being bipolar
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 210

Thread: being bipolar

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    being bipolar

    σημερα ξυπνησα στις 6 το πρωι νιωθωντας τρομερη ενεργεια.
    εβαλα τη μουσικη αρκετα δυνατα (παλι καλα που μενουμε σε μονοκατοικια),καπνιζα το ενα τσιγαρο μετα το αλλο(ουτε που θυμαμαι ποσα) πινοντας καφε.
    οταν ξυπνησαν και οι υπολοιποι αρχισα να εκνευριζομαι.
    χωρις να μου δωσουν ιδιαιτερη αφορμη τους μιλουσα πολυ αποτομα.
    βγηκα στους δρομους για ψωνια.
    για να μου φυγει η υπερενταση ηπια 2 λιτρα μπυρες.
    στην συνεχεια ψωνισα οχι πολλα πραγματα αλλα σιγουρα πολυ περισσοτερα απ'οτι αν δεν ειχα πιει(συμβουλη---->μην ψωνιζετε ποτε οταν εχετε καταναλωσει αλκοολ).
    στην συνεχεια μετανιωσα για κατι που ψωνισα και το πεταξα στα σκουπιδια(ειλικρινα ντρεπομαι τρομερα για αυτο που εκανα εν τω μεσω οικονομικης κρισης).
    αυτη τη στιγμη εξακολουθω να νιωθω υπερενταση χωρις ομως να εχω καλη διαθεση.
    τι σκατα ειναι παλι?υπομανια?μεικτο?απλο αγχος?
    ο γιατρος μου ειναι σε διακοπες και δεν σηκωνει το τηλ.
    πηρα τηλ την ψυχολογο και μου ειπε οτι ισως να ειναι ενδειξεις υπομανιας.
    μου ειπε (παρολο που ειναι σε διακοπες) οταν φυγουν οι γονεις μου για διακοπες,να την παιρνω καθημερινα τηλεφωνο.(να ειναι καλα η κοπελα).
    εχει αραγε δικιο η ψυχολογος?
    αν ημουν σε υπομανια δεν θα πετουσα τωρα στα συννεφα?
    ελπιζω να βγαζουν νοημα αυτα που γραφω.
    θα ηθελα την γνωμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    για να μου φυγει η υπερενταση ηπια 2 λιτρα μπυρες.
    Το αλκοολ φερνει υπερενταση. Εαν επινα και εγω δυο λιτρα μπυρες , επινα καφε , καπνιζα ενα σωρο τσιγαρα , εβγαινα μετα εξω καλοκαιριατικα και ψωνιζα μες την υπερενταση θα μουν.

    Μπορει να χεις υπομανια , μπορει να μην εχεις?

    Ποια ειναι η διαφορα στην στρατηγικη που ακολουθεις σε καθε περιπτωση? Στην καθημερινοτητα σου εννοω?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ποια ειναι η διαφορα στην στρατηγικη που ακολουθεις σε καθε περιπτωση? Στην καθημερινοτητα σου εννοω?
    πως το εννοεις αυτο κηπ?
    εχω αδυναμια συγκεντρωσης ισως για αυτο δεν καταλαβαινω τι μου λες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    πως το εννοεις αυτο κηπ?
    εχω αδυναμια συγκεντρωσης ισως για αυτο δεν καταλαβαινω τι μου λες.

    α περιπτωση) Δεν εχω υπομανια συνεχιζω την καθημερινοτητα μου.

    β περιπτωση ) Εχω υπομανια οποτε....?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    οταν εχω υπομανια ναι συνεχιζω να κανω αυτα που κανω στην καθημερινοτητα μου,αλλα εχω καταιγισμο σκεψεων,τρομερη υπερενταση και καποια αλλα συμπτωματα,τα οποια δεν με αφηνουν να χαρω αυτα που κανω λογω του οτι δεν ειμαι ηρεμη.
    μαλλον ειμαι σε προ-υπομανιακο σταδιο η μαλλον σε υπο-υπομανιακο σταδιο γιατι σε σχεση με τον χειμωνα που εκανα βαρβατη υπομανια νιωθω και λειτουργω πολυ καλυτερα.
    απλα καποια συμπτωματα εχουν αρχισει να μου μυριζουν μπαρουτι..

  6. #6
    Αμελι καποια στιγμη ο κηπ ειχε γραψει(αν θυμαμαι καλα) οτι δεν πρεπει να ασχολουμαστε και τοσο με την ασθενεια, τοσο ασχολειτε κι αυτη μαζι μας. Δεν εννοω να μην προσεχουμε, αλλα τι σημασια εχει αν ειναι υπομανιακο, υπο-υπομανιακο, προ-μανιακο και δεν συμμαζευεται, οταν εσυ νιωθεις ετσι. Προσπαθησε να χαλαρωσεις, να παιρνεις κανονικα τα φαρμακα, απεφυγε το ποτο οσο μπορεις κτλ. Τωρα σου δινει συμβουλες καποια που κανει αναλογες σαχλαμερες :-Ρ , αλλα ειλικρινα δεν μου αρεσουν οι ταμπελες. Ετσι ειμαι και απλως κοιταω το πως μπορω να ειμαι καλυτερα. Και να τα χαιρεσε τα καινουρια σου πραγματα :-) μην νιωθεις ααλλο ασχημα, ισως εισαι αρκετα ενοχικη και μην γενικευεις σε κατασταση ενα μεμονωμενο επεισοδιο. Φιλικα και φιλια.
    [FONT="Comic Sans MS"][/FONT][SIZE="5"][/SIZE]Trying to be ruthless, in the face of beauty...

  7. #7
    Ποτε επιστρεφουν οι γιατροι σου? Ποτε ειναι η επομενη συνεδρια?
    [FONT="Comic Sans MS"][/FONT][SIZE="5"][/SIZE]Trying to be ruthless, in the face of beauty...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    ρε αμελιτσα μου εγω δε ξερω να σου απαντησω αυτο που κρατησα απ ολο το μηνυμα σου ειναι το 'ο γιατρος ειναι σε διακοπες και δεν απανταει' ελεος???
    οκ ανθρωποι ειναι χρειαζονται ξεκουραση αλλα επελεξαν να γινουν γιατροι=να γιατρευουν κοσμο κ να ειναι εκει ανα πασα στιγμη.
    σορυ που ξεφυγα λιγακι απ το θεμα αλλα τσαντιστηκαααααα

  9. #9
    Εμενα αυτο που με προβληματιζει λιγακι ειναι το τοσο μεγαλο δεσιμο με την ψυχολογο σου και τα καθημερινα τηλεφωνηματα που σου επιτρεπει. Νομιζω οτι σε καθε περιπτωση σε αυτην την σχεση γιατρου-ασθενους πρεπει να κρατουνται ορισμενες αποστασεις, καποια ορια. Μου φαινεται υπερβολικο αυτο, δεν θα επρεπε να τροφοδοτει μια σχεση εξαρτησης. Ανθρωποι ειμαστε ολοι κι εχουμε αναγκη την επαφη, αλλα νομιζω στις συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν πρεπει να παραβλεπονται οι ρολοι, γιατι τοτε ισως και η θεραπεια καθισταται δυσλειτουργικη.
    [FONT="Comic Sans MS"][/FONT][SIZE="5"][/SIZE]Trying to be ruthless, in the face of beauty...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    ρε αμελιτσα μου εγω δε ξερω να σου απαντησω αυτο που κρατησα απ ολο το μηνυμα σου ειναι το 'ο γιατρος ειναι σε διακοπες και δεν απανταει' ελεος???
    οκ ανθρωποι ειναι χρειαζονται ξεκουραση αλλα επελεξαν να γινουν γιατροι=να γιατρευουν κοσμο κ να ειναι εκει ανα πασα στιγμη.
    σορυ που ξεφυγα λιγακι απ το θεμα αλλα τσαντιστηκαααααα
    Kai εμένα με τσάτισε αυτό. Δε θέλω να σκέφτομαι πως υπάρχουν κάποιοι που το βλέπουν σαν επάγγελμα μόνον. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και βγάζουν την ψυχή των αλλών αντί να τη γιατρεύουν. Τεσπα, Αμελία έχεις εμπειρία από προηγούμενες καταστάσεις που έχεις βιώσει. Δε γνωρίζω αυτά που περνάς, όμως με την κατάθλιψη που έχω, όταν βλέπω πως αρχίζει να φουντώνει προσπαθώ να κάνω κάτι. Αν δεν το πετύχω και με πιάσει για τα καλά, προσπαθώ να μην πέσω παραπάνω, θυμίζω στον εαυτό μου πως το έχω ξαναπεράσει και ξεπεράσει και προσπαθώ βασικά να μη μπαίνω στο σκεπτικό του προβλήματος όσο μπορώ βέβαια.
    Δηλαδή στην κατάθλιψη τα βλέπω όλα μαύρα. Ε προσπαθώ να διώχνω αυτές τις σκέψεις και όσο μπορώ να μην τις επεξεργάζομαι για να μη γίνω περισσότερο μελαγχολικός. Αυτα........

  11. #11
    thanasisGR
    Guest
    και εγώ μου φαίνεται ότι θα έχω διπολική διαταραχή.. έχω ακριβώς τα ίδια συμτώματα...

    έχω συνεχόμενη υπερβολική ενέργεια,νευρικότητα και μυϊκή ένταση.. δεν μπορώ να χαλαρώσω.. πάω και κάνω συνεχεια ποδήλατο ώστε να χάσω λίγο ενέργεια να κουραστώ, αλλα δεν κουράζομαι... ένα περίεργο πράγμα.. νιώθω παρα πολύ δυνατός... η διάθεση μου είναι τέλεια... απλά έχω υπερβολικά νεύρα... ένα αφόρητο σφίξιμο στο κεφάλι... είναι πολύ σπαστικό ρε γαμώτο να μην μπορείς να χαλάρωσης... μέχρι και σε νοσοκομείο έχω πάει και με στείλανε σε ψυχιατρικό επειδή έπαθα αγχώδεις νεύρωση... άστα να πάνε..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Ααχχιιννοοςς View Post
    Ποτε επιστρεφουν οι γιατροι σου? Ποτε ειναι η επομενη συνεδρια?
    αρχες Σεπτεμβρη θα ξαναδω τον ιδιωτη γιατρο μου.
    αυτον που συνταγογραφει στο βιβλιαριο μου(εννοω αυτον που με βλεπει στα εξωτερικα ιατρεια του νοσοκομειου) θα τον δω στις 24 του μηνα.
    δεν ξερω τι θα κανω.
    ισως ζητησω τη γνωμη του αλλα με εχει δει μονο 3 φορες και αυτες στα πεταχτα.
    ο ιδιωτης γιατρος μου με ξερει καλα.
    παω εδω και τρια χρονια.
    προς το παρον αυξησα μονη μου το αντιψυχωτικο γιατι φοβηθηκα λιγακι.
    εχεις δικιο αχινε δεν ειναι ωραιες οι ταμπελοποιησεις-ορολογιες.
    οκ ας μην βαλουμε ταμπελες,αλλα το μονο βεβαιο ειναι οτι κατι δεν παει καλα.
    ξυπνησα παλι σημερα στις 3.
    αλλαξα 15 μπλουζες και βαφτηκα εντονα λες και ηταν να βγω στην πασαρελα.
    ναι κατι δεν παει καλα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Ααχχιιννοοςς View Post
    Εμενα αυτο που με προβληματιζει λιγακι ειναι το τοσο μεγαλο δεσιμο με την ψυχολογο σου και τα καθημερινα τηλεφωνηματα που σου επιτρεπει. Νομιζω οτι σε καθε περιπτωση σε αυτην την σχεση γιατρου-ασθενους πρεπει να κρατουνται ορισμενες αποστασεις, καποια ορια. Μου φαινεται υπερβολικο αυτο, δεν θα επρεπε να τροφοδοτει μια σχεση εξαρτησης. Ανθρωποι ειμαστε ολοι κι εχουμε αναγκη την επαφη, αλλα νομιζω στις συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν πρεπει να παραβλεπονται οι ρολοι, γιατι τοτε ισως και η θεραπεια καθισταται δυσλειτουργικη.
    Αχινε ισως εχεις δικιο σε αυτο,αλλα απο την αλλη δεν μου επιτρεπει τα καθημερινα τηλεφωνηματα υπο νορμαλ συνθηκες.
    καποτε που την ταραζα στα τηλ. μου ειχε βαλει ενα οριο.
    τωρα μου ειπε να την παιρνω καθημερινα τηλ. και να μιλαμε τρια λεπτα,γιατι αφενος της ειπα οτι νιωθω τρομερη ανασφαλεια που θα λειπουν οι γονεις απο το σπιτι (κατα τα ψεματα οσο και αν στραβωνω μαζι τους,ειναι ενα στηριγμα) και αφετερου επειδη καταλαβε οτι κατι δεν παει καλα...
    Last edited by amelie74; 13-08-2011 at 06:16.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by panoslnk View Post
    Kai εμένα με τσάτισε αυτό. Δε θέλω να σκέφτομαι πως υπάρχουν κάποιοι που το βλέπουν σαν επάγγελμα μόνον. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και βγάζουν την ψυχή των αλλών αντί να τη γιατρεύουν. Τεσπα, Αμελία έχεις εμπειρία από προηγούμενες καταστάσεις που έχεις βιώσει. Δε γνωρίζω αυτά που περνάς, όμως με την κατάθλιψη που έχω, όταν βλέπω πως αρχίζει να φουντώνει προσπαθώ να κάνω κάτι. Αν δεν το πετύχω και με πιάσει για τα καλά, προσπαθώ να μην πέσω παραπάνω, θυμίζω στον εαυτό μου πως το έχω ξαναπεράσει και ξεπεράσει και προσπαθώ βασικά να μη μπαίνω στο σκεπτικό του προβλήματος όσο μπορώ βέβαια.
    Δηλαδή στην κατάθλιψη τα βλέπω όλα μαύρα. Ε προσπαθώ να διώχνω αυτές τις σκέψεις και όσο μπορώ να μην τις επεξεργάζομαι για να μη γίνω περισσότερο μελαγχολικός. Αυτα........
    ναι Πανο εχεις δικιο.
    καταλαβαινω τι λες.
    τα παρα-αναλυω τα πραγματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    και εγώ μου φαίνεται ότι θα έχω διπολική διαταραχή.. έχω ακριβώς τα ίδια συμτώματα...

    έχω συνεχόμενη υπερβολική ενέργεια,νευρικότητα και μυϊκή ένταση.. δεν μπορώ να χαλαρώσω.. πάω και κάνω συνεχεια ποδήλατο ώστε να χάσω λίγο ενέργεια να κουραστώ, αλλα δεν κουράζομαι... ένα περίεργο πράγμα.. νιώθω παρα πολύ δυνατός... η διάθεση μου είναι τέλεια... απλά έχω υπερβολικά νεύρα... ένα αφόρητο σφίξιμο στο κεφάλι... είναι πολύ σπαστικό ρε γαμώτο να μην μπορείς να χαλάρωσης... μέχρι και σε νοσοκομείο έχω πάει και με στείλανε σε ψυχιατρικό επειδή έπαθα αγχώδεις νεύρωση... άστα να πάνε..
    μπορει να εχεις δ.δ. μπορει και να μην εχεις.
    μην βγαζεις διαγνωσεις με βαση τα οσα διαβαζεις απο το ιντερνετ.
    επισης αλλο η αγχωδης νευρωση και αλλο η δ.δ.
    πολλα συμπτωματα ειναι κοινα σε διαφορετικες ασθενειες.
    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καποιο γιατρο.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. <3 BIPOLAR POETRY<3 ^,^ !!!
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2012, 09:22
  2. ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ BIPOLAR ΣΕ ΕΝΑ FORUM.. HOPE YOU LIKE IT !!! :)
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 18:11
  3. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ (Bipolar Disorder)
    By neverthesame_again in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 05-06-2007, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •