Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    4
    Φίλε void ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Κατά τη γνώμη μου η ελευθερία του κάθε ανθρώπου είναι κάτι πολύ προσωπικό και υποκειμενικό. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να την κατακτήσει κανείς. Σίγουρα το να μην εχείς φοβίες και μάταιες ελπίδες είναι ένα μεγάλο βήμα. Ίσως όμως να μην είναι αρκετα :)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπράβο ρε void για το απόσπασμα! :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Floyd View Post
    λοιπόν ψάχνω να βρώ την ακριβή προέλευση αυτής της υπέροχης φράσης.
    Tυχαία την βρήκα στην "Ασκητική", στο "ΤΡΙΤΟ ΧΡΕΟΣ": http://www.diaplous.org/library/askitiki.php
    Kαι την βρήκα γιατί κοιτούσα αυτό το video που την περιλαμβάνει http://vithos-psihis.pblogs.gr/2010/03/askhtikh.html

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Συμπληρωματικά σε αυτά που έχουμε πει πριν αρκετό καιρό έχω να προσθέσω το εξής:
    Γινόμαστε ελεύθεροι όταν σταματήσουμε να αναζητούμε την αγάπη και την αποδοχή από τους άλλους. Δίνουμε όση αγάπη μπορούμε γιατί και αυτό από μόνο του μας γεμίζει πολύ αλλά δε φιλοδοξούμε να πάρουμε αγάπη. Διότι όταν επιδιώκουμε να πάρουμε αγάπη αλλοιώνουμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Γεμίζουμε με ενοχές αν κάνουμε κάτι που δεν αρέσει στον άλλον, αυτοτιμωρούμαστε, αρχίζουμε σιγά σιγά να νερώνουμε το κρασί μας ως προς τις απόψεις μας, υποχωρούμε ... γιατί το κάνουμε αυτό? η πραγματική ελευθερία θα ήταν όχι μόνο να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας, αλλά και να την υπερασπιζόμαστε χωρίς να φοβόμαστε μήπως δε γίνει αποδεκτή από κάποιον που ζητάμε την αγάπη του. Δεν καταλαβαίνω όμως..είμαστε δέσμιοι των συναισθημάτων μας? όσο νιώθουμε, είμαστε ανελεύθεροι? Αν ισχύει αυτό εγώ δε θα γίνω ποτέ επί της ουσίας ελεύθερη γυναίκα παρά θα αναλώνομαι στη τζάμπα μαγκιά.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Περιεργο το concept.... αλλα ας το δω απο την δικια μου σκοπια.... (ναι εκει στον εβρο υπηρετησα διπλα σε κατι αρματα ΝΑ!)

    Δεν ελπιζω τιποτε... δλδ δεν εχω κατι να περιμενω κατι να πραγματοποιησω... γιατι? οχι γιατι δεν ειχα στοχους οχι γιατι εχασα το νου μου σαν μελος ενος κοινωνικου συνολου η ως αυτονομη , αυτοδιαθετη υπαρξη.... αλλα γιατι τα πραγματοποιησα!

    Δεν φοβαμαι τιποτε.... Ο φοβος μας ειναι αυτος που μας κραταει , δεν μας αφηνει να κανουμεε πραγματα και αν προχωρησουμε μας κραταει ερμαια και υποσκελιζει τις ελπιδες μας για ενα καλυτερο αυριο ,μελλον κτλ.

    Ειμαι ελευθερος....
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. διάθεση για..τίποτα
    By αν? in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 25
    Last Post: 24-01-2011, 19:05
  2. ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-2011, 18:23
  3. Τιποτα.......
    By ανεμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2010, 20:07
  4. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 14:49
  5. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •