Ζηλεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Ζηλεια!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7

    Ζηλεια!

    Γεια σας,ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum και τωρα το κανω γιατι θα ειχα αναγκη καποιες συμβουλες.

    Λοιπον εχω μια σχεση εδω και 9 μηνες η οποια παει παρα πολυ καλα της περισσοτερες φορες.Αγαπιομαστε,περναμε ωραια,εχουμε πολλα κοινα αλλα μεσα σε αυτους τουσ 9 μηνες μαλωνουμε παντα για τα ιδια θεματα και δεν βλεπω καμια αλλαγη.
    αυτη θελει να βγαινει με της φιλες της κ με τους φιλους της,εγω ομως δν το βλεπω λογικο αυτο και ετσι εχω περιορισει τον εαυτο μου κ προσπαθω να μην κανω πραγματα που την ενοχλουν για να μην νιωθει η ιδια οτι κανει μονο αυτη θυσιες για την σχεση μας,αλλα μεχρι τωρα δεν βλεπω πολλες θυσιες απο αυτην κ δεν ξερω αν με αγαπαει στα αληθεια,αλλωστε η αγαπη δεν ειναι μονο τα λογια αλλα κ οι πραξεις.
    Για λιγο καιρο ημασταν καλα επειδη δν μου εδωσε κανενα δικαιωμα να ξαναμαλωσουμε αλλα πριν απο λιγες μερες εμαθα οτι θα παει διακοπες με τους φιλους της κ Στεναχωρηθηκα πολυ γιατι την τελευται φορα που εφυγε ειχα "πεθανει" ημουν πολυ χαλια κ δν ξερω αν μπορω να ξαναπερασω κατι τετοιο(η προηγουμενη φορα ηταν η 7ημερη με το σχολειο κ αυτη την φορα θα ειναι μονοι τους).
    Ετσι ειπα να της ζητησω να μην παει επειδη ηξερα οτι δεν θα το αντεχα κ αυτη ηταν η πρωτη φορα που της ζηταω οτιδηποτε.Της το ζηταω λοιπον κ ,μου λεει οτι δν γινεται να μην παει κ οτι θελει πολυ να παει κ τετοια κ με ρωτησε αν θελω να κανει κατι που θα την στεναχωρησει!και οπως ολους μας τους καυγαδες δν βρισκει λυση κ απλα περιμενει να μου περασει εμενα,κ ετσι εγινε για 2-3 μερες ημασταν καλα αλλα εγω ηλπιζα οτι μπορει να σκεφτει αυτα που ειπαμε κ να μην παει τελικα αλλα για αλλη μια φορα δεν με σκεφτηκε κ εκλεισε να παει στις διακοπες κ απο τοτε που το εμαθα εχω γινει πολυ χαλια κ της μιλαω πολυ ψυχρα κ σαν να μην εφτανε αυτο θελει να βγαινει αργα με της φιλες της κ να παει σε διαφορα beach party κ αυτο με κανει να ειμαι ακομα πιο χαλια.
    θελω να μου πει καποιος τι να κανω σε αυτην την κατασταση,κ μηπως φταιω εγω που εχω θυσιασει τοσα για αυτην?
    Last edited by romaclis; 05-06-2011 at 17:48.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    77
    Ποσων χρονών είσαι? Πόσων χρονών είναι η φίλη σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7
    ειμαστε 18 και οι 2

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Με την καταπίεση δε βγαίνει τπτ καλό φίλε μ.

    Η πρώτη φορά που έφυγε μόνη της ήταν η 7ήμερη με το σχολείο- απόλυτα φυσικό να πάει... Γω πάντως αυτές που δν πήγαν εκδρομή γιατί δν τις άφηνε ο γκόμενος τις κορόιδευα και τις θεωρούσα απίστευτα θύματα!

    Μαζί θα κάνετε διακοπές? Αν όχι διότι επέλεξε την παρέα της, τότε ένα δίκιο το χεις...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    77
    Οκ. Απλά είδα αυτό που ανέφερες κάτι περί σχολείου και ήθελα να ξέρω μήπως είστε μικρότεροι.

    Κοίτα, η κάθε σχέση έχει τους δικούς της κώδικες. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε γενικές γραμμές. Ο καθένας θέτει τα δικά του όρια, έχοντας σαφώς τη διαλλακτικότητα να υποχωρήσει σε κάποια πράγματα. Όσο αυτά ταιριάζουν και υπάρχει μια κάποια ταύτιση μεταξύ των δύο ατόμων έχει καλώς. Όταν αυτό πάψει να υπάρχει, είτε επειδή κάποιος από τους δύο (ή και οι δύο) άλλαξαν στην πορεία είτε επειδή δεν είχε "χτιστεί" σωστά αυτή η σχέση ορίων αρχής εξ'αρχής κι απλά φάνηκε αργότερα τότε τα πράγματα ίσως δεν πρέπει να τα πιέζουμε. Εκπτώσεις σαφώς και χρειάζονται αλλά δεν είναι πάντα η περίοδός τους.

    Το κατά πόσον είχες κάνει σαφή στην κοπέλα σου τα όριά σου στην αρχή το ξέρεις μόνο εσύ (κι αυτό παίζεται). Αν δεν της είχες δώσει να καταλάβει ότι διαφωνείς με το να πηγαίνει εκδρομές και λοιπά με τις φίλες και τους φίλους της (δεν κρίνω αν είσαι σωστός ή λάθος εδώ) τώρα είναι αργά για να αλλάξεις τροπάρι κι εσύ κι αυτή. Αν όντως όπως λες σε χαλάει η ιδέα δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι για να αλλάξεις τη στάση της κοπέλας σου. Εάν πάντα υποχωρούσες αυτούς τους 9 μήνες και αποφασίσεις τώρα να πατήσεις πόδι δε νομίζω να σου βγει σε καλό.

    Εξέτασε και την περίπτωση να είσαι εξαρτημένος από αυτή τη σχέση είτε επειδή σου λείπει κάτι άλλο είτε επειδή φοβάσαι ότι μπορεί να μείνεις μόνος σου.

    Το μόνο που μπορείς ίσως να κάνεις είναι μια ώριμη κουβέντα και να της πεις αλήθεια τι είναι αυτό που σε ενοχλεί. Άλλου είδους μαλακίες τύπου τακτικών και αντιποίνων και δε συμμαζεύεται δεν προτείνω γιατί αν μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο μάλλον θα το είχες πράξει μόνος σου και δε θα ρώταγες εδώ.

    For future reference πάντως, υγιής σχέση στην οποία ένας από τους δύο δεν μπορεί να περνάει χρόνο με φίλους δεν μπορεί να υπάρξει. Αν σε ενοχλεί το να περιτριγυρίζεται από μαντραχαλαίους γιατί σε κάνει να νιώθεις άβολα το καταλαβαίνω. Αλλά το να είστε παντού και πάντα μαζί είναι πρακτικά αδύνατο και ούτε πρόκειται να αποδώσει καρπούς σε μία σχέση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Α και κόψε αυτό με τις θυσίες, έλεος, η αγάπη και η σχέση δεν είναι καταναγκαστικά έργα...

    btw εσύ τι άλλαξες δλδ που την ενοχλούσε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7
    ναι ρε φιλε ξερω αλλα και εγω χωρις να της πω τον λογο δεν πηγα 7ημερη για αυτην κ τωρα εχουμε πει θα παμε μαζι διακοπες αλλα παλι αυτο με ενοχλει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7
    σταματησα να βγαινω και να κανω παρεα με κοπελες που ηξερα οτι θα την πειραζε και αυτην την χρονια εχω κανει τα παντα για αυτην την κοπελα αλλα δεν το λεω σαν δικαιολογια αυτο δν περιμενω να κανει αυτη τιποτα το εξωπραγματικο εγω αυτα που κανω τα κανω γιατι νιωθω οτι πρεπει να τα κανω κ νιωθω οτι τα αξιζει.Αυτο που με προβλιματιζει ειναι το πως νιωθει αυτη για μενα κ το ποσο σημαντικος ειμαι για αυτην!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    καλα, γιατι δεν πας σε καποιες απο τις εξοδους αυτες κι εσυ?
    υπαρχει προβλημα?
    δεν λεω σε ΟΛΕΣ, αλλα σε καποιες! σε κρυβει? δεν τα πατε καλα με τις παρεες της?
    και τις παρεες που την ενοχλουσαν, [πολυ κακως τις εκοψες, εφοσον δεν εκανε κι αυτη το ιδιο.
    οσο για τις διακοπες, αφου θα πατε και μαζι, πηγαινε κι εσυ, το διαστημα που θα ειναι με τους φιλους της, καπου με δικους σου φιλους.
    μην βαζεις τον εαυτο σου στην θεση αυτου που περιμενει στωικα, ποτε θα γυρισει η αλλη απο τις δραστηριοτητες και τις παρεες της, εχε κι εσυ την δικη σου ζωη με τις παρεες σου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7
    παω καποιες φορες ρε φιλε αλλα τις περισσοτερες οχι και ναι ισως δεν τα παω κ πολυ καλα με τα αγορια που κανει παρεα αλλα μου λεει κ ολας οτι νιωθει οτι την πιεζω,τωρα για της διακοπες που θα παει το εχω σκεφτει ρε φιλε αλλα ποιος ξερει τι θα αρχισει να σκεφτεται,θα λεει οτι την καταπιεζω πολυ οτι δεν την εμπιστευομαι κ τετοια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by romaclis View Post
    παω καποιες φορες ρε φιλε αλλα τις περισσοτερες οχι και ναι ισως δεν τα παω κ πολυ καλα με τα αγορια που κανει παρεα αλλα μου λεει κ ολας οτι νιωθει οτι την πιεζω,τωρα για της διακοπες που θα παει το εχω σκεφτει ρε φιλε αλλα ποιος ξερει τι θα αρχισει να σκεφτεται,θα λεει οτι την καταπιεζω πολυ οτι δεν την εμπιστευομαι κ τετοια.
    οοοοχι ρε φιλε, να μην την καταπιεζεις και να μην της ζητας πραγματα πουδ εν θελει να κανει. ΛΑΘΟΣ προσσεγγιση.
    απλα κανε της τα αναλογα ρε φιλε, να κατσει η ιδια να σκεφτει, αν της αρεσει αυτο που σου κανει, οταν το παθαινει η ιδια!!!!
    εκει ειναι το κουμπι της υποθεσης και οχι στην γκρινια και στις απαγορευσεις.
    απ οτι ειπες, κανει παρεα ΚΑΙ με αγορια που εσυ δεν συμπαθεις!
    τοτε, εσυ γιατι εκοψες την παρεα με κοριτσια που δεν συμπαθει9 εκεινη????
    λαθος κινηση φιλε..
    κανε παρεα με οποιες θελεις, ΚΑΙ με αυτες που δεν συμπαθει, ακριβως οπως κανει κι εκεινη και ΜΗΝ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ. να δεις που θα καλυτερεψει η κατασταση .
    αν σου ξαναζητησεις να κοψεις τις φιλες, να το αρνηθεις και να της πεις οτι σε καταπιεζει κι οτι ουτε αυτη κοβει τους φιλους της, οποτε ας μην αλληλοκαταπιεζεστε...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7
    εχεις δικιο ρε φιλε αλλα καθε φορα που παω να κανω κατι τετοιο δεν ξερω ισως ειμαι πολυυυυ παπαρας αλλα την λυπαμαι γιατι την βλεπω να στεναχωριεται κ δεν το κανω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by romaclis View Post
    εχεις δικιο ρε φιλε αλλα καθε φορα που παω να κανω κατι τετοιο δεν ξερω ισως ειμαι πολυυυυ παπαρας αλλα την λυπαμαι γιατι την βλεπω να στεναχωριεται κ δεν το κανω.
    κακως φιλε, κακως... αφου σου κανει τετοια σχολια, καταπιεσης, μονο ετσι θα καταλαβει την θεση σου, καντο και θα με θυμηθεις...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7
    θα το προσπαθησω ρε φιλε ευχαριστω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κακως φιλε, κακως... αφου σου κανει τετοια σχολια, καταπιεσης, μονο ετσι θα καταλαβει την θεση σου, καντο και θα με θυμηθεις...
    α ρε φιλε, εγραψες παλι!! :PppP

Similar Threads

  1. ζηλεια
    By mary.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2011, 18:59
  2. ζηλεια
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 02-02-2011, 20:11
  3. Ζηλεια
    By τομαζινα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 27
    Last Post: 16-01-2011, 14:41
  4. ΖΗΛΕΙΑ!!!!!ΣΟΣ!!!
    By luckygirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2010, 14:10
  5. ζηλεια
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2007, 22:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •