νομίζω ότι εχω πάρκινσον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697

    νομίζω ότι εχω πάρκινσον

    μπορεί να μου πει κάποιος τα συμπτώματα πάρκινσον στους νέους γιατί νομίζω δεν έχουν τρεμούλα αλλά βράδυκίνησιά που την εχω σίγουρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    παίρνεις φάρμακα? μήπως είναι από αυτό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    τα αντιψυχωσικά φάρμακα έχουν ανεπιθύμητη ενέργεια τον παρκινσονισμό. αν παίρνεις αντιψυχωσικά, όπως σωστά επεσήμανε η claire, καλά θα κάνεις να το έχεις υπόψιν σου και να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    παιρνω ρε παιδια αλλα και που τα κοβω το ιδιο αργοσ ειμαι δεν εχει να κανει λιγο με επηρεαζουν τα φαρμακα μετρημενο με χρονομετρο αυτο σε τρεξιμο κι οχι προσωπικη μου εντυπωση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    κοίταξε να δεις, είχα την απορία προσφάτως για το αν γίνεται να έχει κανείς ψύχωση και parkinson's ταυτόχρονα, και η απάντηση που έλαβα είναι ότι αυτές οι δύο παθήσεις είναι απίθανο να συνυπάρχουν. για αυτό άλλωστε και η πρώτη παρενέργεια των αντιψυχωσικών είναι παρκινσονισμός, ενώ των αντιπαρκινσονικών η ψύχωση. παθοφυσιολογικά είναι απίθανο να συνυπάρχουν.

    γιατί δεν επισκέπτεσαι έναν γιατρό όμως;; σίγουρα πρέπει να σε δει νευρολόγος, αν αισθάνεσαι πρόβλημα με τις κινήσεις σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    έχεις δίκιο ότι είναι αντίθετες υπάρχει μια αρρώστια που λέγεται μετάσυναπτική βράδυκίνησιά που έχεις ντοπαμίνη αλλά το σώμα σου δεν αντιδράει σε αυτην αυτό νομίζω ότι εχω κ είναι δύσκολο να στο βρουν γιατί δεν υπάρχουν εξετάσεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν ήξερα τη σύνδεση μεταξύ πάρκινσον και αντιψυχωτικών! Pad, τι κάνεις? Καλησπέρα.:)
    Δεν πας ρε συ καμιά βόλτα από κανέναν παθολόγο να το ψάξεις? Μη βασανίζεσαι με αυτοδιαγνώσεις.
    Και άλλοι άνθρωποι είναι βραδυκίνητοι, δεν έχουν πάρκινσον. Αλλά αφού σου κόλλησε τώρα, κάλλιο να πάρεις μια απάντηση έγκυρη και επιστημονική και να σου φύγει και το άγχος κι η αβεβαιότητα δλδ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by empar View Post
    κοίταξε να δεις, είχα την απορία προσφάτως για το αν γίνεται να έχει κανείς ψύχωση και parkinson's ταυτόχρονα, και η απάντηση που έλαβα είναι ότι αυτές οι δύο παθήσεις είναι απίθανο να συνυπάρχουν. για αυτό άλλωστε και η πρώτη παρενέργεια των αντιψυχωσικών είναι παρκινσονισμός, ενώ των αντιπαρκινσονικών η ψύχωση. παθοφυσιολογικά είναι απίθανο να συνυπάρχουν.

    γιατί δεν επισκέπτεσαι έναν γιατρό όμως;; σίγουρα πρέπει να σε δει νευρολόγος, αν αισθάνεσαι πρόβλημα με τις κινήσεις σου..

    Έτσι είναι. Ψύχωση εμφανίζεται μετά από υπερ-διέγερση των ντοπαμινεργικών νευρώνων, πάρκινσον από υπο-διεγερση. Γι αυτό και σε πολλούς ηλικιωμένους που παίρνουν μεγάλες δόσεις αντι-παρκινσονικών που είναι φάρμακα που ανεβάζουν την ντοπαμίνη τους υπάρχει κίνδυνος για ψύχωση και είναι πάντα λεπτή η ισορροπία μεταξύ ανακούφισης από τα συμπτώματα του πάρκινσον με την ψύχωση. Στην ψύχωση "όλα τρέχουν πολύ γρήγορα", στην πάρκινσον "όλα πάνε πολύ αργά" είναι εν μέρη αντίθετες καταστάσεις. Είναι σαν η ντοπαμίνη να ρυθμίζει την ταχύτητα που "τρέχει" ο εγκέφαλος. Είναι χλωμό να έχεις παρκινσονισμό με τα καινούργια αντι-ψυχωσικά αφού δεν επηρεάζουν τόσο πολύ την ντοπαμίνη όσο τα παλιά. Αλλά καλύτερα πήγαινε σε ένα νευρολόγο αν φοβάσαι :p

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    pad τι φαρμακα παιρνεις ρε συ?? νομιζω μου ειχες πει αλλα δεν θυμαμαι..
    anyway δεν πιστευω οτι εχεις παρκινσον απλα εχεις εξωπυραμιδικα συμπτωματα κ το οτι εισαι αργος οπως λες ειναι απ τα αντιψυχωτικα γενικα τι αλλα συμπτωματα εχεις?? τρεμουν τα χερια σου τα ποδια σου κτλ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Pad, είσαι τομεάρχης, δεν έχεις ανάγκη από τπτ, ξέρεις εσύ..:cool::cool:
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Αόρατος... View Post
    Pad, είσαι τομεάρχης, δεν έχεις ανάγκη από τπτ, ξέρεις εσύ..:cool::cool:
    χαχαχαχαχα κ εγω ξερω!!!!! :)
    εισαι κ ωραιο αγορακι εχεις γλυκια φατσουλα!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    pad τι φαρμακα παιρνεις ρε συ?? νομιζω μου ειχες πει αλλα δεν θυμαμαι..
    anyway δεν πιστευω οτι εχεις παρκινσον απλα εχεις εξωπυραμιδικα συμπτωματα κ το οτι εισαι αργος οπως λες ειναι απ τα αντιψυχωτικα γενικα τι αλλα συμπτωματα εχεις?? τρεμουν τα χερια σου τα ποδια σου κτλ??
    σερντολεκτ παιρνω ειναι πολυ ελαφρυ και βοηθαει και στο αγχοσ το θεμε ειναι ρε παιδια οτι χωρισ φαρμακα δεν γινομαι γρηγοροσ οπωσ ειμαι κανονικα αλλα πανω κατω οπωσ ειμαι με τα φαρμακα αυτο πωσ το εξηγειτε; να μην μιλησω για αντιληψη που παω στο περιπτερο να αγορασω τσιγαρα και το λεω απο μεσα μου κανα 2 φορεσ για να το καταλαβω και να το εμπεδωσω κ να μην το ξεχασω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by pad View Post
    σερντολεκτ παιρνω ειναι πολυ ελαφρυ και βοηθαει και στο αγχοσ το θεμε ειναι ρε παιδια οτι χωρισ φαρμακα δεν γινομαι γρηγοροσ οπωσ ειμαι κανονικα αλλα πανω κατω οπωσ ειμαι με τα φαρμακα αυτο πωσ το εξηγειτε; να μην μιλησω για αντιληψη που παω στο περιπτερο να αγορασω τσιγαρα και το λεω απο μεσα μου κανα 2 φορεσ για να το καταλαβω και να το εμπεδωσω κ να μην το ξεχασω
    pad κατσε αν καταλαβα καλα δηλαδη ειτε παιρνεις φαρμακα ειτε οχι το ιδιο αργος εισαι?? μηπως τοτε δεν εχει να κανει με τα φαρμακα αλλα με την ασθενεια ξερω γω?? η μηπως αυτο το φαρμακο δεν σου καθεται κ ισως να το συζητουσες με το γιατρο σου να δοκιμασεις κατι αλλο??
    αυτο που λες για το οτι επαναλαμβανεις τι πρεπει να κανεις ωστε να μην το ξεχασεις πιστευω ειναι θεμα αγχους περισσοτερο κ δεν σχετιζεται με τα φαρμακα απλως αγχωνεσαι οτι θα ξεχασεις κ για αυτο τα σκεφτεσαι συνεχεια....κι εγω το παθαινω πολλες φορες κολλαει η σκεψη μου σε κατι κ μαλιστα δεν μπορω να συνειδητοποιησω τι σκεφτομαι καν η κι αν σκεφτομαι...

    ποσο καιρο παιρνεις το φαρμακο κ νιωθεις ετσι?? παντως αμα δεν εχεις κ αλλα συμπτωματα πχ να τρεμουν τα χερια σου κτλ εισαι πολυ τυχερος γιατι εγω εχω κι απ αυτο αλλα δεν θελω να παρω ακινετον το παλευω ετσι.......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    χαχαχαχαχα κ εγω ξερω!!!!!
    εισαι κ ωραιο αγορακι εχεις γλυκια φατσουλα!!!!!!!!
    αντε κυρ τομεαρχα!!!τσιμπησαμε το γκομενακι!!!!ρε νιμου....καλαμαρια δεν μενεις??χαχαχαχαχα!!θα σε βρω!!!αχαχαχαχαχαχαχα!!!!
    με το κυνηγητο που θα φας απο εμενα θα σου φυγει το παρκινσον και ολα...χαχαχαχα!!!!!ςλα ναβαρινου αποψε να πιουμε κανενα ποτακι..θα ειμαι με ενα φιλαρακι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by LOSTRE View Post
    αντε κυρ τομεαρχα!!!τσιμπησαμε το γκομενακι!!!!ρε νιμου....καλαμαρια δεν μενεις??χαχαχαχαχα!!θα σε βρω!!!αχαχαχαχαχαχαχα!!!!
    με το κυνηγητο που θα φας απο εμενα θα σου φυγει το παρκινσον και ολα...χαχαχαχα!!!!!ςλα ναβαρινου αποψε να πιουμε κανενα ποτακι..θα ειμαι με ενα φιλαρακι...
    σε μενα πηγαινει αυτο?? λολλ!!

    ρε συ ειπα οτι ειναι ωραιο παιδι κ εχει γλυκια φατσουλα αμεσως εσυ "το τσιμπησαμε το γκομενακι" !!!!!

    πολυ sexomaniac εισαι η μου φαινεται που να ειχες κ διπολικη διαταραχη τι ειχε να γινει!!

    οταν σταθεροποιηθω θα βγω τωρα λεω κ κανω μαλακιες το ξερω απλα δεν το ελεγχω!!!!!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νομίζω οτι έχω κατάθλιψη.
    By gfa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 17-04-2011, 21:33
  2. νομιζω οτι με παρακολουθουν!!!
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-12-2010, 10:57
  3. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 08-12-2010, 12:05
  4. νομιζω οτι εχω καταθλιψη
    By LIGHTST0RM in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 21:40
  5. νομιζω...
    By maraki26 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2008, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •