φοβία με καρδια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Το πάθαινα κι εγώ αυτό μερικές φορές.Βραδυκαρδία και εξασθενημένο χτύπο που δυσκολευόμουν να ακούσω.Αλλά ούτε εμένα μου βρίκαν τίποτα.Οι 60 σφυγμοί πάντως φυσιολογικοί είναι.

  2. #17
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Θανάση, χαλάρωσε!! Μέσα από τα συμφραζόμενα σου εσύ ο ίδιος εμμέσως πλην σαφώς μας λες ότι δεν τρέχει τίποτα απολύτως με την υγεία σου, μια χαρά είσαι, όσο πάρα πολλοί θα σε ζήλευαν γι αυτό!!

    <<Νοιώθεις αδύναμη καρδιά, παλμούς και ζαλάδες χωρίς αυτό να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.>> Η σκέψη σου έμαθε, το παραμικρό ερέθισμα στο σώμα, την κατά τα λοιπά απόλυτα φυσιολογική λειτουργία, να το παίρνει, να το αναμοχλεύει και να σου το αναγάγει σε ιατρικό πρόβλημα. Πρωταρχικά εσύ ο ίδιος δημιουργείς στη φαντασία σου
    το θέμα είναι ότι δεν είναι στην φαντασία μου! είχα πολύ συχνά πίεση το οποιο είναι από κληρονομικό αλλα και από άγχος..

    τώρα εδώ και 3 εβδομάδες έχω υπόταση ζαλάδες,υπνηλία,τάση για εμετό και χαμηλοί καρδιακή συχνότητα και αδύναμους σφυγμούς.. όλα αυτά τα συμτώματα είναι από την υπόταση? η και το άγχος προκαλεί υπόταση? όταν είχα πάει σε καρδιολόγο είχα ταχυπαλμία αλλα όταν είμαι ήρεμος είναι πολύ χαμηλοί η παλμοί και αδύναμη που δεν τους καταλαβαίνω. και τώρα με έχει πιάσει φοβία με όλο αυτό το θέμα..

    αυτό που φοβάμαι είναι μην έχω πρόβλημα στην καρδια

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Πόση πίεση έχεις δηλαδή αυτες τις εβδομαδες που λες?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Θανάση γιατί δεν κάνεις ένα ολοκληρωμένο check up , (τεστ κοπώσεως με θάλειο, όλες τις αιματολογικές, τρυπλεξ όπου θες, ακτινογραφίες ότι σου πει τεσπα ένας καρδιολόγος). Αν βγείς φυσιολογικός και παρόλα αυτά συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα βουρ στον ψυχίατρο. Δεν είναι τίποτα ένας είδος φοβίας είναι και αυτό. Οι εξετάσεις πάντως μπορεί να δράσουν θετικά στην ψυχολογία σου...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #20
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Θανάση γιατί δεν κάνεις ένα ολοκληρωμένο check up , (τεστ κοπώσεως με θάλειο, όλες τις αιματολογικές, τρυπλεξ όπου θες, ακτινογραφίες ότι σου πει τεσπα ένας καρδιολόγος). Αν βγείς φυσιολογικός και παρόλα αυτά συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα βουρ στον ψυχίατρο. Δεν είναι τίποτα ένας είδος φοβίας είναι και αυτό. Οι εξετάσεις πάντως μπορεί να δράσουν θετικά στην ψυχολογία σου...
    exw kanei aimatologikes.. ekana kai tryplex exw paei 3 fores se kardiologo mou eipe den exw tpt.. kai na min skeftome oti exw kati. exw paei kai se psyxiatro mou edwse kati xapakia xanax. ta opia den ta pernw twra.... 2 fores eixa parei kai eixa ypnilia... egw den thelw na xanw tin energeia pou exw.. ase pou ta xanax exoun kai parenergeies opos zalades,ypotash,xalia diathesi.. e oxi den tha parw ksana... twra sxetika me tin kardia pou nio8o adunamous palmous. ti na po.. mpori na einai kai psixosomatiko...

    edit: otan sukonome apotoma apo tin karekla kai kanw mia aplh kinish ksafnika nio8o oti me pianei ligo taxipalmia kai ena es8ima oti duskoleuete na xtipish o sfugmos tis kardias.. me pianei ksafnikh duskolia stin anapnoh adunamia sta podia kai zalada.. kati prepei na kanw.. prepei na stamatiso na dino simasia... alla einai para polu duskolo gt akoma kai na min to skeftome ekei ksafnika pou sikonome apo tin karekla kai perpatao me pianoun ola.
    Last edited by thanasisGR; 12-06-2011 at 01:22.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    17
    Ακριβώς ότι έχεις έχω αλλα + αρρυθμίες που με πονάνε κιόλας...Σκέψου αυτό. πως γεννήθηκες φυσιολογικός χωρίς πρόβλημα στην καρδια και δεν μπορείς να πάθεις έτσι ξαφνικά κάτι χωρίς να έχεις από τότε που γεννήθηκες...αν ήσουνα 35+ θα σου έλεγα ψαχτώ αλλα και πάλι δεν θα ήτανε tpt!!!Εγώ από 17 τα έχω...Πήγαινα σε ψυχολόγους μου γράφανε "σεροχατ" και δεν τα πείρα ποτε παρα μονο 4 μέρες... και να τώρα που μου ξανά ήρθανε αλλα πολύ πολύ χειρότερα επειδή είμαι πολύ ευαισθητος χαρακτήρας.Αν μπορείς χωρίς φάρμακο να το νικήσεις bravo αλλα αν σε τυραννάει όπως εμενα και σου χαλάει τα καλύτερα χρονια τις ζωή σου τότε κανε ότι σου πει ο γιατρός!!!ξέρω ποσο δύσκολο είναι αφού αυτά περνάω και εγώ xD

  7. #22
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Kwstas88 View Post
    Ακριβώς ότι έχεις έχω αλλα + αρρυθμίες που με πονάνε κιόλας...Σκέψου αυτό. πως γεννήθηκες φυσιολογικός χωρίς πρόβλημα στην καρδια και δεν μπορείς να πάθεις έτσι ξαφνικά κάτι χωρίς να έχεις από τότε που γεννήθηκες...αν ήσουνα 35+ θα σου έλεγα ψαχτώ αλλα και πάλι δεν θα ήτανε tpt!!!Εγώ από 17 τα έχω...Πήγαινα σε ψυχολόγους μου γράφανε "σεροχατ" και δεν τα πείρα ποτε παρα μονο 4 μέρες... και να τώρα που μου ξανά ήρθανε αλλα πολύ πολύ χειρότερα επειδή είμαι πολύ ευαισθητος χαρακτήρας.Αν μπορείς χωρίς φάρμακο να το νικήσεις bravo αλλα αν σε τυραννάει όπως εμενα και σου χαλάει τα καλύτερα χρονια τις ζωή σου τότε κανε ότι σου πει ο γιατρός!!!ξέρω ποσο δύσκολο είναι αφού αυτά περνάω και εγώ xD
    euxaristw gia tin apantish. na sou po tin ali8ia ta farmaka den einai kai oti kalitero! sou protino na prospa8ishs na ta stamatishs.. kserw einai polu duskolo me tis aru8mies klp... alla me boi8ia omoiopa8itikhs 8erapias sigoura tha exeis polu kala apotelesmata...! egw kapia stigmh tha paw se omoiopa8itiko pisteuo oti einai h kalhterh epilogh! se psyxologo exw paei... ela omos pou den me boi8ane...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Γιατί να μην πάρεις χάπια που θα σταματήσουν κάτι τόσο ανασταλτικό για την ζωή σου; αν διαβάσεις τις αντενδείξεις μέχρι και τις ασπιρίνης τότε δεν θα την παίρνεις ούτε αυτή! Είναι πάντως σημαντικό την θεραπεία να την δίνει γιατρός τις ειδικότητας και όχι παθολόγος η καρδιολόγος. Εχω τον θείο μου που ψάχνετε για θέματα υγείας εχω και τον αδερφό μου, ε κακό του κεφαλιού τους! Αν δεν μπορείς εσυ ο ίδιος να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν τρέχει τίποτα πως αλλιώς μπορείς να βοηθηθείς. Αυτό με την καρέκλα όταν σηκώνεσαι οφείλεται μάλλον σε υπόταση. Και αυτό λύνεται αλλά στον καρδιολόγο...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3

    Unhappy

    καλημερα θαναση.ο καταραμενος ο θυρεοειδης αν ειχε ανθρωπινη μορφη θα ηταν εδω και χρονια νεκρος απο τα χερια μου.εχω οτι εχεις και 1000 πραγματα παραπανω απο αυτον τον αδενα (θυρεοειδη).ειμαι 30 και απο τα 26 μου με χορευει στο ταψι.σε παρακαλω βρες γιατρο της προκοπης γιατι εμενα με διαλυσανε με τις λαθος γνωματευσεις.τις εκτακτες συστολες -ταχυπαλμιες-να εχω καταπιει σεισμο-τρομο -τρεμουλο- μουδιασματα ελεεινο φοβο και ενα σωρο ψυχοσωματικα τα κονομισα απο αυτο.κρισεις πανικου ειχα οταν εκαναν μπαμ οι εξετασεις του θυρεοειδη μου(υπερ εχω-το χειροτερο).περασα μαυρα χαλια-ευτυχως -ας μην ανοιξουν οι ουρανοι τωρα-δεν ξανα επαθα.ολα αυτα για εμας που εχουμε θεμα με τις ορμονες ειναι πανω κατω γνωστα.και εγω μες το φοβο ειμαι μη σταματησει η καρδια μου -ως τωρα δεν εχω ψωφησει.το αστειο ειναι οτι και εγω εκει που βαζω με μανια το δαχτυλο να δω αν χτυπαει η καρδια κανονικα λεω αμαν!!!δε χτυπαει !!! (θα ειχα πεθανει ηδη αν δε χτυπουσε δε θα ειχα χρονο να αναρωτιεμαι κιολας)και πως ???αφου πριν λιγο εσκαγε στα μπαπα μπουπα.(Ακου εκει μπαπα μπουπα :P) η καρδια εχει "κόφτες" και επανερχεται στα φυσιολογικα.οι παλμοι που μετρησες ειναι του αθλητη,ετσι λεγονται σε αυτα τα επιπεδα.σημερα που μπηκα να δω τους εταιρους συμπασχοντες παλι με πηραν τα ζουμια.οντως μονο μεταξυ μας καταλαβαινομαστε με ολα αυτα που μας συμβαινουν!!!
    Last edited by ΛΙΛΕΝΙΑ; 13-06-2011 at 12:14.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    ααα!!!ασε που ξεχασα και την κολιτιδα(συνδρομο ευερεθιστου εντερου-μετα πονου-μουσικης==αποτελεσμα ατελειωτου αγχους απο τα παραπανω)Βεεεεεεεεεβαια!εκ ει να δεις πονο!ωραια που ειναι η ζωηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!ενα ρεπο Θεε μου γιατι με εχω χασει...ξεχασα πως ημουν!μονο απο φωτογραφιες θυμαμαι πια τη ζωη μου και αφηγησεις φιλων,το καθαρο μου γελιο θελω πισω που δεν κρυβει πονο, φοβο , θλιψη... δε σταματαω τα καραγκιοζακια και τις πλακες που κανω σε καθε ευκαιρια.αυτη ειναι η ψυχη μου και δε την εγκαταλειπω!!!

  11. #26
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Γιατί να μην πάρεις χάπια που θα σταματήσουν κάτι τόσο ανασταλτικό για την ζωή σου;
    gt ta xapakia fernoun ypotash... ase pou nio8o adynamia... ama parw kai xanax tha eimai meta xirotera

  12. #27
    thanasisGR
    Guest
    καλησπέρα, ο ψυχίατρος μου έδωσε για την διαταραχή πανικού zoloft 50mg και zyprexa 5mg μου είπε να περνώ από το ένα το πρωί και το άλλο το μεσημέρι

    εγώ τώρα όμως φοβάμαι να πάρω τα χαπάκια αυτά.. επειδή έχω και χαμηλούς παλμούς και όταν κάνω γυμναστική παρατήρησα ότι με πιάνει ζαλάδα

    ακουμπάω το χέρι στον καρπό μου για να ακούσω τους παλμούς και δεν τους νιώθω καθόλου. και πιεσόμετρο ηλεκτρονικό που έβαλα στον καρπό πάλι δεν ένιωθα τους παλμούς.

    φοβάμαι παρα πολύ μην έχω τελικά κάποιο πρόβλημα με την καρδια... δεν ξέρω τι να κάνω...

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum. είμαι 19 χρονών γενικά είμαι πολύ αγχώδεις άτομο. εδώ και 2 χρονια περίπου με κρίσης πανικού και ψυχοσωματικά. να αναφέρω ότι έχω κάνει όλες τις εξέτασης αίματος το μονο που μου βρήκαν λίγο ανεβασμένο θυροειδή. έκανα και μαγνητική εγκεφαλου όλα ok έχω πάει 2 φορες σε καρδιολόγο τελευταία φορα ήταν πριν 6 μήνες δεν μου βρήκε κάποιο πρόβλημα! τώρα το πρόβλημα που με ανήσυχη είναι ότι είχα 2 βδομάδες συνεχεια ταχυκαρδίες. και ξαφνικά σταματήσανε η ταχυκαρδίες τώρα και η παλμοί μου είναι πολύ χαμηλοί.. σχεδόν δεν τους ακούω. ακόμα και όταν αγχώνομαι δεν με πιάνει ταχυκαρδία. μέτρησα τους παλμούς μου και ήταν 50-60 τι να κάνω? έχω αρχίσει και ανησυχώ.. και παρατήρησα ότι χτυπάνε κάπως περίεργα η παλμοί μου. με έχει πιάσει τώρα φοβία με αυτό το θέμα μην πάθω τιποτα.
    Θανάση εγώ είμαι ίσως λίγο χειρότερα απο αυτά που περιγράφεις. Σκέψου μόνο οτι είμαι σχεδόν 2 χρόνια έτσι και οτι έχω κάνει άπειρες αιματολογικές-καρδιολογικές εξετάσεις. Το πρόβλημα είναι στο κεφάλι και στο οτι τελικά δεν είσαι ευχαριστημένος με τη ζωή σου πιστεύω.. (όπως και εγώ). Πάντως καλύτερα 60 παρά τα 185 που βαράω εγω!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Θαναση τα πιεσόμετρα του καρπού είναι τα πιο αναξιόπιστα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εχει καποιος απ αυτους που εχουν γραψει σ αυτο το θεμα,νευροπονους αρκετα συχνα,στην καρδια?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  3. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 20-08-2012, 23:38
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •