Αντε καλη αρχη!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127

    Αντε καλη αρχη!!!!

    Γεια σας παιδια!!!Επιτελους μετα απο καιρο αποφασισα να παω και γω σε ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη!και απλα ειχα την αναγκη να το πω!!
    Μου γραψε zoloft για καταθλιψη και soliam για καποιες σκεψεις που εκανα οτι με παρακολουθουν!
    Μου πε θα τα περνω για 8 μηνες και εννοειται ταυτοχρονα θα κανω και ψυχοθεραπεια με τον ιδιο!!!
    Παλι καλα ταιριαζουμε και αμεσως με καταλαβε ακομα και τον χαρακτηρα μ και γω του ανοιχτηκα και ενιωθα λες και μιλαω σε δικο μ ανθρωπο, παλι καλα στο κομματι της ψυχοθεραπειας θα τα παμε καλα!!

    Απο zoloft και soliam εχει κανεις εμπειρια??

    Εχουν παρενεργειες??καπου διαβασα οτι παιρνεις και κιλα εξ αιτιας αυτων των φαρμακων!Ισχυει??

  2. #2
    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου...
    Δεν ξέρω από φάρμακα, αλλά θεωρώ πως με το βήμα που έκανες κέρδισες το μισό παιχνίδι. Το άλλο μισό θα το κερδίσεις παλεύοντας για σένα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου...
    Δεν ξέρω από φάρμακα, αλλά θεωρώ πως με το βήμα που έκανες κέρδισες το μισό παιχνίδι. Το άλλο μισό θα το κερδίσεις παλεύοντας για σένα....
    Θεοφανια μ σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!Βασικα μου εδωσε πολυ δυναμη και ο γιατρος μ!Πιστευω παιζει σημαντικο ρολο και αυτο!!!

  4. #4
    Quote Originally Posted by athanasoudaki View Post
    Θεοφανια μ σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!Βασικα μου εδωσε πολυ δυναμη και ο γιατρος μ!Πιστευω παιζει σημαντικο ρολο και αυτο!!!
    φυσικά.
    Έχω διαβάσει άπειρα θέματα εδώ μέσα από μέλη που έπεσαν σε μλκες γιατρούς που τους έβλεπαν μόνο για χρήμα και δεν πήραν καμία βοήθεια, με αποτέλεσμα να ψάχνονται για χρόνια.
    Είσαι πολύ τυχερή λοιπόν. Φρόντισε να το εκμεταλλευτείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    φυσικά.
    Έχω διαβάσει άπειρα θέματα εδώ μέσα από μέλη που έπεσαν σε μλκες γιατρούς που τους έβλεπαν μόνο για χρήμα και δεν πήραν καμία βοήθεια, με αποτέλεσμα να ψάχνονται για χρόνια.
    Είσαι πολύ τυχερή λοιπόν. Φρόντισε να το εκμεταλλευτείς.
    ναι και γω εχω διαβασει γι αυτο και δισταζα να παω αλλα τωρα που τον βρηκα θα προσπαθησω να συνεργαστω μαζι τ οσο καλυτερα μπορω
    απλα με ανησυχουν τα φαρμακα γτ οπως και να χει φαρμακα ειναι και γενικα τα αντιπαθω....
    αλλα στη ψυχοθεραπεια πρωτη φορα βγαινω απο ιατρειο και νοιωθω τοσο ανακουφισμενη!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    μπράβο ρε συ. χαίρομαι! Άντε και κάτι ευχάριστο!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    μπράβο ρε συ. χαίρομαι! Άντε και κάτι ευχάριστο!
    Μακαρι Gypsy Cello μ να συνεχισει να ειναι ευχαριστο γτ τα χαπια μ ανησυχουν λιγο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μην ανησυχείς! Τα ζολόφτ ανήκουν στην ίδια κατηγορία με αυτά που παίρνω εγώ. Δεν προκαλούν εξάρτηση, είναι ακίνδυνα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    μηπως ειναι solian k oχι soliam , an einai το πρωτο ,ειναι αντιψυχωσικο.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αθανασουδακι, το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη σχεση εμπιστοσυνης κ καλη επικοινωνια με το γιατρο σου κ σιγα σιγα θα τα βρειτε με τα φαρμακα. τα φαρμακα ειναι κ καπως προσωπικη υποθεση, αυτα τα φαρμακα τουλαχιστον, δηλ ενα φαρμακο που μπορει να ταιριαξει πολυ καλα σε εναν ανθρωπο, με πολλα θετικα κ ελαχιστες παρενεργειες, μπορει σε εναν αλλο να κανει πολλες παρενεργειες κ ελαχιστο καλο. γι αυτο κ υπαρχουν ολα στην αγορα, αλλιως καποια θα ειχαν εκλειψει, αν ηταν για ολους χειροτερα σε σχεση με καποια αλλα.

    οποτε το σημαντικο ειναι να τα δοκιμασεις κ ο,τι προβληματα εχεις να τα συζητας κ με τη μεθοδο της δοκιμης κ του λαθους θα βρεις τα φαρμακα κ τη δοση που να σου ταιριαζει.

    δε χρειαζεται να αγχωνεσαι προκαταβολικα. αν καποιο φαρμακο δε σε βοηθησει, θα το αλλαξεις, αν η δοση ειναι ψηλη, θα σου την ελαττωσουν.

    γι αυτο λεω το σημαντικο ειναι ενας ικανος κ καλοπροαιρετος ψυχιατρος, μια καλη σχεση επικοινωνιας με εμπιστοσυνη με τον ασθενη κ λιγη υπομονη!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    μηπως ειναι solian k oχι soliam , an einai το πρωτο ,ειναι αντιψυχωσικο.
    ναι εχεις δικιο solian το λενε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    αθανασουδακι, το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη σχεση εμπιστοσυνης κ καλη επικοινωνια με το γιατρο σου κ σιγα σιγα θα τα βρειτε με τα φαρμακα. τα φαρμακα ειναι κ καπως προσωπικη υποθεση, αυτα τα φαρμακα τουλαχιστον, δηλ ενα φαρμακο που μπορει να ταιριαξει πολυ καλα σε εναν ανθρωπο, με πολλα θετικα κ ελαχιστες παρενεργειες, μπορει σε εναν αλλο να κανει πολλες παρενεργειες κ ελαχιστο καλο. γι αυτο κ υπαρχουν ολα στην αγορα, αλλιως καποια θα ειχαν εκλειψει, αν ηταν για ολους χειροτερα σε σχεση με καποια αλλα.

    οποτε το σημαντικο ειναι να τα δοκιμασεις κ ο,τι προβληματα εχεις να τα συζητας κ με τη μεθοδο της δοκιμης κ του λαθους θα βρεις τα φαρμακα κ τη δοση που να σου ταιριαζει.

    δε χρειαζεται να αγχωνεσαι προκαταβολικα. αν καποιο φαρμακο δε σε βοηθησει, θα το αλλαξεις, αν η δοση ειναι ψηλη, θα σου την ελαττωσουν.

    γι αυτο λεω το σημαντικο ειναι ενας ικανος κ καλοπροαιρετος ψυχιατρος, μια καλη σχεση επικοινωνιας με εμπιστοσυνη με τον ασθενη κ λιγη υπομονη!
    ναι Lou εχεις δικιο!απλα ψιλοανχωθηκα γτ πρωτη φορα παιρνω τετοια φαρμακα και δεν ξερω πως λειτουργουν!ας πουμε οτι σε καποιους μπορει να ταιριαζουν και σε αλλους οχι,οποτε οτι και να προκυψει εννοειται οτι θα το συζτηταω μαζι τ!σ ευχαριστω!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    athanasoudaki γεια σου κι απο μενα κ καλη αρχη στην διαδικασια αυτη κ να εισαι δυνατη κ σταθερη.
    τα ζολοφτ τα χω παρει παλιοτερα, κ θα τα ξαναξεκινησω κ παλι συντομα γιατι επεσα μαλλον σε καταθλιψη, κοιτα γενικως ειναι "βολικα" φαρμακα, δλδ ταιριαζουν σε πολλους κ τους βοηθανε, ευχομαι επομενως να ταιριαξουν κ σε σενα, ειναι οπως τα λαντοζ ανηκουν στα ssri που ειναι τα πιο συγχονα αντικαταθλιπτικα, κιλα σε γενικες γραμμες δεν βαζει το ζολοφτ, παιζει κ να χασεις αναλογα τον οργανισμο, το αλλο το solian ειναι αντιψυχωτικο, δεν το χω παρει για να ξερω..
    τα ξεκινησες?? πως νιωθεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    athanasoudaki γεια σου κι απο μενα κ καλη αρχη στην διαδικασια αυτη κ να εισαι δυνατη κ σταθερη.
    τα ζολοφτ τα χω παρει παλιοτερα, κ θα τα ξαναξεκινησω κ παλι συντομα γιατι επεσα μαλλον σε καταθλιψη, κοιτα γενικως ειναι "βολικα" φαρμακα, δλδ ταιριαζουν σε πολλους κ τους βοηθανε, ευχομαι επομενως να ταιριαξουν κ σε σενα, ειναι οπως τα λαντοζ ανηκουν στα ssri που ειναι τα πιο συγχονα αντικαταθλιπτικα, κιλα σε γενικες γραμμες δεν βαζει το ζολοφτ, παιζει κ να χασεις αναλογα τον οργανισμο, το αλλο το solian ειναι αντιψυχωτικο, δεν το χω παρει για να ξερω..
    τα ξεκινησες?? πως νιωθεις??
    ναι τα ξεκινησα απο χθες και νιωθω σαν μαστουρωμενη :P
    εχω θωλουρα,νιωθω τα χερια μ και τα ποδια μ σαν μουδιασμενα,και το κεφαλιο μ σαν μουδιασμενο το νιωθω!
    αυτα ειναι φυσιολογικα??
    νομιζω μου πεσανε λιγο βαρυα!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    athanasoudaki εγω ξεκινησα απο σημερα το πρωι ζολοφτ 50 mg κ νιωθω σαν υπνωτισμενη κ σαν να μην αντιλαμβανομαι εξ ολοκληρου την πραγματικοτητα.. αλλα πιστευω σε 2-3 μερες θα στρωσω γιατι το χω ξαναπαρει κ ολο κ καπως το "θυμαται" ο οργανισμος, οποτε θα δρασει κ πιο γρηγορα με λιγοτερες παρενεργειες ελπιζω..

    αυτα που νιωθεις πανω κατω τα νιωθω κ εγω καθε φορα που ξεκιναω κατι καινουργιο, ειναι μεχρι να τα συνηθισεις, μην ανησυχεις, απλα προσπαθησε να μην επικεντρωνεσαι εκει κ αναπαραγεις στο μυαλο σου το πως νιωθεις..

    καλη συνεχεια!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
    By RainAndWind in forum Κακοποίηση
    Replies: 59
    Last Post: 24-03-2011, 14:12
  2. Αντε παλι απο την αρχη...
    By vasos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 19-08-2010, 16:57
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  4. αντε παλι!!!
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 06-02-2008, 09:40
  5. αντε να βρεις το φαρμακο που σου ταιριαζει...
    By lia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 21-07-2006, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •