νιτσε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: νιτσε

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    νιτσε

    Εχω τελειωσει ψυχολογια παρολο οτι δεν ασχολουμαι επαγγελματικα αγαπω αυτο το αντικειμενο, το αγαπημενο μου μαθημα ηταν η ιστορια της ψυχολογια οπου γνωρισα τον Friedrich Nietzsche, κυκλοφορει στα νεα ενας εικονογραφημενος οδηγος με πιο πολλες λεπτομερειες κ απτα βιβλια και σιγουρα πολυ πιο κατανοητα..
    πιστευω πως ο Νιτσε ειναι θεμελιωδης λιθος της ψυχολογιας οπως αναπτυχθηκε αργοτερα και συνδεεται με Φρουντ, Βαγκνερ, Σοπεναουερ και πολλους αλλους, αν θελετε συζητηστε σχετικα με αυτον η την φιλοσοφια που συνδεεται με την ψυχολογια..



    οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μιας και σαρεσει η φιλοσοφια και η ψυχολογια, φανταζομαι θα εχεις διαβασει γιαλομ, αλλα λου μαρινοφ εχεις διαβασει; ΣΟυ προτεινω το πολυ γνωστο "Πλατωνας, οχι Προζακ!" Παρα πολυ καλο βιβλιο κατ εμε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ε λοιπόν ο Νίτσε είναι μια μεγάλη μου αδυναμία. Από την πρώτη μου κιόλας επαφή μαζί του ξετρελάθηκα! Βέβαια ξεκίνησα με τα πιο ώριμα έργα του (πέρα από το καλό και το κακό). Δεν θέλει και πολύ για να τον λατρέψεις! Δεν ήξερα ότι διδάσκονται τα κείμενα του αυτοί που σπουδάζουν ψυχολογία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Φυσικα και διδασκονται εγω πιστευω τα πιο ουσιωδη πραγματα που εμαθα απο τη σχολη ηταν σε αυτο το μαθημα και οχι μονο για τους μεταγενεστερους οπως νιτσε αλλα κ για τους αρχαιους ελληνες, ακομα και για τη θρησκεια δλδ το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι ο χριστιανισμος οπως τον βιωνουμε σημερα ειναι πολυ απλα μια εξελιξη ιστορικων γεγονοτων και τπτ αλλο..
    ο νιτσε φυσικα ηταν αθεος και ειπε πως εμεις οι φιλοσοφοι και επιστημονες σκοτωσαμε το θεο αποδεικνυοντας πως η γη ειναι ενα πολυ μικρο σωματιδιο σενα απειρο συμπαν δλδ ειμαστε τπτ, μονοι μας λοιπον χωρις τον θεο θα πρεπει να αναπτυξουμε ολες μας τις δυναμεις και ικανοτητες για να ζησουμε ως υπερανθρωποι(κατι που μπορει να μην υπαρχει αλλα παντα θα πρεπει να εχουμε αυτη την κατευθυνση ζωντας με ρισκο κ επωφελουμενοι ακομα κ απο την πιο αρνητικη εμπειρια ως μαθημα), χαρακτηριστικα αναφερει σαν υπερανθρωπους τον εαυτο του, τον ιησου, τον ντοστογεφσκι και τον γκαιτε..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μου αρέσει η αφοπλιστική του ειλικρίνεια στα θέματα περί ηθικής. Αφού αναφέρει πως η ηθική όπως υπάρχει τώρα είναι μόνο ένα μέσο για να τιθασεύσουμε το κτήνος που υπάρχει μέσα μας. Γιατί και ο άνθρωπος ζώο είναι και αυτό δεν είναι κάτι απαραίτητα αρνητικό. Δεν θέλει να καταργήσει την ηθική αλλά να την επαναπροσδιορίσει. Με εκνευρίζει που κάποιοι λένε πως ήταν μηδενιστής, δεν ήταν μηδενιστής αλλά υπαρξιστής και πιστεύω πως και άλλοι πριν από αυτόν ίσως να σκέφτονταν όπως αυτός αλλά δεν είχαν το σθένος να το ομολογήσουν..Κατακρίνει τον Βολταίρο που έλεγε ότι θα προσπαθήσει να ανακαλύψει την αλήθεια για να κάνει το καλό λέγοντας πως η ανακάλυψη της αλήθειας ίσως και να οδηγεί στο κακό. Για τον Χριστιανισμό να μην μιλήσω καλύτερα γιατί είναι το καλύτερο μέσο οπισθοδρόμησης του νου αλλά όπως σοφά έλεγε και ο ίδιος καλό είναι να υπάρχει γιατί μόνο κάτω από τα βαρίδια του τα ελεύθερα πνεύματα προσπαθούν να είναι ελεύθερα. (λειτουργία των αντίθετων δυνάμεων)
    Last edited by Gypsy Cello; 07-05-2011 at 19:42.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχουμε κανει κ εμεις στη σχολη αρκετα για τις αποψεις κ τη θεωρια του Νιτσε στο μαθημα της ψυχολογιας...συμφωνω σ αυτα περι ηθικης....Ειναι απ τους αγαπημενους μου, αυτος κ ο Πιαζε κ ο Γιαλομ.....Ο Σοπεναουερ που αναφερθηκε παραπανω δεν μου αρεσει κ τοσο με την εννοια οτι γενικα η θεωριες του κινουνται σε μηδενιστικα πλαισια κ εχει γενικα πολυ αρνητικη κ απαισιοδοξη θεωρηση...ο Φροιντ παλι δεν περιμενα οτι τα περισσοτερα τα αναγει στο γενετικο/σεξουαλικο αλλα εχει πολυ ενδιαφερον..!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Για τον Σοπενάουερ δεν ξέρω πολλά αλλά ξέρω ότι υπήρξε δάσκαλος του και ίσως είναι ένας από τους λίγους τους οποίους παραδέχεται ο Νίτσε αφού υπήρξε επικριτικός με τους πάντες. Τον Φρόυντ δεν τον έχω διαβάσει πολύ και ξέρω ότι έχει αμφισβητηθεί (όχι τουλάχιστον σε ότι αφορά την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη αλλά για άλλα). Εγώ έχω διαβάσει Καρεν Χόρνευ αν την ξέρει κανείς και νομίζω ότι είναι συμπληρωματική του Φρόυντ γιατί ασχολείται με θεμελιώδη ζητήματα της ανθρώπινης φύσης με τα οποία ο Φρόυντ δεν ασχολείται όπως η μητρότητα, η γυναικεία ψυχολογία. Του χρεώνει ότι οι θεωρήσεις του είναι μονοδιάστατες αφού δεν ασχολείται με την γυναίκα και χρησιμοποιεί τον άνδρα ως βασικό άξονα του έργου του και νομίζω πως έχει δίκιο. Εξάλλου ο Φρόυντ έδωσε σημασία στην Χόρνευ αφού ήταν ήδη αναγνωρισμένος και ήταν πολύ δύσκολο να λάβει σοβαρά υπόψιν άλλους επιστήμονες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πάντως κάτι που επίσης μ' αρέσει στον Νίτσε είναι η στάση του απέναντι στον κομμουνισμό τον οποίο θεωρεί μια εξελιγμένη μορφή του χριστιανισμού που αναπαράγει το μηδέν το αληθινό μηδέν και όχι αυτό για το οποίο τον κατηγορούν οι άλλοι. Η κοινωνία δεν πρέπει να υπάρχει για την κοινωνία αλλά η ισχυρότερη να επικρατήσει επάνω στην πιο αδύναμη. Ναι και εμένα μ' έχουν συγκινήσει τα ιδανικά του κομμουνισμού κατα καιρούς αλλά ίσως είναι επιφανειακά. Εξάλλου όπως και ο ίδιος λέει αυτός ο διχασμός είναι ένδειξη ανώτερης διάνοιας :p. Elirene θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ασχόληθηκατε και με τον Ντοστογιέφσκυ στη σχολή σου (άλλη μεγάλη αγάπη!)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Gypsy Cello συμφωνω σ αυτα που γραφεις για τον Φροιντ...η αληθεια ειναι οτι εχει αμφισβητηθει αρκετα απο πολλους....Πιαζε, Βαλον, Ντιουι εχεις διαβασει καθολου??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν τους γνωρίζω καθόλου. οποιεσδήποτε προτάσεις ευπρόσδεκτες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στη σχολη κανουμε διαφορες θεωριες τους !! ασε με τοσους που εχουμε κανει εχω ξεχασει τι λεει ο καθενας !! ΛΟλλ!!

    Πες μου κι εσυ προτασεις καποιους που σου κινησαν το ενδιαφερον, να διαβασω θεωριες η βιβλια τους !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εμενα μου αρεσει ο Εμερσον και o βουδας :p

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ο βουδας?? Χμμμ........Δεν εχω διαβασει θεωριες κ αποψεις του, αλλα εχω ακουσει οτι εχει ενδιαφερον...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Από ψυχολογία προς το παρόν Κάρεν Χόρνευ και Λεό Μπουσκάλια (παρόλο που μερικοί τον θεωρούν εκνευριστικά αισιόδοξο ίσως σου κάνει καλό) Επίσης έχω στο σπίτι μου αδιάβαστο βίβλιο του Έριχ Φρομ "η τέχνη της αγάπης" και απ' ότι νομίζω και η δική του φιλοσοφία είναι θετική. Έγω σκοπέυω να διαβάσω Πλάτωνα γιατί είναι βάλσαμο για τις ταλαιπωρημένες ψυχές.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Λατρευω ρε συ τα βιβλια του Λεο Μπουσκαλια !!!!!! Δεν ειναι απισιοδοξος με την εννοια του μηδενισμου, πηγαζουν πολλα θετικα μηνυματα μεσα απο αυτα που γραφει που εκ πρωτης οψεως μπορει να φαινονται αρνητικα κ απαιδιοδοξα....Επισης διαβασε κ βιβλια του Χορχε Μπουκαι !! Απο Πλατωνα εχω μπουχτισει, δεν μπορω αλλο..λολλ .....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •