Μπερδεμενος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by RedSky
    Προσπαθω εδω και καιρο να κανω κατι με κοπελες της ηλικιας μου αλλα ολο αποτυνχανω. Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος η τι ακριβως φτεει.
    Αυτο ειναι το θεμα. Προσπαθεις. Εσυ προσπαθεις να τις κερδισεις. Αυτες ομως γιατι να μην προσπαθουν να σε κερδισουν? Δεν αξιζεις καθολου εσυ και μια αγνωστη σου αξιζει τα παντα , ακομα και την προσοχη σου? Απο που και ως που.

    2-3 φορες μου δοθηκε η ευκαιρια να κανω κατι με κοπελες σε νυχτερινες εξοδους αλλα δεν καταφερα να τους πω οτι μου αρεσουν.
    Εχω προβλημα στον τροπο με τον οποιο πρεπει να της το εκφρασω αυτο...δεν ξερω πως ακριβως να της το πω κολλαω.
    Απο οσο βλεπω το εχεις φανταστει στο μυαλο σου σαν οτι ειναι κατι που πρεπει(πρεπει?) να γινει με τις λεξεις.
    Εχεις δοκιμασει ομως να δειχνεις τα μηνυματα που θελεις με πραξεις?

    Το να πεις στην αλλη οτι σου αρεσει, οκ ειναι χαριτομενο ειναι ωραιο, θα ανεβει η αυτοπεποιθηση της και οκ. Δεν ειναι ομως κατι που δεν εχει ξανακουσει και σιγουρα ουτε κατι που δεν θα ξανακουσει. Δεν εισαι ο μονος που του αρεσει η συγκεκριμενη. Αυτο αυτοματα της δινει επιλογες. Ετσι αφου πλεον εχεις γινει "ακομα ενας" στα ματια της, τοτε το εχασες ολο το θεμα. Στην ουσια της δινεις μια αχρηστη πληροφορια, χωρια που την ξενερωνεις ακαριαια.


    Επισης για να κλεισω κατι αλλο το οποιο εχω παρατηρησει ειναι οτι καποιες κοπελες ισως με βλεπουν περισσοτερο φιλικα και οχι ερωτικα..και δεν ξερω τι μπορει να φτεει και πως να το αλλαξω αυτο.
    Απο την στιγμη που φερεσαι σαν φιλος, θα σε δει σαν φιλο. Δεν της δινεις αλλη επιλογη.

    Αυτο εννοω οτι πρεπει να προσεξεις το τι μηνυματα της δινεις με πραξεις.


    Μεχρι στιγμης, πως συμπεριφερεσαι? Πες πχ 3-4 παραδειγματα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by santanina66 View Post
    Βρε insect!Μια γυναίκα κατάφερε να σε κάνει έτσι?
    Πολλές!!!!! :p
    Last edited by carrot; 07-05-2011 at 03:41.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Απο την στιγμη που φερεσαι σαν φιλος, θα σε δει σαν φιλο. Δεν της δινεις αλλη επιλογη
    Μαι σχέση προυποθέτει να είναι και φίλοι δυο άνθρωποι αλλιώς αυτό δεν λέγεται σχέση αλλά σκέτο γ%&σι. Μια σχεση θα πρέπει να συνδιάζει φιλία με σεξ.
    Last edited by carrot; 07-05-2011 at 03:41.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το "είμαι τύπος που δε μπορεί να κάνει βιαστικές κινήσεις γιατί κάπου θα γίνει η μαλακία" πρέπει να κοιτάξεις. Γιατί αν δεν τολμήσεις, δε θα γίνει ούτε η μαλακία μεν, αλλά και θα επιβεβαιωθεί ο κανόνας ο τολμών νικά. Με λίγα λόγια, μην ψάχνεις στις ανθρώπινες επαφές να έχεις πρώτα τη σιγουριά για να προχωρήσεις. Τόλμησε κι ας μη σου βγει. Ψάχνεις τα σήματα που θα σου δώσουν το οκ να προχωρήσεις, αλλά το οκ δε στο δίνεις εσύ πρώτα, οπότε δεν το δίνεις και στις γυναίκες να το μυριστούν. Δοκίμασε. Δεν έχει σημασία αν θα αποτύχεις. Τι σημαίνει εξάλλου αποτυχία? Το έχεις σκεφτεί? Για σένα είναι τούτο, για μένα κείνο, για τον άλλον το τρίτο. Αν αυτούς τους εσωτερικούς δισταγμούς τους αντιμετωπίσεις, θα μπορέσεις να είσαι πιο ανοιχτός και να δοκιμάζεις δίχως φόβο. ΔΕ ΣΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
    Στεγνά και δίχως σάλιο.:P Καλά σου λένε οι φίλοι σου νομίζω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Greece
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Αυτο ειναι το θεμα. Προσπαθεις. Εσυ προσπαθεις να τις κερδισεις. Αυτες ομως γιατι να μην προσπαθουν να σε κερδισουν? Δεν αξιζεις καθολου εσυ και μια αγνωστη σου αξιζει τα παντα , ακομα και την προσοχη σου? Απο που και ως που.


    Απο οσο βλεπω το εχεις φανταστει στο μυαλο σου σαν οτι ειναι κατι που πρεπει(πρεπει?) να γινει με τις λεξεις.
    Εχεις δοκιμασει ομως να δειχνεις τα μηνυματα που θελεις με πραξεις?

    Το να πεις στην αλλη οτι σου αρεσει, οκ ειναι χαριτομενο ειναι ωραιο, θα ανεβει η αυτοπεποιθηση της και οκ. Δεν ειναι ομως κατι που δεν εχει ξανακουσει και σιγουρα ουτε κατι που δεν θα ξανακουσει. Δεν εισαι ο μονος που του αρεσει η συγκεκριμενη. Αυτο αυτοματα της δινει επιλογες. Ετσι αφου πλεον εχεις γινει "ακομα ενας" στα ματια της, τοτε το εχασες ολο το θεμα. Στην ουσια της δινεις μια αχρηστη πληροφορια, χωρια που την ξενερωνεις ακαριαια.



    Απο την στιγμη που φερεσαι σαν φιλος, θα σε δει σαν φιλο. Δεν της δινεις αλλη επιλογη.

    Αυτο εννοω οτι πρεπει να προσεξεις το τι μηνυματα της δινεις με πραξεις.


    Μεχρι στιγμης, πως συμπεριφερεσαι? Πες πχ 3-4 παραδειγματα.
    Οπως ειναι η σημερινη κατασταση νομιζω πλεον οτι ειναι σε ολους γνωστο οτι εκεινος που πρεπει να κανει παντα την 1η κινιση και να ρισκαρει ως συνηθος ειναι ο αντρας. Παντα εμεις πρεπει να προσπαθουμε να κερδισουμε με διαφορα μεσα το βλεμμα και το ενδιαφερον μιας κοπελας. Τωρα το να σε πλησιασει μια κοπελα μεσα σε ενα club,bar και γενικα ενα νυχτερινο μαγαζι για να πιασετε την κουβεντα το θεωρω ακραιο φενομενο για αυτο και ξαναλεω εμεις ειμαστε εκεινοι που παντα κανουν το 1ο βημα

    Ναι το εχω σκευτει οπως αναφερεις να δειξω τα μυνηματα που θελω να τις περασω με πραξεις και οχι με λογια, αλλα απο την αλλη πρεπει να ξερεις οτι η κοπελα γουσταρει εστω και στο ελαχιστο αλλιως με την 1η κινιση που θα πας να κανεις, εστω να τη φιλισεις, μια αγκαλια η οτιδιποτε αν δεν θελει θα σε απωθισει,θα κανει πισω και εκει το εχασες το παιχνιδι. Στην ουσια για να το πετυχεις αυτο πιστευω θα πρεπει να της εχεις κανει το ''κλικ'' προσωπικα και αυτο που μετραει πριν κανεις κατι πραξη ειναι το ''Λεγειν'' το τι θα της εχεις πει πριν. Αναγκαστικα και σε αυτην την περιπτωση ρισκαρεις.

    Οσον αφορα το αν φερομαι σαν φιλος η οχι. Η προσωπικη μου αποψη σε αυτο ειναι οτι απο τη στιγμη που γνωριζεις μια κοπελα για πρωτη φορα και βγαινετε 1,2,3,4 ....Ν φορες για καφε δεν μπορεις εξαρχης να ξεκινισεις να κανεις ''πεσιματικη'' ,δεν ξερω ρε γαμωτο αλλα δεν μου βγαινει να το παω ετσι, απο τη στιγμη που δεν ξερεις τον χαρακτηρα της. Οποτε στην αρχη λογικο ειναι να ειμαι πιο φιλικος μαζι της και μεσα απο φιλικες συζητησεις να προσπαθω να αντλησω πληροφοριες εστω για να καταλαβω τι τυπου κοπελα ειναι. Ισως σε αυτο το σημειο να με βλεπει και εκεινη φιλικα και εκει να χανεται το παιχνιδι..

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Greece
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Το "είμαι τύπος που δε μπορεί να κάνει βιαστικές κινήσεις γιατί κάπου θα γίνει η μαλακία" πρέπει να κοιτάξεις. Γιατί αν δεν τολμήσεις, δε θα γίνει ούτε η μαλακία μεν, αλλά και θα επιβεβαιωθεί ο κανόνας ο τολμών νικά. Με λίγα λόγια, μην ψάχνεις στις ανθρώπινες επαφές να έχεις πρώτα τη σιγουριά για να προχωρήσεις. Τόλμησε κι ας μη σου βγει. Ψάχνεις τα σήματα που θα σου δώσουν το οκ να προχωρήσεις, αλλά το οκ δε στο δίνεις εσύ πρώτα, οπότε δεν το δίνεις και στις γυναίκες να το μυριστούν. Δοκίμασε. Δεν έχει σημασία αν θα αποτύχεις. Τι σημαίνει εξάλλου αποτυχία? Το έχεις σκεφτεί? Για σένα είναι τούτο, για μένα κείνο, για τον άλλον το τρίτο. Αν αυτούς τους εσωτερικούς δισταγμούς τους αντιμετωπίσεις, θα μπορέσεις να είσαι πιο ανοιχτός και να δοκιμάζεις δίχως φόβο. ΔΕ ΣΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
    Στεγνά και δίχως σάλιο.:P Καλά σου λένε οι φίλοι σου νομίζω.
    Εχεις δικιο αλλα επισης πιστευω πως πεζει πολυ σημαντικο ρολο πως θα χειριστεις τον λογο σου σε μια τετοια περιπτωση, οταν πας να πλησιασεις μια κοπελα και το τι εχεις να της πεις. Φανταζομαι πως και οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουν τετοιου ειδους δυσκολιες.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by RedSky View Post
    Ναι το εχω σκευτει οπως αναφερεις να δειξω τα μυνηματα που θελω να τις περασω με πραξεις και οχι με λογια, αλλα απο την αλλη πρεπει να ξερεις οτι η κοπελα γουσταρει εστω και στο ελαχιστο αλλιως με την 1η κινιση που θα πας να κανεις, εστω να τη φιλισεις, μια αγκαλια η οτιδιποτε αν δεν θελει θα σε απωθισει,θα κανει πισω και εκει το εχασες το παιχνιδι. Στην ουσια για να το πετυχεις αυτο πιστευω θα πρεπει να της εχεις κανει το ''κλικ'' προσωπικα και αυτο που μετραει πριν κανεις κατι πραξη ειναι το ''Λεγειν'' το τι θα της εχεις πει πριν. Αναγκαστικα και σε αυτην την περιπτωση ρισκαρεις.
    Nai alla ama den eisai proetoimasmenos gia na xaseis , tote den tha kerdiseis...

    Sou ksanaleo, DEN eisai o monos pou tou aresei afti, exeis allous 10-20-100 antagonistes tin idia stigmi. Ta perithoria einai lepta kai ... to risko yparxei. Alla siga to risko, milame tora gia mia agnosti sou pou oute kan tin ksereis kala kala. Opote den xaneis kai tipota stin ousia. Kerdizeis kiolas, empeiria ;)


    Οσον αφορα το αν φερομαι σαν φιλος η οχι. Η προσωπικη μου αποψη σε αυτο ειναι οτι απο τη στιγμη που γνωριζεις μια κοπελα για πρωτη φορα και βγαινετε 1,2,3,4 ....Ν φορες για καφε δεν μπορεις εξαρχης να ξεκινισεις να κανεις ''πεσιματικη'' ,δεν ξερω ρε γαμωτο αλλα δεν μου βγαινει να το παω ετσι, απο τη στιγμη που δεν ξερεις τον χαρακτηρα της. Οποτε στην αρχη λογικο ειναι να ειμαι πιο φιλικος μαζι της και μεσα απο φιλικες συζητησεις να προσπαθω να αντλησω πληροφοριες εστω για να καταλαβω τι τυπου κοπελα ειναι. Ισως σε αυτο το σημειο να με βλεπει και εκεινη φιλικα και εκει να χανεται το παιχνιδι..
    nai ok, alla i prosopiki sou apopsi mexri stigmis , de sto leo eironika eilikrina, alla einai i aitia pou eisai xoris sxesi. Isos tha prepei na allakseis afti tin apopsi.

    Katarxas ksexna afto to @1,2,3,4,n fores gia kafe@. Gia kafe pane oi filoi, gia polles fores kafe pane ta kolitaria. Esy den thes na eisai omos oute to ena oute to allo. Ksexna afti ti nootropia tou na bgeite kai na ta peite. Skepsou kalytera NA BGEITE. sketo.

    Oso gia afto pou les na tis feresai filika, eipame, an feresai filika tha se dei filika. its simple.


    Sou ksanaleo, tin ora pou tis milas filika kai pinete kafe, afti to brady tha bgei me enan typo pou tha einai ligotero emfanisimos apo esena kai tha pane gia kana poto. Poios apo tous 2 sas exei pithanotita na kanei kati me afti? Esy me ton kafe mera messimeri, h o allos me to poto to brady?

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Greece
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Nai alla ama den eisai proetoimasmenos gia na xaseis , tote den tha kerdiseis...

    Sou ksanaleo, DEN eisai o monos pou tou aresei afti, exeis allous 10-20-100 antagonistes tin idia stigmi. Ta perithoria einai lepta kai ... to risko yparxei. Alla siga to risko, milame tora gia mia agnosti sou pou oute kan tin ksereis kala kala. Opote den xaneis kai tipota stin ousia. Kerdizeis kiolas, empeiria ;)




    nai ok, alla i prosopiki sou apopsi mexri stigmis , de sto leo eironika eilikrina, alla einai i aitia pou eisai xoris sxesi. Isos tha prepei na allakseis afti tin apopsi.

    Katarxas ksexna afto to @1,2,3,4,n fores gia kafe@. Gia kafe pane oi filoi, gia polles fores kafe pane ta kolitaria. Esy den thes na eisai omos oute to ena oute to allo. Ksexna afti ti nootropia tou na bgeite kai na ta peite. Skepsou kalytera NA BGEITE. sketo.

    Oso gia afto pou les na tis feresai filika, eipame, an feresai filika tha se dei filika. its simple.


    Sou ksanaleo, tin ora pou tis milas filika kai pinete kafe, afti to brady tha bgei me enan typo pou tha einai ligotero emfanisimos apo esena kai tha pane gia kana poto. Poios apo tous 2 sas exei pithanotita na kanei kati me afti? Esy me ton kafe mera messimeri, h o allos me to poto to brady?
    Koitakse na deis pws exei to thema. Twra p.x mou aresei mia kopela mesa apo mia koinh parea..H parea auth apoteleite apo 4-5 atoma kyriws. Pame gia kafe kai sunh8os einai oloi autoi. SUzitagame genika o enas me ton allo gia diafora alla opws katalavaineis den borw na ths kanw pesimo otan einai ola mazi ta atoma, filoi-files ths sthn parea. An egw twra ths pw na vgoume oi 2 mas to vradi tote kateutheian deixnw tis pro8eseis mou oti thn goustarw kai oi perissoteres otan tous peis na vgeite volta to vradi synh8os sou lene mia dikaiologia oti dn boroun h panta tha feroun kai kapoia filh tous mazi klp.

    Oso gia to 8ema tou kafe klp oti vgainoun ta filarakia gia kafe na ta poun, exeis dikio den fernw adirish. Alla me th sygkekrimenh kopela mono tote vriskomaste logo koinhs pareas pou pane gia kafe synh8os ta apogeumata kai me kaloun kai emena.

    Thelw na tis to pw epitelous me kapoio tropo. den mporw na to kryvw allo apla to 8ema einai pws tha kataferw na thn ''apomonosw'' gia 1 fora apo thn koinh parea mas kai na ths zitisw na vrethoume oi 2 mas.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Καλυτερα μην της το πεις ετσι , ειδικα αμα ειναι μπροστα και αλλοι θα σε μπλοκαρουν απο ζηλεια αν καταλαβουν τι πας να κανεις.

    Απο "ηγετικα skills" πως τα πας? Μπορεις πχ να γινεις ευκολα το επικεντρο μιας παρεας πιστευεις? (<-- εννοω και να σου αρεσει κατι τετοιο, δεν ειναι ψωνιστικο , ειναι ρολος, ολες οι παρεες εχουν εναν ηγετη)

    Να θυμασαι, ο "αρχηγος" της παρεας μπορει να θελει και να κανει (σχεδον) οτι θελει και παρολα αυτα να εχει το ρισπεκτ της παρεας. Ενας αρχηγος επισης , ή γενικα ένα ατομο που το εχουν σαν VIP και respect μπορει πχ να κανονιζει αυτος συναντησεις για εξοδους. Και οταν λεω συναντησεις για εξοδους ξεχνα τους καφεδες και τους φραπεδες. Εξοδος μπορει να ειναι απο ενα σινεμα και μετα παγωτο στην παραλια πχ εκει γυρω. Σκεψου ποσες ευκαιριες υπαρχουν να ερθετε πιο κοντα να γνωριστητε καλυτερα (αυτος ειναι ο στοχος, μπορει να μην ταιριαζετε στο κατω κατω) , απο το να καθεστε φιξ για λιγη ωρα σε μια καφετερια. Και σκεψου το και πρακτικα ποσο ευκολα μπορεις να την απομονωσεις (προφανως ΟΧΙ για να της πεις οτι σου αρεσει) οταν πχ περπατατε και μεινετε λιιιγα μετρα πισω απο τους αλλους που μιλανε παρα οταν ειστε σε μερικα καθισματα και ολη η παρεα κοιταει ο ενας τον αλλο σαν αστυφυλακες.

  10. #40
    Είναι σε σημαντικό βαθμο θεμα δειλείας φιλε μου, αυτό μου λεει η δικη μου εμπειρία. Η δειλεία μας βαζει στο νου ενα σωρο δικαιολογίες, ενα σωρό εμποδια, χαμηλή αυτοπεποίθηση, δεν είμαι έτσι , δεν έχω το ένα, μου λειπει το άλλο, δεν ειναι καταλληλη στιγμη, όχι τωρα αλλά μετα, αυριο, να το παρω αργα και φιλικα και πολλες άλλες δικαιολογίες. Κι όμως αυτό που ανακαλύπτω είναι ότι ο τροπος να το κανουμε την κίνηση και να το προχωρησουμε βρίσκεται σε σημαντικό βαθμό μεσα μας, κατα βαθος ξερουμε πως να το κανουμε.

    Απλά κομπλάρουμε, προχωραμε λίγο την κουβεντα ερχονται μετα οι διακιολογιες και σταματουμε. Τον τροπο να το κανεις τον έχεις μεσα, σου ψαξε και θα δεις οτι έχω δικαιο, όμως η δειλεία σε κόβει, δε σε αφηνει να προχωρήσεις. Άσκησε τον εαυτό σου, επεδιωκε να κανεις πραγματα που υποτιθεται σε φοβίζουν. Έτσι αποκτάς δυνάμεις και σταδιακα μειωνεις το χωρο που καταλαμβανει μεσα σου η δειλεία. Οι άλλοι που τα καταφερνουν, συνηδητοποίησε το, ακομα και αντικειμενικα, δεν ειναι καλήτεροι σου. Εσύ απλά μειώνεις τον εαυτό σου.

    Σε καταλαβαίνω όμως ότι θα χες και συ στη ζωη σου τις δυσκολιες, τα βιώματα που σε κρατησαν πισω εκεί που οι άλλοι προχωρούσαν. Ξερω ότι για πολλούς, κι ας το ακουουν και αρκετοι εδω, καταστασεις που για καποιους είναι ρουτινα, καταστασεις αυτονοητες και ευκολες, για άλλους δεν ειναι. Δυστυχώς δεν υπήρξαμε και όλοι, ο καθενας για τους δικούς του λογους, ιδιαίτερα τυχεροί στη ζωή μας, κι ας γελανε καποιοι ή ας διερωτονται γιατί σε τοσο ευκολα πραγματα γι αυτούς εμείς δυσκολευόμαστε.

    Τόλμησε φίλε μου, κι αποδεξου το αποτελεσμα ότι και να ναι αυτό. Ν ατο βλεπεις ότι είναι μερος της διαδικασίας για να παρεις τις δυναμεις, να τονωθεί η αυτοπεποίθηση σου και να ρθει η γα..μ...νη η εμπειρία στις σχεσεις. Από την αλλη φροντιζε τον εαυτό σου, ρουχα, γυμναστηρια, διατροφή, ευγενεια, να δειχνεις δειναμισμό και να μιλας όταν εισαι στην παρεα και να παιρνεις πρωτοβουλίες.
    γιάννης

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Greece
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Καλυτερα μην της το πεις ετσι , ειδικα αμα ειναι μπροστα και αλλοι θα σε μπλοκαρουν απο ζηλεια αν καταλαβουν τι πας να κανεις.

    Απο "ηγετικα skills" πως τα πας? Μπορεις πχ να γινεις ευκολα το επικεντρο μιας παρεας πιστευεις? (<-- εννοω και να σου αρεσει κατι τετοιο, δεν ειναι ψωνιστικο , ειναι ρολος, ολες οι παρεες εχουν εναν ηγετη)

    Να θυμασαι, ο "αρχηγος" της παρεας μπορει να θελει και να κανει (σχεδον) οτι θελει και παρολα αυτα να εχει το ρισπεκτ της παρεας. Ενας αρχηγος επισης , ή γενικα ένα ατομο που το εχουν σαν VIP και respect μπορει πχ να κανονιζει αυτος συναντησεις για εξοδους. Και οταν λεω συναντησεις για εξοδους ξεχνα τους καφεδες και τους φραπεδες. Εξοδος μπορει να ειναι απο ενα σινεμα και μετα παγωτο στην παραλια πχ εκει γυρω. Σκεψου ποσες ευκαιριες υπαρχουν να ερθετε πιο κοντα να γνωριστητε καλυτερα (αυτος ειναι ο στοχος, μπορει να μην ταιριαζετε στο κατω κατω) , απο το να καθεστε φιξ για λιγη ωρα σε μια καφετερια. Και σκεψου το και πρακτικα ποσο ευκολα μπορεις να την απομονωσεις (προφανως ΟΧΙ για να της πεις οτι σου αρεσει) οταν πχ περπατατε και μεινετε λιιιγα μετρα πισω απο τους αλλους που μιλανε παρα οταν ειστε σε μερικα καθισματα και ολη η παρεα κοιταει ο ενας τον αλλο σαν αστυφυλακες.
    Το ξερω αυτο που λες, εννοειται οτι δεν προκειται να της το πω μπροστα σε αλλους. Αλλα επειδη το κοβω χλωμο να βγουμε για νυχτερινες εξοδους κλπ αυτην την περιοδο λογω του οτι πλησιαζει και περιοδος εξεταστικης και ο περισσοτερος κοσμος 'μαζευετε' μεσα κατα καποιο τροπο, το βρισκεις καλο σαν ιδεα να της το πω σε μια απογευματινη βολτα,σε ενα καφε οι 2 μας κλπ ????

    Για τα ηγετικα skills και το επικεντρο μιας παρεας κατα 65-70% μπορω να το κανω αυτο πιστευω.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Greece
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Είναι σε σημαντικό βαθμο θεμα δειλείας φιλε μου, αυτό μου λεει η δικη μου εμπειρία. Η δειλεία μας βαζει στο νου ενα σωρο δικαιολογίες, ενα σωρό εμποδια, χαμηλή αυτοπεποίθηση, δεν είμαι έτσι , δεν έχω το ένα, μου λειπει το άλλο, δεν ειναι καταλληλη στιγμη, όχι τωρα αλλά μετα, αυριο, να το παρω αργα και φιλικα και πολλες άλλες δικαιολογίες. Κι όμως αυτό που ανακαλύπτω είναι ότι ο τροπος να το κανουμε την κίνηση και να το προχωρησουμε βρίσκεται σε σημαντικό βαθμό μεσα μας, κατα βαθος ξερουμε πως να το κανουμε.

    Απλά κομπλάρουμε, προχωραμε λίγο την κουβεντα ερχονται μετα οι διακιολογιες και σταματουμε. Τον τροπο να το κανεις τον έχεις μεσα, σου ψαξε και θα δεις οτι έχω δικαιο, όμως η δειλεία σε κόβει, δε σε αφηνει να προχωρήσεις. Άσκησε τον εαυτό σου, επεδιωκε να κανεις πραγματα που υποτιθεται σε φοβίζουν. Έτσι αποκτάς δυνάμεις και σταδιακα μειωνεις το χωρο που καταλαμβανει μεσα σου η δειλεία. Οι άλλοι που τα καταφερνουν, συνηδητοποίησε το, ακομα και αντικειμενικα, δεν ειναι καλήτεροι σου. Εσύ απλά μειώνεις τον εαυτό σου.

    Σε καταλαβαίνω όμως ότι θα χες και συ στη ζωη σου τις δυσκολιες, τα βιώματα που σε κρατησαν πισω εκεί που οι άλλοι προχωρούσαν. Ξερω ότι για πολλούς, κι ας το ακουουν και αρκετοι εδω, καταστασεις που για καποιους είναι ρουτινα, καταστασεις αυτονοητες και ευκολες, για άλλους δεν ειναι. Δυστυχώς δεν υπήρξαμε και όλοι, ο καθενας για τους δικούς του λογους, ιδιαίτερα τυχεροί στη ζωή μας, κι ας γελανε καποιοι ή ας διερωτονται γιατί σε τοσο ευκολα πραγματα γι αυτούς εμείς δυσκολευόμαστε.

    Τόλμησε φίλε μου, κι αποδεξου το αποτελεσμα ότι και να ναι αυτό. Ν ατο βλεπεις ότι είναι μερος της διαδικασίας για να παρεις τις δυναμεις, να τονωθεί η αυτοπεποίθηση σου και να ρθει η γα..μ...νη η εμπειρία στις σχεσεις. Από την αλλη φροντιζε τον εαυτό σου, ρουχα, γυμναστηρια, διατροφή, ευγενεια, να δειχνεις δειναμισμό και να μιλας όταν εισαι στην παρεα και να παιρνεις πρωτοβουλίες.
    psss με καλυψες απολυτα και μπορω να πω οτι εχεις πεσει σε πολλα πραγματα μεσα ειδικα στην 1η και 3η παραγραφο που εγραψες.
    Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες και την βοηθεια :)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Βασικα θα πρεπει να μας πεις και αλλα για την κατασταση. Πχ κατα ποσο σε ξερει, τι κουβεντες εχετε ανταλαξει, αν πιστευεις οτι σου εχει δωσει σημαδια ενδιαφεροντος (ακομα και ενα αμηχανο κοιταγμα στα ματια και αμεσως μετα στο ταβανι πχ). Μπορει το κοριτσι απλα να μην θελει εξαρχης, να ειναι με αλλον κτλ

    Την επομενη φορα που θα βγειτε κανε κατι κατσε διπλα της. Δε ξερω πως , αλλα κατσε διπλα της, αν οχι διπλα της τουλαχιστον απεναντι της σε σημειο που να μπορεις ακομα και ξαπλωμενος στην καρεκλα σου που λεει ο λογος να της μιλας και να σου ακουει. Αμα δεις οτι εχετε ηδη κατσει στην αρχη αλλα ειναι μακρυα σου και κοντα της υπαρχει αλλη θεση, τοτε σηκω πηγαινε στο μπανιο ξερω γω και οταν γυρισεις κατσε απο εκει και αμα σε ρωτησουν γιατι μετακινηθηκες πες "σορυ σημερα ειπα να μετακομοισω στην β πτερυγα" ή κατω τετοιο lulz.

    Αμα ειστε σε ενα τραπεζι στο καφε 6 ατομα, τοτε μπορουν ευκολα να διημιουργηθουν πηγαδακια μεταξυ των. Αμα εισαι καλος ηγετης οπως λες, τοτε προσπαθησε να τα κοντρολαρεις με καποιον τροπο. Να που τελικα μπορει να λειτουργησει θετικα μια μεγαλη παρεα. Φροντισε εσυ να εισαι στο ιδιο πηγαδακι με αυτη. Καλυτερα μονοι σας. Αν σας διακοψει καποιος τοτε πιθανον (και λεω πιθανον γιατι ειναι αγενεια να διακοπτεις 2 ατομα που μιλανε, εκτος αμα εχεις αλλα πραγματα στο μυαλο σου..) ,θα το κανει για να σας βαλει μπλοκο (ειτε απο ζηλια, ειτε απο ανταγωνισμο κτλ). Μην τον αγριοκοιταξεις,(μπορει να ειναι και φιλη της αυτος ο καποιος), αλλα καλεσε τον στην κουβεντα αλλα συνεχισε να δινεις περισσοτερη σημασια σε εσενα και σε αυτη και ασε τον τριτο σαν.. τριτο.Ετσι και θα εισαι ενταξει αλλα και θα κερδισεις την συμπαθεια του οσο να ναι . Οσες περισσοτερες συμπαθειες κερδισεις τοσο πιο πολυ respect θα εχεις.

    Αμα κανεις τα παραπανω σωστα χωρις να αγχωνεσαι και να το πολυσκεφτεσαι ,θα διημιουργησεις ενα ειδος.. ιστοριας να το πω, με εσενα και αυτη και αυτο γιατι θα ειστε στον μικροκοσμο σας, οι 2 σας, ασχετα αμα γυρω σας ειναι αλλα 10-20-50 ατομα που θα μιλανε μεταξυ τους. Ειναι βασικα η απομωνοση που ηθελες να εχεις. Για να πετυχεις καλυτερα αυτη την απομονωση μιλα της σιγα σχετικα σαν να λετε μυστικα. Οχι ψυθιριστα(!!) , αλλα ξερεις σαν να τα λετε μεταξυ σας σε τονο που να μην σας ακουνε απαραιτητα οι αλλοι. Θα δεις οτι αμα χαμηλωσεις την φωνη σου, θα χαμηλωσει και αυτη την δικια της. (ενας κοινωνιολογος το ειχε ονομασει αυτο θεωρια του καθρεφτη)

    Μολις απομονωθειτε (κατω απο την μυτη των αλλων) θα διαπιστωσεις οτι θα ειναι πιο ελευθερη να μιλαει πραγματα που δε θα μιλαγε τοσο ευκολα μπροστα σε αλλους αφου θα ξερει οτι δε την παρακολουθουν. Αλλο να την ρωτησεις δημοσια για το fb της πχ (δειχνεις οτι γραφεις ολους τους αλλους) , και αλλο να την ρωτησεις για το fb της μονοι σας. Προφανως και δεν θα κανεις αυτο που εγραψα στην προηγουμενη προταση βεβαια, για παραδειγμα το ειπα.

    Για να της παρεις οποιοδηποτε στοιχειο επικοινωνιας αμα θες προτιμησε το "πως μπορω να σου στειλω το λινκ για εκεινο το site?" , "πως μπορω να σου δειξω εκεινες τις εικονες?", ωστε να σκεφτει μονη της τον (μοναδικο) τροπο να σου δωσει πχ το fb της, χωρις να ζητησεις τιποτα εσυ. Πιστεψε με, αν θελει να σε αποφυγει θα βρει χιλιες μυρια δικιολογιες για να το κανει. Οποτε οτι κανει θα το κανει επειδη θα το θελει.

    Μολις παρεις ενα στοιχειο επικοινωνιας ,απο εκει και περα φανταζομαι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Greece
    Posts
    14
    Δεν εχουμε ανταλαξει και παρα πολλες κουβεντες για τα προσωπικα του καθε ενος, περισσοτερο για τα τυπικα μιλαμε, θεματα σχολης, μουσικης, για βολτες για το πως περναει ο καθενας, συζητιση για κανενα χομπι κλπ. Δεν εχουμε μιλισει καν για θεματα σχεσεων .
    Η κοπελα εχει δειξει σημεια ενδιαφεροντος απο οσο εχω καταλαβει. Τωρα νομιζω τα ειπες ολα παραπανω και εδωσες αρκετες καλες συμβουλες ;)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-12-2010, 21:39
  2. Μπερδεμενος!2 χρονια μετα....
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 00:28
  3. μπερδεμενος
    By xaliaola in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 26
    Last Post: 01-05-2010, 23:47
  4. Μπερδεμενος με τα φαρμακα...
    By nikos27 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2009, 19:37
  5. Ειμαι μπερδεμενος.
    By pickles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 25-10-2009, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •