Πώς έκοψα το τσιγάρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10

    Πώς έκοψα το τσιγάρο

    Η δική μου ιστορία έχει ώς εξής. Καπνίζω απο 15 χρονών και μάλιστα πολύ. Θυμάμαι απο εκείνη την ηλικία έκανα τουλάχιστον μισό πακέτο βαριά τσιγάρα τη μέρα, κρυφά φυσικά απ'τους γονείς μου που αν το μάθαιναν θα με σκότωναν! Απ'τα 20 περίπου άρχισα και το ποτό, συνδιασμός καταστροφικός αν θές να κόψεις ένα απ'τα δύο - πόσο μάλλον και τα δύο- καθώς το ένα αναζητάει το άλλο. Πρίν 2 χρόνια περίπου άρχισα να διαβάζω διάφορα άρθρα σχετικά με το κόψιμο του τσιγάρου τα οποία με ταρακούνισαν όχι τόσο τονίζοντάς μου τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, όσο δίνοντάς μου να καταλάβω οτι είμαι κι εγω μια εξαρτημένη. Συνεχίζοντας το διάβασμα για μήνες, είχαν αφαιρεθεί απ'το μυαλό μου όλα τα θετικά του καπνίσματος. Πλέον το τσιγάρο δεν είναι κάτι που με χαλαρώνει, που με κάνει να συγκεντρώνομαι, που μου κάνει παρέα και μου μειώνει την αμηχανία. Ολα αυτά είναι απλά χαζομάρες. Το τσιγάρο λοιπόν έφτασε να έχει τον χαρακτηρισμό μιας κακιάς συνήθειας που με κάνει να είμαι εξαρτημένη, που με κάνει να βρωμάω, να χαλάω το δέρμα μου, την υγεία μου, τις αντοχές μου και να με αναγκάζει να δίνω κι ένα σεβαστό μέρος των χρημάτων μου για να το επιτύχω αυτό.

    Για μένα λοιπόν, αυτό ήταν το μυστικό. Να φτάσω στο σημείο να το απομυθοποιήσω και να το μισήσω. Με τον τρόπο αυτό κάποια στιγμή είπα τέλος και ήταν πολύ πιο εύκολο απ'οσο φανταζόμουν. Και ο καφές, και το ποτό, και το φαγήτο είναι ωραία χωρίς τσιγάρο και για την ακρίβεια ειναι πολύ πιο απολαυστικά. Πιστεύω οτι αυτο είναι το μυστικό σε κάθε ουσία ή συνήθεια απ'την οποία θέλουμε να απεξαρτηθούμε.

    εύχομαι καλή τύχη σε όσους προσπαθούν να απαλλαγούν και θέλω να αναφέρω και μια φράση που διάβασα η οποία με ταρακούνησε αρκετα:

    ' το να καπνίζεις είναι σαν να πέρνεις την εξάτμιση του αυτοκινήτου και την βάζεις στο στόμα σου'.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Πολυ ενδιαφερον. Εγω δεν καταφερα να το κοψω ουτε καν στην εγκυμοσυνη, 25 τσιγαρα την ημερα σταθερα για 9 μηνες και να νιωθω και στερηση που δεν εκανα περισσοτερα
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω περυσι απ το αγχος καπνιζα πολυ κ εκανα τα πιο βαρια τσιγαρα, τωρα κανω ενα ασπρο davidoff την ημερα που στην ουσια δεν ειναι τιποτα !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    ενα ασπρο τσιγαρο ή ενα ασπρο πακετο?
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ενα ασπρο τσιγαρο !!! Τιποτα δεν ειναι, ειναι πολυ ελαφρια !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Μπραβο lacrymosa ειναι πολυ καλο αυτο.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by saphira View Post
    ' το να καπνίζεις είναι σαν να πέρνεις την εξάτμιση του αυτοκινήτου και την βάζεις στο στόμα σου'.
    Ξέρεις μου θύμισες έναν τρόπο αυτοκτονίας... βουλώνεις την εξάτμηση του αυτοκινήτου, μπαίνεις μέσα, κλείνεις πόρτες και παράθυρα και σε λίγα λεπτά.. you know what.

    Τσιγάρα κάνω πολλά και καπνίζω από παιδάκι. Μου το μάθανε και αδυνατώ να απαλλαγώ από αυτό. Αν πράγματι οι κυβερνήσεις ενδιαφέρονται (?) για την υγεία όλων μας τότε γιατί δεν απαγορεύουν την κυκλοφορία του τσιγάρου (και να ταν μόνο το τσιγάρο)? Θα φαντάζεσαι βέβαια...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Αν πράγματι οι κυβερνήσεις ενδιαφέρονται (?) για την υγεία όλων μας τότε γιατί δεν απαγορεύουν την κυκλοφορία του τσιγάρου (και να ταν μόνο το τσιγάρο)? Θα φαντάζεσαι βέβαια...
    Δυστυχώς η εξουσία δε μας βλέπει σαν ανθρώπους αλλα σαν δολλάρια, αλλα αυτό είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    @$*$^(%)&_*^$_____&%&)!%*#&_#$*^_@#$*^_~$#@_*$~#@_ ^&#&$_#@*^~$~@_+(^+$#@(^~@$+^*$@~+_
    Last edited by carrot; 08-05-2011 at 01:28.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by saphira View Post
    Δυστυχώς η εξουσία δε μας βλέπει σαν ανθρώπους αλλα σαν δολλάρια, αλλα αυτό είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο...
    Μόνο η εξουσία..? Χα! Το χρήμα καλέ μου άνθρωπε είναι αυτό που κάνει τον άνθρωπο παρανοικό. Πρωτίστως το χρήμα. Στις ειδήσεις άκουσα τις προάλλες πως μαχαιρώθηκαν δυο τύποι για λίγα ευρώ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Ξέρεις μου θύμισες έναν τρόπο αυτοκτονίας... βουλώνεις την εξάτμηση του αυτοκινήτου, μπαίνεις μέσα, κλείνεις πόρτες και παράθυρα και σε λίγα λεπτά.. you know what.
    Λολ ρε συ κ πετυχαινει αυτο?? Δεν νομιζω να ειναι τοσο αποτελεσματικο, ολο κ απο καπου θα μπαινει αερας δεν μπορει .....:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Λολ ρε συ κ πετυχαινει αυτο?? Δεν νομιζω να ειναι τοσο αποτελεσματικο, ολο κ απο καπου θα μπαινει αερας δεν μπορει .....:P

    Δεν ξέρω. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν ξέρω. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
    χαχαχα καλα δοκιμασε κ πες μου αν κ δεν νομιζω να πεθαινει καποιος ετσι, καθως το αυτοκινητο δεν γινεται να ειναι αεροστεγως κλεισμενο κ απο καπου θα μπαινει αερας.....Θα το δοκιμασω κι εγω !!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1
    Γεια σας παιδια! παλευα κι εγώ με το κάπνισμα πολλα χρονια... 3 πακετα την ημέρα, βηχασ ,φλεγματα και όλα τα συναφή... τελικά την λύση την βρήκα και μάλιστα την βρήκα Online. είναι όλα στο μυαλο παιδιά. πάντως αξίζει τον κόπο και το συστήνω ανεπιφύλακτα. θα βρείτε περισσότερα στο www.allencarr.com.cy/webcast. ευχομαι τα καλύτερα...!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Εσυ Marios160677 τα καταφερες?
    Πλέρωσες σε αυτό το site και τι υπηρεσία σου προσέφεραν δλδ?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

Similar Threads

  1. Έκοψα τα φάρμακα από μόνος μου (μπορεί να σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργεία;)
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-04-2011, 11:56
  2. τσιγάρο...
    By arktos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 52
    Last Post: 23-03-2011, 23:59
  3. εκοψα το καπνιζμα κοψτο και εσυ
    By psychology in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2010, 12:43
  4. Εκοψα το τσιγαρο
    By maria... in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-02-2010, 20:27
  5. Τσιγάρο
    By kallia13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 18-11-2008, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •