ποια ειμαι?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Μωρε λες?εχω βοηθηθει απ αυτον αλλα τι να κανω γαμωτο??εχω παει κ σε αλλον κ μου ειπε οτι χρειαζεσαι ψυχοθεραπειες ετσι θα λυθει το προβλημα επειδη δεν ειναι ψυχωση.κ του ειπα για τα φαρμακα κ λεει δε μπορω να επεμβω στη θεραπεια

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ρώτα τον Πετράν, ή πήγαινε και σε έναν τρίτο. Δεν ξέρεις τι παίζει με τους κωλογιατρούς. Γιατί να σου δίνει φάρμακα που ανήκουν στην κατηγορία των τρικυκλικών αφού υπάρχουν πιο εξελιγμένα φάρμακα; Εγώ ας πούμε παίρνω το sertral που είναι και για τους ψυχαναγκασμούς και την κοινωνική φοβία και είναι πολύ καλό φάρμακο. Με βοήθησε πολύ μέχρι τώρα και δεν πάιρνω και την μέγιστη δόση. Μην το αμελήσεις γιατί έχω ακούσει τα τέρατα για γιατρούς και σε άλλα φόρουμ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    επειδη παιρνω το λαντοζ κ υποτροπιασα κ πια το θεμα εχει να κανει με ψυχαναγκασμο γιαυτο μου δωσε κ πολυ μικρη δοση αναφρανιλ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ρώτα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εδω τον ρωτησα μηπως χρειαζεται να παρω 75mg αλλα μαλλον δε χρειαζεται.ενταξει το φοβαμαι πολυ αυτο που μου συμβαινει η ψυχολογος μου ειπε ειναι καθαρα απο εντονο αγχος δε προκειται να εξελλιχθει σε κατι αλλο καθοτι ειναι νευρωση αλλα εγω φοβαμαι.με τις ψυχοθεραπειες πιστευω να βοηθηθω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κοπελιά, λίγη υπομονή ακόμα. Είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Αν δεν δεις βελτίωση θα σου αλλάξει σίγουρα τα χάπια.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    αχ ρε γκυψι να κατι ακομη που φοβαμαι!!η ψυχολογος μου ισχυριζεται οτι μπορω κ χωρις χαπια ναι τοχω κανει αλλα για 9 μηνες μετα ξανα υποτροπη

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είναι δύσκολα το ξέρω. Και εγώ αυτό φοβάμαι περισσότερο. Την υποτροπή...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω γενικα εχω πολλες φοβιες κ ολα γυριζουν γυρω απ το ΄προβλημα΄μου.θα γινω καλα?μια ζωη θα μαι ετσι?οικογενεια δε θα μπορεσω να κανω?δε θα μπορω να χαρω τιποτα..ηδη δε χαιρομαι..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μιλας μονη σου?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    δε μπορω να βγω εξω οτι ακουω κ οτι λεω εγω επαναλαμβανονται στο μυαλο μου..ψυχαναγκασμος ειναι βασανιστικο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    κυνκνε , οποτε συμβαινει αυτό προσπαθησε να το αγνοεις , και ας ειναι εντονο . Μονο έτσι θα το ατροφησεις μέχρι να πιάσουν τα φαρμακα και προχωρήσεις στην ψυχοθεραπεια.

    Η πρωτη αισθηση που σου δινει ειναι οτι μπλοκαρεις και σε καθηλωνει , αλλα αμα εστω και δυσκολα ασχοληθεις με κατι αλλο καταλαβαίνεις οτι ξεκολλάς μετά απο λίγο .

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    κυνκνε , οποτε συμβαινει αυτό προσπαθησε να το αγνοεις , και ας ειναι εντονο . Μονο έτσι θα το ατροφησεις μέχρι να πιάσουν τα φαρμακα και προχωρήσεις στην ψυχοθεραπεια.

    Η πρωτη αισθηση που σου δινει ειναι οτι μπλοκαρεις και σε καθηλωνει , αλλα αμα εστω και δυσκολα ασχοληθεις με κατι αλλο καταλαβαίνεις οτι ξεκολλάς μετά απο λίγο .
    ειναι ψυχαναγκασμοι φρηκ.τριγυρναω στο σπιτι σαν την αδικη καταρα..

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1
    καλησπερα.ειμαι νεο μελος. πασχω και εγω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη και συγκεκριμενα το dumyrox.προσωπικη μου αποψη και αποψη του ψυχιατρου μου ειναι τα χαπια ειναι απλα υποστηρικτικα.η λυση στον ιδεοψυχαναγκασμο εινα η ψυχοθεραπεια.εκει βρισκεται το κλειδι και η λυση του προβληματος. ο ιδιος ο ψυχιατρος μου με παροτρεινε να συνεχισω την ψυχοθεραπεια. και αυτο κανω και δοξα τον Θεο παει καλα και αρχιζουν οι σκεψεις μου να μην με βομβαρδιζουν πια.της πολεμω και τις νικαω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Το ότι σκέφτεσαι αυτό που σκέφτεσαι είναι μια από τις κορυφαίες λειτουργίες του ανθρώπινου πνεύματος. Είναι ο αναστοχασμός. Όταν το παρακάνουμε είναι αρρώστια. Μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε το αναφρανίλ. Αυτό ανήκει στην παλιά γενιά αντικαταθλιπτικών (τα τρικυκλικά δηλαδή) που προκαλούσαν εξάρτηση. Μήπως ο γιατρούλης δεν είναι και ο καλύτερος που υπάρχει; Συγγνώμη, δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά ρώτα και κάποιον άλλο. Ρώτα και τον Πετράν εδώ, για να είσαι σίγουρη γιατί υπάρχουν πολλοί μαλάκες γιατροί...


    Ότι είναι από τα παλιά τρικυκλικά είναι (και έχει παρενέργειες). Τώρα για να το έγραψε ο γιατρός...ίσως από την εμπειρία του να του "αρέσει" αυτό το φάρμακο για αυτό που περνάει η κύκνος τι να πω. Ωστόσο υπάρχουν καινούργια SSRI (cipralex, effexor κλπ.) που είναι και αποτελεσματικά και πιο ελαφρά. Σίγουρα θα μπορούσε να πάρει και μια δεύτερη γνώμη. :P


    Δες και αυτή την σελίδα (βέβαια ο συγκεκριμένος ψυχίατρος είναι λίγο ότι να ναι αλλά αν μη τι άλλο την γνωρίζει την ψυχοφαρμακολογία του)

    http://psi-gr.tripod.com/tricyclics.htm


    οπότε ίσως να ενδείξεις συγκεκριμένα για τις εμμονές (αν και πάλι υπάρχουν και πιο καινούργια για τις εμμονές όπως αυτά που ανέφερα πιο πάνω αλλά και τo dumyrox έχω ακούσει. Υπόψιν ότι δεν κάνω διαφήμιση!)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εχω ξεχασει ποια ειμαι...Κανεις δεν μπορει να βοηθησει..
    By carriebradshaw.com in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 28-10-2010, 01:45
  2. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  3. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37
  4. Ποιά είναι τα αγαπημένα σας ποιήματα?
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-2007, 00:35
  5. Ποια ειναι τα συμπτωματα?
    By Ifigeneia24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2006, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •