γιατι οι αντρες δεν πηγαινουν για ψυχοθεραπεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649

    γιατι οι αντρες δεν πηγαινουν για ψυχοθεραπεια?

    αυτη η ερωτηση μου προεκυψε στο μυαλο πριν 2-3 μηνες, οταν συνειδητοποιησα, οτι οσο καιρο πηγαινω στην ψυχ μου, οχι μονο τωρα, αλλα κ στο παρελθον που ειχα παει για καποιο διαστημα, οποτε μπαινω κ οποτε βγαινω, το ατομα που ειναι στο ραντεβου πριν απο μενα κ μετα απο μενα ειναι γυναικες κατα 90%. μια μερα περιμενα απ εξω στο χολακι κ βγηκε αντρας απο το δωματιο!!!! κ μου εκανε τοση εντυπωση, κατι δεν κολλουσε καλα στο ματι μου κ λεω "τι δεν κολλαει καλα, τι δεν κολλαει καλα", κ τσαφ! μου ρθε!!!! αυτος ειναι αντρας, λεω. κ τη ρωτησα τη ψυχολογο μου μειδιωντας, της λεω, "ερχονται κυριως γυναικες, ή ειναι ιδεα, μου, γιατι ολο γυναικες πετυχαινω!". κ μου λεει, "ναι, κυριως νεαρες γυναικες!".

    καλα, οι αντρες δεν εχουν ψυχολογικες δυσκολιες κ ψυχολογικα θεματα να συζητησουν κ να λυσουν? μονο εμεις ειμαστε αυτες που χρειαζομαστε συναισθηματικη στηριξη?

    αυτη μου ειπε οτι οι γυναικες ειναι πολυ πιο ανοιχτες να πανε σε εναν ειδικο να ζητησουν βοηθεια για ψυχολογικα θεματα, οπως κ να τα συζητησουν με τις φιλες τους. οι αντρες δυσκολευονται να ανοιχτουν κ να μιλησουν για τα θεματα τους ακομα κ στις παρεες τους με αλλους αντρες.

    οποιος θελει ας πει τη γνωμη του στο θεμα!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Για τον ιδιο λογο που οταν οδηγανε σε νεες περιοχες, προτιμανε να χαθουνε και να κανουνε κυκλους σε γειτονιες,λαγκαδια και βουνα , παρα να παραδεχτουν οτι κανανε λαθος και να σταματησουν σε κανα περιπτερο να ρωτησουν για την σωστη κατευθυνση.

    Επισης αυτα τα "συναισθηματικα" θεματα για τους περισσοτερους αντρες θεωρουνται σαν ταμπου και φοβία για την σεξουαλική τους ταυτότητα. Έτσι μεγάλωσαν , όταν κλαίγανε όταν ήταν μικροί σίγουρα θα άκουσαν αρκετές φορές το "οι άντρες δεν κλαίνε" , "οι άντρες είναι σκληροί και πολεμάνε" μέχρι και τα αθώα "αγόρια κανόνιαααα, κορίτσια μακαρόνιαααα" που φώναζαν στον αιώνιο πόλεμο μετάξυ αγόρια vs κορίτσια σε αρκετά διαλείματα κάπου στο δημοτικό.

    Οπότε για να παραδεχτεί κάποιος άντρας ότι έχει θέματα γενικά με την ψυχολογία του (μιλάω για θέματα ψυχολόγου, όχι ψυχίατρου, εκεί είναι άλλη η κατάσταση) θα πρέπει να παραδεχτεί πρώτα από όλα ότι είναι τρωτός. Και ασφαλώς να μην το μάθουν οι γνωστοί του.

    Όσον αφορά αυτό με τις κουβέντες με τους φίλους του , πάντα υπάρχει ο "κίνδυνος" ένας ελαφρόμυαλος από αυτούς να πετάξει κανένα "σταμάτα να φέρεσαι σαν γυναικούλα!" , που αν αυτή η φράση προσβάλει τις γυναίκες (rain, όρμα :D) , τους άντρες τους προσβάλει 100 φορές παραπάνω όταν την ακούσουν και αυτό γιατί τους απειλεί το φύλο τους.

    Αυτό με τα φύλα επεκτείνεται και σε άλλους τομείς και είναι εμφανής οι διαφορές στην σχέση ρόλων και φύλων. Μια γυναίκα αν γίνει ταξιτζής (που θεωρείται "αντρικό" επάγγελμα γενικά) θα δώσει μήνυμα δυναμισμού, κουράγιου, κτλ. Ένας άντρας αν γίνει μέικ-απ-artist θα δώσει άλλα μηνύματα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    ..... μέχρι και τα αθώα "αγόρια κανόνιαααα, κορίτσια μακαρόνιαααα" που φώναζαν στον αιώνιο πόλεμο μετάξυ αγόρια vs κορίτσια σε αρκετά διαλείματα κάπου στο δημοτικό.

    .....
    :o
    σε ποιο δημοτικο πηγες μπολτ?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αν δούμε τις στατιστικές για τα ποσοστά των ψυχολογικών δυσκολιών στον γενικό πληθυσμό, εννοείται πως αφορούν τόσο τους άντρες όσο και τις γυναίκες. Αλλά είναι γεγονός πως η πλειοψηφία όσων απευθύνονται σε ψυχολόγο είναι γυναίκες. Φαντάζομαι θα ξέρετε όμως ότι και η πλειοψηφία όσων σπουδάζουν ψυχολογία είναι επίσης γυναίκες... :Ρ

    Όμως δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο χαμηλά τα ποσοστά των αντρών που αναζητούν βοήθεια για ψυχολογικά θέματα. Ίσως εξαρτάται και από τον κύκλο όπου κινείται ο κάθε θεραπευτής, την εμπειρία του, την ειδίκευσή του. Σε εμένα, αν κοιτάξω τον προηγούμενο μήνα, οι άντρες θεραπευόμενοι ήταν περίπου 30% του συνόλου. Κατά καιρούς ίσως υπήρχαν και λίγο μεγαλύτερα ποσοστά, άλλες φορές λίγο μικρότερα. Και μιλάω μόνο για όσους ήρθαν από μόνοι τους, χωρίς δηλαδή να τους φέρει γονιός ή να τους πείσει κάποια γυναίκα π.χ. η σύζυγος. Πάντως, όσο κι αν φανεί παράξενο, οι περισσότεροι άντρες έρχονται για προβλήματα σχέσεων. Οι υπόλοιποι, συνήθως για διάφορες αγχώδεις διαταραχές, κυρίως πανικό.

    Εντάξει το θέμα έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, με τους ρόλους των δύο φύλων, με την άνεση έκφρασης συναισθημάτων, με την αποδοχή της ανάγκης για βοήθεια, με την εμπιστοσύνη στην επιστήμη της ψυχολογίας κλπ. Πάντως αν τελικά αποφασίσουν να μπουν στη διαδικασία, οι έρευνες λένε πως τα ποσοστά ικανοποίησης από τη θεραπεία είναι περίπου ίδια σε άντρες και γυναίκες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Όσον αφορά αυτό με τις κουβέντες με τους φίλους του , πάντα υπάρχει ο "κίνδυνος" ένας ελαφρόμυαλος από αυτούς να πετάξει κανένα "σταμάτα να φέρεσαι σαν γυναικούλα!" , που αν αυτή η φράση προσβάλει τις γυναίκες (rain, όρμα :D) , τους άντρες τους προσβάλει 100 φορές παραπάνω όταν την ακούσουν και αυτό γιατί τους απειλεί το φύλο τους.
    Έτσι είναι Boltseed και φυσικά αν δεν υπήρχαν νόμοι και τιμωρία, εκπαίδευση και ηθικοί δεσμοί ο άνθρωπος θα ήταν ένα ανεξέλεγκτο ζώο, με λιγότερα ψυχολογικά ίσως και πλυθησμό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μπορει να παιζει ρολο κ το αν ο ψυχοθεραπευτης ειναι αντρας ή γυναικα. ισως σε αντρα ψυχοθεραπευτη να πηγαινουν ευκολοτερα.

    ισως το 90% που ειπα να ηταν υπερβολικο, παντως 80% γυναικες στη δικη μου περιπτωση δεν ειναι. σπανια βλεπω αντρα.

    επισης η ψυχ μου ειπε οτι σε ψυχιατρο πανε αρκετα πιο ευκολα για φαρμακευτικη αγωγη, σε σχεση με το να πανε γαι ψυχοθεραπεια. δεν ξερω αν αληθευει.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Δυστυχώς όταν πλακώσουν τους άντρες τα ψυχολογικά,αντί για ψυχοθεραπεία οδηγούνται κατευθείαν στην αυτοκτονία.Κάθε μέρα διαβάζουμε για αυτοκτονίες ανδρών στην Ελλάδα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Η αλήθεια είναι ότι εμείς οι άντρες, δεν αισθανόμαστε και τόσο άνετα στην ιδέα και μόνο να "εκτεθούμε" στον-ην ψυχολόγο. Π.χ. εγώ για να κάνω την πρώτη μου επίσκεψη, πέρασε αρκετός καιρός. Εν τέλει όμως, καλώς έπραξα και το έκανα, βοηθήθηκα αρκετά μπορώ να πω.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Για τον ιδιο λογο που οταν οδηγανε σε νεες περιοχες, προτιμανε να χαθουνε και να κανουνε κυκλους σε γειτονιες,λαγκαδια και βουνα , παρα να παραδεχτουν οτι κανανε λαθος και να σταματησουν σε κανα περιπτερο να ρωτησουν για την σωστη κατευθυνση.

    Επισης αυτα τα "συναισθηματικα" θεματα για τους περισσοτερους αντρες θεωρουνται σαν ταμπου και φοβία για την σεξουαλική τους ταυτότητα. Έτσι μεγάλωσαν , όταν κλαίγανε όταν ήταν μικροί σίγουρα θα άκουσαν αρκετές φορές το "οι άντρες δεν κλαίνε" , "οι άντρες είναι σκληροί και πολεμάνε" μέχρι και τα αθώα "αγόρια κανόνιαααα, κορίτσια μακαρόνιαααα" που φώναζαν στον αιώνιο πόλεμο μετάξυ αγόρια vs κορίτσια σε αρκετά διαλείματα κάπου στο δημοτικό.

    Οπότε για να παραδεχτεί κάποιος άντρας ότι έχει θέματα γενικά με την ψυχολογία του (μιλάω για θέματα ψυχολόγου, όχι ψυχίατρου, εκεί είναι άλλη η κατάσταση) θα πρέπει να παραδεχτεί πρώτα από όλα ότι είναι τρωτός. Και ασφαλώς να μην το μάθουν οι γνωστοί του.

    Όσον αφορά αυτό με τις κουβέντες με τους φίλους του , πάντα υπάρχει ο "κίνδυνος" ένας ελαφρόμυαλος από αυτούς να πετάξει κανένα "σταμάτα να φέρεσαι σαν γυναικούλα!" , που αν αυτή η φράση προσβάλει τις γυναίκες (rain, όρμα :D) , τους άντρες τους προσβάλει 100 φορές παραπάνω όταν την ακούσουν και αυτό γιατί τους απειλεί το φύλο τους.

    Αυτό με τα φύλα επεκτείνεται και σε άλλους τομείς και είναι εμφανής οι διαφορές στην σχέση ρόλων και φύλων. Μια γυναίκα αν γίνει ταξιτζής (που θεωρείται "αντρικό" επάγγελμα γενικά) θα δώσει μήνυμα δυναμισμού, κουράγιου, κτλ. Ένας άντρας αν γίνει μέικ-απ-artist θα δώσει άλλα μηνύματα..
    Συμφωνώ, με παρακάλυψες boltseed.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Για τον ιδιο λογο που οταν οδηγανε σε νεες περιοχες, προτιμανε να χαθουνε και να κανουνε κυκλους σε γειτονιες,λαγκαδια και βουνα , παρα να παραδεχτουν οτι κανανε λαθος και να σταματησουν σε κανα περιπτερο να ρωτησουν για την σωστη κατευθυνση.
    Καλό! Ο μόνιμος λόγος για καυγά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι εμένα με κάλυψε η απάντηση του Boltseed. Κάποια στερεότυπα για το θηλυκό ή το αρσενικό μας κάνουν να ντρεπόμαστε όταν πάμε αντίθετα απ' ό,τι μας έχουν μάθει πως είναι το "πρέπει" στην επιτέλεση του κατασκευασμένου κοινωνικά φύλου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    σου χω καλύτερο αγόρια ιππότες κορίτσια μαύρες κότες !

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    μπορει να παιζει ρολο κ το αν ο ψυχοθεραπευτης ειναι αντρας ή γυναικα. ισως σε αντρα ψυχοθεραπευτη να πηγαινουν ευκολοτερα.

    ισως το 90% που ειπα να ηταν υπερβολικο, παντως 80% γυναικες στη δικη μου περιπτωση δεν ειναι. σπανια βλεπω αντρα.

    επισης η ψυχ μου ειπε οτι σε ψυχιατρο πανε αρκετα πιο ευκολα για φαρμακευτικη αγωγη, σε σχεση με το να πανε γαι ψυχοθεραπεια. δεν ξερω αν αληθευει.
    Αμ δε που πηγαίνουν ευκολότερα σε άντρα ψυχοθεραπευτή... Για σκέψου κάμποσους λόγους που ααν το πάρουν απόφαση είναι ίσως ευκολότερο να απευθυνθούν σε γυναίκα... :Ρ

    Πάντως ναι, σε ψυχίατρο όντως πάνε αρκετά πιο εύκολα (μόνο για αγωγή). Είναι μια 'πραγματική ασθένεια' τότε βλέπεις, κι όχι μια συναισθηματική αδυναμία ή ελλειμμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Δυστυχώς όταν πλακώσουν τους άντρες τα ψυχολογικά,αντί για ψυχοθεραπεία οδηγούνται κατευθείαν στην αυτοκτονία.Κάθε μέρα διαβάζουμε για αυτοκτονίες ανδρών στην Ελλάδα.
    τι κριμα που ο εγωισμος σας κ η υπερηφανια σας σας οδηγει στην αυτοκτονια αντι να ψαξετε να βρειτε μια λυση κ αντι να καταδεχτειτε να "ριξετε" το επιπεδο σας κ να ζητησετε βοηθεια για καποια ψυχολογικη σας δυσκολια!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΣΗ
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 283
    Last Post: 15-05-2011, 10:21
  2. μικροτεροι αντρες
    By justme in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 05-09-2010, 01:17
  3. αντρες?ουστ!
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 19-08-2010, 11:42
  4. Γυναίκες και άντρες
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 08-06-2010, 07:35
  5. Προς άντρες
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 02-01-2008, 11:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •