Γυναικεία απιστία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 206
  1. #1

    Γυναικεία απιστία

    Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας. Σε περίπτωση που απιστήσει μια παντρεμένη γυναίκα με παιδιά και παραμείνει έγκυος από τον εραστή της, του οποίου δεν το αποκαλύπτει μέχρι τον 5ο μήνα πως ερμηνεύεται η συμπεριφορά της? Πως αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση όταν υπάρχουν μικρά παιδιά (8 ετών)?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Ίσως θέλει να συνεχίσει να είναι παντρεμένη αλλά με 2 παιδιά? Είναι σίγουρα του εραστή το παιδί ή μπορεί να είναι του συζύγου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κοιτα, εκτος απο το *******το της ντροπης, οπως αναλυσαμε σ'αυτο το θεμα http://www.e-psychology.gr/forum/sho...80%CE%B7%CF%82, υπαρχει και το ξεφτυλατο της ζωης, μια χρονοβορα διαδικασια, στην οποια μπορει να μπει μια γυναικα προκειμενου να μη χασει την οικογενεια της και τον αντρα της με την οποια ασφαλεια και παροχες της διαθετει. τελικα ο μαλακας αντρας νομιζει οτι το παιδι ειναι δικο του κι ολα καλα, ενω ειναι του γειτονα ή οποιου αλλου πηρε η γυναικα παραληλα. το θεμα ειναι να ειναι η γυναικα αξια να ανταπεξελθει σ'αυτο το ρολο που απατειται να παιξει, για να τα βγαλει περα και να μην αναστατωσει και τα καημενα παιδακια (αν υπαρχουν αλλα παντοτε).
    Last edited by deleted-member30-03; 05-06-2011 at 18:23.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Μου θύμισες το ανέκδοτο με την ετοιμοθάνατη που φωνάζει τον άντρα της " Γιώργο, πρέπει να μάθεις, να σου εξομολογηθώ οπωσδήποτε κάτι, πριν πεθάνω... ξέρεις, το τελευταίο από τα 7 παιδιά μας, το μικρό μας..."
    "Τι??? Μη μου πεις ότι δεν είναι δικό μου???"
    " Όχι... ΑΥΤΟ είναι το δικό σου!!!!"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εμενα μου θυμισε μια οικογενεια διαφορετικων φυλων, στην οποια δεν υπηρχε μαυρος, ομως το παιδακι βγηκε σκουροχρωμο, και η γυναικα για να το δικαιολογησει στον αντρα της ειπε οτι ειχε προγονους νεγρους, λολ.

    τεσπα το ξεφτυλατο της ζωης λοιπον σου δινει τη λυση, μπες στο πετσι του ρολου αυτου, και πιστευω αν εισαι αξια και ικανη, θα τα βγαλεις περα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,638
    Quote Originally Posted by nickgr View Post
    Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας. Σε περίπτωση που απιστήσει μια παντρεμένη γυναίκα με παιδιά και παραμείνει έγκυος από τον εραστή της, του οποίου δεν το αποκαλύπτει μέχρι τον 5ο μήνα πως ερμηνεύεται η συμπεριφορά της? Πως αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση όταν υπάρχουν μικρά παιδιά (8 ετών)?
    η γνωμη μου ειναι, οτι παλι καλα που το αποκαλυψε εστω και τον 5ο μηνα, ωστε να ξερει και ο συζυγος της τι του γινεται και να παρει τις αποφασεις του..
    το βρισκω ειλικρινες (μεσα στην ολη εξαπατηση) κατ αρχας, γιατι θα μπορουσε να μην το αποκαλυψει ΠΟΤΕ!
    το τι θα κανει κανεις, απο κει και περα, το σκεφτεται ο καθενας, το συζηταει, και πραττει αναλογως...

    αν γινοταν καποια στιγμη υποχρεωτικος ελεγχος dna στις οικογενειες, ξερεις ποσα παιδια θα αλλαζαν πατεραδες ? :)
    κωμικοτραγικο, αλλα πιστευω οτι εχει μεγαλη εκταση το φαινομενο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εμένα πάλι δε μου μοιάζει απλώς για ειλικρίνεια. Μου ποιάζει για απόφαση ειλημμένη εκ των προτέρων ώστε -ίσως- να μην δεχθεί πιέσεις από τον εραστή για άμβλωση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,638
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Εμένα πάλι δε μου μοιάζει απλώς για ειλικρίνεια. Μου ποιάζει για απόφαση ειλημμένη εκ των προτέρων ώστε -ίσως- να μην δεχθεί πιέσεις από τον εραστή για άμβλωση.
    μα αν το καταλαβα καλα, η ανακοινωση εγινε στον συζυγο και οχι στον εραστη... ο εραστης ισως το ηξερε και νωριτερα η και καθολου .... ποιος ξερει ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Αν είν' έτσι, γράψε λάθος. Γω κατάλαβα ότι μετά το πεντάμηνο το ανακοίνωσε μόνο στον εραστή και ο σύζυγος δν έχει ιδέα.

  10. #10
    Λοιπόν τα δεδομένα είναι τα εξής:α)Γνώριζε την εγκυμοσύνη της από τον πρώτο μήνα, β)ανακοινώνει πρώτα στον σύζυγο ότι θέλει να χωρίσουν γιατί πιέζεται, ότι βλέπει τον σύζυγο σαν αδελφό και όλα τα γνωστά που λέει μια γυναίκα σ' αυτές τις περιπτώσεις (συγνώμη από τις γυναίκες αλλά οι δικαιολογίες τους όταν θέλουν να καλύψουν κάτι έιναι κλισέ), γ) μετά από δέκα μέρες σπάει ψυχολογικά και το λέει ότι είναι στο σύζυγο έγκυος (και να του λεγε ότι είναι δικό του δεν θα το πίστευε καθότι το επίμαχο διάστημα δεν υπήρχε επαφή για ένα μήνα ++), δ) ισχυρίζεται ότι δεν το ' χει πεί στον εραστή και μάλιστα λέει ότι υπάρχουν και αισθήματα γι΄αυτόν, ε) το ανακοινώνει στον εραστή μετά τα αποτελέσματα της αμνιοκέντησης ότι είναι όλα καλά καθότι ήλπιζε ότι κάτι μπορεί να μην πήγαινε καλά στ) ο σύζυγος της λέει ότι αν τον αγαπά δέχεται να μεγαλώσουν το παιδί μαζί αρκεί να υπάρξει μια ειλικρινή μεταμέλεια και βασική προϋπόθεση να ενημερωθεί ο εραστής ώστε να δεθεί το θέμα και νομικά ότι στο μέλλον δεν θα έχει αξιώσεις αυτός,ζ)Τα άλλα δύο παιδιά είναι του συζύγου (ελεγμένα από εξέταση) η) Ο εραστής είναι μικρότερος (αυτή 40 και αυτός 33-- μάλλον η κυρία πίστεψε ότι η ζωή είναι άρλεκιν και ότι άλλο ρομάντζο κυκλοφορεί).
    Στην πρόταση του συζύγου της αυτή μπλοκάρισε γιατί δεν περίμενε αυτή του την αντίδραση αλλά φοβάται όλα τα ενδεχόμενα. Επιπλέον λόγω δουλειάς (αναγνωρίσιμη- επώνυμη στην τοπική κοινωνία και στον επαγγελματικό της κλάδο) σκέφτεται και το σκάνδαλο.

  11. #11
    Επιπλέον να σας αναφέρω και κάποιες νομικές πληροφορίες: Το παιδί που γεννιέται μέσα σ' έναν γάμο ( ο γάμος θεωρείται διαλυμένος κατά τον νόμο με την έκδοση του διαζυγίου) νομικά οι γονείς του είναι οι '' σύζυγοι '' άσχετα από τον βιολογικό πατέρα. Για να αποδείξει και να διεκδικήσει ο βιολογικός πατέρας το παιδί του (αναφέρομαι σε πατέρα καθότι για την γυναίκα δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα) θα π΄ρεπει να αιτήσει δικαστικά εξέτση DNA και εφόσον αποδειχθεί τότε με δικαστική απόφαση του αναγνωρίζεται το παιδί. Δυνητικά ο καθένας μπορεί να αιτήσει κάτι τέτοι αλλά αναλμβάνει και το ρίσκο μετά αν αποδειχθεί λάθος να εισπραξει μια ''ωραία αγωγή'' αλλά μόνο από τη γυνάικα ακια όχι από κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας (πχ πατέρας ή ενήλικα τέκνα) για την αναστάτωση που επέφερε. όσο για το σχόλιο ότι αν γινόταν έλεγχος πατρότητας δυστυχώς θα διαλυόντουσαν πολλές οικογένειες (εδώ πολλες φορές ένας μικροβιολόγος από την απλή εξέταση ομάδας αίματος αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει θέμα και σας πληροφορώ ότι είναι αρκετά τέτοια περιστατικά. Σ' αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω ότι προτεραιότητα έχουν τα παιδιά (ανάλογα την ηλικία τους πχ αν είναι από 17 -18 και πάνω θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα και ο καθένας αναλάμβάνει τις ευθύνες του) όταν είναι μικρά. Δεν νομίζω ότι μπορούν να αντέξουν τέοεια αλήθεια. Βέβαια γεννιέται και άλλο ερώτημα. Το μαθαίνουν αυτό τα παιδιά και σε ποια ηλικία?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by nickgr View Post
    Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας. Σε περίπτωση που απιστήσει μια παντρεμένη γυναίκα με παιδιά και παραμείνει έγκυος από τον εραστή της, του οποίου δεν το αποκαλύπτει μέχρι τον 5ο μήνα πως ερμηνεύεται η συμπεριφορά της? Πως αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση όταν υπάρχουν μικρά παιδιά (8 ετών)?
    Καλησπέρα φίλε μου.Καταστάσεις σαν αυτή που περιέγραψες αφθονούν πλέον στις ελληνικές οικογένειες.Κατά τη γνώμη μου η μόνη λύση είναι το διαζύγιο.Ναι μεν υπάρχουν παιδιά αλλά ο απόηχος της συμπεριφοράς των γονιών τους που μισιούνται μεταξύ τους (γιατί εκεί καταλήγουν κάτι τέτοιοι γάμοι) θα έχει πολύ σοβαρότερες συνέπειες σε αυτά απ'ότι ο χωρισμός τους. Εάν οι γονείς ,τουλάχιστον ως προς τα παιδιά τους φανούν σωστοί και δεν τα σκατώσουν, τότε και τα παιδιά θα μπορέσουν να αποδεχτούν το χωρισμό πιο εύκολα χωρίς αυτό να τους αφήσει κατάλοιπα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by nickgr View Post
    ο σύζυγος της λέει ότι αν τον αγαπά δέχεται να μεγαλώσουν το παιδί μαζί αρκεί να υπάρξει μια ειλικρινή μεταμέλεια και βασική προϋπόθεση να ενημερωθεί ο εραστής ώστε να δεθεί το θέμα και νομικά ότι στο μέλλον δεν θα έχει αξιώσεις αυτός,
    Σιγά μην τον αγαπά το σύζυγο...δεν παίζει αυτό.Για κάποιους λόγους που τους ξέρουν μόνο οι δύο σύζυγοι, αγάπη δεν παίζει.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by nickgr View Post
    Σ' αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω ότι προτεραιότητα έχουν τα παιδιά (ανάλογα την ηλικία τους πχ αν είναι από 17 -18 και πάνω θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα και ο καθένας αναλάμβάνει τις ευθύνες του) όταν είναι μικρά. Δεν νομίζω ότι μπορούν να αντέξουν τέοεια αλήθεια. Βέβαια γεννιέται και άλλο ερώτημα. Το μαθαίνουν αυτό τα παιδιά και σε ποια ηλικία?
    Τι εννοείς όταν λες ότι "προτεραιότητα έχουν τα παιδιά"?δηλαδή οι γονείς να συνεχίσουν να είναι μαζί, παρά τα όσα έχουν συμβεί για να μην πληγωθούν τα παιδιά?Εντάξει στα 8 δε χρειάζεται να τους πει "η μάνα σας παιδιά μου γκαστρώθηκε από άλλον"..αλλά εφόσον από κει και πέρα θα μεγαλώσουν σωστά και θα έχουν την αγάπη και από τους δύο γονείς, μπροστά στην αλήθεια θα δικαιούνται να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα και όχι αυτά που θα τους υποδείξουν οι γονείς τους.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Τέλος, η γυναίκα δεν θέλει πια το σύζυγο με τπτ, το δήλωσε, υπάρχουν αισθήματα για τον άλλον, άλλωστε κράτησε το παιδί, αυτό υποδηλώνει πολλά.... Ο χωρισμός είναι μονόδρομος, τι σκ... θα κάνει ο σύζυγος με μια γυναίκα που θέλει 'αλλον?? Επίσης, βασικό σημείο: ο εραστής και μέλλων πατέρας τι στάση κρατάει?

    Παιδιά χωρισμένων γονιών που λαμβάνουν αγάπη και υποστήριξη και από τους 2 γονείς διαχειρίζονται το χωρισμό καλά. Βέβαια εδώ υπάρχει το σοκ του νέου μωρού από άλλον πατέρα. Ίσως δεν είναι σοφό να το μάθουν σύντομα αυτό. Αργότερα, ένα- ένα τα δύσκολα για να μπορέσουν ν ανταπεξέλθουν.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλοπρόσαλλη γυναικεία συμπεριφορά...
    By clayman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 06-08-2011, 11:08
  2. Γυναικεια Απογοητευση
    By deleted-member30-03 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 10-12-2010, 08:40
  3. Εντρυφωντας στη γυναικεια ψυχολογια
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 03-04-2010, 01:11
  4. Παρθενια και γυναικεια ψυχολογια
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 12-10-2009, 16:35
  5. Γυναικεια σεξουαλικοτητα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-07-2009, 20:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •