Κι αλλα προβληματα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105

    Κι αλλα προβληματα..

    Γεια σας ...εχω την αναγκη να γραψω γιατι θα σκασω.
    Ξερω οτι χρειαζομαι ψυχολογο αλλα ακομη δεν εχω παει. Πριν λιγο καιρο ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα σελιδες σχετικα με την χαμηλη αυτοεκτιμηση...με περιγραφουν σχεδον τελεια. http://www.psyche.gr/testautopepoithisi.htm ...πχ σε αυτη τη σελιδα λεει καποια πραγματα. Επισης καπου διαβασα οτι οταν εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση σαμποταρεις τον εαυτο σου σε καθε ειδους σχεση, φιλικη ή ερωτικη. Συμπεριφερομαι αυτοκαταστροφικα. Αυτα που διαβασα πανω στο θεμα σε διαφορες σελιδες στα ελληνικα και στα αγγλικα με εκαναν λιγο να καταλαβω γιατι ειμαι ετσι οπως ειμαι, ξεκαθαρισε λιγακι το τοπιο γιατι ηταν σαν να ειχα μια μουτζουρα στο μυαλο μου που με εμποδιζε να σκεφτω τι προκαλει ολες μου τις στεναχωριες. Και το βρηκα..η μηδαμινη μου αυτοεκτιμηση. Δεν νιωθω σημαντικη επομενως οι φιλιες που κανω με κανουν δυστυχισμενη γιατι συνεχεια σκεφτομαι οτι ολοι με υποβιβαζουν και δε με συμπαθουν ή με βαριουνται..και το ιδιο σχετικα με τους αντρες οπου βρισκω ολα τα ασχημα πανω τους επιτηδες υποσυνειδητα και δημιουργειται φαυλος κυκλος (δεν αγαπω τον εαυτο μου, δεν μπορω να αγαπησω κανεναν γι αυτο που ειναι βρισκω παντου αρνητικα, δε μπορω να κανω σχεση, νιωθω ακομα χειροτερα για μετα κοκ). Αν και πανω σε αυτο ερχεται να προστεθει και ενας τεραστιος συντηρητισμος που αφορα κυριως το σεξ και γενικα την ερωτικη συμπεριφορα. Φυσικα και ειμαι παρθενα αφου οποιαδηποτε σκεψη πανω στο σεξ με αγχωνει. Εγω να κανω σεξ ειναι μια εικονα απλα φανταστικη που ποτε δε θα γινει..κι αν παει να γινει θα γινω ρεζιλι, θα με εκμεταλευτουν, θα νιωθω ντροπη και δε ξερω κι εγω τι αλλο.
    Τωρα ξερω εν μερει γιατι δεν εχω κανει ακομη σχεση με αγορι..γιατι μολις παει να γινει κατι με καποιον αγχωνομαι τοσο που ειμαι σαν αρρωστη και δε μπορω να κοιμηθω ή να φαω. Αλλα και γιατι δε μου αρεσει κανενας. Θελω να παω σε ψυχολογο, δε ξερω ομως αν μπορει να γινει κατι...ειμαι ετσι ολη μου τη ζωη και δε μπορω να με αλλαξω..πως θα με αλλαξει καποιος ξενος? Αλλα νιωθω οτι το χρειαζομαι, μια αλλαγη στον τροπο σκεψης μου γιατι δε το αντεχω αλλο..πανε περιπου 4 χρονια που νιωθω ετσι και αν συνεχιστει θα παω να φουνταρω, δε ξερω, δε βρισκω νοημα στη ζωη μου αν ειναι ετσι και δε μπορω να μου προσφερω τιποτα.

    Η αφορμη για το μηνυμα το σημερινο ηταν η εξης. Ημουν διακοπες σε καμπινγκ με φιλες. Απ την πρωτη μερα ειδα ενα παιδι που μου αρεσε πολυ εξωτερικα. Το βραδυ καταλαβα οτι ειναι και γειτονας με την παρεα του κι ενθουσιαστηκα. Μεχρι το επομενο βραδυ ειχαμε γνωριστει οι 2 παρεες. Ηρθε αυτος σε μενα να μου ζητησει να του δανεισω κατι και μετα μου ειπε να περασουμε αν θελουμε για παρεα με τους υπολοιπους. Φυσικα εγω ειχα παθει την πλακα μου..εχει να μου αρεσει καποιος πολυ καιρο και χαρηκα που βρεθηκε ατομο να μου αρεσει επιτελους..και μετα ξεκινησαν οι σκεψεις οτι μου αρεσει γιατι ειναι ωραιος απλα και αυτο δε σημαινει τιποτα. Σιγουρα κατι αρνητικο θα βρω για να τον σαμποταρω για οτιδηποτε παει να γινει. Με αγχωσε λοιπον αυτη η σκεψη...αλλα δεν ειχε νοημα να τα σκεφτομαι αυτα την 3η μερα γιατι αρχισε να του κολλαει μια κοπελια που γνωριστηκαν τυχαια...μικροτερη αυτη και ξεπεταγμενη θα την ελεγα. Να του τριβεται, το ενα το αλλο κλπ. Κι εγω να καθομαι χωρις να εχω προλαβει να δειξω τον ενδιαφερον μου για αυτον πρωτον γιατι κομπλαρω απιστευτα και δευτερον γιατι αρχισα αμεσως να με υποβιβαζω μπροστα στην αλλη. οτι αυτη ειναι πιο ωραια, εχει θαρρος, ξερει να φλερταρει κλπ. Και περασα αλλες 3 μερες στεναχωρεμενη. Αυτος δεν εδειξε προς εμενα τιποτα παραπανω κι εγω προφανως αστοχα ειχα πιστεψει οτι ηρθε να μου ζητησει να παμε μαζι τους γιατι ισως του αρεσα. Κι εγω ημουν χαλια τις αλλες μερες και αυτος πιστευω με θεωρησε ξενερωτη και βαρετη. Που ημουν...επισης ενα βραδυ που ημασταν ολοι μαζι αγορια κοριτσια ηρθε η συζητηση στο σεξ. Κι εγω απλα να θελω να κρυφτω αφου δεν εχω τιποτα να πω, καμια εμπειρια, να ειμαι σαν την παρθενοπη την ξενερωτη, και σηκωθηκα με μια δικαιολογια για να φυγω μη προλαβουν να με ρωτησουν τιποτα κι εμενα..Και υστερα απο αυτο ηθελα να φυγω. Ενιωσα για αλλη μια φορα ποσο μη φυσιολογικη ειμαι..ολοι οι αλλοι εχουν υγιεις σχεσεις με φιλους, εχουν κανει σχεσεις, σεξ, ειναι ανετοι, ειναι οι εαυτοι τους. Κι εγω ειμαι αυτη που παντα παρακολουθει, νιωθωντας στην απεξω που δεν εχει νιωσει ποτε κατι αληθινο στη ζωη της και που νιωθει τις μερες να περνανε και να χανονται χωρις να γινεται τιποτα για να καλυτερευσει η κατασταση.
    Εχω γυρισει σπιτι και τον εψαξα στο φμπ, τον σκεφτομαι ολη μερα ενω ξερω οτι εχει να κανει με σκεψεις του τυπου φαντασου να ημασταν μαζι τωρα και να μου ελεγε αυτο κλπ..φανταζομαι πραγματα δηλαδη που με κανουν να μ αρεσει περισσοτερο. Δε ξερω ποιο ειναι χειροτερο, αυτο ή να μη μου αρεσει κανεις..να ερωτευομαι λογω εξωτερικης εμφανισεις και φαντασιωσεων που ποτε δε θα γινουν ή να μενω μονη μου ζωντας την απολυτη απογοητευση και βαρεμαρα μαζι.
    Επισης σκεφτομαι τροπους για να τον ξαναδω και μετα με ακυρωνω γιατι θα φυγω ερασμους το σεπτεμβρη οποτε χανω την ευκαιρια να δω αν θα μπορουσα ποτε να κανω καποιον να του αρεσω..
    Τελος να πω οτι σε ψυχολογο θα παω αναγκαστικα απο ιανουαριο και μετα γιατι μενω στο χωριο μου που δεν εχει ψυχολογους και μετα που θα γυρισω στην πολη θα λειπω...αναγκαστικα πρεπει να περασω αλλους 5-6 μηνες ομοιους με τη μιζερια των προηγουμενων χρονων. Αυτα..

  2. #2
    Αφου προτιμησε ετσι ευκολα το "τσουλακι" εσυ θα ηθελες να εισαι με ενα ατομο που προτιμα τετοιες κοπελες;

    Απογοητευτηκες που δεν σου βγηκε το φλερτ και τα καταφερε μια αλλη στην θεση σου. Καποιοι ειναι καλοι σε αυτο καποιοι οχι.
    Εσυ δεν εισαι καλη σε αυτο αλλα δεν σημαινει και τιποτα.

    Ντραπηκες που δεν ειχες να πεις δικες σου ιστοριες στο σεξ;; Μπες στην θεση καποιας που ειχε πολλες ιστοριες να πει. Θα ηθελες να ησουν αυτη;;Οταν γινετε συζητηση για σεξ να λες πολλες και απιστευτες ιστοριες;;Δηλαδη πρεπει να εχεις εμπειριες μονο και μονο για να τις λες στην κατασκηνωση να φαινεσαι καποια;Εμπειριες καλα ειναι να εχεις για τον εαυτο σου οχι για να εξιστορεις σε αλλους. Οι περισσοτεροι σε τετοιες περιπτωσεις απλα μιλανε για εμπειριες τριτων η ακομα και κατι που ακουσαν στην τηλεοραση και τα περιγραφουν σαν να τα εζησαν οι ιδοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Δεν ειπα οτι την προτιμησε, απλα ηταν πιο φιλικος μαζι της..οχι με τον τροπο που ηταν αυτη "φιλικη" μαζι του.
    Παντως τον σκεφτομαι πολυ γαμωτο..μιλησαμε κ μεσω τσατ. Δεν δειχνει το παραμικρο ενδιαφερον. Καθε φορα που ενθουσιαζομαι με καποιον, δε του αρεσω οποτε πεφτε πολυ η αυτοπεποιθηση μου και φτου απ την αρχη...γιατι ρε γαμωτο..επιτηδες το κανω? Διαλεγω ατομα που με γραφουν??

    Σχετικα με το σεξ..εγω κομπλαρω απιστευτα να μιλαω σχετικα με αυτα ...γιατι δεν εχω ιδεα..αλλα οταν μια απ την παρεα ανεφερε κατι εμπειριες της κανεις δεν ειπε τιποτα ουτε σχολιασε...μου φανηκε σαν θαυμασμος ξερω γω. Κι απλα δεν ηθελα να αποκαλυψω σε κανεναν οτι ποτε δεν εχω κανει σχεση η σεξ ειδικα μπροστα στο παιδι π μ αρεσε. Γιατι κατευθειαν θα ημουν η παρθενοπιπιτσα της παρεας.

Similar Threads

  1. ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-08-2013, 05:26
  2. Προβλήματα
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2011, 01:48
  3. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 19:32
  4. Replies: 1
    Last Post: 29-01-2008, 22:42
  5. η καινούρια στο forum αλλά παλιά σε όλα τα άλλα.....
    By vivaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-12-2007, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •