ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ...

    Kαλησπερα, ανοιγω αυτο το θρεντ με αφορμη μια νεα εμμονη που μου δημιουργηθηκε και με αφορμη καποια γεγονοτα επιπλεον πυροδοτηθηκε ακομη... προκειται για τον φοβο της καταστασης εδω περα κ την επιθυμια να φυγω εξω πλεον, καθως αλλο δεν ξερω ποσο θα παει κ εχω τρομοκρατηθει.. παρομοια θεματα εχει ανοιξει κ ο ΚΕΝΟ, αλλα ανοιγω κι εγω, το παω σε αλλη βαση, στο πιο συγκεκριμενο..

    Με εχει πιασει τεραστια αγανακτηση για την κωλοκατασταση στην Ελλαδα κ ειλικρινα εχω σιχαθει τους παντες κ τα παντα, παραλληλα ειναι φορες που νιωθω οτι οσο μενω εδω καταστρεφομαι κ χανομαι κ βουλιαζω κ μονο προβληματα μου δημιουργουνται, γιατι απο τη μια νιωθω οργη κ αγανακτηση, απο την αλλη απαθεια, απο την αλλη απογοητεσυση κ παει λεγοντας..

    Τις σκεψεις αυτες μου τις πυροδοτησε το γεγονος οτι σημερα παρεβρεθηκα σε ορκομωσια φοιτητων της σχολης μου κ ο ιδιος ο καθηγητης μεσα στην οργη του τα χωσε πολυ ασχημα κ εγινε χαμος κ ευθεως τα ειπε οτι δουλειες πλεον δεν υπαρχουν, ακομη κ το επαγγελμα μας που μεχρι περυσι ειχε καποια περαση παει κατα διαολου κ "δουλεια παιδια πλεον δεν θα βρειτε" "οσοι μπαινετε απο δω κ στο εξης κανετε μια τρυπα στο νερο" "η λυση ειναι εξω, φροντιστε με καποιο τροπο να κανετε κατι" ο ιδιος μας τα λεγε κ στο τελος πηγα με μια κοπελα κ μας τα πε ακομη πιο ευθεως...

    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να κανω αιτηση να φυγω εξω μαλλον με erasmus το κοβω, αλλα κ παλι δεν ξερω αμα θα το κανω σιγουρα, γιατι 3 χρονια δεν το εκανα?? Γιατι αραγε κ θυμωνω με τον εαυτο μου, αλλα πλεον μονο που ζω εδω με πιανει αγανακτηση αλλα κ φοβια κ αγχος κ μου ρχεται να τα κανω κωλος ολα να τελειωνουμε..

    Θελω να ρωτησω αμα ειναι κανεις αλλος (φοιτητης η μη) που σκεφτεται να φυγει εξω κ αμα πρεπει να μεινεις μονο εξαμηνο η κ περισσοτερο η αμα καποιος εχει παει θα ηθελα να ακουσω την εμπειρια του κ γνωμες...

    Πως το βλεπετε ολο αυτο το θεμα?? Κ αμα στην τελικη παλι δεν φυγω κ φρικαρω?? Θελω να βρω μεσω αυτου τη λυση.. Ειναι κανεις αλλος σε παρομοια θεση?? Ρωταω φιλες μου κ θελουν να τελειωσουν στα τεσσερα, δλδ αμα πας εξω παιζει κ να μην τελειωσεις καν?? Αλλα απο αλλες προοπτικες δεν ειναι συγκριτικα κατα πολυ καλυτερα??

    Ευχαριστω!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    την δικια μου αποψη στην ειπα και στο MSN νομιζω. το θεμα ειναι να το παρεις αποφαση εσυ η ιδια πρωτα οτι θελεις να φυγεις, να πεις bye bye μια για παντα στη κωλοχωρα που ονομαζεται Ελλαδα, και να ανεξαρτητοποιηθεις απο τους γονεις σου. αν μπορεις να φροντιζεις τον εαυτο σου τελειως μονη σου, δε βλεπω το λογο να μη πας. ισα ισα που θα υπαρξουν και περισσοτερες πιθανοτητες να ασχοληθεις και με αλλα πραγματα, περα απο αυτο που σπουδαζεις (αφου ειναι κι ο τελευταιος χρονος αν καταλαβα καλα). αλλα ακομα κι αν δε γουσταρεις να μεινεις μονιμα εκει, ειναι μια καλη ευκαιρια να εχεις εμπειρια απο το εξωτερικο, κι αν δε σου αρεσει επιστρεφεις, δε χαθηκε ο κοσμος. ειχα και μια γνωστη, τη Joanna, που κανε το ιδιο με ερασμους και πλεον μετακομισε εξω. αλλο σπουδαζε, και με αλλο ασχοληθηκε τελικα. τωρα πια η Ελλαδα της μοιαζει καπως. καλα εκανε και τη ζηλευω, μακαρι να ειχα κι εγω κατι παρομοιο να ξεκουμπιστω πιο ευκολα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    το πτυχίο σου το πήρες? πάρε πρώτα το πτυχίο και μετά φύγε για μεταπτυχιακό έξω, μετά το μεταπτυχιακό θα βρεις ευκολότερα δουλειά. μην κάνεις το λάθος να φύγεις χωρίς να έχεις πάρει το πτυχίο σου!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    κι αν σκέφτεσαι το οικονομικό, κάτσε να διαβάσεις να πάρεις πτυχίο με καλό βαθμό και μετά θα βρεις κάποια υποτροφία. ψυχραιμία θέλει και σωστούς υπολογισμούς και όλα γίνονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καλα εκανε ρε συ η κοπελα!! οχι θα κατσουμε εδω να τρωμε τα σκατα τους στη μαπα!
    πιστευω ειναι καλη ευκαιρια κ οσο ακομα με παιρνει (γιατι αμα τελειωσω μετα δεν ξερω αμα θα μπορω να φυγω μονη μου μιας κ λεφτα δεν εχω κ δεν ξερω κατα ποσο θα με στηριζαν οι γονεις μου) κ το σκεφτομαι να κανω αιτηση για το επομενο εξαμηνο κ στην τελικη οπου με στειλουν, αρκει απο δω να φυγω.. ειναι κ το θεμα της χωρας που στελνουν, αλλα πλεον με τοση αηδια που νιωθω οσο καθομαι εδω, θα ειναι το τελευταιο που θα κοιταξω.. κ φυσικα σου ανοιγονται δρομοι να ασχοληθεις κ με αλλα πραγματα, δεν ειναι μονο οτι πρεπει να πας στη σχολη τους, υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να εξελιχτεις κ να βρεις το δρομο σου, ακομα κ σε κατι που σου αρεσει κ σε εκφραζει πραγματικα.. εδω οσο καθομαστε μονο σαπιζουμε κ γινομαστε ακομη πιο χαλια απ ο,τι ηδη ειμαστε....

    3 χρονια γιατι δεν εκανα κατι?? θυμωνω κι αναρωτιεμαι αλλα κ παλι δεν ειναι αργα, εντωμεταξυ το συζητω με καποιες φιλες μου κ θελουν να κατσουν εδω να τελειωσουν στα τεσσερα, αναρωτιεμαι σε αλλο πλανητη ζουν?? στην τελικη κ μονος σου να φυγεις πιστευω μπορεις να βρεις το δρομο σου αμα εχεις θεληση..

    ειναι κανεις που εχει παει η σκεφτεται να παει?? που να το βλεπει το θεμα αυτο με το εξωτερικο ετσι η να εχει σκεφτει τη λυση μεσω ερασμους??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    claire το χω σκεφτει κι αυτο που λες, δλδ να κατσω ακομη ενα χρονο να παρω το πτυχιο (ευελπιστω να τελειωσω στα τεσσερα ετη για να γινει βεβαια αυτο) αλλα κ δεν ειμαι σιγουρη αμα θα περασω ολα τα μαθηματα, καθως με την πτυχιακη κ την πρακτικη δυσκολευουν τα πραγματα, κ αμα μετα παω στα 5 κ στα 6 χρονια ακομα θα σαπιζω εδω κ μπορει να το μετανιωσω.. αν κ μεχρι στιγμης εχω καλες διδακτικες μοναδες απο τα μαθηματα, στην τελευταια εξεταστικη τα εκανα κωλος κ περασα μονο 3, αλλα αμα μεινω εδω θα πρεπει να ριξω χοντρο διαβασμα για να παρω πτυχιο στα τεσσερα ετη κ εινα ψυχοφθορο αυτο κ ισως παθω κατι...

    ενω αμα παω εξω ειναι πιο ευκολα...

    δλδ αμα δεν παρω πτυχιο ειναι χειροτερα λες?? αμα το παρω ομως, δεν θα μπορω να κανω ερασμους, αφου ειναι μονο για οσους σπουδαζουν! μετα θα πρεπει να στηριχτω μονη μου στο μεταπτυχιακο κ δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    το εράσμους είναι για ένα εξάμηνο. μετά αναγκαστικά πρέπει να γυρίσεις.

    άμα το βάλεις στόχο ρε συ, θα το καταφέρεις, τόσος κόσμος πάει για μεταπτυχιακά έξω. χωρίς πτυχίο είναι δύσκολα τα πράγματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    επίσης οι γονείς σου αν δουν ότι κάνεις κινήσεις σωστές για τις σπουδές σου και το μέλλον σου θα σε στηρίξουν στάνταρ όσο μπορούν. αν σηκωθείς και φύγεις, αφήνοντας τα πάντα στη μέση, πολύ αμφιβάλλω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εστω κ για ενα εξαμηνο ομως δεν αξιζει να πας να ζησεις την εμπειρια?? κ μπορει να ξεκινησεις μεσω ερασμους, αλλα να καταληξεις καπου αλλου κ να ασχοληθεις με κατι αλλο στην τελικη, κ να ζησεις μονιμα εκει, οπως εκανε η κοπελα που λεει ο ΚΕΝΟ..

    εχω ακουσει για τα πανεπιστημια τους οτι ειναι πιο αυστηρα απο δω, δλδ πρεπει να πηγαινεις σε μαθηματα κ παρακολουθησεις, κ αν κ εχω proficiency δεν ξερω με τη γλωσσα αμα θα τα καταφερω, δλδ να μαθαινω κατεβατα στα αγγλικα κ να πρεπει να τα θυμαμαι κ να τα γραφω, γιατι οσο να πεις κ το ερασμους δεν ειναι διακοπες, αλλα η προοδος σου εκει , καλη η κακη, προσμετραται στο εξαμηνο στης σχολης σου..

    μεταπτυχιακο αμα κανω σκεφτομαι να κανω ψυχολογια η παιδοψυχολογια που ειναι κ κοντα στο επαγγελμα μου, αλλα δεν ειναι δυσκολο το μεταπτυχιακο?? δλδ μια ζωη στα θρανια θα την βγαζω?? εχω βαρεθει διαβασμα κ διαβασμα κ διαβασμα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    καλέ, ναι, εράσμους να πας, αλλά να έχεις κατά νου ότι πας για ένα διάστημα και ότι κι αυτό σπουδές είναι, δηλαδή αν περάσεις και μαθήματα εκεί, καλό για σένα είναι, γιατί μετά μένεις πολύ πίσω. άσχετο το εράσμους.
    εγώ σου λέω ποιες είναι κατά τη γνώμη μου οι πιο σωστές κινήσεις για να μπορέσεις να βρεις και δουλειά έξω. εννοώ καλή δουλειά έτσι? και όχι σε φάμπρικα :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    στο μεταξύ για να έφευγες σεπτ. δεν έπρεπε ήδη να έχεις κάνει τα χαρτιά σου? παίζει τώρα να μπορείς να φύγεις στο επόμενο εαρινό. αυτό μήπως σε πάει πίσω στην πρακτική σου? μήπως σε συμφέρει να το πάρεις το ρημάδι στα 4 και να κάνεις τις αιτησούλες σου για το μεταπτυχιακό σου, λέω εγώ τώρα? γενικά να σκεφτείς όλες τις παραμέτρους και να το κουβεντιάσεις και με τους γονείς σου για να δεις αν έχουν την πρόθεση να σε στηρίξουν.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    3 χρονια ειναι λιγα. εγω εχω πανω απο 5 που το σκεφτομαι, απο τοτε που με πρωτοκαλεσαν φανταρο και πηγα στρατο και ειδα ποσο σαπια ειναι ολα. κι ομως ειμαι ακομα εδω και σαπιζω, κι αυτο επειδη δεν εχω κανεναν να φυγω, ουτε καμια ευκαιρια σαν τη δικια σου ή κατι αλλο. υπηρξαν περιοδοι που το ειχα βγαλει τελειως απ'το μυαλο μου, αλλα ως γνωστων τα σκατα εδω δε σ'αφηνουν να ηρεμισεις και να προχωρησεις οσο κι αν το θελεις.

    περα απ'αυτο που σου λεει η claire, εγω θα σου ελεγα να πας εστω και για λιγο ακομα (δε ξερω ποσο ειναι το λιγοτερο, ενα 3μηνο ή πιο λιγο), απλα να δεις πως ειναι τα πραγματα κι εξω, αλλη μια εμπειρια. και αργοτερα βλεπεις τι κανεις. θα σου προτεινα να φυγουμε και μαζι αφου εχω οικονομιες στην ακρη, αλλα δε παιζει στανταρντ να θελεις, λολ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    αυτο με φοβιζει κ με αγχωνει, οτι δλδ μπορει να στηριζουν τα πανεπιστημια τετοια προγραμματα οπως το ερασμους, κ ανοιγουν προοπτικες κ μπαινεις σε αλλο κλιμα ευρωπαικο κτλ κτλ, αλλα δεν ειναι κ ευκολο, εδω κ παλι λιωνεις κωλο για να περνας τα μαθηματα στις εξεταστικες, ποσο μαλλον στα αγγλικα να πρεπει να δινεις τα μαθηματα, κ να πηγαινεις στη σχολη κ να υπαρχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις κ να μην μπορεις να αντιγραψεις... ειναι πιο σφιχτα τα πραγματα, δεν ειναι οπως εδω που πας οποτε θες κ αμα παιζει μαλακας επιτηρητης αντιγραφεις..

    ισως κ να μην τα καταφερω κ να παω ενα εξαμηνο πισω.. αλλα σιγα κ αμα δεν τελειωσω στα τεσσερα δεν χαθηκε κι ο κοσμος.. θαρρεις κ θα βρουμε δουλεια με την κωλοκατασταση στην Ελλαδα, εδω ο ιδιος ο καθηγητης μας το ειπε οτι τερμα αυτα, που θα μπορουσε να μας χαιδεψει τα αυτια, αλλα ειπε την πραγματικοτητα..

    δεν ξερω στο αντικειμενο μου ακριβως εξω αμα θα βρισκα δουλεια, πολυ απιθανο, μονο με μεταπτυχιακο σε αλλο κλαδο κ αμα.. αλλα δεν θελω να ασχοληθω με το αντικειμενο μου γιατι δεν μου αρεσει κ τοσο, θελω να παω εξω ωστε με βαση αρχικα αυτο να ξεφυγω σε κατι αλλο... κ εχω βαρεθει συνεχεια διαβασμα κ προσπαθεια για το τιποτα... στο ντουκου θα παει οποτε δεν αξιζει...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    KENO φευγουμε κ μαζι ρε συ αμα κανω αιτηση κ με στειλουν σε καποια χωρα, δεν εχω θεμα!! Εγω δυστυχως δεν εχω οικονομιες στην ακρη κ οι γονεις μου ειναι μεγαλης ηλικιας κ στην κοσμαρα τους κ δεν καταλαβαινουν απο τετοια, εχουν μεινει αρκετα πισω...

    Εξαμηνο παει συνηθως κ προσμετραται στο αντιστοιχο εξαμηνο, σαν υποτιθεται να ησουν εδω αλλα μετα απο το εξαμηνο τελειωνει η προθεσμια του προγραμματος κ πρεπει να γυρισεις... αλλα εστω πιστευω αξιζει τον κοπο, κ παρα αργοτερα να το μετανιωσω κ να σκεφτομαι οτι μπορουσα να παω κ δεν το κανα..

    claire ειχα ρωτησει στη γραμματεια στης σχολης αλλα ως γνωστον ειναι μπουρδελο κ δεν σου δινουν ξεκαθαρη απαντηση, παιζει να προλαβαινω για το ερχομενο εξαμηνο, παιζει κ οχι, αλλα μετα πρεπει να το παρω στα σοβαρα αποφαση, αμα μεινει μονο το το ογδοο το εαρινο..

    ΚΕΝΟ η κοπελα αυτη τελειωσε τη σχολη, δλδ πηρε το πτυχιο??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    στη δική μου σχολή πάντως έπρεπε να το δηλώσεις ένα εξάμηνο πριν, δηλαδή για να φύγεις σεπτ. έπρεπε να το δηλώσεις από απρίλη.
    σε ποια σχολή είσαι ρε συ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι γινεται οταν ο αντρας σου δεν σε ικανοποιει ερωτικα?
    By poupoulaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 08-10-2011, 01:00
  2. Όταν η θέληση δε γίνεται πράξη...
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2010, 12:55
  3. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14
  4. Replies: 42
    Last Post: 31-07-2008, 15:59
  5. ΟΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ..
    By Positive in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2006, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •