ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟΣ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647

    ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟΣ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ?

    δεν ειχε τυχει ποτε να ερθω σε επαφη με ατομα εξαρτημενα απο το αλκοολ στο περιβαλλον μου και δεν ειχα παρατηρησει συμπεριφορες.

    με αφορμη πολλα περιστατικα στο φορουμ, οπου εμπλεκονται παραπανω απο ενα ατομα και το λεω αυτο για να μην θεωρηθει οτι μιλαω για ενα συγκεκριμενο ατομο, ειπα να συζητησουμε κατι που με εχει βαλει σε σκεψεις πολλες φορες στο φορουμ. δεν τοεκανα μεχρι τωρα γιατι τυχαινε να συμβαινει μονιμως με ενα συγκεκριμενο ατομο.
    τωρα που τα περιστατικα εχουν πληθυνει, νομιζω οτι μπορουμε να το συζητησουμε πιο γενικα.

    ειναι ο αλκοολισμος αλλοθι για οποιαδηποτε απαραδεκτη συμπεριφορα?
    δεν ειμαστε ολοι αλκοολικοι (προφανως) αλλα ολοι εχουμε μεθυσει εστω και μια φορα, νομιζω.
    προσωπικα δεν κανω τπτ διαφορετικο αν πιω, εκτος απο το να δειχνω και να ειμαι ζαλισμενη.
    ουτε πιο καλος ανθρωπος γινομαι ουτε χειροτερος, ουτε πραγματα που δεν πιστευω λεω, ουτε πραξεις που δεν αποδεχομαι κανω.
    το ιδιο συμβαινει και με οσους κοντινους μου εχω δει πολυ πιωμενους.
    για τον λογο αυτο, ουδεποτε δεχομαι το μεθυσι, ειτε προκειται για μεμονωμενο περστατιοκο ειτε για αλκοολισμο, σαν δικαιολογια για να παρουσιαζει κανεις ενα προσωπο που υποτιθεται πως δεν εχει.

    πιστευω οτι ειμαστε τα ιδια ατομα ειτε πιωμενοι ειτε οχι και οτι απλα οταν πινουμε το δειχνουμε πιο ξεκαθαρα.
    δεν συγχωρω λοιπον μια συμπεριφορα υπο την επηρρεια αλκοολ, αν δεν επροκειτο να την συγχωρεσω ....ξεμεθυστη...
    εχω δε παρατηρησει, οτι πολλα ατομα εθισμενα αρεσκονται να χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια την συνηθεια τους αυτη.
    εγω αρνουμαι να τους το αναγνωρισω σαν αλλοθι.

    συμφωνειτε η διαφωνειτε?

  2. #2
    Εγώ θα την πάω λίγο παρακάτω την κουβέντα...

    Είναι η δυστυχία άλλοθι για κάτι?
    Μερικές φορές προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε μια άσχημη συμπεριφορά λέγοντας πως κάποιος αντιμετωπίζει χοντρά προβλήματα στη ζωή του, είτε αυτά είναι μια ψυχική/σωματική αρρώστια, είτε είναι απόρριψη από την οικογένεια/φιλους/σύντροφο, και προσπαθούμε να τον δούμε με μεγαλύτερη επιείκεια συγχωρώντας κάποιες αποκλίνουσες συμπεριφορές.
    Θέωρώ και έχει αποδειχτεί, πως απλά κοροιδεύουμε τον εαυτό μας.
    Όταν κάποιος είναι @@χαρακτήρας, στην όποια δυστυχία ή ευτυχία το ίδιο θα αντιδράσει.
    Το θέμα είναι να έχει την ποιότητα και την καλλιέργεια να καταλάβει πως δεν φταίνε οι άλλοι για τη δυστυχία του και να μη ξεσπάει πάνω τους.
    Εκεί ανοίγει ένας φαύλος κύκλος. Ο άνθρωπος αυτός δεν κοιτάει να λύσει τα δικά του θέματα, αλλά να τη σπάσει στους άλλους είτε από ζήλια για την ευτυχία τους, είτε γιατί θεωρείται αδικημένος από το σύμπαν που ο άλλος είναι πιο αποδεκτός, και δεν μπορεί να αντιληφθεί πως τα περισσότερα από τα προβληματά του, είτε είναι ο μοναδικός που μπορεί να τα λύσει, είτε είναι ο ίδιος που τα έχει προκαλέσει.

    Για το αλκοολ
    Είναι γνωστό πως με το αλκοολ απελευθερωνόμαστε, δεν αλλοιωνόμαστε.
    Εμείς είμαστε όταν πίνουμε, απλά στην υπερβολή μας, είτε αυτό είναι χαρά, είτε είναι λύπη.
    Μια φίλη μου είχε χωρίσει με τον φίλο της, (αυτός έφταιγε), και περίμενε μέρες να την πάρει τηλ και να της ζητήσει συγνώμη βγάζοντας μας λόγους και διαγγέλματα πως τον διέγραψε, "ας τρέχει όσο θέλει ο μλκς" και άλλα πολύ ρομαντικά.
    Έμπλεξε με κάτι άλλες ψόφιες και έπιναν τεκίλες χτες και έκανε ντου στο σπίτι του και παραλίγο να τον βιάσει τον άνθρωπο.
    Τι σημαίνει αυτό?
    Πως δεν ήταν αυτή?
    Μια χαρά αυτή ήταν, απλά της έφυγε ο εγωισμός και της ήρθε το "θέλω" της.
    (τώρα βέβαια βαράει το κεφάλι της γι αυτό που έκανε, αλλά είναι αργά, της βγήκε και από πάνω..:ρ)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eγω παντως δεν ειμαι 100% σιγουρη για αυτα.. Δηλαδη καλα ακουγονται θεωρητικα, αλλα εχω δει κωλοπαιδα να πινουν και να ειναι σε φαση αγαπαω ολο τον κοσμο, συγχωρω τους εχθρους μου, ζητω η αγαπη, και καλοπαιδα να πινουν και να βγαζουν κομπλεξ, να τσακωνονται κτλ. Δλδ τα κωλοπαιδα ειναι καλοπαιδα και τα καλοπαιδα κωλοπαιδα; Θα με βοηθησετε κι εμενα αν το καταλαβω αυτο!! μερσι!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεν ειναι αλλοθι...απο κει και περα τον καθενα τον επηρεαζει διαφορετικα το αλκοολ και ολες αυτες οι ουσιες. Μπορει καλλιστα να γινει αλλοθι...ξερεις σε τσακισα στο ξυλο χθες αλλα ημουν πιωμενος και σε αγαπαω...και αντε στα επομενα μεθυσια...μπερνταχια και ουτοκαθεξης.

    Αν σε πινει μην το πινεις.

    Και εγω πινω , αλλα με το ζορι να μου ξεφυγει κανα μπινελικι...στην χειροτερη των περιπτωσεων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    αιγάλεω
    Posts
    13
    καλησπέρα παιδιά
    εμενα μου αρεσει το αλκοολ ,επινα πολύ αλλα ποτε δε καπνιζα
    επειτα καταλαβα οτι επινα για να σβησω το αγχος μου
    τωρα με τα φαρμακα δε μπορω να πιω
    αλλά αρχισα το καπνισμα
    το ποτο συνεχιζει να μου αρεσει αλλά δεν εχω μαθει ακομα να το απολαμβανω
    οποτε προσπαθω να το κοψω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    αιγάλεω
    Posts
    13
    α...ξεφυγα απο το θεμα.δεν ειναι άλλοθι εννοείται εκτος ςξαιρεσεων βεβαια,δλδ αμα γινεις λιωμα και πεις και καμια χαζομαρα οκ οι φιλοι σε καταλαβαινουν και δε σου κρατουν κακία
    το αλκοολ σιγουρα σβηνει τις αναστολές
    καλό αυτο αμα εισαι ντροπαλος και μαζεμενος
    κανεις κεφι γουσταρεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ένας αλκοολικός αλλάζει σιγά-σιγά.
    ναι θα γίνει ευερέθιστος κ θα έχει συμπεριφορά άσχημη απέναντι σε όλους.
    μπορεί να είναι ένας από τους καλύτερους ανθρώπους κ το αλκοολ να τον στείλει στο πάτο.

    παρακολουθούσα σήμερα μια συνέντευξη του δήμαρχου θεσσαλονίκης κ έλεγε πραγματικά αλήθειες.
    ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει κοψει το αλκοολ από το '91 κ δν έχει ξαναβάλει γουλιά στο στόμα του.

    να μιλήσω κ για μένα.
    όταν έπινα μέχρι λιποθυμίας είχα γίνει άλλος άνθρωπος.
    τσακωνόμουν με όλους, νόμιζα πως σε ολα έχω δικιο.
    ναι ο αλκοολικός αλλάζει συμπεριφορά.
    το άσπρο γίνεται μαύρο.
    δν πρόκειται λοιπόν για δικαολογία αλλά για φυσική συνέπεια.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Θα συμφωνήσω με τον arktos.Το αλκοόλ σε αλλοιώνει σα χαρακτήρα, σε κάνει να φτάνεις στον πάτο, να πληγώνεις ανθρώπους, να γίνεσαι επιθετικός.
    Εγώ πιωμένη έφτασα σε απαράδεκτες συμπεριφορές, εχω πληγώσει φίλους, γονείς, έχω γίνει ρεζίλι, έχω γίνει επιθετική, έχω περάσει ένα βράδυ κλαίγοντας για κάτι που δεν είχε συμβεί αλλά εγώ μέσα στο μεθύσι μου νόμιζα ότι είχε συμβεί. και όλα αυτά χωρίς να είμαι αλκοολική. Το αλκοόλ βέβαια δε λειτουργεί για όλους το ίδιο, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι από τα ισχυρότερα ναρκωτικά

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το αλκοόλ φυσικά και επηρεάζει τη συμπεριφορά. Είναι ΕΝΑΣ από τους παράγοντες που την επηρεάζουν όμως, αν και κατά περίπτωση μπορεί να είναι ο ισχυρότερος. Όντως μπορεί να βγάλει στην επιφάνεια συμπεριφορές που σε άλλες συνθήκες δεν θα εκφράζονταν. Αλλά θα μπορούσαμε να το δούμε σαν το καύσιμο στο όχημα...αυτό νομίζω απαντάει σε πολλά.

    Όχι, δεν είναι άλλοθι για οποιαδήποτε κακή συμπεριφορά, αν και μπορεί να είναι ελαφρυντικό σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ σίγουρα μπορεί να χρησιμεύσει ως εξήγηση - όχι ως δικαιολογία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    να διευκρινίσω πως απάντησα για τους εξαρτημένους από το αλκοόλ.
    δν αναφέρθηκα στους ανθρώπους που πίνουν περιστασιακά ή σε αυτούς που θα μεθύσουν.

    γιατί από ότι είδα μιλάτε για ανθρώπους που θα πιουν κάτι παραπάνω από το κανονικό.
    όπως οι εξαρτημένοι από κάποια ουσία έχουν πανομοιότυπες συμπεριφορές έτσι κ οι αλκοολικοί.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    κι εγώ νομίζω πως είναι διαφορετικός ο αλκοολισμός από το να πιείς μερικές φορές και να μεθύσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    φυσικά κ είναι διαφορετικός.
    για να ακριβολογήσουμε ο αλκοολισμός θεωρείται ασθένεια.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    ναι βεβαίως και είναι πολύ διαφορετικός.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Remedy, θα πω μονο τη προσωπική μου γνωμη.
    Εγω όσες φορες έχω μεθύσει παρεκτρέπομαι, έχω κάνει και πράγματα που δε τα θυμάμαι (καλα άυτό θα είναι λόγω "μπόμπας")
    αλλά όσες φορες εχω μεθύσει πραγματικα δε συμπεριφερομαι οπως πριν, και δεν είχα κανει καλά πράγματα στο παρελθον.

    Αλλά μιλάω για μεθυσι δε λεω αν πιω 2-3 ποτακια και ζαλιστικα, έκανα κεφάλι τα είδα πιο ομορφα γυρω μου..

    Την ίδια περίοδο επίσης που παρεκτρεπόμουν (συχνα πυκνα) έκανα παρέα με ενα παιδι που επινε πολύ σχεδον καθημερινα.
    όταν μεθουσε πραγματικά ήταν βιαιος, θυμαμαι είχε χτυπήσει ενα βραδυ(πρωι) εναν σκουπιδιαρη(του δημου) με τη σκουπα στο στομαχι και ειχε γυρισει το ματι του. Δε ξερω ψιλοχεστηκα πανω μου, σιγουρα υπαρχουν χειροτερα, απλα εγω δεν ειχα συνηθισει σε τετοιες παρεες.
    Έκανε και άλλα "χαζα" αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.
    Παντως πιστευω πως οταν μεθαμε δεν υπάρχει λογική.
    Αυτό ομως δε σημαίνει οτι πρέπει να δίνουμε άλλοθι σε εναν μεθυσμενο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    στην περίπτωση του φίλου σου όμως μιλάμε για αλκοολισμό.
    η βίαιη συμπεριφορά του είναι " σύμπτωμα " του αλκοολισμού.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟΣ
    By natalia_ in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-2013, 20:55
  2. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  3. ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟΣ: Ποιος είναι τελικά ο ορισμός του;
    By Nat in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 11
    Last Post: 17-03-2009, 21:12
  4. Αλκοολισμός και κατάθλιψη
    By nobodyfool in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 05-09-2008, 12:43
  5. Κάτι μου συμβαίνει...Μήπως είναι κατάθλιψη?
    By nickrock_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2005, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •