Θυμος και αηδια για το αντρικο φυλο, απογοητευση για τις σχεσεις - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 19 FirstFirst ... 816171819 LastLast
Results 256 to 270 of 282
  1. #256
    3 σελιδες και επιμενετε. Ο εγωισμος ειναι αρντητικη εννοια και σκοτωνει την προσωπικοτητα του ατομου.

    Στην περιπτωση του αθλητη η φιλοδοξια μαζι με την αυτοπεποιθηση μπορει να φθασει εναν αθλητη ψηλα. Εαν ενας αθλητης ειναι εγωιστης θα διαλεξει λαθος αγωνισμα λογω εγωισμου, θα προπονηθει λαθος παλι λογω εγωισμου, θα αρνηθει να ενταχθει σε καποια ομαδα λογω εγωισμου κλπ

  2. #257
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Αυτο το ''στον (πολεμο) και στον ερωτα ολα επιτρεπονται'' μοιαζει λαικευμενη ρηση του κοσμου για να δικαιολογηθουν τα εκτρωπα που κανει ο κοσμος στο ονομα του ''ερωτα''.
    Αν υπαρχει κτητικοτητα και απο τις 2 πλευρες? Η κτητικοτητα εχει να κανει με το τι μου ανηκει. Οταν ειμαι με καποιον και ειμαι ερωτευμενος νιωθω πως αυτος μου ''ανηκει'' δλδ ειναι ''δικος'' μου, απολαμβανω το πως μου αφιερωνεται Ο ΙΔΙΟΣ και δεν απαιτώ να ειναι ενα κτημα μου. Οταν απαιτω να ειναι κατι δικο μου λες και το εχω κερδισει, αγορασει η μου το εκανε δωρο καποιος, σαν να ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ τοτε μιλαμε για κτητικοτητα, και ναι , ειναι πολυ λεπτη η γραμμη να το ξεχωρισεις. Ο ανθρωπος που εκδηλωνει ζήλια για τη δραστηριοτητα του ανθρώπου που ειναι μαζι σε σημειο να τον ελεγχει ας πουμε, ειναι κτητικος. Αυτός που θυμιζει καθημερινα στον ανθρωπο του οτι τον αγαπα και οτι θελει να ειναι καλα και οτι ονειρευεται μια ζωη κοντα του, οχι, δεν ειναι κτητικος. Ολα μεσα στα πλαισια που ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΑΤΑΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, και αυτο αγγιζει τομεις ολοκληρης της ζωης μας
    Τα λες λάθος. Όπως σε έχει μάθει η κοινωνία να τα λες. Κοίτα, εμένα μου αρέσει να με ζηλεύει ο άλλος, γιατί μου δείχνει ενδιαφέρον και ούτε πρόκειται να τον απατήσω.

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,703
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Θεωρω πως δεν υπαρχει "θετικος εγωισμος" καθως αυτο ειναι μια αντιφαση διοτι η λεξη "εγωισμος" ειναι φορτισμενη αρνητικα! Οταν αγαπαω κι εχω πιστη στον εαυτο μου,αυτο λεγεται αυτοπεποιθηση και οταν βαζω στοχους κι εχω προσδοκιες απο τον εαυτο μου,λεγεται φιλοδοξια!
    συμφωνω.
    τσουβαλιαζουν μερικοι τις καλες ιδιοτητες κατω απο το ονομα "θετικος εγωισμος" αυθαιρετα, ενω προκειται για αλλες ιδιοτητες

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Τα λες λάθος. Όπως σε έχει μάθει η κοινωνία να τα λες. Κοίτα, εμένα μου αρέσει να με ζηλεύει ο άλλος, γιατί μου δείχνει ενδιαφέρον και ούτε πρόκειται να τον απατήσω.
    Τι λεω λαθος? Δεν χεις δει κανεναν αντρα να περιοριζει την κοπελα του να μη βγαινει και να μη ζει επειδη ''ειναι ερωτευμενος'' και να κανει σαματα σε μαγαζια?
    Βγες και ζησε και ελα πεσ μου
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #260
    Τοσοι αρχαιοι πνευματικοι ανθρωποι ασχοληθηκαν με τον εγωισμο και την αλαζονεια πως καταστρεφουν εναν ανθρωπο

    Η ορθοδοξη θρησκεια εχει αναγει αυτα τα 2 σε αμαρτηματα

    Και ομως συνεχιζετε να επιμενετε με κατι που ειναι θεμελιακα λαθος.

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Τοσοι αρχαιοι πνευματικοι ανθρωποι ασχοληθηκαν με τον εγωισμο και την αλαζονεια πως καταστρεφουν εναν ανθρωπο

    Η ορθοδοξη θρησκεια εχει αναγει αυτα τα 2 σε αμαρτηματα

    Και ομως συνεχιζετε να επιμενετε με κατι που ειναι θεμελιακα λαθος.

    Εχω χωρισει και γυρισα στους δικους μου ανθρωπους και ειπα ''Ε αφου ηταν εγωιστης...''
    Εκανα τετοια μαλακια?????
    ΣΤΑΣΟΥ ΜΗ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΚΥΡΟ
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  7. #262
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    ...


    Mην συγχέεις - συνδέεις απαραίτητα την κτητικότητα με τον έλεγχο. Μπορεί να υπάρξει έλεγχος χωρίς κτητικότητα, όπως και έλεγχος που όχι απλά δεν πνίγει αλλά είναι και το ζητούμενο.

    Είναι πολύ όμορφο αυτό που γράφεις "απολαμβανω το πως μου αφιερωνεται Ο ΙΔΙΟΣ και δεν απαιτώ να ειναι ενα κτημα μου", λάβε όμως υπόψη σου πως σε κάποιες σχέσεις, η παράδοση ελέγχου δεν έρχεται από απαίτηση του εταίρου, αλλά από βαθειά επιθυμία, ακόμα και από εσωτερική ανάγκη του άλλου μέρους. Φυσικά το θέλουν και το απολαμβάνουν και οι δύο.

    Επίσης να έχουμε στο μυαλό μας πως υπάρχουν σχέσεις που εκατέρωθεν αναζητούν ο ένας, όχι απλά να καταπατά τα όρια της ελευθερίας του άλλου, αλλά να τα ορίζει. Θα κρίνουμε αρνητικά αυτές τις σχέσεις από την στιγμή που όσοι τις βιώνουν τις απολαμβάνουν και τις χαίρονται;

    Eίμαστε, και πόσο, ανοιχτοί να αποδεχτούμε το διαφορετικό, έξω από τα δικά μας κριτήρια;

    Ο ανθρωπος που εκδηλωνει ζήλια για τη δραστηριοτητα του ανθρώπου που ειναι μαζι σε σημειο να τον ελεγχει ας πουμε, μπορεί να χαρακτηρισθεί και κομπλεξικός και ανασφαλής και ζηλιάρης έως και εξαρτημένος.

    Η κτητικότητα έγκειται στο να προσπαθεί κάποιος να μετατρέψει την σχέση σε πλήρη, μόνη και αποκλειστική απασχόληση. Αυτή η στείρα επικέντρωση σε ένα και μόνο πρόσωπο είναι προβληματική και πνίγει την σχέση.

    Ο άνθρωπος που αγαπά και νοιάζεται για τον/την σύντροφό του και φυσικά διακατέχεται από αυτοπεποίθηση και αυτοπραγμάτωση, δεν νιώθει ως απειλή την ικανότητα του μοιράσματος ωρών και συναισθημάτων σε άλλα πράγματα και πρόσωπα. Οχι μόνο θέλει, αλλά συνδράμει και στηρίζει το έτερο ήμισυ στα ενδιαφέροντα του και χαίρεται με την αυτάρκεια που αναπτύσσεται.

    Ο ζωντανός άνθρωπος έχει την αξιοσύνη να αγαπά πολλούς ανθρώπους ταυτόχρονα και αυτό είναι κάτι που γυρίζει και λειτουργεί προς όφελος της ερωτικής σχέσης.

    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    3 σελιδες και επιμενετε. Ο εγωισμος ειναι αρντητικη εννοια και σκοτωνει την προσωπικοτητα του ατομου.

    Στην περιπτωση του αθλητη η φιλοδοξια μαζι με την αυτοπεποιθηση μπορει να φθασει εναν αθλητη ψηλα. Εαν ενας αθλητης ειναι εγωιστης θα διαλεξει λαθος αγωνισμα λογω εγωισμου, θα προπονηθει λαθος παλι λογω εγωισμου, θα αρνηθει να ενταχθει σε καποια ομαδα λογω εγωισμου κλπ
    !!!

    Δημόσια δήλωση του Χρήστου Αφρουδάκη.

    «Όλα τα ερασιτεχνικά αθλήματα έχουν προβλήματα, αλλά όχι σαν αυτά στο τμήμα πόλο του Ολυμπιακού. Είμαστε απλήρωτοι δύο χρόνια, κάποια παιδιά ακόμη και τρία. Ώθηση μάς δίνει το γεγονός ότι θέλουμε να δούμε τους κόπους μας να ανταμείβονται και ότι θέλουμε να αποδείξουμε ότι είμαστε το καλύτερο ελληνικό σύνολο. Είναι θέμα εγωισμού. Τα πράγματα στη ζωή δεν μεταφράζονται όλα σε χρήμα. Ο εγωισμός μάς δίνει ώθηση. Μην ξεχνάμε ότι στον Ολυμπιακό αγωνίζονται αθλητές που έχουν τιμήσει τα χρώματα της εθνικής ομάδας και του συγκεκριμένου συλλόγου".

    Δημόσια δήλωση του Τάσου Σχίζα

    Ερώτηση- Είστε δύο χρόνια απλήρωτοι, αλλά συνεχίζετε να κατακτάτε τίτλους.

    Απάντηση «Υπάρχει εγωισμός, γι' αυτό υπάρχει και η ομάδα. Έχουμε γαλουχηθεί μέσα από τίτλους και δεν είναι εύκολο να το ξεχάσεις αυτό. Δεν είναι εύκολο αυτό που γίνεται τα δύο τελευταία χρόνια. Έχουμε ξεπεράσει τα όριά μας».

    Από τον δεκάλογο του Μαικλ Τζόρνταν (Ενός από τους μεγαλύτερους αθλητές όλων των εποχών)

    10. Για να είσαι πετυχημένος πρέπει να είσαι εγωιστής, διαφορετικά δεν μπορείς να πετύχεις. Κι όταν φτάσεις στο ψηλότερο σημείο, τότε πρέπει να είσαι αλτρουιστής. Να μείνεις προσεγγίσιμος. Να μπορούν να σε αγγίζουν. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

    Τα παραπάνω είναι δείγματα εγωισμού των αθλητών, δλδ δείγμα ΘΕΤΙΚΟΥ εγωισμού.

  8. #263
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μερικες φορες οι ανδρες χωρις να το θελουμε , υποσινιδιτα φερόμαστε στην συντροφο μας οπως πιστευουμε οτι της αξιζει ,οπως την εχουμε χαρακτηρισει !
    Συνηθιζεται στις κοπελες που ειναι αυτο που λεμε "διαμαντια" να ειμαστε μες στην χαρα , στοργικοι και ολα τα καλα , οπως και ειμαστε πιστοι!
    Τωρα σε αλλες κοπελες που δεν ειναι τοσο διαμαντια ,,, για το λεγομενο κερατο , ειναι κατι που συμβαινει αμα ξερεις πως η αλλη θα σε συγχωρεσει , αντε με λιγα λογια μετανιας θα ειναι ολα μια χαρα , μπορει λοιπον να ξανα γινει !
    Ολα αυτα ειναι σχετικα βεβαια αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα !

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Τα παραπάνω είναι δείγματα εγωισμού των αθλητών, δλδ δείγμα ΘΕΤΙΚΟΥ εγωισμού.
    Τα παραπανω ειναι δειγματα επιμονης,θελησης και πεισματος προς εναν στοχο! Οι εν λογω αθλητες χρησιμοποιουν τη λεξη "εγωισμος" με καταχρηστικο τροπο!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  10. #265
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Τι λεω λαθος? Δεν χεις δει κανεναν αντρα να περιοριζει την κοπελα του να μη βγαινει και να μη ζει επειδη ''ειναι ερωτευμενος'' και να κανει σαματα σε μαγαζια?
    Βγες και ζησε και ελα πεσ μου
    Ρε συ τι μου τη λες τώρα; Και τι πάει να πει αυτό; Ότι όλοι έτσι είναι;

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Ρε συ τι μου τη λες τώρα; Και τι πάει να πει αυτό; Ότι όλοι έτσι είναι;
    Καλο θα ήταν στα νηματα που κανουμε κοπο να δωσουμε μια απαντηση μας να διαβάζαμε και τι έχει ειπωθεί μέχρι εκεινο το σημείο.
    Δεν ''στη λέω'', εσυ δεν εχεις διαβάσει τι έχω πει για την εγωιστική φυση του έρωτα και μου λες οτι οσα λεω ειναι ''οτι μου χει μαθει η κοινωνια'', λες και δεν έχω αρκετά βιωματα για να μιλήσω για ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. Δε θα κανω αλλο κόπο να εξηγήσω ξανά όσα έχω ήδη ξεκαθαρίσει
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Μερικες φορες οι ανδρες χωρις να το θελουμε , υποσινιδιτα φερόμαστε στην συντροφο μας οπως πιστευουμε οτι της αξιζει ,οπως την εχουμε χαρακτηρισει !
    Συνηθιζεται στις κοπελες που ειναι αυτο που λεμε "διαμαντια" να ειμαστε μες στην χαρα , στοργικοι και ολα τα καλα , οπως και ειμαστε πιστοι!
    Τωρα σε αλλες κοπελες που δεν ειναι τοσο διαμαντια ,,, για το λεγομενο κερατο , ειναι κατι που συμβαινει αμα ξερεις πως η αλλη θα σε συγχωρεσει , αντε με λιγα λογια μετανιας θα ειναι ολα μια χαρα , μπορει λοιπον να ξανα γινει !
    Ολα αυτα ειναι σχετικα βεβαια αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα !
    Σε ενα τετοιο θεμα τελικα νομιζω πως μεγαλυτερη σημασια εχει να ακουσουμε λιγο το μυαλο και τον τροπο που φέρονται οι αντρες του φορουμ... :)
    Πειτε και αλλα ρε αγορια για το θεμα!!! Ετσι! Να μη μιλαμε εμεις και μοιαζουμε με κακιασμενες, φεμινιστριες, πληγωμενες σκυλες
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  13. #268
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Καλο θα ήταν στα νηματα που κανουμε κοπο να δωσουμε μια απαντηση μας να διαβάζαμε και τι έχει ειπωθεί μέχρι εκεινο το σημείο.
    Δεν ''στη λέω'', εσυ δεν εχεις διαβάσει τι έχω πει για την εγωιστική φυση του έρωτα και μου λες οτι οσα λεω ειναι ''οτι μου χει μαθει η κοινωνια'', λες και δεν έχω αρκετά βιωματα για να μιλήσω για ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. Δε θα κανω αλλο κόπο να εξηγήσω ξανά όσα έχω ήδη ξεκαθαρίσει
    Κοίτα, έχω διαβάσει όλο το θέμα, και μην μου κάνεις υποδείξεις οκ? Τελοσπάντων, δεν ασχολούμαι άλλο. Πείτε ότι θέλετε.

  14. #269
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    17
    Πωπω. Χαμος εγινε. Πολλες απαντησεις, αλλα κυριως οφ τοπικ και αλλα αντι αλλων, οποτε δεν εχω πολλα να γραψω, μονο καποιο μελος ρωτησε αν μου ειχε δωσει ενδειξεις οτι ηταν κολλημενος. Το ανεφερα και η ιδια στα αρχικα μου ποστ οτι ναι τετοιες ενδειξεις υπηρχαν, για αυτο και εγω ζηλευα την πρωην, δεν ηταν στην φαντασια μου, μου ειχε δωσει αφορμες, αλλα ηταν η πρωτη μου σχεση, ημουν εντελως απειρη, και οτι αλλο θελετε πειτε με, χαζη, ανωριμη, εθελοτυφλουσα, ναι δυστυχως. Αλλα τα κομματια του παζλ μπηκαν στη θεση τους και τα ειδα ολα αυτα ξεκαθαρα μονο αφου εμαθα οτι τα εφτιαξε με εκεινη παλι. Καπως εχω αρχισει να το χωνευω νομιζω. Ειλικρινα ειναι τεραστιο κριμα που γεννιομαστε τοσο χαζοι αφελεις και απειροι και την παταμε πολλαπλως μεχρι να μαθουμε. Η που οι οικογενειες μας δεν μας εδωσαν αρκετη αυτοπεποιθηση και οξυδερκεια ωστε να επιλεγουμε διπλα μας αυτο που μας κανει καλο πραγματικα.. Αν ειχα το μυαλο που εχω τωρα δεν θα εκανα ποτε τιποτα μαζι του.. Κριμα..

  15. #270
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Galadriel, μία γυναίκα εχτές μου είπε που δεν έχει ζήσει την ζωή της, παντρεύτηκε μικρή, ότι πρέπει να πληγωνόμαστε, γιατί έτσι μόνο ολοκληρωνόμαστε σαν άνθρωποι. Δεν ξέρω, ίσως πρέπει να το δεις από αυτή την πλευρά.

Page 18 of 19 FirstFirst ... 816171819 LastLast

Similar Threads

  1. Φορουμ κ ΑΗΔΙΑ
    By carrie in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 56
    Last Post: 24-08-2011, 18:49
  2. Ηλικία & φύλο
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 27-03-2011, 20:33
  3. Αντισυμβατικότητα και φύλο
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 21-03-2011, 20:45
  4. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48
  5. Απογοήτευση και θυμός...
    By BALANCE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 26-11-2008, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •