εχω καταθλιψη και δε ξερω πως να σταθω στα ποδια μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1

    εχω καταθλιψη και δε ξερω πως να σταθω στα ποδια μου.

    εχω καταθλιψη εδω και καιρο,εχω περασει πολλα και δεν μπορω να σταθω στα ποδια μου.πηγαινα σε γιατρο αλλα δε μπορουσα οικονομικα να συνεχισω και το αφησα.πιστευω οτι ειμαι χειροτερα απο πριν.αυτο που ψαχνω ειναι καποιον ψυχολογο να με βοηθησει.ισως να μιλησω.ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Μπορεις να πας σε κεντρο Ψυχικής υγιεινης , που είναι του δημοσίου και το ποσο που δίνεις είναι πολύ μικρο .

    Δεν ξέρω αν είσαι απο επαρχία η Αθήνα , πάντως λειτουργούν αρκετά σε όλη την Ελλάδα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εχει δικιο ο φρικουμπιξ
    εδω δεν υπαρχουν γιατροι αννα...
    αν θελεις να εκφραστεις, να μας μιλησεις για οτι σε απασχολει η για τις εμπειριες σου αυτες, ειμαστε εδω ολοι, να σε ακουσουμε, αλλα δεν ειναι μερος για θεραπεια εδω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119
    Αννα καλησπερα κι απο εμενα.Θα ελεγα πως αρκετες φορες στη ζωη μου η ιδια περασα αρκετα μεγαλο χρονο κλεισμενη στην καταθλιπτικη μου φωλια .Αργα η γρηγορα συνειδητοποιησα πως η φωλια αυτη μπορει να με προφυλασσει απο τον "κακο" εξωτερικο πυρηνα αλλα σιγουρα απο μονη της καθημερινα μου στερουσε φυσαλιδες οξυγονου που η ιδια η ζωη ειχε κρατησει για μενα .Αυτο λοιπον που με βοηθησε να ξεπερασω αυτη τη δυσκολη και επιπονη ψυχολογικα στιγμη στη ζωη μου ηταν η χαραξη ενος "πλανου ζωης" απο εμενα την ιδια . Θα χρησιμοποιησω ενα πολυ απλοικο παραδειγμα .Οταν μια νοικοκυρα θελει να μαγειρεψει σιγουρα πρεπει να εχει προμηθευτει ολα τα υλικα ,αλλα δεν επαρκουν μονο αυτα .Χρειαζεται θεληση, ενδιαφερον και αληθινη αγαπη για να διαπρεψει στην κουζινα της .Μα ακομη κι αν ξεχασει καποιο υλικο η η συνταγη αποτυχει ,το πραγματικο ενδιαφερον της για να γινει καλυτερη μαγειρισσα παραμενει.Η ιδια εχοντας ενα πλανο καλυτερο αυτη τη φορα μπορει να εχει ολα τα υλικα που χρειαζεται και τις οποιες αποτυχιες στη γευση να τις προλαβει η ακομη και διορθωσει την τελευταια στιγμη.Ετσι λοιπον κι εγω μεσα απο το καταθλιπτικο μου υμενα , εγραψα ενα πλανο ζωης .Εγραψα τα υλικα για να την κανω καλυτερη ,προσθεσα καποια συστατικα που ειχα ξεχασει και αντιμετωπισα τις οιποιες αποτυχιες σα βηματα που μου εδωσαν τη δυνατοτητα να προετοιμασω τη συνταγη της ζωης μου πιο προσεχτικα.Μπορει να μην γινω ποτε η τελεια μαγειρισσα ,το σημαντικο ειναι ομως οτι η ιδια γραφω τη συνταγη της ζωης μου και παντα απο δω και περα φροντιζω τουλαχιστον να βαζω η ιδια τα καλυτερα συστατικα ...

Similar Threads

  1. ΜΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2011, 20:55
  2. κατάθλιψη η όχι... δεν ξέρω...
    By Theo001 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 06-02-2011, 18:49
  3. Δεν ξέρω αν έχω κατάθλιψη...Κάποια γνώμη;
    By katiakiss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2010, 00:54
  4. ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!
    By parakelsos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 11-06-2009, 11:37
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •