πως ειναι η ζωη ενος αρρωστου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183

    πως ειναι η ζωη ενος αρρωστου?

    συναισθηματικα, η ζωη σας παιδια πως ειναι? τι προβληματα εχετε στην καθημεριοτητα σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    η δικια μου ζωη ειναι καπως ετσι: δεν εχω δουλεια,ουτε φιλους, ουτε φιλη, ουτε ενδιαφεροντα, δεν ειμαι κοινωνικος, επαιρνα αντιψυχωσικα, ειχα ψυχωση( και μαλλον θα ξαναεχω), ειχα νευρα, θλιψη, αγχος...εσεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    βλεπω τους αλλους να γελανε, να μιλανε, να παιζουν ποδοσφαιρο, να ακουνε μουσικη, να κανουν γυμναστικη, να διαβαζουν....και εγω τιποτα απο αυτα.

    σκεφτομαι την αυτοκτονια αλλα δεν το κανω για τους γνωστους λογους που γενικως δεν το κανουν. παλια υπηρξαν στιγμες που ημουνα ετοιμος να το κανω. θυμαμαι πριν χρονια ηταν χριστουγεννα, πηρα μπυρες, ανεβηκα στη ταρατσα μιας νεοαναγειρομενης οικοδομης, βραδυ, αλλα γαμωτο, αυτα τα κωλοκοτσια να ειχα, αυτο το θαρρος και τωρα δεν θα ειχα προβληματα, δεν θα παιρνουσα αυτα που περασα. πριν λιγους μηνες ειπα να κοψω τις φλεβες μου, νομιζα θα ηταν ευκολο, αλλα γαμωτο πρεπει να κοψεις βαθια...αλλωστε διαβαζω στο ιντερνετ οτι πολλες αποπειρες ειναι αποτυχημενες και αυτοι που το επιχειρουν παθαινουν μονιμη σωματικη βλαβη.

    θυμαμαι τα καλοκαιρια στο λυκειο δουλευα στην οικοδομη, δυσκολη δουλεια ειδικα για καποιον που δεν εχει διαθεση γενικως, αλλα η ζωη τοτε μου φαινονταν πιο καλη απο οτι τον χειμωνα, οχι επειδη ηταν καλη αλλα επειδη δεν ηταν τοσο χαλια οσο ηταν στο σχολειο. το σχολειο ηταν αστα να πανε...οχι φιλοι..μονο καποια παιδια που σου συμπεριφεροταν καλα επειδη σε λυποντουσαν..και κατι αλλοι μαλακες που δεν ειχαν τι να κανουν και σου πρηζαν ...

    επανερχομαι σε λιγο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    και μετα περασα στα αντιψυχωσικα.αλλη μαλακια απο εκει.για καλο τα πηρα και κακο μου εκαναν,και εγω σαν βλακας πηγαινα και τα επαιρνα για 4χρονια.τι χαζος.αμ δεν μου τα ειπε απο την αρχη ο γιατρος οτι θα εχω ολα αυτα τα προβληματα, αντιθετως μου ελεγε και ψεμματα απο πανω.π.χ. του λεω δεν μπορω να διαβασω, μου λεει η αρρωστια φταιει, χτυπαω τον κωλο μου κατω οτι φταινε τα φαρμακα,δεν μπορεις να γυμναστεις καθολου ποσο μαλλον να δουλεψεις,δεν εχεις απολυτως κανενα ενδιαφερον για τιποτα(ακομα και εδω που καθομαι και γραφω ευτυχημα ειναι),δεν εχεις καμια ερωτικη επιθυμια, χανεις τους λιγοστους φιλους που ειχες γιατι πολυ απλα γινεσαι βαρετος και σου φαινονται κι αυτοι βαρετοι κι δεν μπορεις να γελασεις παρα μονο να σκας χαμογελα. γενικως η ζωη χανει το νοημα της, και ζεις μονο και μονο για να ζοριζεσαι σε καθε δραστηριοτητα, και δεν ειναι να πεις ενας μηνας να παει στο διαολο, ειναι τοσος καιρος.

    ολοι οι συνομιληκοι μου διασκεδαζουν την ζωη τους, και εγω ψυχιατρεια.δεν ειναι μαλακια τοσα χρονια σε αυτην την ηλικια να βλεπεις τους αλλους να χαιρονται και εσυ την μια να υποφερεις και την αλλη να ζοριζεσαι.
    κι απο ερωτα.τζιφος με αυτα τα φαρμακα.πριν απο αυτα ναι,ηταν ωραια εκεινη η περιοδος η ζωη καρααξιζε,ευτυχια με λιγα λογια.αλλα στον χωρισμο αντε παλι στεναχωρια μονιμη καθε ωρα για την τριπλασια περιοδο της ευτυχιας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    παντως τα πρωτα πραγματα που θα κανω αν και οταν ξαναγινω φυσιολογικος ειναι να ακουσω μουσικη και να παω σε ενα στριπτητζαδικο και να χαλασω μια διακοσιαρα με οποια μου αρεσει,μπορει να φιλησω και στομα ποιος ξερει.παρεπιμπτοντως ποσο κοστιζει για να καλεσεις μια γυναικα σπιτι σου για 1-2 ωρες?(ειμαι τοσο πολυ κοινωνικα αποκωμενος που δεν εχω εναν φιλο για να ρωτησω αυτο το πραγμα)

    περιμενω δικες σας εμπειριες

  6. #6
    Δεν ξέρω τι να σου πω.. λυπάμαι που νοιώθεις έτσι, σου γράφω γιατί είδα πως γράφεις αλλά κανείς δεν έχει απαντήσει, απλά να ξέρεις πως κάποιος σε ακούει...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by alexandros2985 View Post
    συναισθηματικα, η ζωη σας παιδια πως ειναι? τι προβληματα εχετε στην καθημεριοτητα σας?
    συναισθηματικα επικρατει ασταθεια, λες και παιζει ο Θεος ρακετες με το μυαλο μου. απο το ενα ακρο στο αλλο ακρο, τη μια στιγμη μπορει να νιωθω μια χαρα ικανος να κανω το οτιδηποτε μονος χωρις να εχω αναγκη κανεναν, και την αλλη να ειμαι για αυτοκτονια λες και δεν μπορω να δω μελλον ουτε για το επομενο λεπτο. κι ετσι δε μπορω να ευχαριστηθω τπτ.

    δεν εχω επισης δουλεια, ουτε φιλους, ουτε κοπελα που να με θελει για κατι σοβαρο. αν και ειμαι αντικοινωνικος αφου κυκλοφορω μονο οταν πρεπει, ενδιαφεροντα κι ασχολιες προσπαθω να εχω οσα περισσοτερα γινεται για να ξεχνιεμαι, αλλα και παλι δεν ειναι ομαδικα και δε νιωθω οτι προσφερω κατι παρα μονο στον εαυτο μου.

    φαρμακα δε παιρνω, σε γιατρους δε παω, αυτο που μου χρειαζεται ειναι ενα ατομο απλα να με τραβηξει εξω απ'τη δινη της αρνητικοτητας, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    αλεξανδρος φαση ειναι θα περασει.Σου προτεινω αμα εχεις στην πολη σου κεντρο υποστηξης να γραφτεις.Οπως τα κεντρα ημερας που εχε σε αυτο το site -> http://www.mazi.org.gr/%CE%A7%CF%81%...81%CE%B1%CF%82 - εχει να ασχολιεσαι με κατι 5 ωρες την ημερα. Βγαινεις για καφε κανεις ομαδικη ψυχοθεραπεια μαθαινεις κεραμικη μαγειρικη κλπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Εμενα η δική μου συναισθηματική μου ζωή είναι άλλοτε καλά , άλλωτε άσχημα.
    Όταν βρίσκομαι με τον φίλο μου είναι τέλεια..
    όταν είμαι σε καθημερινή φάση σε προγραμμα , διαβασμα για τη σχολη κλπ πιέζομαι πολύ,
    αλλα τις περισσότερες φορες που πέφτω ψυχολογικά είναι όταν δημιουργώ πραγματα με τη φαντασία μου, ή δημιουργώ θλίψη εκεί που δεν υπάρχει,΄κ γενικά δραματοποιώ καταστάσεις. κ εκεί είναι που κόβομαι(να το το πρόβλημα) κ όλο λεω να το κόψω-σταματήσω αλλά δεν..
    Αλλα γενικά αυτή η περίοδος είναι καλή συγκρητικά με τον χειμωνα που ήταν χαλια.
    το μονο αρνητικό ειναι οτι δεν εχω καθολου φιλους εχω κοψει με ολους.


    * για να κελέσεις κοπέλα σπίτι σου μπορεί να είναι κ 100€ την ώρα μπορεί και 250.. ανάλογα (πως κ δε σου απάντησε κανεις σε αυτό :P )
    Αλλά καλύτερα δεν είναι να βρείς μια κοπέλα να είστε μαζί? δε θα σε κάνει να νιωσεις καλύτερα? εννοω και ψυχικά..


    Παρεμπιπτόντως Χρόνια πολλά σε όλους, Χρηστός Ανέστη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ελα φιλε και εγω παιρνω αντιψυχωσικα και τα εχω κοψει αποτυχημενα τρεις φορες
    και τα εχω ξαναρχισει. Εχω περασει πολλα και εγω..

    Αλλα μη σκεφτεσαι αυτοκτονιες και μαλ.. . Κοιτα να βρεις κατι που σου αρεσει,
    ενα χομπυ, κατι που να το γουσταρεις και αποροφησου εκει.

    Εγω εχω βρει το κομπιουτερ π.χ. . Αμα το κοψω μου ερχονται οι μαυρες μου , με αυτο
    ξεχνιεμαι..

    Και μη ζηλευεις τους αλλους. Στα ιδια σκατα ειναι ολοι.. Σιγα, ισα ισα που εμεις
    εχουμε και πολλη ελευθερο χρονο ενω αυτοι δουλευουν απο το πρωϊ ως το βραδυ
    σαν ειλωτες.

    Μη συγκρινεσαι με τους αλλους. Ο καθενας ειναι μοναδικος..
    Η ζωη δεν ειναι οπως στην τηλεοραση, οπου παρουσιαζουν τη μεγαλη ζωη κ.λ.π.
    Η αληθεια ειναι οτι στους περισσοτερους ειναι πολυ βαρετη.



    Quote Originally Posted by alexandros2985 View Post
    βλεπω τους αλλους να γελανε, να μιλανε, να παιζουν ποδοσφαιρο, να ακουνε μουσικη, να κανουν γυμναστικη, να διαβαζουν....και εγω τιποτα απο αυτα.

    σκεφτομαι την αυτοκτονια αλλα δεν το κανω για τους γνωστους λογους που γενικως δεν το κανουν. παλια υπηρξαν στιγμες που ημουνα ετοιμος να το κανω. θυμαμαι πριν χρονια ηταν χριστουγεννα, πηρα μπυρες, ανεβηκα στη ταρατσα μιας νεοαναγειρομενης οικοδομης, βραδυ, αλλα γαμωτο, αυτα τα κωλοκοτσια να ειχα, αυτο το θαρρος και τωρα δεν θα ειχα προβληματα, δεν θα παιρνουσα αυτα που περασα. πριν λιγους μηνες ειπα να κοψω τις φλεβες μου, νομιζα θα ηταν ευκολο, αλλα γαμωτο πρεπει να κοψεις βαθια...αλλωστε διαβαζω στο ιντερνετ οτι πολλες αποπειρες ειναι αποτυχημενες και αυτοι που το επιχειρουν παθαινουν μονιμη σωματικη βλαβη.

    θυμαμαι τα καλοκαιρια στο λυκειο δουλευα στην οικοδομη, δυσκολη δουλεια ειδικα για καποιον που δεν εχει διαθεση γενικως, αλλα η ζωη τοτε μου φαινονταν πιο καλη απο οτι τον χειμωνα, οχι επειδη ηταν καλη αλλα επειδη δεν ηταν τοσο χαλια οσο ηταν στο σχολειο. το σχολειο ηταν αστα να πανε...οχι φιλοι..μονο καποια παιδια που σου συμπεριφεροταν καλα επειδη σε λυποντουσαν..και κατι αλλοι μαλακες που δεν ειχαν τι να κανουν και σου πρηζαν ...

    επανερχομαι σε λιγο
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Ελα φιλε και εγω παιρνω αντιψυχωσικα και τα εχω κοψει αποτυχημενα τρεις φορες
    και τα εχω ξαναρχισει. Εχω περασει πολλα και εγω..

    Αλλα μη σκεφτεσαι αυτοκτονιες και μαλ.. . Κοιτα να βρεις κατι που σου αρεσει,
    ενα χομπυ, κατι που να το γουσταρεις και αποροφησου εκει.

    Εγω εχω βρει το κομπιουτερ π.χ. . Αμα το κοψω μου ερχονται οι μαυρες μου , με αυτο
    ξεχνιεμαι..

    Και μη ζηλευεις τους αλλους. Στα ιδια σκατα ειναι ολοι.. Σιγα, ισα ισα που εμεις
    εχουμε και πολλη ελευθερο χρονο ενω αυτοι δουλευουν απο το πρωϊ ως το βραδυ
    σαν ειλωτες.

    Μη συγκρινεσαι με τους αλλους. Ο καθενας ειναι μοναδικος..
    Η ζωη δεν ειναι οπως στην τηλεοραση, οπου παρουσιαζουν τη μεγαλη ζωη κ.λ.π.
    Η αληθεια ειναι οτι στους περισσοτερους ειναι πολυ βαρετη.
    τι χομπυ να βρω οταν δεν σου προκαλει κανενα ενδιαφερον απολυτως τιποτα?
    η αυτοκτονια δεν ειναι μαλ.αντιθετως οταν ημουν στα μαυρα μου, αυτο με καθυσηχαζε.εσυ δεν το σκεφτοσουνα αυτο?
    τι φαρμακα ειπαμε οτι παιρνεις?
    δεν ειμαστε ολοι στα ιδια σκατα.
    πραγματι η ζωη δεν ειναι οπως στην τηλεοραση.αλλα δεν ειναι και ετσι οπως την ζουμε εμεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by lost body View Post
    αλεξανδρος φαση ειναι θα περασει.Σου προτεινω αμα εχεις στην πολη σου κεντρο υποστηξης να γραφτεις.Οπως τα κεντρα ημερας που εχε σε αυτο το site -> http://www.mazi.org.gr/%CE%A7%CF%81%...81%CE%B1%CF%82 - εχει να ασχολιεσαι με κατι 5 ωρες την ημερα. Βγαινεις για καφε κανεις ομαδικη ψυχοθεραπεια μαθαινεις κεραμικη μαγειρικη κλπ
    ναι οταν ημουνα φυσιολογικος ηθελα να μαθω πραγματα.τωρα ακομα και τα ενδιαφεροντα πραγματα ειναι κουραστικα.εσενα δεν σε κουραζουν αυτα, δηλ νοιωθεις ενδιαφερον ή το βλεπεις σαν ακομα μια αγγαρια?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    για να κελέσεις κοπέλα σπίτι σου μπορεί να είναι κ 100€ την ώρα μπορεί και 250.. ανάλογα (πως κ δε σου απάντησε κανεις σε αυτό :P )
    εσυ εισαι πιο ψαγμενη και τα ξερεις καλυτερα! οντως ξεκινα απο 100 για 1 ωρα, φτανωντας τα 500 για 3, και αναλογα το προγραμμα αλλα κι οσο νομιζει η καθεμια οτι αξιζει, ανεβαινει το ποσο.

    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Αλλά καλύτερα δεν είναι να βρείς μια κοπέλα να είστε μαζί? δε θα σε κάνει να νιωσεις καλύτερα? εννοω και ψυχικά..
    ευκολο για σας τα κοριτσακια να βρειτε συντροφο. αυτος πως ακριβως θα βρει οταν σου λεει δεν εχει φιλους, ουτε καν ενδιαφεροντα ? και πως θα τη κρατησει κι ολας, οταν δεν εχει δουλεια ? για πεσμου κι εμενα γιατι βρισκομαι σε παρομοια κατασταση και μου φαινεται πως ολες οι κοπελες πλεον θελουν μονο να καλωπερνανε! οταν δουν οτι δε προκειται να συμβει και να τους το προσφερει ο αλλος αυτο, τοτε σιγα μη δωσουν σημασια...

    Quote Originally Posted by maus View Post
    Εγω εχω βρει το κομπιουτερ π.χ. . Αμα το κοψω μου ερχονται οι μαυρες μου , με αυτο ξεχνιεμαι..
    ενταξει συμφωνω κι εγω ξεχνιεμαι, αλλα ποσο να ασχοληθει ενας ανθρωπος με το κομπιουτερ ? εχει κι αλλες αναγκες...

    Quote Originally Posted by maus View Post
    Και μη ζηλευεις τους αλλους. Στα ιδια σκατα ειναι ολοι.. Σιγα, ισα ισα που εμεις εχουμε και πολλη ελευθερο χρονο ενω αυτοι δουλευουν απο το πρωϊ ως το βραδυ
    σαν ειλωτες.
    σωστος αλλα και παλι, καθεσαι μεχρι να μη μπορουν να σε φροντισουν οι γονεις αλλο, απο μια ηλικια και μετα θα πρεπει ολοι να αποκατασταθουμε, αλλιως στο μελλον θα πεινασουμε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ευκολο για σας τα κοριτσακια να βρειτε συντροφο. αυτος πως ακριβως θα βρει οταν σου λεει δεν εχει φιλους, ουτε καν ενδιαφεροντα ? και πως θα τη κρατησει κι ολας, οταν δεν εχει δουλεια ? για πεσμου κι εμενα γιατι βρισκομαι σε παρομοια κατασταση και μου φαινεται πως ολες οι κοπελες πλεον θελουν μονο να καλωπερνανε! οταν δουν οτι δε προκειται να συμβει και να τους το προσφερει ο αλλος αυτο, τοτε σιγα μη δωσουν σημασια...
    γιατί είναι πιο εύκολο για τις κοπέλες?
    βασικά δεν είπα να τη βρεί τωρα, είπε ο αλεξανδρος "παντως τα πρωτα πραγματα που θα κανω αν και οταν ξαναγινω φυσιολογικος ειναι να ακουσω μουσικη και να παω σε ενα στριπτητζαδικο και να χαλασω μια διακοσιαρα με οποια μου αρεσει,μπορει να φιλησω και στομα ποιος ξερει."
    και πάνω σε αυτό το θέμα λέω κι εγω δε θα ήθελε να βρει μια κοπέλα, έστω να προσπαθήσει.

    Εσύ δλδ αν ήταν μια κοπέλα που σου άρεσε, δε θα προσπαθούσες να τη πλησιάσεις? κι ας μην έχεις να της προσφέρεις καλοπέραση γιατί δεν είναι όλες έτσι!
    δε λεω η πλειοψηφία απ'οτι έχω καταλάβει ζητάει λούσα παρά συναίσθημα.
    Και εξάλλου μια σχέση θα κάνεις δε θα γίνεις χορηγός. αν η άλλη θελει να της πληρώνεις τα παντα μπορεί να παει αλλου.
    Αλλά γιατί να παμε στο άλλο άκρο και να λέμε οτι δε βρίσκεις κοπέλα και ούτε τη κρατάς, επειδή είσαι άνεργος?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ειναι πιο ευκολο για τις γυναικες γιατι απ'τη φυση τους ειναι πιο ομορφες απ'τους αντρες, και λιγο να κουνηθουν και να φανουν, τρεχουν καμποσοι απο πισω τους. και ειδικα οι κοπελες σε μικρη ηλικια που ειναι φρεσκιες ακομα δε θελουν και πολυ! οι αντρες ομως δεν ειναι το ιδιο, αμα δεν εχει λεφτα ο αλλος και κατι που να αποδεικνιει τη δυναμη κι αξια του, τοτε ολες τον φτυνουν! κι απ'αυτο πιστευω πασχει κι ο alexandros2985 εδω, αφου ουτε δουλεια εχει, ουτε καν φιλους ή παρεες, να του συστησουν καμια εκεινοι...

    ναι οταν βλεπω καποια εχει ενδιαφερον, σαφως και προσπαθω να ρθω κοντα της, αλλα σχεδον ποτε δε καθονται ετσι, απλα γιατι τους ειμαι αγνωστος και δεν εχω κατι που θελουν. γουσταρουν τα λουσα οπως ειπες, να εχει ο αλλος κι αμαξαρα να πηγαινουν βολτες, αλλα και σπιτι ετοιμο, και ολα αυτα απο μικρη ηλικια γιατι αν ειναι κανας 50αρης σιγουρα τον βλεπουν μειονεκτικα. εδω στην Ελλαδα ειμαστε στερημενοι και πειναμε, οποτε και οι γυναικες ζηταν απ'τους αντρες αυτα που τους λειπουν, οχι συναισθηματα. γιαυτο μενουμε μαλακες, οσοι δε θελουμε να γινουμε χορηγοι οπως το ειπες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διόρθωση ενός thread
    By akisp in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-2011, 15:53
  2. H αντιμετώπιση ενός σωματικού προβλήματος.
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 27-11-2010, 17:14
  3. Με την αγοραφοβία του ενος
    By Wintertimes in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2010, 21:19
  4. Η δολοφονία ενός δημοσιογράφου
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 22-07-2010, 15:28
  5. Λογια ενος indigo
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 26-05-2009, 23:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •