Δεν μπορώ να βρω τι να κάνω στην ζωή μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100

    Δεν μπορώ να βρω τι να κάνω στην ζωή μου...

    Τον τελευταίο καιρό μου έχει καρφωθεί η σκέψη τι θα κάνω στην ζωή μου σαν επάγγελμα...
    Η κατεύθυνση οπού έχω επιλέξει στο σχολείο είναι η τεχνολογική γιατί σε αυτά τα μαθήματα τα καταφέρνω καλύτερα...Έχω συζητήσει με τους γονείς μου το ζήτημα της επαγγελματικής μου αποκατάστασης και καταλήξαμε στο οτί να πάω να σπουδάσω αυτό που με ευχαριστεί....Το θέμα είναι οτί ο ίδιος δεν ξέρω τι με ευχαριστεί...
    Από μικρός είχα μια κλίση στα μηχανολογοηλεκτρολογικοηλ εκτρονικα (έψαχνα το πως λειτουργει ένα μηχάνημα και το πως μπορούσα να βελτιώσω την λειτουργία του)...Κάτι που επίσης μου κινούσε το ενδιαφέρον είναι το να σχεδιάζω σπίτια δηλαδή να εκμεταλεύομαι τον χώρο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο...

    Το θέμα είναι τι να επιλέξω από τα δύο;
    Δεν ζητάω να κάνετε εσείς την επιλογή για εμένα,ζητάω να μου πείτε κάποιον τρόπο για να αποφασίσω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε γνωριζω την ηλικια σου, αν εισαι κατω των 20 ειναι νωρις ακομα και κανεις σ'αυτη την ηλικια (και ισως λιγο μεγαλυτερος) δεν ηξερε ακριβως τι θα ακολουθησει στο μελλον, γιαυτο επιλεγουν συχνα οι γονεις ή μας προτεινουν εστω κατι. σκεψου απλα οτι ζουμε Ελλαδα κι εδω οτι κι αν τελειωσεις, σχεδον παντα βολευεσαι καπου αλλου, αναγκαστικα γιατι δε γινεται αλλιως. το πρωτο λοιπον εμενα μου μοιαζει οκ, το δευτερο (κι αν καταλαβα καλα ειναι διακοσμηση χωρου ή κατι τετοιο ?) μοιαζει να εχει λιγοτερα λεφτα. το θεμα ειναι τι σε ευχαριστει κι ολας περισσοτερο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τα Ηλεκτρονικα ξεχασε τα,ολα ερχονται αυτοποιημενα
    εκτος αν ασχοληθεις με αυτοματισμους οπου εχει λεφτακια αλλα θελει αρκετο κοπο για να γινεις γνωστος και να μαθεις πως δουλευουν.
    εγω θα προτιμουσα ηλεκτρολογος μηχανικος.
    μηχανολογος ειναι λιγο μανικι στην εργασια,εκτος απο τις περιπτωσεις που βαζεις απλα υπογραφη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    η κριση αυξανεται και η εγκληματικοτητα επισης. Να χτιζεις σπιτια ,, δεν το βλεπω , υπαρχει υπερπροσφορα και ελαχιστη ζητηση , και μαλλον ετσι θα ειναι για πολλα χρονια ακομα .
    Αν ομως σπουδασεις μηχανολογοηλεκτρολογικοηλ εκτρονικα , μπορεις να δουλεψεις στον πλεον αναπτυσομενο κλαδο τα τελευταια χρονια (εν μεσω κρισης) ,,,στα συστηματα ασφαλειας , συναγερμοι , καμερες παρακολουθησης κλπ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Είμαι 16...και σκέφτομαι σοβαρά να κάνω καριέρα στο εξωτερικό...
    Όταν λέω ηλεκτρολογικομηχανολογικο και τα λοιπά έχω την επιλογή να ασχοληθώ και με τον τομέα του λογισμικού (να γράφω εφαρμογές και άλλα)...Γενικά δουλειά βρίσκεις αν έχεις όρεξη και γνωριμίες

    Σχετικά με το δεύτερο δηλαδή να σχεδιάζω σπίτια εννοώ πολιτικός μηχανικός...

    @Empneusths
    Όταν είσαι μηχανολόγος πολυτεχνίου βάζεις την υπογραφή σου και είσαι κομπλέ,όταν είσαι από τεί τραβάς ζόρι...
    Με τις μεταρυθμίσεις οπού γίνονται θα ανέβουν αρκετά οι βάσεις γιατί θα περιοριστούν οι θέσεις στα πανεπιστήμια και θα επιτρέπονται ελάχιστες μεταγραφές από την περιφέρεια στην Αθήνα,οπότε με βλέπω να βγάζω κανα Τεί...

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  2. Δεν μπορώ με τίποτα να πω "όχι", τι να κάνω;
    By Τσιπουράκι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2011, 18:27
  3. Replies: 9
    Last Post: 10-02-2011, 10:28
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2010, 16:38
  5. Θέλω να κάνω καινούργια αρχή στην ζωή μου
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 12-01-2010, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •