τελικά έχω ποικιλία διαταραχών???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    τελικά έχω ποικιλία διαταραχών???

    με βαση οσα εχω διαβασει τοσο σε βιβλια οσο και στο διαδικτυο , οι μανιοκαταθλιπτικοι ασθενεις νιωθουν εντονο αγχος και υπερενταση οταν βρισκονται ειτε σε μανιακη φαση ειτε σε υπομανιακη.
    με μενα ομως δεν συμβαινει παραδοξως αυτο.
    δλδ πολυ συχνα το αγχος μου (που καποιες φορες κορυφωνεται σε κριση πανικου ) , συνυπαρχει με μια καταθλιπτικη ή μελαγχολικη διαθεση.
    εννοω οτι μπορει να ειμαι νταουνιασμενη , να μην νιωθω την παραμικρη ερωτικη επιθυμια (η οποια μου ερχεται εντονα μονο οταν ειμαι σε νορμοθυμια ή υπομανία ) ενω παραλληλα να βρισκομαι σε τρομερη υπερενταση.
    α!επισης εχω σε αρκετα μεγαλο βαθμο αγοραφοβια.
    πως κολλανε ρε παιδια ολα αυτα μαζι?
    σας συμβαινει και εσας αυτο?
    η ερωτηση μου απευθυνεται κυριως στους διπολικους αλλα και σε οσους εχουν αποψη επι του θεματος.
    εχω προβληματιστει πολυ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    με μπερδεψες!οταν εισαι σε μανια δεν εχεις ερωτικη διαθεση?εχεις ερωτικη διαθεση οταν εισαι σε υπομανια?οταν εισαι οκ εχεισ ερωτικη διαθεση?αγοροφοβια εχεις γενικα στην ζωη σου?καταθλιπτικη διαθεση εχεις οταν βρισκεσαι σε μανιακο επεισοδιο για πολλες ωρες την ημερα?
    οταν λες κρισεις πανικου τις εχεις μονο στα επεσοδια μανιας η΄και γενικα παθαινεις και οταν εισαι καλα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    οχι αυτο που ειπα ειναι οτι μου φαινεται καπως περιεργο το να εχω καταθλιψη και ταυτοχρονα αγχος και κρισεις πανικου γιατι οι μανιοκαταθλιπτικοι εχουν συνηθως αγχος μονο στην υπομανιακη φαση.
    κανω λαθος?
    ερωτικη διαθεση εχω οταν ειμαι ειτε σε νορμοθυμια ειτε σε υπομανια.
    στην καταθλιπτικη φαση η ερωτικη επιθυμια παει περιπατο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    εγω στο ενα μανιακο επεισοδιο ειχα 2 φορες τασεις αυτοκτωνικες και γι'αυτο τον λογο νοσιλευτηκα στο δαφνι για να μην κανω κακο στον εαυτο μου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    καταλαβαινω Μαρια μου τι λες και φανταζομαι ποσο θα υπεφερες αλλα εγω αλλο ρωτησα βασικα.
    αν δικαιολογειται μαζι με τη θλιψη να συνυπαρχει το αγχος στην δ.δ.
    δλδ μερικες φορες αυτο που βιωνω δεν ειναι δ.δ. αλλα αγχωδης καταθλιψη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    amelie ασε κ εγω ποικιλια διαταραχων εχω.... πολλα μαζι σε σημειο που ορισμενες φορες δεν ξερω τι ειναι χειροτερο κ που πρεπει να δωσω περισσοτερη βαρυτητα....
    για το αγχος που λες εγω τωρα οπως εχω γραψει ειμαι σε καταθλιπτικο επεισοδιο κ το αγχος μου εχει χτυπησει κοκκινο... ενω οταν ημουνα σταθεροποιημενη ειχα βεβαια καποια ψυχοσωματικα συμπτωματα αλλα οχι σε τοσο εντονο βαθμο δλδ τα ενιωθα αλλα δεν με επηρεαζαν στην καθημερινοτητα μου...
    αγοραφοβια ποτε δεν ειχα, με την εννοια να φοβαμαι να κυκλοφορησω... αυτο που εχω τωρα ειναι αγχος οταν ειμαι εξω κ δυσφορια σε εντονο βαθμο κ νιωθω οτι θα ζαλιστω κ με πιανει ταχυπαλμια κ ιδρωτας κ θελω να γυρισω σπιτι... πχ κατεβηκα σημερα να παρω τσιγαρα κ ενιωθα τοσο χαλια θαρρεις κ κυκλοφορουσα σε danger zone κ με επιασε αισθημα φοβου...
    γενικα το αγχος συνδεεται με το καταθλιπτικο mood... εμενα τωρα εχουν επιστρεψει κ οι ταχυκαρδιες κ το τρεμουλο κ η αισθηση οτι πεθαινω κ ο κωλος μου μεσα με λιγα λογια....
    την αγχωση διαταραχη την εχω απο τα 16 κ τοτε ξεκινησα τα αγχολυτικα, δλδ ειναι κατι ανεξαρτητο μεν αλλα συνδεεται με την δδ κ αναλογως τη φαση τροποποιουνται τα συμπτωματα..
    επισης εχω κ διατροφικη διαταραχη (ανορεξια παλιοτερα, βουλιμια τωρα..) απ ολα εχω με λιγα λογια, μην χασω τρομαρα μου.....:P
    (just give them hell..)
    φυσικα πιστευω ολα αυτα συνδεονται με καποιο τροπο μεταξυ τους.... κ το αποτελεσμα της συνδεσης ειναι καταστροφικο......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    οχι αυτο που ειπα ειναι οτι μου φαινεται καπως περιεργο το να εχω καταθλιψη και ταυτοχρονα αγχος και κρισεις πανικου γιατι οι μανιοκαταθλιπτικοι εχουν συνηθως αγχος μονο στην υπομανιακη φαση.
    κανω λαθος?
    ερωτικη διαθεση εχω οταν ειμαι ειτε σε νορμοθυμια ειτε σε υπομανια.
    στην καταθλιπτικη φαση η ερωτικη επιθυμια παει περιπατο....
    χμμμ νομιζω πως το αντιθετο συμβαινει... απ οσο ξερω κ απ την εμπειρια μου αλλωστε ειμαι new bipolar ακομα....
    στη υπομανιακη φαση κ ακομη περισσοτερο στην μανιακη γιατι να εχει καποιος αγχος??
    αλλο αγχος αλλο υπερενταση, αν εννοεις αυτο.... υπερενταση ειναι λογικο να υπαρχει κ αισθηση οτι δεν σε χωραει ο τοπος κτλ, αλλα οταν εισαι ανεβασμενη πολυ συνηθως φευγουν αναστολες κ αγχη...
    αν κανω λαθος διορθωσε με...

    to sum up πολλα συμτωματα απο διαφορες διαταραχες ενδεχεται να αλληλοσυνδεονται κ να αλληλεπιδρουν στα πλαισια του διπολικου φασματος, στον καθενα βεβαια ειναι διαφοερτικα κ εξατομικευμενα..... δεν υπαρχει κατι γενικο κ στανταρ πιστευω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    χμμμ νομιζω πως το αντιθετο συμβαινει... απ οσο ξερω κ απ την εμπειρια μου αλλωστε ειμαι new bipolar ακομα....
    στη υπομανιακη φαση κ ακομη περισσοτερο στην μανιακη γιατι να εχει καποιος αγχος??
    αλλο αγχος αλλο υπερενταση, αν εννοεις αυτο.... υπερενταση ειναι λογικο να υπαρχει κ αισθηση οτι δεν σε χωραει ο τοπος κτλ, αλλα οταν εισαι ανεβασμενη πολυ συνηθως φευγουν αναστολες κ αγχη...
    αν κανω λαθος διορθωσε με...
    νομιζω (απο προσωπικη πειρα ) οτι στην υπομανια υπαρχουν μεν αγχος και υπερενταση αλλα δεν μας ενοχλουν γιατι εχουμε ανεβασμενη διαθεση συνοδευομενη βεβαια απο πολλα αλλα παρατραγουδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ......................................
    Last edited by amelie74; 02-06-2011 at 07:40.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    to sum up πολλα συμτωματα απο διαφορες διαταραχες ενδεχεται να αλληλοσυνδεονται κ να αλληλεπιδρουν στα πλαισια του διπολικου φασματος, στον καθενα βεβαια ειναι διαφοερτικα κ εξατομικευμενα..... δεν υπαρχει κατι γενικο κ στανταρ πιστευω...
    to sum up....εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες κοριτσι μου.
    τελικα οντως....ποτε ενα προβλημα δεν ερχεται μονο του.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    εγω ειχα αγχος οταν ημουν στο μανιακο επεισοδιο!αισθανομουν ενα διαρκες πνυξιμο στο στηθος!και επερνα xanax,
    τωρα που αναιβηκα αποτομα παλι μου ηρθε αυτο το πνυξιμο στο στηθος!η γιατρος μου ειπε αμα το αισθανομαι να παρω παλι xanax,αλλα μερα με τη μερα μου φευγει!στην καταθλιψη δεν το εχω το πνιξιμο αυτο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    αχχχχ xanax!
    τωρα χτυπησες φλεβα Μαρια μου.
    το επαιρνα για μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα επειδη εχω γενικα τασεις εξαρτησης απο ουσιες ( αγχολυτικα , αλκοολ , κοκα-κολες κλπ ) μου το εκοψε μαχαιρι ο προηγουμενος γιατρος μου γιατι προκαλει μεγαλη εξαρτηση.
    μου το αντικατεστησε με rivotril και με lyrica.
    το lyrica να φανταστεις δεν χρειαζεται ουτε καν κοκκινη γραμμη στη συνταγη.
    το rivotril παλι προκαλει εξαρτηση αλλα πολυ μικροτερη απο το xanax.
    βεβαια αν μπορεις και το ελεγχεις ( δλδ να το παιρνεις μονο οταν νιωθεις εντονο αγχος και οχι σε καθημερινη βαση ) ειναι οκ.
    Last edited by amelie74; 01-06-2011 at 21:18.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    παντως περα απο διαφοροδιαγνωσεις... προτιμω χιλιες φορες την διπολικη διαταραχη απο την αγχωδη καταθλιψη. ( πολυ ορολογια επεσε...τελικα ολοι που εχουμε θεματακια με τα ψυχολογικα μας εχουμε εμπεδωσει το DMS καλυτερα και απο τους ειδικους )
    το ξερω οτι ακουγεται περιεργο αλλα το λεω επειδη ολοι οι ειδικοι που εχω παει μου εχουν πει οτι η διπολικη μου βρισκεται σε ελεγχομενα επιπεδα ενω το αγχος μου και η αγοραφοβια μου ειναι το βασικοτερο μου προβλημα.
    και εχουν απολυτο δικιο.
    κανω βεβαια και γω μαλακιες του στιλ να πινω πολλους καφεδες και κοκα-κολες (οι οποιες περιεχουν επισης καφεινη) επιτεινοντας με αυτο τον τροπο το αγχος.
    μηπως να αρχισω να ποσταρω στο θρεντ "αγχος-φοβιες" ?
    μπα....εδω θα συνεχισω να γραφω γιατι σας αγαπαω και σας νιωθω κοντα μου διπολικουλια μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    συγουρα προκαλει εξαρτηση!και εμενα με ειχε συνεχεια στην μπρυζα περσυ,μου ελεγε πρεπει να το κοψεται!και μου το ειχε κοψει!
    τωρα ομως δεν μου ειπε για καποιο αλλο,παλι αυτο μου ειπε να παρω.
    ευτυχως δεν εχω αυτο το πνυξιμο συνεχεια με πιανει καθε απογευμα,εκεινη την ωρα ειναι η ωρα που κανω ρεικι και το ρεικι με βοηθαει σε αυτο και μου περναει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ειναι πολυ σημαντικο που εχεις βρει μια απασχοληση που σε χαροποιει και σε αποφορτιζει απο το αγχος σου Μαρια και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 00:00
  2. Replies: 12
    Last Post: 03-12-2010, 21:24
  3. ποικιλια διαταραχων
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 22-03-2010, 11:25
  4. Γνωσιακη-συμπεριφοριστικη προσεγγιση αγχωδων διαταραχων,βοηθαει?
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 17-07-2009, 14:20
  5. Περιγραφες διαταραχων και νοσοφοβια.
    By keep_walking in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-2008, 20:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •