Ψυχωτικές εμπειρίες - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 116 of 116
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κατερινακι τα ψυχοφαρμακα, οπως κ καθε χημικη ενωση, εχουν καποια διαρκεια ζωης σαν ουσιες στον οργανισμο. μετα οι ουσιες πανε στο συκωτι συνηθως (ή στα νεφρα) κ μεταβολιζονται, δηλ διασπωνται κ αποβαλλονται απο τον οργανισμο. αναλογα με το χρονο ημιζωης του καθε φαρμακου, καθαριζει κ ο οργανισμος μεσα σε λιγες μερες συνηθως.

    τωρα, αν αλλαζουν μονιμα τη φυσιολογια του εγκεφαλου, αυτο δεν το ξερω... παντως σαν ουσιες δεν υφιστανται στον οργανισμο μετα απο λιγες μερες.

    πχ το αλοπεριντιν που λες εχει χρονο ημιζωης 10 to 30 hours (απο wikipedia). αυτο σημαινει οτι σε μια μερα χονδρικα εχει μεινει το μισο φαρμακο αδιασπαστο στον οργανισμο, κ σε 2 μερες εχει μεινει το 1/4 κ σε 3 μερες το 1/8.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πετραν αν το δεις αυτο το ποστ, εχω μια ερωτηση:

    τι εχεις ακουσει απο τον ψυχιατρικο χωρο (εκ των εσω δηλ), γι αυτο το θεμα που εθιξε το ελαφι? για το αν τα αντιψυχωσικα αλλαζουν ΜΟΝΙΜΑ τη φυσιολογια του εγκεφαλου κ να κανουν τον εγκεφαλο να χρειαζεται μονιμα ψυχοφαρμακα!

    με αλλα λογια, αν δωσουμε για μακρυ χρονικο διαστημα αντιψυχωσικα σε καποιον υγιη που δεν εχει τασεις κ συμπτωματα ψυχωσικης εμπειριας, ειναι δυνατον μετα αν τα κοψει να αποχτησει ψυχωσικα συμπτωματα?

    με ενδιαφερει η ερωτηση κ για τα αντικαταθλιπτικα. αν μετα απο χρονια χρηση δοκιμασεις να τα κοψεις κ να ξαναπεφτεις σε καταθλιψη μονο κ μονο επειδη τα επαιρνες κ οχι απο αλλους παραγοντες!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν ισχύει. Επικυρωμένο. Είχα πάρει για κάποιους μήνες, πριν καμιά δεκαριά χρόνια και, ποτέ δεν μου παρουσιάστηκε το οιοδήποτε πρόβλημα, εκτός από αλλαγή στην όρεξη αλλά κι αυτή τον πρώτο μήνα, δε συνεχίστηκε. Just my 2 cents. Και δεν καταλαβαίνω γιατί να τα χρειαστείς χρόνια τα αντικαταθλιπτικά. Ακόμη και στα αντιψυχωτικά απ' όσο γνωρίζω δεν ισχύει το αιώνιο, αλλά δεν έχω εμπειρία γι αυτά, οπότε δεν μιλάω με σιγουριά, ας πουν άλλα μέλη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ρειν θενκς για την εμπειρια σου! δε νομιζω να τα χρειαστω χρονια, αλλα εχω κ μια υποχονδρία με τη γνωση κ αν μου μπει απορια στο μυαλο θελω απαντησεις! λολ! αν υπαρχουν! :D

    (αλλοι εχουν υποχονδρία με τα μικροβια, εγω που τρωω σοκολατες απο τα πατωματα πώς θα εκφρασω τις καταπιεσμενες μου νευρωτικες/ψυχαναγκαστικες ορμες? εεεεεεεεεεεε? :rolleyes:)

    επισης, σχετικα με τα αντιψυχωσικα αυτο που μου εχει τυχει real life ειναι το εξης: οταν ειχα κανει την πρωτη αποπειρα κ με κλεισανε στο νοσοκομειο, ο πρωτος ψυχιατρος μου ειχε πασαρει το αλοπεριντιν για την περιπτωση μου (πραγματικα δεν ξερω γιατι, καταθλιψη ειχα, ψυχωσικα δεν ειχα ποτε μου, ισως να φταιγε το γεγονος οτι το κτιριο ηταν ισογειο κ μια μερα πηδηξα απο το παραθυρο για να την κοπανησω! :p)

    αλλα οι γονεις μου φεραν κ ενα δευτερο γιατρο να με κοιταξει, γιατι εχουν κ μια στοιχειωδη κριση κ τοτε κανεις απο την οικογενεια μου δεν ηξερε τπτ για τις ψυχικες ασθενειες, κ σκεφτηκαν, ας ακουσουμε κ μια δευτερη γνωμη, αφου δεν γνωριζουμε τπτ σχετικα κ δεν μπορουμε να κρινουμε αν ο πρωτος γιατρος λεει μαλακιες.

    ο δευτερος γιατρος κατ ευθειαν μου εκοψε το αλοπεριντιν κ μου εδωσε αντικαταθλιπτικα κ ειχε πει τοτε το εξης περιεργο: οτι θα μπορουσα να παθω ζημια απο το αλοπεριντιν αν μου το δινανε για πολυ καιρο, δεδομενου οτι δεν ειχα ψυχωση! δεν ξερω αν αυτο ισχυει. εγω τοτε ψαρωνα κ πανικοβαλλομουνα κ τα επαιρνα ολα πολυ καταστροφολογικα κ ειχε φοβηθει το ματι μου τους ψυχιατρους, αλλα κ αυτος ο νο2 ψυχιατρος, επειδη ηταν κ καπως αλαζονας κ ειχε το συνδρομο του σωτηρα (πολυ ευκολα ελεγε οτι ειχε σωσει σχεδον ολους τους ασθενεις του!!!!), αναρωτιεμαι αν αυτο που ειπε εχει αληθινη βαση, ή ηθελε να δημιουργει μελοδραματικα σεναρια του στυλ: "κοπελα μου, κοντεψανε να σε καταστρεψουνε, αλλα ευτυχως που βρεθηκες στο δρομο μου κ εγω σε εσωσα, ο σωτηρας του κοσμου!!!" κ αμολαγε τις παπαριες του για να ικανοποιησει τα δικα του ψυχικα ελλειμματα! :cool:

    ..... ο καθενας με τη βιδα του σε αυτον τον κοσμο!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #110
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    πετραν αν το δεις αυτο το ποστ, εχω μια ερωτηση:

    τι εχεις ακουσει απο τον ψυχιατρικο χωρο (εκ των εσω δηλ), γι αυτο το θεμα που εθιξε το ελαφι? για το αν τα αντιψυχωσικα αλλαζουν ΜΟΝΙΜΑ τη φυσιολογια του εγκεφαλου κ να κανουν τον εγκεφαλο να χρειαζεται μονιμα ψυχοφαρμακα!

    με αλλα λογια, αν δωσουμε για μακρυ χρονικο διαστημα αντιψυχωσικα σε καποιον υγιη που δεν εχει τασεις κ συμπτωματα ψυχωσικης εμπειριας, ειναι δυνατον μετα αν τα κοψει να αποχτησει ψυχωσικα συμπτωματα?

    με ενδιαφερει η ερωτηση κ για τα αντικαταθλιπτικα. αν μετα απο χρονια χρηση δοκιμασεις να τα κοψεις κ να ξαναπεφτεις σε καταθλιψη μονο κ μονο επειδη τα επαιρνες κ οχι απο αλλους παραγοντες!
    Ποτε ακριβως ειπα εγω οτι αλλαζουν ΜΟΝΙΜΑ τη βιοχημεια του εγκεφαλου? Ο εγκεφαλος ειναι πλαστικο οργανο και προσαρμοστικο, αλλαζει συνεχως. Αυτο που συμβαινει ειναι οτι αλλαζει ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ η βιοχημεια και φυσιολογια του εγκεφαλου, και μετα απο το κοψιμο επανερχεται. Επειδη εχει αλλαξει ομως, και συγκεκριμενα στα αντιψυχωσικα επειδη εχουν μπλοκαριστει οι υποδοχεις της ντοπαμινης και πιθανον να εχουν αυξηθει απο τον εγκεφαλο για να καλυψει την ελλειψη, συμβαινει αν κοπουν ΑΠΟΤΟΜΑ να εμφανιστουν ΚΑΠΟΙΑ συμπτωματα, που μπορει να κλιμακωθουν και να οδηγησουν σε υποτροπη (φαυλος κυκλος), και τα οποια συμπτωματα οφειλονται στην αυξημενη παρουσια υποδοχεων που πλεον δεν μπλοκαρονται.

    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ρειν θενκς για την εμπειρια σου! δε νομιζω να τα χρειαστω χρονια, αλλα εχω κ μια υποχονδρία με τη γνωση κ αν μου μπει απορια στο μυαλο θελω απαντησεις! λολ! αν υπαρχουν! :D

    (αλλοι εχουν υποχονδρία με τα μικροβια, εγω που τρωω σοκολατες απο τα πατωματα πώς θα εκφρασω τις καταπιεσμενες μου νευρωτικες/ψυχαναγκαστικες ορμες? εεεεεεεεεεεε? :rolleyes:)

    επισης, σχετικα με τα αντιψυχωσικα αυτο που μου εχει τυχει real life ειναι το εξης: οταν ειχα κανει την πρωτη αποπειρα κ με κλεισανε στο νοσοκομειο, ο πρωτος ψυχιατρος μου ειχε πασαρει το αλοπεριντιν για την περιπτωση μου (πραγματικα δεν ξερω γιατι, καταθλιψη ειχα, ψυχωσικα δεν ειχα ποτε μου, ισως να φταιγε το γεγονος οτι το κτιριο ηταν ισογειο κ μια μερα πηδηξα απο το παραθυρο για να την κοπανησω! :p)

    αλλα οι γονεις μου φεραν κ ενα δευτερο γιατρο να με κοιταξει, γιατι εχουν κ μια στοιχειωδη κριση κ τοτε κανεις απο την οικογενεια μου δεν ηξερε τπτ για τις ψυχικες ασθενειες, κ σκεφτηκαν, ας ακουσουμε κ μια δευτερη γνωμη, αφου δεν γνωριζουμε τπτ σχετικα κ δεν μπορουμε να κρινουμε αν ο πρωτος γιατρος λεει μαλακιες.

    ο δευτερος γιατρος κατ ευθειαν μου εκοψε το αλοπεριντιν κ μου εδωσε αντικαταθλιπτικα κ ειχε πει τοτε το εξης περιεργο: οτι θα μπορουσα να παθω ζημια απο το αλοπεριντιν αν μου το δινανε για πολυ καιρο, δεδομενου οτι δεν ειχα ψυχωση! δεν ξερω αν αυτο ισχυει. εγω τοτε ψαρωνα κ πανικοβαλλομουνα κ τα επαιρνα ολα πολυ καταστροφολογικα κ ειχε φοβηθει το ματι μου τους ψυχιατρους, αλλα κ αυτος ο νο2 ψυχιατρος, επειδη ηταν κ καπως αλαζονας κ ειχε το συνδρομο του σωτηρα (πολυ ευκολα ελεγε οτι ειχε σωσει σχεδον ολους τους ασθενεις του!!!!), αναρωτιεμαι αν αυτο που ειπε εχει αληθινη βαση, ή ηθελε να δημιουργει μελοδραματικα σεναρια του στυλ: "κοπελα μου, κοντεψανε να σε καταστρεψουνε, αλλα ευτυχως που βρεθηκες στο δρομο μου κ εγω σε εσωσα, ο σωτηρας του κοσμου!!!" κ αμολαγε τις παπαριες του για να ικανοποιησει τα δικα του ψυχικα ελλειμματα! :cool:

    ..... ο καθενας με τη βιδα του σε αυτον τον κοσμο!
    Τα αντιψυχωσικα εχουν σοβαρες παρενεργειες, δες και κανενα αλλο νημα σχετικα, τις οποιες προσπαθησε να περιορισει ο δευτερος γιατρος. Και ναι, να τον θεωρεις σωτηρα :Ρ αν δεν εχεις ψυχωση, ρωτα και αυτους που εχουν τι τραβανε!!!

  6. #111
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    θα απαντησω βασει αυτου που ειπε τωρα ο maus.
    εμενα η καταθλιψη μου ξεκινησε οταν γνωρισα εναν ανθρωπο πολυ περιεργο.
    βασικα σας τα εχω πει μπερδεμενα.αλλα συνεβησαν ολα μαζι.
    η αληθεια ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος δεν μου ελεγε σχεδον τπτ για τον εαυτο του.
    εε και με τον που τον γνωρισα αισθανθηκα σα να μου ρουφαει την ψυχη.
    εε σα να μου παιρνει τη χαρα.και μετα απο αυτο δεν μπορουσα να γελασω ουτε να κλαψω.εχασα τα συναισθηματα μου.
    μου εγραψε και κατι τραγουδια σε cd τα οποια τα ακουγα και ακομα δλδ υστερα απο 4μιση χρονια τα ακουω και μαγευομαι.
    δλδ αισθανθηκα σα να με μαγεψε αυτος.και να μου ασκησε δυναμη.
    εγω φροντιζα ποτε να μην τον ρωταω και πολλα πραγματα,
    αλλα ημουνα παντα σιγουρη οτι κατι κρυβει αυτος.
    και εξαιτιας του δλδ εκανα 3μιση χρονια να συνελθω.ουσιαστικα απο περυσι ειμαι καλα.
    ουφφ..
    (σορρυ εσβησα καποια πραγματα,γιατι μαλλον τον εξεθεσα..ελπιζω να μην προλαβαν να διαβασουν και πολλοι.)
    Καταθλιψη με ψυχωσικα στοιχεια??? Η σκετη καταθλιψη??? Τσπ.
    Νομιζω οτι και μονη σου πλεον μπορεις να καταλαβεις οτι αυτος ο ανθρωπος μαλλον κακο σου εκανε παρα καλο και στην ουσια εξεθεσε την ψυχη σου σε προβληματα. Για να κολλησεις ομως κι εσυ πανω του, ισως ειχες αναγκη κατι, μια στηριξη. Αλλα αυτη η σχεση μου ακουγεται μαλλον σαν σχεση εξαρτησης, σχεση οχι 100% φυσιολογικη. Τωρα που καταφερες να συνελθεις, πως το βλεπεις? Καταφερες να κανεις αλλη σχεση, πιο υγιη ελπιζω, η κολλησες?

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ελαφι μη βαρας ρε παιδακι μου! μπορει να καταλαβα λαθος!!! τεσπα, εμενα μου προεκυψε αυτη η ερωτηση, αν μπορει να αλλαξει μονιμα η εγκεφαλικη φυσιολογια, κ ηθελα να ρωτησω τον πετραν αν ξερει κατι γι αυτο! αν παρερμηνευσα τις παρατηρησεις σου, που ετσι φαινεται μαλλον, σου ζητω συγγνωμη! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #113
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δεν βαραω, απλως εξεπλαγην λιγο ομολογω!!! Νομιζω σου απαντησα για τη φυσιολογια. :)

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Τωρα που ειπες κρυπτοποιημενα μηνυματα..
    Οι μασονοι που κυριαρχουν στον κοσμο ειναι αδυναμια τους να χρησιμοποιουν
    κρυπτοποιημενα μηνυματα στις διαφημισεις, ταινειες , μουσικη , παντου.

    Οποτε αμα επεσες σε κατι τετοιο μη νομιζεις οτι ειναι παρανοϊκη ιδεα σου
    αλλα μπορει να ειναι και τεχνητο , ασχετα με το τι λενε οι ψυχιατροι.

    Βασικα αμα τα χρησιμοποιουν αυτοι μηπως υπαρχει καποια δυναμη πισω απο αυτα
    και τους αρεσει. Λες να υπαρχει ο διαβολος και ο Θεος πραγματικα ;
    Δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός και διάβολος, είναι στην πίστη του καθένα αυτό, μπορεί να το συνδιάσει με το παν. Οι απόψεις μου έχουν αλλάξει αρκετές φορές γύρω από το θέμα. Αν στις πιο δύσκολες στιγμές μου μου έδωσε δύναμη κάτι που δεν υπάρχει, δεν είναι απίθανο. Μικρότερος με κάθε κοντινό θάνατο που προέκυπτε επικαλούσα τον Θεό, όπως επίσης και σε μια πολύ δύσκολη στιγμή στη ζωή μου που ήθελα να δώσω τέρμα έκανα προσευχές στον Θεό. Αν και δεν ήμουν ο συνιθησμένος εαυτός σε τέτοιες φάσεις ένα θα σου πω φίλε μου. Με το να μην πιστεύει ένας άνθρωπος σε κανέναν Θεό, σε κανένα ιερό και όσιο αυξάνονται οι πιθανότητες να κάνει κάτι πολύ άσχημο, σε άλλους η ακόμα και να επιχειρήσει να δώσει τέλος στην ίδια του τη ζωή. Ειδικά αν παλαιότερα πίστευε σε κάποιον Θεό και χάσει αυτή τη πίστη, πιστεύω είναι ότι χειρότερο. Στις δυσκολίες αν όχι όλοι αρκετοί επικαλούν τον Θεό να τους σώσει, όταν είναι καλά δεν λογαριάζουν με κανέναν Θεό, είναι αυτοί που είναι και μπορούν να γίνουν πολύ περήφανοι που τα καταφέρνουν μόνοι τους και άδικοι προς τους άλλους. Καλά, μέχρι βέβαια να βγάλουμε και άσπρο μούσι,αν, έχουμε δρόμο να απομακρυνθούμε περισσότερο μεταξύ μας..
    Αν ο Θεός είχε μορφή, θα είχε την μορφή του αδικημένου, του πεινασμένου και του ταπεινωμένου, ότι δηλαδή συμβολίζει και η θρησκεία μας. Σε περίπτωση που οι ταπεινωμένοι και πεινασμένοι είναι πολλοί θα είχε τη μορφή του εκδικιτή τιμωρού, όπως έχει αλλού. Η θρησκεία έχει μια μίξη ιστορίας και κουλτούρας, μύθων κάποιες φορές και ήθους. Ο Θεός των μουσουλμάνων γιατί να θέλει να εκδικηθεί τους χριστιανούς, πίσω από λα αυτά θα κρύβεται δα μια ιστορική έχθρα. Και η ιστορία στην καθαρά της μορφή πρέπει να έχει αλλιωθεί. Σε μια πιο προτώγνωρη κατάσταση οι άνθρωποι θα χωριζόντουσαν σε οικογένειες, μιας κοινής μάνας η ενός κοινού πατέρα η κάθε μία. Η παναγία, σύμβολο της αγνότητας. Μια Παναγία σε τούτο τον κόσμο δεν θα μπορούσε να υπάρχει. Δεν μπορώ παρά να υποθέσων πως πίσω από λα αυτά κρύβονται βασιλιάδες και βασίλισσες που είχαν μια πιο καθαρή μορφή η αλιώθηκε η μορφή τους με το πέρας των χρόνων. Μου αρέσει ο Θεός της αγάπης αλλά και ο ίδιος ο κόσμος του τον έχει βρίσει, άλλες θρησκευτικές ομάδες του έχουν κυρήξει πόλεμο (και φαίνεται πως έχουν κερδίσει πολλούς οπαδούς). Πολέμοι βέβαια στην μορφή του αιώνα που πέρασε πριν λίγα χρόνια πιστεύω πως δεν πρόκειται να ξαναγίνουν γιατί ο άνθρωπος έχει σβήσει πατρίδα και θρησκεία από τα ιδανικά του, έχει καρτουνοποιηθεί η βρεφοποιηθεί (και ο άγριος ο βιαστής ο πιο κακός απόλους στην κοινωνία μπορεί να γίνει ένα μωρό στη φυλακή , όπως έχει δείξει και το κοντινό παρελθόν ) ένα μέρος του και όσοι έχουν παραμείνει άγριοι η κακοί έτσι οπως τους αντιλαμβάνεται ο κόσμος είναι βουτηγμένοι στην παρανομία, μια παρανομία χωρίς σύνορα. Αυτή η παράγραφος ήταν το κομμάτι κάποιας σκόρπιας μελέτης κυρίως.
    Κάθε μικρό και καλό, μια μικρή βόλτα στην παραλία, ένα δώρο στην αγαπημένη, αυτά μόνο μπορούν να έχουν νόημα σε ένα τόσο βαθιά πλασμένο ανθρώπινο κόσμο. Αν απουσιάζουν αυτά , και η μοναχικότητα σε στέλνει διαβασμένο και ισσοπεδωμένο... ποιό το νόημα; Θα διαβάσεις δέκα ψέματα και δυο αλήθειες, δύσκολο να τα βάλεις κάτω όλα αυτά και να βρεις κάποια ικανοποίηση. Χόρεψε , πιές , πήδα που λέει και ένα τραγούδι και αν βρεθεί Θεός στο τέλος της διαδρομής να σε αγκαλιάσει σε κάποιο άλλο κόσμο έχει καλώς αν και δύσκολο το κόβω. Ίσως απλά να παραμένει αθάνατος αυτός ο πολλαπλασιαμός, όπως στα παραθυράκια των τηλεοράσεων που τείνουν προς το άπειρο (και από υποκρισία και ψέμα και στη τηλεόραση και στο ίντερνετ και έξω έχω χορτάσει). Α, και καλό είναι να προσέχουμε τι αφήνουμε πίσω μας. Όλο και κάποιος θα βρεθεί να παραδειγματιστεί. Χρειάζεται να είμαστε προσεκτικοί σε ότι κάνουμε!
    Last edited by carrot; 17-06-2011 at 23:16.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ελαφι μη βαρας ρε παιδακι μου! μπορει να καταλαβα λαθος!!! τεσπα, εμενα μου προεκυψε αυτη η ερωτηση, αν μπορει να αλλαξει μονιμα η εγκεφαλικη φυσιολογια, κ ηθελα να ρωτησω τον πετραν αν ξερει κατι γι αυτο! αν παρερμηνευσα τις παρατηρησεις σου, που ετσι φαινεται μαλλον, σου ζητω συγγνωμη! :)


    Κανονικά υποτίθεται ότι δεν την αλλάζουν, αλλά μια γνωστή ψυχίατρος είχε κάνει σάλο μετά από έρευνές της που έδειξαν ότι η χρόνια χρήση των κλασικών αντιψυχωτικών (των εντελώς "στούκας" λολ αλλά και πιο αποτελεσματικών) προκαλεί συρρίκνωση κάποιων δομών του εγκεφάλου. Αυτό μάλλον δεν είναι επειδή πεθαίνουν κύτταρα αλλά μάλλον επειδή συρρικνώνονται.Δεν είναι ακόμα γνωστό το γιατί, αλλά σίγουρα έχει να κάνει με το χρόνιο "blocking" των ντοπαμινεργικών υποδοχέων. Επίσης δεν είναι γνωστό τι επιπτώσεις έχει κάτι τέτοιο στις εγκεφαλικές λειτουργίες. Τίποτα δεν είναι σίγουρο επίσης για τα καινούργια atypicals.


    Τώρα τελευταία κάποιοι έδειξαν ότι και η χρόνια χρήση των αντικαταθλιπτικών SSRI προκαλεί μάλλον κάποιες μόνιμες αλλαγές στην φυσιολογία του σεροτονεργικού συστήματος. Κάποιοι όμως έχουν πει ότι αυτές ίσως είναι ευεργετικές λόγω του ότι τα SSRI μπορεί να έχουν neuroprotective και ίσως neugenerative ιδιότητες, γι αυτό και τα δοκιμάζουν τώρα και στην αποκατάσταση από εγκεφαλικά επεισόδια.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πετραν, ευχαριστω για την απαντηση! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Οι δικές σας εμπειρίες
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-10-2010, 21:53
  2. Ψυχωτικες κρισεις κ εγκεφαλικα κυταρα
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-10-2009, 20:34
  3. Θα ήθελα τις εμπειρίες και γνώσεις σας
    By Alobar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 01-10-2009, 01:12
  4. μοιραζομενοι εμπειριες και σκεψεις
    By joen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2009, 04:37
  5. Στρατιωτικές εμπειρίες
    By sakis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-08-2008, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •