Η μητερα μου και τα μαλλια μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    11

    Η μητερα μου και τα μαλλια μου.

    Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στην παρέα και πήρα την πρωτοβουλία να εκφράσω το πρόβλημα που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες... Όπως όλοι στην εφηβεία συγκρούονται και διαφωνούν συχνά με τους γονείς τους, έτσι κι εγώ... Αλλά το θέμα έχει καταντήσει ένα μαρτύριο... Εδώ κ περίπου δυο μήνες η μητέρα μου ισχυρίζεται ότι έχω τριχόπτωση και αραίωση στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου,χωρίς φυσικά εγώ να αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο -δικό μου είναι το κεφάλι και αλίμονο αν δεν έβλεπα διαφορά- ούτε κανένας άλλος από τους γύρω μου... Ούτε φυσικά είχα κάποια ένδειξη, όπως π.χ πολλές τρίχες στο μαξιλάρι και τούφες όταν χτενίζομαι. Ο αριθμός των τριχών που πέφτουν στο νιπτήρα είναι φυσιολογικός (25-35 τρίχες την ημέρα) ενώ μια ανησυχητική ένδειξη θα ήταν από 50 και πάνω. Χρησιμοποιώ τα επιχειρήματα αυτά συνεχώς, χωρίς όμως να την πείθω. Μάλιστα δέχτηκα χωρίς παράπονα να πάρω χάπια για δυνάμωση της τρίχας. Επί ένα μήνα τώρα που τα παίρνω συστηματικά, "δεν έχει υπάρξει αλλαγή" και "χρειάζομαι επειγόντως γιατρό για να με κοιτάξει" -κατά τη μητέρα μου πάντα. Στο κομμωτήριο πήγα επίσης για κούρεμα, και φυσικά εκείνη δεν παρέλειψε να το αναφέρει στον κομμωτή, ο οποίος την καθησύχασε λέγοντας ότι η τρίχα μου είναι απλώς λεπτή και τα μαλλιά μου "μια χαρά". Για να της φύγει όμως το άγχος, ξόδεψε και μια περιουσία σε αμπούλες κατά της τριχόπτωσης που χρησιμοποιούνται επίσης και "για προληπτική χρήση, γιατί έχουμε και κληρονομικότητα"... Προ ολίγου κάναμε ένα μεγάλο καβγά γιατί συνεχίζει να βλέπει αραίωση και να μου επιτίθεται με χτένες και βούρτσες. Της εξήγησα ότι αυτό που κάνει είναι τρομερά ψυχοφθόρο γιατί καταλήγω με νεύρα και κλάματα τις περισσότερες φορές, και ευτυχώς που είναι καλοκαίρι και δεν έχω τίποτα άλλο στο κεφάλι μου, γιατί αν είχα κι άλλα άγχη (σχολειο κλπ) θα χρειαζόμουν οπωσδήποτε ψυχολογική υποστήριξη. Μου απάντησε ότι και τώρα χρειάζομαι γιατί παραλογίζομαι και δεν θέλω να πάω σε γιατρό. Σημειωτέον: ένα χρόνο πριν που μου έλεγε τα ίδια πήγα στο δερματολόγο και δεν βρήκε τίποτα... Και σήμερα πήγα για εξετάσεις αίματος, μήπως και μου βρουν αναιμία ή θυρεοειδή. Ό,τι και να της πω δεν πρόκειται να το σκεφτεί... Τσάμπα μιλάω, τσάμπα τα επιχειρήματα,εκείνη "το βλέπει". Δεν ξέρω πια τι να κάνω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ο Χριστός κι απόστολος, τι είναι τούτο;; Έφτασες στο σημείο να πας σε γιατρό και ακόμα δεν πείθεται; Μήπως συμβαίνει κάτι με την μαμά σου;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    μηπως η μητερα ζει μονη, δεν εχει καμια αλλη ασχολια και ασχολειται με το δικο σου πρηξιμο, αλλα και ανησυχει υπερβολικα για ολα κλπ?
    αληθεια πως σου φαινονται τα ξυρισμενα κεφαλια?
    αν σου αρεσουν, ενημερωσε την οτι την επομενη φορα που θα σε ζαλισει για τα μαλλια σου, θα πας να τα ξυρισεις.
    και να το κανεις!
    αρκει να σου αρεσουν βεβαια, δεν λεμε να χαντακωθεις :Ρ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ναι, προσεχε με αυτες τις αμπουλες και τις κρεμες που βαζεις στο κεφαλι σου για προληπτικους λογους, μην αρχισεις οντως και εχεις αραιωση στα αληθεια μετα , και ποιος θα ακουει την μαμα οταν θα σου λεει "ειιδες?? ειδες?? στα λεγα εγω, δε στα λεγα? αλλα εσυ οοοοοοχι, εκειιιι, τα δικα σουυυυυυ!!!!"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Mystique View Post
    Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στην παρέα και πήρα την πρωτοβουλία να εκφράσω το πρόβλημα που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες... Όπως όλοι στην εφηβεία συγκρούονται και διαφωνούν συχνά με τους γονείς τους, έτσι κι εγώ... Αλλά το θέμα έχει καταντήσει ένα μαρτύριο... Εδώ κ περίπου δυο μήνες η μητέρα μου ισχυρίζεται ότι έχω τριχόπτωση και αραίωση στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου,χωρίς φυσικά εγώ να αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο -δικό μου είναι το κεφάλι και αλίμονο αν δεν έβλεπα διαφορά- ούτε κανένας άλλος από τους γύρω μου... Ούτε φυσικά είχα κάποια ένδειξη, όπως π.χ πολλές τρίχες στο μαξιλάρι και τούφες όταν χτενίζομαι. Ο αριθμός των τριχών που πέφτουν στο νιπτήρα είναι φυσιολογικός (25-35 τρίχες την ημέρα) ενώ μια ανησυχητική ένδειξη θα ήταν από 50 και πάνω. Χρησιμοποιώ τα επιχειρήματα αυτά συνεχώς, χωρίς όμως να την πείθω. Μάλιστα δέχτηκα χωρίς παράπονα να πάρω χάπια για δυνάμωση της τρίχας. Επί ένα μήνα τώρα που τα παίρνω συστηματικά, "δεν έχει υπάρξει αλλαγή" και "χρειάζομαι επειγόντως γιατρό για να με κοιτάξει" -κατά τη μητέρα μου πάντα. Στο κομμωτήριο πήγα επίσης για κούρεμα, και φυσικά εκείνη δεν παρέλειψε να το αναφέρει στον κομμωτή, ο οποίος την καθησύχασε λέγοντας ότι η τρίχα μου είναι απλώς λεπτή και τα μαλλιά μου "μια χαρά". Για να της φύγει όμως το άγχος, ξόδεψε και μια περιουσία σε αμπούλες κατά της τριχόπτωσης που χρησιμοποιούνται επίσης και "για προληπτική χρήση, γιατί έχουμε και κληρονομικότητα"... Προ ολίγου κάναμε ένα μεγάλο καβγά γιατί συνεχίζει να βλέπει αραίωση και να μου επιτίθεται με χτένες και βούρτσες. Της εξήγησα ότι αυτό που κάνει είναι τρομερά ψυχοφθόρο γιατί καταλήγω με νεύρα και κλάματα τις περισσότερες φορές, και ευτυχώς που είναι καλοκαίρι και δεν έχω τίποτα άλλο στο κεφάλι μου, γιατί αν είχα κι άλλα άγχη (σχολειο κλπ) θα χρειαζόμουν οπωσδήποτε ψυχολογική υποστήριξη. Μου απάντησε ότι και τώρα χρειάζομαι γιατί παραλογίζομαι και δεν θέλω να πάω σε γιατρό. Σημειωτέον: ένα χρόνο πριν που μου έλεγε τα ίδια πήγα στο δερματολόγο και δεν βρήκε τίποτα... Και σήμερα πήγα για εξετάσεις αίματος, μήπως και μου βρουν αναιμία ή θυρεοειδή. Ό,τι και να της πω δεν πρόκειται να το σκεφτεί... Τσάμπα μιλάω, τσάμπα τα επιχειρήματα,εκείνη "το βλέπει". Δεν ξέρω πια τι να κάνω!

    να ζητήσεις τη βοήθεια ειδικού.
    η μαμα σου δν ειναι καλα αν συμπεριφέρεται ετσι.

    ρεμ, αυτο που λες μήπως ειναι μοναχοπαιδι, δν σημαινει πως ειναι κ λογικό να κανει αυτα που κανει.
    ειναι αρρωστεια αυτο.
    εμμονή.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Πω!πω! θα την "σκότωνα" αν την ειχα εγώ μανα...έχει πρόβλημα σιγουρα! Πες της οτι χρειαζεται εκεινη γιατρο και οχι εσυ κοπελα μου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αρκτος
    δεν ειπα μηπως ειναι μοναχοπαιδι..
    ειπα μηπωσ Η ΜΑΝΑ ειναι μονη, χωρισμενη, χωρις φιλο η παρεες και εχει κρεμαστει απο το παιδι γιατι δενε χει αλλα ενδιαφεροντα στην ζωη της.
    και ναι, συμφωνω οτι δεν ειναι φυσιολογικο, αλλα το θεμα ειναι οτι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ταλαιπωρειτει, γιατιαυτη θεωρει οτι εχει δικιο και δεν νομιζω οτι θα μπορουσε ενα παιδι να την πεισει να δει γιατρο, θα κανει τα δικα της οσο περναει απο το χερι της, γιαυτο η σκεψη μου ειναι, να γλυτωσει το παιδι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Βασικά επειδή και εγώ έχω ενα θέμα με τα μαλλιά ακριβώς σαν το δικό σου , αυτήν η εποχή ισως είναι η χειρότερη για την τρίχα και η μητέρα σου θέλει να σε πάει στον ιατρό.
    Ίσως πρέπει να μιλήσεις ήρεμα μαζί της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αρκτος
    δεν ειπα μηπως ειναι μοναχοπαιδι..
    ειπα μηπωσ Η ΜΑΝΑ ειναι μονη, χωρισμενη, χωρις φιλο η παρεες και εχει κρεμαστει απο το παιδι γιατι δενε χει αλλα ενδιαφεροντα στην ζωη της.
    και ναι, συμφωνω οτι δεν ειναι φυσιολογικο, αλλα το θεμα ειναι οτι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ταλαιπωρειτει, γιατιαυτη θεωρει οτι εχει δικιο και δεν νομιζω οτι θα μπορουσε ενα παιδι να την πεισει να δει γιατρο, θα κανει τα δικα της οσο περναει απο το χερι της, γιαυτο η σκεψη μου ειναι, να γλυτωσει το παιδι..
    ρεμ, σε οποια κατάσταση κ αν βρισκεται η μανα κ ολα τα κακα της μοιρας της να εχει, πρεπει να παει σε ειδικο.
    δν προκειται διαφορετικά να αφησει ησυχο το παιδί της.
    ίσως ενα συγγενικο προσωπο να βοηθουσε σε αυτο.
    η μανα ειναι ο ορισμός της παρανοιας εδω.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Σιγουρα η μητερα σου ειναι υπερβολικη, αλλα επειδη υπαρχει θεμα κληρονομικατητας πιστευω οτι κανει οτι μπορει για να προλαβει κατι τετοιο που απευχομαι φυσικα να συμβει.
    Αλλα ειδικα αν εισαι αντρας, ειναι κατι που αν ειναι να συμβει θα συμβει αν εχεις παρει τα συγκεκριμενα γονιδια απο τον πατερα η και απο την μητερα σπανιοτερα.
    ξερεις υπαρχουν αγορια που ενω υπαρχει θεμα κληρονομικοτητας εν τουτοις δεν πεφτουν τα μαλλια τους και συμβαινει αυτο στα κοριτσια που προστατευονται απο τις γυναικειες ορμονες και αυτο γιατι υπαρχει ευαισθησια στα φυσιολογικα ανδρογονα που δρουν στην κορυφη του κεφαλιου.τοτε υπαρχει θεμα...
    θα ηταν λοιπον προτιμοτερο η μητερα σου να γνωριζει καλυτερα τους μηχανισμους αυτους, να μην στεκεται μονο στην κληρονομικοτητα και φυσικα μια επισκεψη σε ειδικο να μπορεσει να ηρεμησει και να μην σε αγχωνει αδικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ρεμ, σε οποια κατάσταση κ αν βρισκεται η μανα κ ολα τα κακα της μοιρας της να εχει, πρεπει να παει σε ειδικο.
    δν προκειται διαφορετικά να αφησει ησυχο το παιδί της.
    ίσως ενα συγγενικο προσωπο να βοηθουσε σε αυτο.
    η μανα ειναι ο ορισμός της παρανοιας εδω.
    συμφωνω απολυτα αρκτε,
    ξερεις εσυ καμια "τετοια" μανα να παραδεχεται οτι εχει προβλημα και να πηγαινει σε γιατρο?
    γιατι εγω ξερω αρκετες τετοιες μανες που νομιζουν οτι ειναι μια χαρα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω απολυτα αρκτε,
    ξερεις εσυ καμια "τετοια" μανα να παραδεχεται οτι εχει προβλημα και να πηγαινει σε γιατρο?
    γιατι εγω ξερω αρκετες τετοιες μανες που νομιζουν οτι ειναι μια χαρα...
    οχι δν ξερω.
    ειπα μήπως κ την παροτρυνε καποιος απο το συγγενικο περιβάλλον.
    γιατί ειναι κριμα να τυρανννιεται έτσι το παιδί.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω απολυτα αρκτε,
    ξερεις εσυ καμια "τετοια" μανα να παραδεχεται οτι εχει προβλημα και να πηγαινει σε γιατρο?
    γιατι εγω ξερω αρκετες τετοιες μανες που νομιζουν οτι ειναι μια χαρα...
    μπορεί να συμβάλλει και ο πατέρας και κάποιος άλλος συγγενής.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    11

    Angry

    Πραγματικα, εαν εχω εγω το προβλημα να μου το πειτε... πηγα λοιπον σε δερματολογο, μου εγραψε ενα σπρει και κατι χαπια (κυστινη) τα οποια μου συνεστησε να παιρνω καθε μερα μεχρι να τελειωσει το κουτι και φυσικα καθησυχασε τη μητερα μου οτι δεν υπαρχει προβλημα οπως νομιζει, απλα καλο θα ηταν να δρασουμε προληπτικα (να αναφερω οτι εχω αναιμια η οποια συμβαλλει στην αδυναμια της τριχας μου) Ολα ωραια, ολα καλα, εβαζα το σπρει, πηρα τα χαπια υπομονετικα, πηρα και ενα σαμπουαν απο το φαρμακειο που με βολεψε παρα πολυ και εξηγησα στη μητερα μου οτι με το που φυγει και το τελευταιο χαπακι δε θα μου ξαναμιλησει για μια τριχα του κεφαλιου μου... Φυσικα, τη μια βδομαδα το μαλλι μου ηταν "αααχ τι ωραια πλουσιο" την αλλη, "χειροτερευει παιδακι μου!" Ναι, καλα, ωραια μεχρι εδω... Τελειωνουν τα χαπια, -ειχε κανονισει ραντεβου για ασχετο λογο στο δερματολογο- και γυρναει μια ομορφη μερα σπιτι και μου λεει: σου πηρα κι αλλο κουτι με χαπια, μου ειπε ο δερματολογος να παρεις για τουλαχιστον δυο μηνες ακομα. Εγινε χαμος, εξηγησα οτι δεν προκειται να παρω ουτε ενα, για βιταμινες ειχα συμφωνησει κι αυτες οχι καθε μερα..."μα τι λες κι εγω τα πληρωσα θα τα παρεις δε θα κανεις ο,τι γουσταρεις ειναι ιατρικο θεμα" Να σας πω την αληθεια εγω πιο πολυ πεισμωσα γιατι το κανει συνεχεια αυτο...ποτε δε με ρωταει για δικα μου θεματα και κανει ο,τι της καπνισει. Εντελει δεν θα παρω τα χαπια. Δυστυχως μου τελειωσε το σαμπουαν, της ειπα να μου παρει το συγκεκριμενο γιατι ειναι μια χαρα, και παει και μου φερνει "το πιο ακριβο και το πιο καλο" δηλαδη ημαρτον, γιατι να μη μου παρει αυτο που με εχει βολεψει και να κανω δοκιμες με 100 διαφορετικα σαμπουαν?? Ειμαι στα ορια κρισης!!! Μη σας πω οτι τα ξεπερναω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Μυστικ, ή εσυ θα καταληξεις σε ψυχιατρο ή εκεινη. Νομιζα οτι το θεμα ειχε τελειωσει αλλα βλεπω οτι εισαι και παλι στην αρχη.
    Η μαμα σου εκτος απο το θεμα των μαλλιων σου εχει αλλο θεμα μαζι σου? Εννοω εχετε και σε αλλα θεματα πιεσεις και συγκρουσεις?
    Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σαν την μητέρα ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!
    By marouba in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 54
    Last Post: 29-11-2012, 00:28
  2. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42
  3. Πως να βοηθήσω την μητέρα μου;
    By deletedmember170918 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 05:23
  4. πενθος για τη Μητερα μου
    By dina in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 13-12-2010, 14:41
  5. συμπονια για την μητερα μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-02-2010, 22:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •