρα;; άντε, άσε μας να συνεχίσουμε την κουβέντα για το κορίτσι.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Δεν είπα ποτέ ότι ήμουν μια ζωή έτσι. Ημουν κοινωνική, χαρούμενη και γενικοτερα στεκόμουν στα πόδια μου και είχα τον έλεγχο της ζωής μου σε έναν λογικό βαθμό. Ούτε είπα ότι είχα μόνο 3 σχέσεις. Είπα πως οι πέρσυ είχα 2 σχέσεις που με ταλαιπώρησαν και συνέβαλλαν στην τωρινή μου κατάσταση. Η μια δεν κράτησε πολύ και πάντα βρισκόμασταν στα κλεφτά. Η άλλη κράτησε γιατί είμασταν στο ίδιο σχολείο και στην ίδια τάξη, οπότε είμασταν κάθε μέρα μαζί.

    Paolo λυπάμαι που στο λέω αλλά βγάζεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομπλεξ. Τι ζόρι τραβάς αν εγώ στο παρελθόν έκανα εύκολα σχέσεις? Εγω ζήτησα βοηθεια για το παρόν, για το πώς νιώθω τώρα, γιατί άλλαξα πάρα πολύ τον τελευταίο χρόνο και δεν μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου. Και κάτι ακόμη. Καμια φορά είναι πιο δύσκολο να είσαι σε σχέση και να αισθάνεσαι ψυχολογικά χάλια, γιατί φοβάσαι πως στενοχωρείς και το άτομο που είναι δίπλα σου με την κατασταση σου και αυτό σε κάνει να αισθανθείς πιο άσχημα. είμαι ευγνώμων που έχω τον φίλο μου κοντά μου και ποτε δν το αρνηθηκα. Ο λογος που ξεκινησα αυτο το θεμα ειναι γιατι νιώθω μπερδεμενη, αδυναμη και εξακολουθω να μελαγχολω χωρις να ξερω το γιατι. Είναι όσα εγιναν περσυ? ειναι απλα της ηλικιας? δεν ξερω. γ αυτο ζητησα βοηθεια. για να μην απομακρυνω και αλλους ανθρωπους απο κοντα μου, εξαιτιας της μαυρίλας μου...

  10. #55
    Πάολο...στα έχω πει σε τόσα θέματα, στο λένε νέα μέλη, μόνο ο ίδιος σου ο εαυτός δεν στο λεει: το να βρεις καποτε γυναίκα ΔΕΝ θα σου λύσει όλα τα προβλήματα σου. Ναι, είσαι στερημένος, θες να το ζήσεις όσο τίποτε, το καταλαβαίνω, αλλά ΔΕΝ είναι η γκόμενα ο μεσίας της ευτυχίας σου. Είναι ένα κομματι από τη ζωή σου.
    Επειδή έχει η ρ.φ συντροφο δεν σημαίνει πως είναι ο Χάρυ Πότερ και της έχει λύσει τα προβλήματα, ούτε να την κατηγορήσουμε γιατί άλλοι δεν έχουν.
    Είναι ένα κομμάτι του εαυτού της και οχι ΟΛΗ της η ζωή.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    απορώ τι του απαντάτε ακόμα... στο επόμενο μήνυμα θα λέει πάλι τα ίδια.. αφήστε τον να λέει και ας συνεχίσουμε τη συζήτηση.
    r.f. είναι μεγάλες οι αλλαγές που βιώνεις αυτή την εποχή. προσπάθησε πάντα να αποστασιοποιείσαι από τις καταστάσεις και να τις αντιμετωπίζεις όσο πιο αντικειμενικά μπορείς. σίγουρα επηρεάζεσαι ψυχολογικά αλλά να επαναλαμβάνεις μέσα σου ότι δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. αυτό. τα πάντα διαλύονται και τα πάντα χτίζονται από την αρχή. (εκτός από την υγεία μας)

    φιλάκια

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Εντάξει ρε κορίτσια,ξέρω ότι το έχετε απομυθοποιήσει το θέμα σχέσεις,κι εγώ θα το είχα κάνει αν έβρισκα γυναίκα όποτε το επιθυμούσα.Όποτε έχουμε στη ζωή μας κάτι δεδομένο,όπως έχετε εσείς αυτό,το απομυθοποιούμε και δε μας φαίνεται σημαντικό.Εξάλλου,και η κοπέλα στο αγόρι της πήγε για παρηγοριά κι όχι σε κανέναν άλλο.Ας μην μας μιλάει για κατάθλιψη και τέτοια εφόσον καλύπτεται συντροφικά,είναι μεγάλη αχαριστία,γιατί πολλοί άνθρωποι που έχουν μόνιμο σύντροφο και καθόλου φίλους είναι ευτυχισμένοι.Έστω κι από έναν άγνωστο να λαμβάνεις αγάπη και ενδιαφέρον είναι μεγάλο αντικαταθλιπτικό.Αν έγραφε ότι είναι εντελώς ολομόναχη,δεν έχει σύντροφο και φίλους και ζει και σε άσχημο περιβάλλον τότε θα μπορούσε να πει για κατάθλιψη.Υποστηρίζεστε μεταξύ σας,αλλά παραδεχτείτε ότι κι εσείς χωρίς σύντροφο δεν μπορείτε ούτε μια μέρα.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Εντάξει ρε κορίτσια,ξέρω ότι το έχετε απομυθοποιήσει το θέμα σχέσεις,κι εγώ θα το είχα κάνει αν έβρισκα γυναίκα όποτε το επιθυμούσα.Όποτε έχουμε στη ζωή μας κάτι δεδομένο,όπως έχετε εσείς αυτό,το απομυθοποιούμε και δε μας φαίνεται σημαντικό.

    Ας μην μας μιλάει για κατάθλιψη και τέτοια εφόσον καλύπτεται συντροφικά,είναι μεγάλη αχαριστία,γιατί πολλοί άνθρωποι που έχουν μόνιμο σύντροφο και καθόλου φίλους είναι ευτυχισμένοι.

    Αν έγραφε ότι είναι εντελώς ολομόναχη,δεν έχει σύντροφο και φίλους και ζει και σε άσχημο περιβάλλον τότε θα μπορούσε να πει για κατάθλιψη.

    Υποστηρίζεστε μεταξύ σας,αλλά παραδεχτείτε ότι κι εσείς χωρίς σύντροφο δεν μπορείτε ούτε μια μέρα.
    1. εγώ και πολλές γυναίκες αντέξαμε όχι απλώς μία μέρα αλλά χρόνια. είμαι 20 ετών και τώρα ΕΠΕΛΕΞΑ να κάνω την πρώτη μου κανονική σχέση.
    2. αν είχες περισσότερη κατανόηση και δεν έβλεπες τις γυναίκες σαν ξεχωριστή κατηγορία ανθρώπων (υποστηρίζεστε μεταξύ σας λέει.. λες και γνωριζόμαστε και κάναμε κόμμα εναντίον σου! που ξέρω εγώ ότι αυτός που μιλάει είναι όντως γυναίκα ρε πάολο; και εσύ ακόμη μπορεί να είσαι γυναίκα, κρυμμένη πίσω από ένα αντρικό όνομα...βέβαια......πολύ περίεργη γυναίκα!!) και σαν αντίπαλο δέος/στρατόπεδο μπορεί και να έβρισκες όχι μία, αλλά πολλές που να έβλεπαν κάτι θετικό σε σένα
    3. δεν θα αποφασίσεις εσύ πόσα και ποια πρέπει να λείπουν από έναν άνθρωπο για να έχει κατάθλιψη (ή να αισθάνεται άσχημα για μια περίοδο της ζωής του). πότε θα καταλάβεις ότι κάθε κράση αντέχει διαφορετικά βιώματα;
    4. σταμάτα να κλαίγεσαι, δεν είναι καθόλου γοητευτικό να προσπαθείς να στρέψεις πάνω σου την προσοχή!

  14. #59
    Συμφωνώ σε αρκετά σημεία με τον Παολο. Το να χεις μια κοπέλα διπλα σου (το ίδιο και μια κοπέλα να χει έναν άντρα δίπλα της) ανεβάζει την όλη σου διάθεση, νοιώθεις ότι εχεις το δικό σου άνθρωπο, τον πιο κοντινό, αυτόν που θα σε κατανοήσει και θα σου συμπαρασταθεί στα δύσκολα, που θα βιώνει και θα χαιρεται μαζί σου ωραίες στιγμές. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα οποια προβληματα έχεις είναι υποχρεωμένος ο άλλος να τα φορτωθεί για να ξαλαφρώσεις, ούτε να βλέπεις τη σχέση ως το μέσο που θα σου επιλύσει τα τετοια σου προβλήματα. Ο ρόλος της σχέσης σίγουρα δεν είναι αυτός, άλλο το αν η συναναστροφή της σχέσης σου προσφέρει τη γαλήνη και την ηρεμία να βρεις τις δικές σου δυνάμεις να τα αντιμετωπίσεις εσύ. Σχέση είναι το να χεις τον κατάλληλο άνθρωπο δίπλα σου.

    Αντιπαλο δεος/στρατόπεδο, που γραφει η Εμπαρ, συμφωνώ μαζί της, δεν υπάρχει στις σχεσεις των δυο φύλων, ούτε να μηχανευομαστε τροπους να το δημιουργήσουμε ή να το φανταζόμαστε. Πρέπει να αντικρίζετε ως θέμα αλληλοσυμπλήρωσης και αλληλοκατανόησης οπου δεν αποκλειονται και οι διαφορετικές απόψεις.

    Ίσως το παράπονο του Παολο στην ουσία να αφορά θεμα απόρριψης. Η σχέση είναι αυτό που θελει στη ζωή του. Και βιώνει έντονα την ελλειψη σχέσης. Άνθρωποι που με ειλικρίνεια επιθυμούν τη δημιουργία μιας σταθερής ωραίας σχέσης με βάθος στην επικοινωνία δίνουν όλο τους το είναι στη σχέση προσφεροντας ασφάλεια, πίστη και ευτυχία στον άλλο με διαρκεια στο χρονο. Και όμως είναι οι άνθρωποι που λόγω της ιδιοσυγκρασίας τους, ότι δεν εχουν και τις επικοινωνιακες ικανότητες στις σχέσεις ή δινουν αίσθηση ηρεμου ατόμου, απορρίπτονται πολύ εύκολα, δεν τους δινεται καν η ευκαιρία να τους γνωρίσουν. Είναι πραγματικότητα αυτό.
    γιάννης

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ανθρωποι που με ειλικρινεια επιθυμουν την δημιουργια μιας ωραιας σχεσης την βρισκουνε, γιατι βγαινουν απο το καβουκι τους (μες στο καβουκι κανεις δε σε βλεπει εκτος αν εχει την οραση του Σουπερμαν), σταματανε να κατηγορουνε ολο τον κοσμο (ακρως ξενερωτικο και αντιερωτικο), και επικεντρωνονται στο να βρουν σχεση, οχι σε ολα τα αλλα εμποδια που ειτε φανταζονται ειτε υπαρχουν. Οπως ειπε ο Χενρυ Φορντ, εμποδια ειναι αυτα τα πραγματα που βλεπει κανεις αν παρει τα ματια του απο το στοχο, και οπως ειπε και η Ελεν Κελλερ, δεν ειναι κανεις αξιοθαυμαστος για αυτα που μπορει να πετυχε δεδομενου καποιας αναπηριας, αλλα μονο για το γεγονος οτι προσπαθησε. Η τυχη δεν βοηθαει αυτους που ασχολουνται χλιαρα και περιστασιακα με αυτο που θελουν, και για να εχεις την ενεργεια να ασχοληθεις, πρεπει να μη γκρινιαζεις και να μη γινεσαι ενας αρνητικος πολος που απωθει τον κοσμο επειδη ακριβως εισαι γεματος αρνητικες σκεψεις για τις γυναικες που υποτιθεται θες, και για την ικανοτητα σου να κατακτησεις καποια, που παλι λες οτι θες. Εισαι μια χαρα θετικοτατος πολος, αρκει να πεταξεις απο πανω σου ολες αυτες τις σκεψεις που λειτουργουν σαν στοπ για να εχεις αυτο που θες. Μονοι μας φτιαξαμε τις φυλακες μας, γιατι σε κατι μας εξυπηρετουσανε παλια.

    ΦΙλικα, προς πασα κατευθυνση

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. K ξαφνικα νιωθω τοσο μονη......
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 06-04-2011, 21:54
  2. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  3. Μονη στο σπιτι
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2009, 16:53
  4. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 11:46
  5. τόσο μόνη....
    By gataki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 12-12-2005, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •