δεν μπορω να διαβασω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2

    Unhappy δεν μπορω να διαβασω

    δινω πανελληνιες σε λιγες μερες και δεν εχω ορεξη να διαβασω. Εχω πολυ αγχος. Τι να κανω για να μην βαριεμαι το διαβασμα; Θελω πολυ να γραψω καλα και να περασω στη σχολη που θελω. Βοηθηστε με.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου Ελπιδα ! Καταρχην ειναι χαζο να αγχωνεσαι τελευταιες μερες, ο,τι εκανες ολη την χρονια εκανες, το να αγχωνεσαι τελευταια στιγμη δεν ωφελει σε τιποτα...προσπαθησε να χαλαρωσεις, να βγαινεις κ καμια βολτιτσα το αν θα γραψεις καλα εξαρταται απο το τι εκανες την υπολοιπη χρονια..

    Καλη επιτυχια κουκλα κ σου ευχομαι να πετυχεις ο,τι επιθυμεις !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Άμα βαριέσαι το διάβασμα, δε μπορώ να σου προτείνω τίποτε για να μην το βαριέσαι, αφού δεν το θες πραγματικά να διαβάσεις και καταπιέζεσαι. 'Ολο ζέχνει απ' όπου κι αν το πιάσεις. Ας ρωτήσω το βασικό. Γιατί θέλεις να περάσεις? Υποθέτω πως κάποια που θέλει να σπουδάσει, της αρέσει να μελετά, αλλιώς αν απεχθάνεται να μελετά, γιατί να θέλει να σπουδάσει? Για να βασανίζεται κάνοντας κάτι που δε θέλει?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Άμα βαριέσαι το διάβασμα, δε μπορώ να σου προτείνω τίποτε για να μην το βαριέσαι, αφού δεν το θες πραγματικά να διαβάσεις και καταπιέζεσαι. 'Ολο ζέχνει απ' όπου κι αν το πιάσεις. Ας ρωτήσω το βασικό. Γιατί θέλεις να περάσεις? Υποθέτω πως κάποια που θέλει να σπουδάσει, της αρέσει να μελετά, αλλιώς αν απεχθάνεται να μελετά, γιατί να θέλει να σπουδάσει? Για να βασανίζεται κάνοντας κάτι που δε θέλει?

    πολλοί άνθρωποι σπουδάζουν, θέλουν να σπουδάζουν, τους αρέσει να μελετούν αλλά πολλές φορές βαριούνται. από τη στιγμή που το διάβασμα έγινε αναγκαστικό, ακόμη και αυτοί που ενδιαφερόμαστε να σπουδάσουμε, να μάθουμε και να δουλέψουμε, πολλές φορές αισθανόμαστε ότι βαριόμαστε.

    μπορεί να της αρέσει να μαθαίνει με άλλους τρόπους, να διαβάζει άλλα βιβλία, να χρησιμοποιεί το ίντερνετ ή οτιδήποτε. απλώς αυτός ο τρόπος δεν είναι ο συμβατικός, είναι ένας τρόπος που θα εκτιμηθεί πιο πολύ στο πανεπιστήμιο.

    τώρα πρέπει να κάνει υπομονή και να μελετήσει τα σχολικά βιβλία, με τον τρόπο που το κάνουν όλοι. με άλλα λόγια, πρέπει να ενταχθεί στο "φυτώριο".

    η βαρεμάρα συμβαίνει σε όλους, δεν έχει να κάνει με το αν θέλει να σπουδάσει ή όχι, έχει να κάνει με την ψυχολογία της αυτή την εποχή.

    Τι θέλεις να περάσεις ελπίδα μου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ε, και η βαρεμάρα της δε δείχνει πως το φυτώριο προκαλεί αλλεργίες? λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Ελπίδα λίγες μέρες έμειναν... και σε κάνα μήνα περίπου θα λάβει τέλος όλη αυτή η κούραση και η αγωνία...
    Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, τις τελευταίες ημέρες είναι καλύτερα να χαλαρώσεις.
    Το άγχος πολλές φορές μας αδρανοποιεί. Άσε που εξαιτίας του έχουμε την εντύπωση ότι δεν θυμόμαστε τίποτα ή ότι όταν θα βρεθούμε μπροστά στην κόλα θα τα ξεχάσουμε. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει....
    Έχεις κάνει την προσπάθεια σου και δεν είναι καλό να εξαντλείσαι λίγες μέρες πριν από τις εξετάσεις.... ήρεμα... ότι μπορείς... ίσως κάποιες επαναληψούλες...
    Να προσέχεις τον εαυτό σου, να τρως, να κοιμάσαι καλά, να κάνεις και καμιά βολτίτσα...
    Όλα θα πάνε καλά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eχει να κανει με το απαισιοτατο εκπαιδευτικο συστημα. Κατσε μια στιγμη να φωναξω καποιον που τα λεει καλυτερα απο μενα.



    Education is what remains after one has forgotten what one has learned in school.

    It is a miracle that curiosity survives formal education.

    The only thing that interferes with my learning is my education.

    We should take care not to make the intellect our god; it has, of course, powerful muscles, but no personality.

    Albert Einstein

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει το διαβασμα. Μαλιστα τις τελευταιες δυο βδομαδες ειχα φτασει σε σημειο να διαβαζω καθημερινα 9-10 ωρες και μαλιστα πολυ αποδοτικα και μου αρεσε κιολας, δεν βαριομουν. Τωρα ομως, ετσι ξαφνικα μου εφυγε η ορεξη για διαβασμα και δεν ξερω τι φταιει. Λετε να ειναι απο το αγχος; Εχω δυνατοτητς και 19000 μορια να βγαλω αλλα με αυτο που επαθα δεν ξερω αν θα τα καταφερω Ανοιγω το βιβλιο και προσπαθω να διαβασω αλλα δεν συγκεντρωνομαι. Σκεφτομαι αλλα πραγματα. Τι να κανω για να το ξεπερασω;

    Υ.Γ. Η σχολη που με ενδιαφερει ειναι τα οικονομικα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Ελπίδα μου για να έχεις δυνατότητες για 19000 μόρια σημαίνει ότι έχεις μελετήσει σκληρά. Η έλλειψη συγκέντρωσης μπορεί να οφείλεται και στο άγχος, το οποίο είναι φυσιολογικό να αυξάνεται καθώς πλησιάζουν οι μέρες των εξετάσεων. Από αυτά που μας γράφεις μπορώ να πω ότι έχεις κάνει ότι περνούσε από το χέρι σου...
    Δεν ξέρω αν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Ο καθένας βρίσκει εκείνους τους τρόπους που του ταιριάζουν για να χαλαρώσει ή να συγκεντρωθεί στη μελέτη. Θα μπορούσα να πω να φροντίζεις να κάνεις κάποια διαλλειματάκια, τα οποία θα είναι καλύτερα να γεμίζουν με βόλτες (έστω κοντά στο σπίτι) και όχι με εικόνες από από οθόνες . Προσωπικά δεν με βοηθούσε να διαβάζω έως αργά το βράδυ, φρόντιζα να συναντώ κάποιο φίλο, κάποια φίλη και να συζητώ για το πως ένιωθα, για τις αγωνίες μου κ.λπ.. Μπορείς να μιλήσεις και με κάποιον που έχει περάσει από αυτή τη διαδικασία. Θα δεις ότι οι περισσότεροι ένιωθαν πάνω - κάτω όπως και εσύ...
    Κάτι μου λέει ότι μετά τις εξετάσεις θα είσαι πάλι εδώ, αλλά αυτή τη φορά για να μας ανακοινώσεις τα καλά νέα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elpida93 View Post
    γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει το διαβασμα. Μαλιστα τις τελευταιες δυο βδομαδες ειχα φτασει σε σημειο να διαβαζω καθημερινα 9-10 ωρες και μαλιστα πολυ αποδοτικα και μου αρεσε κιολας, δεν βαριομουν. Τωρα ομως, ετσι ξαφνικα μου εφυγε η ορεξη για διαβασμα και δεν ξερω τι φταιει. Λετε να ειναι απο το αγχος; Εχω δυνατοτητς και 19000 μορια να βγαλω αλλα με αυτο που επαθα δεν ξερω αν θα τα καταφερω Ανοιγω το βιβλιο και προσπαθω να διαβασω αλλα δεν συγκεντρωνομαι. Σκεφτομαι αλλα πραγματα. Τι να κανω για να το ξεπερασω;

    Υ.Γ. Η σχολη που με ενδιαφερει ειναι τα οικονομικα.
    Ελπίδα μου, πραγματικά πιστεύω πως τη βασική δουλειά την έχεις κάνει ήδη όλη τη χρονιά, μη σου πω σε σύνολο όλα τα προηγούμενα χρόνια...
    Κάποτε μια καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο μας είπε 'αν έχετε σκοπό να διαβάσετε πχ 20 ώρες, προτιμότερο να διαβάζετε 2 ώρες την ημέρα παρά μαζεμένες'
    Πόσο συμφωνώ! Κ μη νομίσεις πως θα καταφέρεις τόοσα πολλά καταπονώντας τον εαυτό σου την τελευταία βδομάδα.
    Ίσως ο εαυτός σου να αντιδράει σωστά.
    Εσύ να έχεις αγχωθεί και να απαιτείς ολονύχτιο διάβασμα αλλά στην ουσία μπορεί να χρειάζεσαι λίγο πιο χαλαρούς ρυθμούς.

    Νομίζω ότι η τελευταία βδομάδα μπορεί να βοηθήσει μαθητές που είναι εντελώς οριακά, δεν έχουν κάνει δουλειά, κι έτσι ίσως πετύχουν κάποιο sos από σπόντα ή μάθουν κάποιες βασικές οδηγίες.

    Αν εσύ όπως λες έχεις βλέψεις για 1900 μόρια, σημαίνει πως έχεις κάνει τη βασική δουλειά με το παραπάνω. Κάποιες χαλαρές επαναλήψεις, κανένα θεματάκι, τέτοια.

    Φαντάσου να έγραφες αύριο. Πιστεύεις πως δε θα έγραφες?

    Όλα θα πάνε καλά αν έχεις κάνει προετοιμασία ως τώρα, θα το δεις
    Βάλε λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα κι αν βλέπεις πως δε μπορείς να διαβάσεις με τίποτα κάνε και καμιά βόλτα να ξεαγχωθείς!
    (εγώ πάντως τις 2 τελευταίες μέρες δεν άνοιξα ούτε περιοδικό! αλλά είχα προετοιμαστεί καλά. Έφτανε όλη η χρονιά!..)

    Σημαντικό κομμάτι και η χαλάρωση πριν δώσεις..η ξεκούραση (να κοιμάσαι καλά), να τρως καλά, να βρίσκεσαι με φίλους... α και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά !!!!

    Όλα θα πάνε καλά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    *παρένθεση

    Εντομεταξύ έχουν περάσει τις πανελλήνιες σαν το απόλυτο καθοριστικό κομμάτι για τη ζωή ενός ανθρώπου.
    Κ εκεί χάνονται βασικά κομμάτια όπως η αξία της μάθησης, αφού γίνεται τόσο τυποποιημένη και στοχευμένη σε ένα και μόνο αποτέλεσμα. Των εξετάσεων.

    Με αποτέλεσμα φυσικά να δημιουργεί αποστροφή πολλές φορές- αν όχι τις περισσότερες, αφού χάνεται η ουσία της και γίνεται απλά μέσο για μια θέση σε μια σχολή.

    Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα για διαγώνισμα, για εξετάσεις, για πανελλήνιες... για οτιδήποτε άλλο εκτός απ'την ομορφιά της γνώσης και τη γοητεία της εξερεύνησής της.


    Το εκπαιδευτικό σύστημα και η παιδεία της χώρας μας ευθύνεται για το υπέρμετρο άγχος των μαθητών, που είναι πολύ πιο σημαντικό θέμα για μένα από τις επιδόσεις τους στις εξετάσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΕΛΠΙΔΑ... ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΛΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ! ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ,ΟΜΩΣ,ΜΗΝΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΥΣ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΧΑΖΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΑΠΟΡΟΥΣΑ ΚΙ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ(ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ)! ΝΑ 'ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΛΕΣ:"ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕIXA ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ EKANA ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ"!!! GOOD LUCK AND CALM!!!!!!!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ελπιδα συμφωνω με τα παιδια παραπανω...την προετοιμασια την εχεις ηδη κανει ολη τη χρονια κ το αγχος της τελευταιας βδομαδας μονο καταστοφικο μπορει να ειναι, δεν ωφελει πουθενα...για να αντιδραει ετσι ο οργανισμος σου κατι παραπανω θα ξερει, οποτε μην τον καταπιεζεις να κανει κατι που δεν αντεχει αλλο κ θα τον εξαντλησει...αυτο που σου προτεινω ειναι καμια επαναληψουλα στο χαλαρο χωρις να σκεφτεσαι συνεχεια οτι ειναι για τις εξετασεις, πες οτι το κανεις για τον εαυτο σου ρε παιδι μου, να εμπλουτισεις τις γνωσεις σου....αν εχεις ατομα να συζητας αυτα που σε απασχολουν κ να εκφραζεις τους φοβους κ τις αμφιβολιες σου, μην τα κρατας μεσα σου κ σε πνιγουν...
    προσπαθησε επισης να κοιμασαι καλα, να τρως καλα, κανε κ καμια βολτιτσα να ξελαμπικαρει το μυαλο κ να παρεις αερα κ μην κανεις το λαθος να ξενυχτας !! μεγα λαθος!! εγω οταν εδινα εκανα τα τελειως αντιθετα απο αυτα που σου γραφω τωρα με αποτελεσμα επι 3 μηνες σχεδον μετα να εχω σωματικα κ ψυχολογικα καταλοιπα...

    επισης μη σκεφτεσαι συνεχεια οτι πρεπει να βγαλεις 19000 μορια....σκεψου οτι πας να γραψεις, οτι εχεις κανει καλη προετοιμασια κ ολα θα πανε καλα κ οπου σε βγαλει....κ στην τελικη κ κατι στραβα να παει (που δεν νομιζω, δεν σε φοβαμαι εσενα , πιστευω τα καταφερνεις ανετα!!) δεν χαθηκε κ ο κοσμος ουτε θα πρεπει να τα βαψεις μαυρα....στα γραφω ολα αυτα κ πιστευω να σε βοηθησουνε, εγω οταν εδινα επι ενα χρονο βασανιζομουνα κ εκανα σκεψεις αυτοκτονιας αμα δεν περασω κτλ κ περιστρεφοταν η ζωη μου γυρω απο αυτο, θαρρεις δηλαδη κ αν δεν πετυχει καποιος στις πανελληνιες τελειωνει η ζωη του ! μεγα λαθος, σκεφτομαι πολλες φορες "τι μαλακιες σκεφτομουνα κ πιστευα " κ χωρις να υπαρχει λογος....γιατι μετα μπορει να περασα κτλ, αλλα τα καταλοιπα μου μεινανε...μην κανεις κι εσυ το ιδιο λαθος, δεν αξιζει......

    Καλη επιτυχια σου ευχομαι κ ολα θα πανε καλα, θα το δεις !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Υποθέτω πως κάποια που θέλει να σπουδάσει, της αρέσει να μελετά, αλλιώς αν απεχθάνεται να μελετά, γιατί να θέλει να σπουδάσει? Για να βασανίζεται κάνοντας κάτι που δε θέλει?
    το αιωνιο προβλημα μου!
    μακαρι να μην υπηρχαν σπουδες, ή γενικα το συγκεκριμενο συστημα εκπαιδευσης. (καλα στα ονειρα μου :| )

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1
    Παιδιά γεια σας! Αν μπορείτε ας μου πείτε τι πιστεύετε γιατί δεν έχω κάποιον να μοιραστώ τις σκέψεις μου… αν τα πω όλα αυτά στους γονείς μου θα μου πουν να σταματήσω την σχολή και να κάνω κάτι άλλο για να είμαι χαρούμενος… Ας ξεκινήσω. πριν τρία χρόνια πέρασα στην σχολή που ήθελα πάντα… πέρασα πρώτος στην σχολή μου και πήρα και υποτροφία από κάποιο ίδρυμα υποτροφιών της πόλης μου… άλλος στην θέση μου θα ήταν πολύ χαρούμενος… για μένα όμως ήταν ένα βάρος… άρχισα να αγχώνομαι πάρα πολύ από το πρώτο εξάμηνο στην σχολή μου για το αν θα τα καταφέρω και θα φανώ αντάξιος της υποτροφίας, αν είμαι αρκετά έξυπνος ώστε να μπορώ να περνάω τα μαθήματα κλπ… ότι αξίζω γενικότερα… πρόσφατα μου είπαν στην γραμματεία της σχολής πως θα πάρω υποτροφία και όπως καταλαβαίνεται το είδα σαν επιπλέον βάρος και ένιωσα πολλές ευθύνες… από τότε που πέρασα στην σχολή μέχρι και πριν 3 μήνες περίπου διάβαζα σχεδόν όλη την ημέρα χωρίς να κάνω άλλες δραστηριότητες… αυτό όμως με γέμιζε… ένιωθα πολύ καλά και χαρούμενος … ικανοποιημένος και το ήθελα πολύ… όμως δεν ξέρω τι έχω πάθει… δεν μπορώ να διαβάσω με τίποτα πλέον… βαριέμαι πάρα πολύ…. Το διάβασμα μου είναι αδιάφορο…. Γυρνώ σπίτι από την σχολή και κάθομαι στον υπολογιστή και στην τηλεόραση όλη την ημέρα βλέποντας σκουπίδια…. Η μέρα περνάει και δεν κάνω απολυτός τίποτα… νιώθω εγκλωβισμένος… νιώθω πώς δεν θα καταφέρω να πάρω καλό βαθμό στα μαθήματα όσο και αν διαβάσω… νομίζω πως οι συμφοιτητές μου είναι ποιο έξυπνοι από μένα και θα τα καταφέρουν ενώ εγώ όχι… μακάρι να επιστρέψει εκείνο το αίσθημα που είχα και με ωθούσε στο διάβασμα… συγγνώμη αν σας κούρασα… κάθε άποψη καλοδεχούμενη… ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορω να ξεχασω ..
    By lanna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 27-11-2010, 11:12
  2. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  3. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΡΙΜΑΣΩ ΣΤΑ 30 ??
    By anagennisi2010 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2010, 23:27
  4. Δεν μπορώ να τελειώσω...
    By anisixos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2008, 07:28
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •