psychology conversion course
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3

    psychology conversion course

    Γειά σας,είμαι φοιτητής οικονομικού τμήματος και ενδιαφέρομαι να επιλέξω στο μέλλον cοnversion course ώστε να ασχοληθώ με την ψυχολογία.Βρήκα μερικά πανεπιστήμια στην Αγγλία τα οποία προσφέρουν master στην ψυχολογία και παράλληλα είναι και conversion courses.Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά(και ποιές ειναι οι προοπτικές στην Ελλάδα-αν υπάρχουν)?Ενδιαφέρομαι για μια τέτοια αλλαγή κάνα χρόνο τώρα όμως δεν το έχω ξεκαθαρίσει πλήρως στο μυαλό μου ακόμα.Με ενδιαφέρει κυρίως ο τομέας της έρευνας,και δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω της σπουδές πέρα απο το conversion MSc αν χρειάζεται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Aμα θες να δουλεψεις στην αγγλια καντο, στην Ελλαδα ειμαι 90% σιγουρη οτι δεν θα εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου με κονβερσιον κορσ..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Aμα θες να δουλεψεις στην αγγλια καντο, στην Ελλαδα ειμαι 90% σιγουρη οτι δεν θα εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου με κονβερσιον κορσ..
    αν-λέμε τωρα-έχεις Phd κτλ?ούτε τότε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    τσουκ! Σημασια για την ελλαδα εχει το πτυχιο, ποτε θα ακολουθησουμε τα διεθνη δεδομενα (και σωστα), μη με ρωτας. Υπολογιζε ποτέ για να εισαι μεσα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    τσουκ! Σημασια για την ελλαδα εχει το πτυχιο, ποτε θα ακολουθησουμε τα διεθνη δεδομενα (και σωστα), μη με ρωτας. Υπολογιζε ποτέ για να εισαι μεσα.
    κατάλαβα οπότε στην Ελλάδα αν δεν είσαι απόλυτα βέβαιος από τα 16 για το τι θες να κάνεις στα 30 την πάτησες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μπορεις να δωσεις κατατακτηριες εδω στην Ελλαδα για καποιο τμημα ψυχολογιας.. Επισης υπαρχουν κι αλλα παραθυρακια. Αν π.χ. θες να γινεις συμβουλος-ψυχοθεραπευτης, βγαζεις καποιο ιδωτικο κεντρο στην ελλαδα ή στο εξωτερικο το οποιο ειναι συνηθως τριετης φοιτησης, για ψυχοθεραπεια/συμβουλευτικη, και μετα μπορεις να ανοιξεις γραφειο ως συμβουλςο ψυχικης υγειας. Δεν ειμαι σιγουρη αν χρειαζεται να εχεις πτυχιο σε κοινωννικες επιστημες ή τους κανει το οτιδηποτε. βρες καποιον να ρωτησεις, μπορει να ξερει κι εδω καποιος αλλος περισσοτερα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    4
    καλησπερα carrie
    ειμαι φοιτητρια στο Φ.Π.Ψ και ως γνωστον εμεις δεν παιρνουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου. ειχα σκοπο να δωσω κατατακτηριες, αλλα με το νεο νομο καταργουνται και αυτες μαζι με ολα τα αλλα. ετσι ψαχνω παντου για το τι μπορω να κανω μετα ωστε να μπορω να αποκτησω την αδεια. σε ενα ενα ιδρυμα στην θεσσαλονικη παρομοιο με το βρετανικο συμβουλιο μου ειπαν πως αν παρακολουθησω conversion course στην αγγλια και κανω μετα και ενα μεταπτυχιακο, ο βρετανικος ψυχολογικος συλλογος θα μου δωσει την αδεια ασκησεως και επειδη ειμαστε στην ευρωπαικη ενωση, το χαρτι αναγνωριζεται και εδω. επισημα επισημα δεν εχω τα ιδια δικαιωματα απο πλευρας δικατσα όσον αφορα το δημοσιο, ομωσ να δουλεψω σαν ψυχολογος μπορω. εχεις ακουσει κατι σχετικα με αυτο?
    ευχαριστω

Similar Threads

  1. school psychology -educational psychology
    By zoi83 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-2021, 14:19
  2. Blogs στο e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 16
    Last Post: 21-10-2010, 21:13
  3. Η αρενα του e-psychology
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 592
    Last Post: 15-10-2009, 15:38
  4. Μ.Sc in clinical psychology
    By evath in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-2007, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •