Αυτοκτονία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731

    Αυτοκτονία?

    Την επόμενη φορά που θα κατακλυσει το μυαλό σας αυτη η σκέψη ως φαινομενική λύση των πραγμάτων,καντε τον κόπο να σκεφτείτε και τα εξης:
    Λενε πως ο ανθρωπος μετα το θάνατό του εξακόλουθεί να ζει μεσα απ τις μνήμες κ τις αναμνήσεις των αλλων ανθρώπων
    -Θα θέλατε πραγματικά η τελευταια αναμνηση που αφορά εσάς,στο περασμά σας απ αυτή τη ζωη,να είναι ενός ανθρώπου που τελικα σταθηκε αδύναμος να τα βγάλει πέρα,κι εφυγε αφήνοντας εκρεμμότητες κι αλυτες υποθέσεις πίσω του?
    -Θα θέλατε πραγματικά να βλαψετε τόσο όσους αγαπάτε-οσοι κι οποιοι κ αν ειναι αυτοι-(γονεις,αδερφια,παιδια,ή αγαπημένοι φιλοι).Να προκαλεσετε σε οσους σας αγαπουν,και νοιαζονται ειλικρινά για εσας,τοσο αφόρητο πόνο,ισόδυναμο ίσως μ αυτον που νιωθετε εσεις αυτη τη στιγμη(τη στιγμη της απελπισιας)?Θα μπορούσατε ν ανοιξετε πληγες στην ψυχη τους που δεν μπορουν να κλείσουν με κανενα τροπο,και που κανεις δεν ξερει που θα τους οδηγησουν αυτες? Ειλικρινα θα μπορουσατε να παρετε τετοια ευθύνη?

    -και για τους εκκεντρικούς φιλους μας (emo edition)
    ποιος νομιζετε οτι χέστηκε περα απ τους πολυ κοντινους σας ανθρώπους,που σας νοιαζονται πραγματικα?Η πιο πιθανη αντιδραση απ τους υπολοιπους ειναι "α το μαλακα,αυτοκτονησε...λοιπον ,τι λεγαμε?"Αν λοιπον σκοπός σας ειναι ν αφήσετε εντυπώσεις δεν υπαρχει πιο ηλίθιος τροπος απ αυτον.

    ..μια δευτερη σκεψη σιγουρα σ αυτη την περιπτωση δεν βλάπτει.
    Πως γίνεται μια πράξη στην οποια οδηγείται κανεις απο απόλυτη ευαισθησία να κρύβει τόσο υπερβολικό εγωισμό μέσα της..?
    Όσο απελπισμένος κι αν είναι καποιος,και καταλαβαινω φιλοι μου οτι ο πόνος κι η απογνωση ειναι πραγματίκα αφόρητη πολλες φορες,θα πρεπει να εχει στη συνειδηση του εκεινες τις στιγμες το τι μπορει να προκαλεσει στους κοντινους του ανθρωπους μια τετοια κίνηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Suicide Prevention Help - Helpful Suggestions

    Here are some helpful suggestions of things that you can do right now if you are caught in the storm of suicidal thoughts and feelings:

    * CONTACT a suicide prevention or crisis center (See Crisis Centers) or trusted friend, family member social worker, medical professional or rabbi, priest or minister and
    * TALK. They will not think something is wrong with you or that you are "weird" or "crazy".
    * SHARE your suicidal thoughts and feelings, fears, anger, disappointment and sorrow.
    * BE ACTIVE. Go for a walk and get some exercise. Often depressing and suicidal thoughts and feelings fade when something or someone else stimulates us.
    * DO SOMETHING - anything. It does not have to be a HUGE project - but a little project LIKE TIDYING UP a counter or small cupboard. Remember to PRAISE YOURSELF for the work you have done.
    * START A CREATIVE PROJECT in art, gardening, music, crafts, writing etc. Don't worry if your project is not a masterpiece. Many people have found when they are working on creative projects, they forget their painful suffering.
    * Find someone or an animal or plant who could USE YOUR LOVE AND CARE.
    * REMEMBER that along with your suicidal thoughts and feelings You are having other thoughts and feelings which are not suicidal.
    * LISTEN to your thoughts and feelings without analyzing them, letting them come and go WITHOUT dwelling on them.
    * IDENTIFY and ACKNOWLEDGE other thoughts and feeling which are not suicidal.
    * REMEMBER that you have experienced times in your life when you did not have suicidal thoughts and feelings because you were not depressed but were hopeful at the time.
    * REMEMBER times in which you may have felt strong suicidal thoughts and feelings that eventually passed into times of other thoughts and feelings which were not depressing but WERE HOPEFUL and you were able to look forward.
    * ACKNOWLEDGE for yourself that having suicidal thoughts in the midst of other thoughts is emotionally draining and that you have shown incredible strength in remaining alive and staying alive in spite of the powerful suicidal thoughts and feelings that you may have.
    * In the same way that you do not believe or act upon all the thoughts and feelings that you may have, REMEMBER that just because you may have a suicidal thought or feeling, you do not have to believe or act upon the thought or feeling.

    Επισης,

    http://www.suicidepreventionhelp.com...hip_letter.pdf

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    πολυ χρησιμο φαίνεται carrie
    Ισως κατσω αυριο να το μεταφρασω και να το ποσταρω κai στα ελληνικα
    Να σαι καλα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Ακομα και τα κοντινα προσωποα καποια στιγμη ξεχνανε και συνεχιζουν μια χαρα την ζωη τους.Αυτος θα αυτοκτονισει χανει οι αλλοι απλα θα τον ξεχασουν αργα η γρηγορα αυτο ειναι σιγουρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ειναι ακυρο αυτο που λες.Μια σωστη μανα/πατερας ποτε δεν θα ξεχασει το πως εφυγε το παιδι της.Ουτε σ ενα παιδι θα κλεισει ποτε τετοια πληγη, αν χασει τον γονιό του ετσι.Και τα αδελφια επισης.Για να μην αναφερω ατομα φιλικου περιβαλλοντος.
    Εδω σκυλος μπορει να πεσει σε καταθλιψη χανοντας τ αφεντικο του με τον οποιο τροπο.Πως εσυ λες τοσο απολυτα κι απλα οτι οι ανθρωποι "θα ξεχασουν κ θα συνεχισουν μια χαρα τη ζωη τους"?

    ΥΓ:Δεν σου κανουν εντυπωση οι περιπτώσεις ζευγαριών που οταν "φυγει" ο ενας μετα απο ελαχιστα χρονια ακολουθει κι ο αλλος?Τι λες να σημαινει αυτο?Πόσο μαλλον να σηκωνει επιπροσθετα στο βαρος του χαμου και το βαρος της αυτοκτονιας.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Ακομα και τα κοντινα προσωποα καποια στιγμη ξεχνανε και συνεχιζουν μια χαρα την ζωη τους.Αυτος θα αυτοκτονισει χανει οι αλλοι απλα θα τον ξεχασουν αργα η γρηγορα αυτο ειναι σιγουρο.
    Δεν μπορεις να ξεχασεις κατι τετοιο.... αποπειρα εκανε η πρωην κολλητη μου κ ακομη δεν μπορω να ξεχασω το αδειασμα που ενιωσα οταν με πηραν τηλ κ με ειδοποιησαν......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    εγω θα συμφωνησω με το παστελι

  8. #8
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Ακομα και τα κοντινα προσωποα καποια στιγμη ξεχνανε και συνεχιζουν μια χαρα την ζωη τους.Αυτος θα αυτοκτονισει χανει οι αλλοι απλα θα τον ξεχασουν αργα η γρηγορα αυτο ειναι σιγουρο.
    ναι σθμφωνω παστελακι
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Αυτο που λεει το παστελι ισως ειναι μια καλη δικαιολογια κ παρηγορια γι αυτον που θελει να κανει την πραξη,δεν παυει ομως να ειναι περα για περα αβασιμο κ αστοχο.

    ΥΓ:εσεις που το στηριζετε αυτο εχετε αδελφια ή παιδια?Μπορειτε να μας δικαιολογησετε καπως την αποψη σας?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Αυτο που λεει το παστελι ισως ειναι μια καλη δικαιολογια κ παρηγορια γι αυτον που θελει να κανει την πραξη,δεν παυει ομως να ειναι περα για περα αβασιμο κ αστοχο.

    ΥΓ:εσεις που το στηριζετε αυτο εχετε αδελφια ή παιδια?Μπορειτε να μας δικαιολογησετε καπως την αποψη σας?
    Οσο αφορα μια μανα το παιδι επειδη ειμαι μανα και ξερω αν παθει χτυπα ξυλο κατι το παιδι μου(ουτε να το σκεφτω δεν μπορω!) εγω εχω τελειωσει επιτοπου και θα αυτοκτονησω αμεσως με τον πιο αμεσο και αποτελεσματικο τροπο.
    Για αλλα μελη μηλαω και θελω να σ δοσω να καταλαβεις οτι ειμαι κατα της αυτοκτονιας.
    Δεν μηλισα για μανα π χανει παιδι .Ασε που εχω δει μανα να εχει θαψει 2 παιδια και αυτη να ζει και να βασιλευει η τσατσογρια.Τι την θελει την ζωη αυτη/?
    Αυτα τα γραφω ισα ισα για να μην αυτοκτωνισει καποιος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    συμφωνώ με την niah! =)

  12. #12
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Οσο αφορα μια μανα το παιδι επειδη ειμαι μανα και ξερω αν παθει χτυπα ξυλο κατι το παιδι μου εγω εχω τελειωσει επιτοπου και θα αυτοκτονησω αμεσως με τον πιο αμεσο και αποτελεσματικο τροπο.Για αλλα μελη μηλαω και θελω να σ δοσω να καταλαβεις οτι ειμαι κατα της αυτοκτονιας.
    Δεν μηλισα για μανα π χανει παιδι .Ασε που εχω δει μανα να εχει θαψει 2 παιδια και αυτη να ζει και να βασιλευει η τσατσογρια.Τι την θελει την ζωη αυτη/?
    Αλλο το να χασεις παιδια απο δυστυχημα η ασθενεια κ παντα μια μανα οταν χανει τα παιδια της ποναει.... Κ εγω ξερω μανα που εχασε κ τα δυο της παιδια απο καρκινο...39 κ 43 χρονων...αυτη τωρα ζει για τα εγγονια της....!!!!Οταν ομως ο θανατος επερχεται απο αυτοκτονια εχει να κανει κ με αλλα συναισθηματα.... της ενοχης ισως γιατι δεν καταλαβε οτι το παιδι της δεν ηταν καλα? οτι δεν ηταν σωστη μανα? τι εφταιξε? γιατι το εκανε?κλπ κλπ κλπ.....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Σορι αλλα δεν μπορω να συνεχησω μια ταινια συζητηση εγω δεν μηλισα για το αν αυτοκτονησει παιδι κλπ αλλα για αδελφια φιλους και γονεις.Σε αυτα τα προσωπα αναφερομαι και γραφω οτι η ζωη συνεχιζεται για τους αλλους.
    Προσωπικα ξαναλεω οτι για μενα ζωη χωρις τον γιο μου δεν ΥΠΑΡΧΕΙ και δεν υπαρχει θεμα ενοχης κλπ γιατι δεν θα υπαρχω καν να νιωσω ενοχες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μα ουτε εγω μιλησα για συγκεκριμενο προσωπο.Αυτο ακριβως ειπα.Όποια κ όσα κι αν ειναι (συμπεριλαμβανομένου του ενός) θα διαλυθει.Κι απλως ανεφερα μερικά παραδειγματα.Για τον καθενα μπορει να ειναι αλλο αυτο το προσωπο,αλλα σιγουρα υπαρχει.
    Για εσενα ειναι ο γιος σου.Αν εκανε ο γιος σου λοιπον κατι τετοιο-χτυπα ξυλο- θα σε διελυε.Αντιστοιχως και εσυ για το γιο σου .Για σενα λοιπον αυτος ειναι αυτο το προσωπο.Αρα η παραπανω σου αποψη δεν ισχυει και καλο θα ηταν να ησουν πιο συγκεκριμενη οταν αφορα ειδικα τετοια θεματα.

    ΥΓ:καταρχην δεν μπορεις να ξερεις πως νιωθει αυτη η μανα που ανεφερες.Κατα δευτερον εξαρταται τη μανα για αυτο και αναφερθηκα σε σωστη μανα,κ τελος για εσενα μπορει να μην μετρουν αδελφια,γονεις κλπ,γι εμενα αυτοι ηταν που με κρατουσαν απ τη ληψη τετοιων αποφασεων.Για αλλους ειναι αλλοι.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Σορι αλλα δεν μπορω να συνεχησω μια ταινια συζητηση εγω δεν μηλισα για το αν αυτοκτονησει παιδι κλπ αλλα για αδελφια φιλους και γονεις.Σε αυτα τα προσωπα αναφερομαι και γραφω οτι η ζωη συνεχιζεται για τους αλλους.
    Προσωπικα ξαναλεω οτι για μενα ζωη χωρις τον γιο μου δεν ΥΠΑΡΧΕΙ και δεν υπαρχει θεμα ενοχης κλπ γιατι δεν θα υπαρχω καν να νιωσω ενοχες.
    Παστελι το ιδιο ισχυει κ για τους υπολοιπους.... εγω γιατι δεν καταλαβα οτι η κολλητη μου ηταν ενα βημα πριν την αυτοκτονια? Η ξαδελφη της που ηταν λιγη ωρα πριν την αποπειρα μαζι? Ακομη δεν μπορω να το χονεψω οτι μπορει να εστελνε μηνυματα κ εγω να μην καταλαβαινα τιποτε.... κ ισως με τον τροπο που την πιεζα να ξεπερασει την καταθλιψη της να ηταν λαθος...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 97
    Last Post: 13-05-2011, 17:14
  2. αυτοκτονια
    By ocdcure in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 28-03-2011, 19:59
  3. Αυτοκτονια...
    By lena8999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 02:50
  4. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59
  5. Αυτοκτονία...
    By Lewn25 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2007, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •