Γιατί σε όλες μου τις σχέσεις δεν νιώθω ευχαριστημένη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Unhappy Γιατί σε όλες μου τις σχέσεις δεν νιώθω ευχαριστημένη?

    Καλημέρα!

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και τι φταίει αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη και δεν ξέρω τον λόγο...Οποιαδήποτε σχέση έχω κάνει δεν νιώθω ολοκλήρωση και ευχαρίστηση,πάντα κάτι μου έφταιγε ενώ δεν το θέλω αυτό. Σε αυτή τη σχέση που έχω ενώ με καλύπτει όταν τα λέμε από κοντά όταν είμαστε μακριά συμβαίνουν πράγματα που δεν τα εγκρίνω όταν μου λέει οτί δεν μπορεί μακριά μου..Μήπως είμαι υπερβολική? Προσπαθω να αποτρέψω πράγματα από το μυαλό μου αλλά το άσχημο συναίσθημα δεν φεύγει και νιώθω κενή και σαν προδωμένη!? έλεος...είναι δυνατον να το αισθάνομαι αυτό? Γιατί? Δεν γεμίζω με τπτ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Ρε Χριστινιώ δώσε ένα παράδειγμα να καταλάβουμε τι σε πειράζει στη σχέση και τι σε κάνει να νιώθεις προδωμένη..αλλιώς θα λέμε αερολογίες.Τι κάνει ο δικός σου που σε προβληματίζει τόσο πολύ?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ναι συγνώμη! Λέει οτί δεν κάνει χωρίς εμένα κι όμως βλέπω αλλάγη στη συμπεριφορά του. Το τελευταίο διάστημα δεν μιλάμε καθόλου την ώρα που δουλεύει μόνο όταν σχολάει...εχτές βρήκε την ευκαιρία να φύγει για λίγο να κατέβει στο Σύνταγμα και αντί να με πάρει ένα τηλ. να με ακούσει επειδή όπως έχει πεί τρελαίνεται για μένα δεν με πήρε παρά μου έστειλε μνμ. Δεν εκμεταλεύτηκε καν την ευκαιρία να με πάρει μιας και δεν μιλάμε καθόλου την ώρα της δουλειάς...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    γενικά τσακώνεστε συχνα?δηλαδή παραπονιέσαι συχνά για όλα αυτά που σε προβληματίζουν?έχεις εκρήξεις κλπ?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Πριν από έναν τσακωμο που προέκυψε σε χωρισμο ναι είχα εκρήξεις αλλά πλέον δεν έχω...του λέω όμως τους προβληματισμούς μου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    κοίτα, καταρχάς μην μπερδεύεις την αγάπη των 5 μηνών με την αγάπη των πέντε χρόνων ας πούμε...πιστεύω ότι ο φίλος σου έχει ανάγκη να αγαπάει και να τον αγαπάνε, έχει την ανάγκη της σχέσης σας.Και μένα θα με πείραζε ο άλλος να μην με παίρνει τηλ όσο θέλω..αλλά πολύς κόσμος το κάνει, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δε σκέφτεται τον άλλον.Κάποια άλλη γυναίκα θα τον είχε σουτάρει και κάποια άλλη δε θα την ένοιαζε τόσο.Εσένα σε προβληματίζει.Ίσως γιατί έχεις ανάγκη να μιλάτε πιο πολύ.Ίσως γιατί νιώθεις ότι δίνεις πολλά ενώ αυτός όχι.Εγώ προτείνω να χαλαρώσεις.Σε πολλούς ανθρώπους διογκώνονται όσο περνάει ο καιρός, δηλαδή νιώθουν ακόμα περισσότερα.Οπότε πληθαίνουν και τα τηλέφωνα..το άσχημο συναίσθημα που λες, δε θα φύγει αν δε χαλαρώσεις πρώτα εσύ.Στην τελική μια σχέση είναι.Αν είναι να τραβήξει θα τραβήξει χωρίς πολύ δράμα και υπερπροσπάθεια.Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να σε παραμυθιάζει τελικά.Δε διακυβεύεται κάτι άλλο για να έχεις τόσο στρες.Το έχω περάσει γι'αυτό στα λέω.Πρέπει να χαλαρώσετε δεσποινίς!μήπως κάνει και κάτι άλλο που σε προβληματίζει?σου έχει δώσει κάποια αφορμή ότι δε νοιάζεται?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ναι συγνώμη! Λέει οτί δεν κάνει χωρίς εμένα κι όμως βλέπω αλλάγη στη συμπεριφορά του. Το τελευταίο διάστημα δεν μιλάμε καθόλου την ώρα που δουλεύει μόνο όταν σχολάει...εχτές βρήκε την ευκαιρία να φύγει για λίγο να κατέβει στο Σύνταγμα και αντί να με πάρει ένα τηλ. να με ακούσει επειδή όπως έχει πεί τρελαίνεται για μένα δεν με πήρε παρά μου έστειλε μνμ. Δεν εκμεταλεύτηκε καν την ευκαιρία να με πάρει μιας και δεν μιλάμε καθόλου την ώρα της δουλειάς...
    ο καθενας, εχει διαφορετικη συμπεριφορα- αναγκες απο τις σχεσεις του και περισσοτερο σημασια εχει μαλλον να συζηταμε για ΑΛΛΑΓΕΣ παρα για προτιμησεις.
    εχω φιλες που οταν εχουν μια σχεση, νοιωθουν την αναγκη να βρισκονται συνεχως πανω στον αλλο, να ειναι κυριολεκτικα , ολη μερα ονλαιν με καθε τροπο και να ξερουν και ποτε κατουραει ο αλλος...
    και αλλες που ζουν ανεξαρτητα, εχουν την ζωη τους και επικοινωνουν πιο χαλαρα, οταν πραγματγικα εχουν κατι να πουν η θελουν να βρεθουν με τον αλλο.
    χασμα αναμεσα στις δυο συμπεριφορες...
    υπαρχουν και αντρες που θελουν τετοιες συμπεριφορες, αντιστοιχα.
    σε γενικες γραμμες ομως, κανεις μας δεν θελει τον αλλο να τον νοιωθει κρεμασμενο επανω του.
    εγω τουλαχιστον δεν το θελω, για αυτο και δεν κρεμιεμαι κι εγω απο τον αλλον..
    δεν κρινω την σχεση απο το να του μιλαω ολη μερα, αλλα απο το πως ειμαστε μαζι και απο το τι λεμε, ΟΤΑΝ μιλαμε.

    εγω διαβαζω για το παραπονο σου με τα τηλεφωνηματα απο την δουλεια και μου φαινονται κινεζικα.
    πολυ σπανια εχω σκεφτει να τηλεφωνηθω με τον φιλο μου απο την δουλεια κι αυτο γιατι οταν δουλευω ειμαι πολυ απασχολημενη και τελειως αλλου.
    υπαρχουν βεβαια και δουλειες με μεγαλη ανεση χρονου που κατι τετοιο ειναι εφικτο.

    το θεμα ειναι, τηλεφωνιοσασταν ολη μερα και ξαφνικα εκοψε, η το ειχες παραπονο γενικα το θεμα αυτο?
    διοτι αν αλλαξε συμπεριφορα, αυτο κατι σημαινει.

    μας λες οτι γενικα στις σχεσεις σου εχεις δυσαρεσκειες.
    ειναι ολες τετοιου ειδους? οτι δεν ασχολουνται οι αλλοι οσο θα ηθελες?
    η μιλας για διαφορα θεματα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μου έχει δώσει αφορμή η αλλαγή του..τους πρώτους 2 μήνες δεν γινόταν να μην με βλέπει και να μην με παίρνει τηλέφωνα...τώρα θέλει χρόνο για τον εαυτό του και δεν υπάρχει αυτό με τα τηλέφωνα...Νιώθω σαν να έχει αναπαυτεί και έτσι μου το έχει πει και εκείνος οτί τον βολέυει που στη σχέση μας είναι σαν να κάθεσαι σε μια αναπαυτική πολυθρόνα...Δεν μου άρεσε αυτό που μου είπε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    οπότε έχει αλλάξει στάση..λογικό να προβληματίζεσαι.Θα μπορούσες να το δεις λίγο πιο αποστασιοποιημένα?δηλαδή να μην ξαναφέρεις στο προσκήνιο ζητήματα, να μην ξαναπροβληματισθείς, να δίνεις ό,τι δίνει και αυτός ακριβώς..και αν μην επιτρέψεις στον εαυτό σου να ξαναπροβληματιστεί για τη συγκεκριμένη σχέση..κάνε ένα τεστάκι ρε παιδάκι μου, να δεις αν θα ανταποκριθεί ο τυπάς.Αν θα θορυβηθεί καθόλου.Γιατί αν είναι εσύ να λύνεις τα προβλήματα της σχέσης κάθε φορά..πίστεψέ με, θα σε κουράσει στο τέλος και θα τον παρατήσεις.Κάτσε χαλάρωσε κι εσύ, σα να μην τρέχει τίποτα στη σχέση.Μπορεί όντως να αποδειχθεί ότι δεν τρέχει αλλά μπορεί και να γίνει ξεκάθαρη η τυχόν απάθειά του.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Μου έχει δώσει αφορμή η αλλαγή του..τους πρώτους 2 μήνες δεν γινόταν να μην με βλέπει και να μην με παίρνει τηλέφωνα...τώρα θέλει χρόνο για τον εαυτό του και δεν υπάρχει αυτό με τα τηλέφωνα...Νιώθω σαν να έχει αναπαυτεί και έτσι μου το έχει πει και εκείνος οτί τον βολέυει που στη σχέση μας είναι σαν να κάθεσαι σε μια αναπαυτική πολυθρόνα...Δεν μου άρεσε αυτό που μου είπε!
    ουτε εμενα θα μου αρεζε μια τετοια εξηγηση....
    προτεινω, αντι να γκρινιαζεις η να κανεις παραπονα τελοσπάντων, να γινεις λιγοτερο δεδομενη...αν τον ψαχνεις εσυ λιγοτερο , χωρις να γκρινιαζεις ομως (βασικο αυτο) θα σε ψαχνει αυτος πεισσοτερο.
    αν τον βολεψει η απομακρυνση σου και δεις να απομακρυνεται ακομα περισσοτερο, δεν ειναι θεμα βολεματος, αλλα σημαινει οτι μειωθηκε πραγματικα το ενδιαφερον του, οποτε, παμε γι αλλα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Void έχεις δίκιο έτσι σκέφτομαι να κάνω...να μην προβληματιστώ ξανά για τπτ σαν να μην τρέχει τπτ. Remedy αρχικά εκείνος ήταν συνεχώς από πάνω μου και ξαφνικά σταμάτησε..εκείνος μου τηλ όλη την ώρα, ήθελε και επεδίωκε να με βλέπει καθημερινά και να μοιραζόματσε πράγματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ναι αυτό θα κάνω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ευχαριστώ πολύ και τις δυο! Νιώθω καλύτερα τώρα..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Γειά σου Χριστίνα

    Σκέψου την περίπτωση να έχει πάψει να σε διεκδικεί και πολύ περισσότερο να έπαψες εσύ να του δίνεις το κίνητρο να σε διεκδικεί. Στην δεύτερη περίπτωση, που σ' ενδιαφέρει περισσότερο, μπορεί να συνέβη, είτε γιατί τον "έπνιξες" (απομάκρυνες) με την συμπεριφορά σου, είτε γιατί του έδειξες πως πλέον σ' έχει δεδομένη.

    Θέλεις να σε παίρνει τηλ και να συνεχίσει να δείχνει το ενδιαφέρον του; Κάντον να το κάνει. Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι, που δύσκολα ένας άντρας θα αρνιόταν να μπει στο "παιχνίδι". Μην το αφαιρείς από την καθημερινότητα σας. Δημιούργησε το

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Γειά σου Χριστίνα

    Σκέψου την περίπτωση να έχει πάψει να σε διεκδικεί και πολύ περισσότερο να έπαψες εσύ να του δίνεις το κίνητρο να σε διεκδικεί. Στην δεύτερη περίπτωση, που σ' ενδιαφέρει περισσότερο, μπορεί να συνέβη, είτε γιατί τον "έπνιξες" (απομάκρυνες) με την συμπεριφορά σου, είτε γιατί του έδειξες πως πλέον σ' έχει δεδομένη.

    Θέλεις να σε παίρνει τηλ και να συνεχίσει να δείχνει το ενδιαφέρον του; Κάντον να το κάνει. Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι, που δύσκολα ένας άντρας θα αρνιόταν να μπει στο "παιχνίδι". Μην το αφαιρείς από την καθημερινότητα σας. Δημιούργησε το
    Οι σχέσεις δεν χτίζονται πάνω σε παιχνίδια στρατηγικής. Με πονηριές και τεχνάσματα που δεν έχουν την βάση τους στην ουσία, δεν οδηγούμαστε πουθενά!
    Τι θα πει να σου δίνω κίνητρο να με διεκδικείς ; Κίνητρο θα έπρεπε να αποτελεί η οντότητα του ανθρώπου που από τον αρχή επέλεξες για αυτό που είναι, έτσι όπως είναι, χωρίς σκοπό να τον αλλάξεις ή να τον ντριπλάρεις. Αν είναι κάθε φορά που η ζωή , τα προβλήματα και η καθημερινότητα με κάνει να γυρίζω το κεφάλι μου αλλού, εκ των συνθηκών, ο άνθρωπός μου να χάνει το ενδιαφέρον του, ζήτω που καήκαμε!
    Τι θα πει αυτό; «πολύ περισσότερο να έπαψες εσύ να του δίνεις το κίνητρο να σε διεκδικεί». Γιατί αυτό βαραίνει εκείνη πολύ περισσότερο; Δεν το κατάλαβα αυτό…

    Στο ζευγάρι ή υπάρχει χημεία ή δεν υπάρχει. Δεν κάνουμε μια σχέση για να βάλουμε νταλκά στην καθημερινότητα μας. Την κάνουμε για να μας συμπληρώνει ευχάριστα. Να μας δίνει χαρά, συντροφιά, αγάπη, τρυφερότητα, συμπαράσταση και όλα τα όμορφα και υποστηρικτικά για τον άνθρωπο συναισθήματα.

    Ρεαλιστικά μιλώντας, επειδή η πλειοψηφία δεν έχει λυμένα τα προβλήματά της στον άγριο κόσμο που ζούμε, δεν υπάρχει χώρος για την ενασχόληση με το πρόβλημα αφοσίωσης που μπορεί ο καθένας να κουβαλάει για τους δικούς του λόγους. Όποιος δεν είναι ικανός να κάνει σχέση, να πάει σπίτι του!

    Δεν γίνεται να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες της αρκούδας στην ζούγκλα που μας έριξαν να ζούμε και το αποκούμπι μας, ο άνθρωπός μας, να έχει την απαίτηση να του δημιουργούμε αιτίες να μας διεκδικεί! Δεν είμαστε καλά! Που ζεις; Όταν υπάρχει πρόβλημα να πληρωθεί το στεγαστικό δάνειο ή το φροντιστήριο των παιδιών ή όταν στις μικρότερες ηλικίες δεν βρίσκετε δουλειά, συγνώμη κιόλας, αλλά δε πας στον γέρο δαίμονα λέω εγώ; (όχι εσύ. Γενικά το λέω) Που θα πρέπει να σου δημιουργήσω και το κίνητρο;

    Αυτά, χρυσέ μου, είναι για τον κινηματογράφο και μάλιστα τον εμπορικό. Στην πραγματική ζωή, σύντροφος είναι αυτός που όταν κομμάτια από την δουλειά μιας ολόκληρης μέρας γυρίζετε στο σπίτι, μπορείτε να δείτε αγκαλιά στον καναπέ μια ωραία ταινία πίνοντας το κρασάκι σας. Που η συντροφικότητά σας, σας ξεκουράζει. Και που ενώ φοράτε τα πιο άνετα ρούχα σας, έχει ο ένας την επιθυμία του άλλου, χωρίς κόλπα και στρατηγικές των οπισθίων. Με απλή, βαθιά και ουσιαστική επιθυμία!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 71
    Last Post: 30-04-2015, 23:13
  2. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  3. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  4. Ολες οι διαταραχες μαζι? help!
    By netrin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 23-02-2008, 07:12
  5. Γιατι να είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις ?
    By steve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2006, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •