Η Αλήθεια μου......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8

    Η Αλήθεια μου......

    Ζωή..και τι μ΄ αυτό? Τι είναι ζωή? Πως αντιμετωπίζεις μία τόσο δύσκολη κατάσταση? Κάποιοι λένε να ζεις τη ζωή σου κάθε στιγμή, εγώ λέω πως δε ζω καμία στιγμή.. γιατί? Οι γιατροί το λένε κατάθλιψη εγώ το λέω ξύπνημα.. για μένα τουλάχιστον. Είναι σαν να έχω ξυπνήσει από το όνειρο της ζωής και να βλέπω τον κόσμο όπως ακριβώς είναι. Γιατί να είναι ασθένεια? Εγώ λέω πως είναι αλήθεια.. είναι πραγματικότητα αφού έτσι την νιώθω. Απλά ξυπνάω από το παραμύθι της προγραμματισμένης αντίληψης πως η ζωή έτσι είναι. Για τους ανθρώπους που πάσχουν από κατάθλιψη η ζωή είναι πραγματικά μία πολύ δύσκολη κατάσταση.. θλίψη, άγχος, ανησυχία, τρόμος.. πως μπορείς να απαλλαγείς από αυτό το μαρτύριο? Οι γιατροί θα σου δώσουν χάπια, θα σου μιλήσουν θα τους μιλήσεις και συ και όλα καλά? 4 χρόνια προσπαθούσα να απαλλαγώ από αυτή τη φάση όμως τώρα συμφιλιώθηκα με την αλήθεια μου, με το άγχος μου, με τις κρίσεις μου και με τον τρόμο μου. Κανένας σας δε μπορεί να μου πει ότι θα το ξεπεράσω, είναι απίστευτα δύσκολο να ξαναμπώ σε αυτό το όμορφο παραμύθι της ζωής.. πριν κάποιο καιρό το ονειρευόμουν.. ονειρευόμουν πως κάποιο πρωί θα ξυπνήσω και θα είμαι πάλι μέσα.. θα είμαι μαζί με όλα αυτά που με γέμιζαν, μαζί με την οικογένεια μου στο τραπέζι και όχι κλειδωμένος μέσα στο κελί μου.. με τους φίλους μου στα βουνά.. με την κοπέλα μου ερωτευμένος σε κάποια παραλία.. ίσως στη δουλειά μου.. δεν υπάρχει τίποτα απ όλα αυτά εδώ και πολύ καιρό.. Υπάρχει όμως ένας υπολογιστής, υπάρχουν κάμποσα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά.. υπάρχει μία καρέκλα σε κάποιο ιατρείο που κάθομαι περιμένοντας τη σειρά μου, κοιτώντας γύρω μου σχιζοφρενείς και καταθλιπτικούς.. υπάρχει η μοναξιά και η θλίψη.. υπάρχει η σιωπή και η ανατριχίλα.. υπάρχουν τόσα πολλά που πρέπει να με ικανοποιούν και να με κάνουν να συνεχίζω να ζω. Αυτή είναι η ζωή μου και η αλήθεια μου.. κανένας ειδικός δε μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο.. ο ειδικός είμαι εγώ στη ζωή μου και λέω πως πρέπει να προχωρήσω έτσι όπως νιώθω.. πίσω από τους τοίχους.. μέσα στο κελί μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    τι σε οδηγησε στην καταθλιψη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    Γεια σου katestrammeni , είναι πολλα θέματα που με οδήγησαν ως εδώ.. στην πραγματικοτητα δεν ξερω τι απ ολα αυτα φταιει.. εχω παει σε αρκετους γιατρους ομως δε μ εχουν βοηθησει.. ισως φταιω, ισως δεν προσπαθω.. είναι ασχημη κατασταση και φαντασου πως οι γιατροι μου λενε πως εχω ηπια καταθλιψη.. δηλαδη αν ειχα πιο βαρια τι θα γινοταν?? παντως αποφασισα να κοψω τα φαρμακα αφου δε βοηθανε.. ασε που οταν τα παιρνω σκεφτομαι την κατασταση αυτη και πεφτω πιο πολυ.. θα τα κοψω και θα προσπαθησω να ξεχασω τι ειχα και πως ήμουν παλια οταν ήμουν ''καλα''.. υπαρχουν αλλα δεδομενα πλεον και πρεπει να προχωρησω με αυτα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    τι σου συμβαίνει τώρα και νιώθεις ότι δεν είσαι όπως παλιά; πως άλλαξαν οι καταστάσεις τόσο πολύ; τι θεωρείς ότι ήταν αυτό που σε οδήγησε στην κατάθλιψη;

    σε ρωτάω, γιατί η σύγκριση με το παρελθόν δεν βοηθάει. πιο χρήσιμο θα ήταν να ονειρεύεσαι το μέλλον.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    γεια σου empar... εγραψα πιο πανω τι συμβαινει.. αλλαξαν οι καταστασεις οταν καταλαβα πως δεν ειμαι αυτο που ημουν.. δεν εχω την ορεξη να βγω, να γραψω μουσικη, να δω φιλους.. εχω αγχος.. και αλλα πολλα.. κρισεις πανικου.. εχεις δικιο δε βοηθαει το παρελθον.. παντος δε ειμαι σε θεση να ονειρευτω το μελλον με ολα αυτα.. ειναι πολλα τα γεγονοτα που γινανε στο παρελθον ομως οταν εγιναν τα ξεπερασα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    pinkfloyd,σε καταλαβαινω απολυτα γιατι καπως ετσι αισθανομαι κ εγω...εχω πολυ αγχος,πολλες κρισεις,για να μη μιλησω για διαθεση και ψυχολογια μηδεν!!!!!!!δεν θελω ουτε εγω να βλεπω φιλους,ουτε σχεση δεν μπορω να εχω ετσι οπως εχει γινει η διαθεση μου...αλλα εκει πιεζω τον εαυτο μου επιτηδες να δω τι 8α γινει,βγαινω δεν περναω καλα,ειμαι στο σπιτι καταθλιψη και παλι...εεε που θα βγει αυτη η δουλεια??δεν θα μπορουμε να ηρεμησουμε πουθενα δλδ????μην παραιτησε,κρατα οσο χρονο θες για τον εαυτο σου,να ψαξεις καλυτερα μεσα μου,τι ειναι αυτο που στα προκαλει ολα αυτα,και θα δεις οτι μαθαινοντας καλυτερα εσενα θα τα καταφερεις...το παρελθον σιγπουρα δεν ωφελει,οι σκεψεις του τυπου πως ημουν και πως εγινα,μονο κακο μπορει να μασ κανουν...στην τελικη τιποτα δεν τελειωσε,ας το βιωσουμε ολο αυτο να δουμε που θα βγει.ισως και να βγουμε πολυ πιο δυνατοι απο αυτην την κατασταση!

Similar Threads

  1. Αλήθεια vs ευτυχία
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 03-10-2010, 22:00
  2. Φήμες ή αλήθεια...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 11-06-2010, 14:41
  3. η αλήθεια πονάει;
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 10-07-2008, 08:52
  4. Η αλήθεια για το ψωμί
    By insento in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 16-03-2008, 20:27
  5. μια αληθεια
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •