Παιδιά Καλημέρα. ΨΑΧΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Μέχρι πολύ πρόσφατα, είχα μία σχέση με μία κοπέλλα πολύ εμφανίσημη για περίπου ενάμισυ χρόνο. Γενικά έχω πολλές εμπειρίες και έχω υπάρξει ζευγάρι με όμορφες γυναίκες. Γνωριστήκαμε σε σπουδές, εγώ 34 εκείνη 27. Την είχα ξεχωρίσει από την πρώτη μέρα, όπως και εκείνη εμένα (όπως μου εκμυστηρεύτικε αργότερα)...Τότε, επιχείρησα να την πλησιάσω δύο φορές αλλά εκείνη φάνηκε ιδιαίτερα αμήχανη, και απέφυγε. 7 μήνες μετά, η κοπέλλα με πλησίασε μέσω facebook, πράγμα που με παραξένεψε...Ουσιαστικά μου την έπεσε χοντρα, δίνοντάς μου το τηλέφωνό της και προκαλλόντας με να βγούμε. Εγώ μέχρι τότε δεν ήξερα τι έπαιζε, μέχρι που έμαθα...Η κοπέλλα τα είχε με έναν τύπο για 5 χρόνια, όταν από τα 3 κιόλας ήξεραν ότι δεν ταίριαζαν και του το είχε πει, διότι αισθανόταν ότι την ήθελε σαν τρόπαιο και να την περιφέρει...Έφτασαν στα 5 χρόνια και βλέποντας ότι δεν πάει άλλο σκέφτονται ή να χωρίσουν ή να πάνε στο επόμενο επίπεδο...Τελίκα αποφασίζουν το "λογικό" ...και προχωράνε σε πολιτικό γάμο (Μάρτιος δύο χρόνια πίσω), αφού κανένας δεν εμπιστευόταν τον άλλον για κάτι τέτοιο...Τελικά η κοπέλλα σε 3 μήνες έσκασε και του λέει τέλος (!!!), με αιτιολογία ότι την πίεζε (δεν την άφηνε να κάνει αυτά που ήθελε όπως έλεγε...) και ότι της ζητούσε να κρατάει παρέα στην ηλικιωμένη μάνα του...Με αυτά και τ' άλλα η σχέση φτάνει σε τέλμα, δεν κοιμούνται μαζί (σύμφωνα με τα λεγόμενά της) και στους 6-7 μήνες γάμου η τύπισα φέυγει από το σπίτι και πάει να μείνει στους δικούς της...Εκείνη την χρονική στιγμή (δηλαδή περίπου ένα 2-3 μήνες μετά σύμφωνα με όσα έλεγε) ήταν που με πλησίασε...Ο πρώτος της γάμος της δημιουργεί ανασφάλεια και πίεση σχετικά με δέυτερο γάμο και την σωστή επιλογή που πρέπει να κάνει. Παράλληλα, μου εκμυστηρεύεται ότι είχε περάσει μία δύσκολη σχέση παλαιότερα όπου ενώ είχε περάσει στο Πανεπιστήμιο, τα είχε παρατήσει όλα και μετακόμισε στην Βόρειο Ελλάδα για κάποιον που είχε ερωτευθεί (χωρίς καμία αντίρρηση από τους γονείς της) και με τον οποίο η σχέση της είχε φτάσει σε βίαιο σημείο αφού είχαν συχνές εκρήξεις, ακόμα και βία..Έχοντας μου πει αυτά κατά την διάρκεια των πρώτων ημερών της γνωριμίας μας, της ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι διατεθιμένος να θυσιάσω μία πολύ καλή σχέση που είχα για κάτι τόσο αβέβαιο, κρίνοντας από το παρελθόν της, και ότι δεν θέλω να μπλέξω σε μπερδεμένες καταστάσεις, εφόσον δεν έχει ξεκαθαρίσει με το παρεθόν της...Της έλεγα ότι είμαι σε ηλικία που θέλει σταθερές καταστάσεις και ηρεμία, και εκείνη διαβεβαιωνε ότι θα δω ποια είναι, ότι ξεχωριστή όχι σαν τις άλλες, βράχος κτλ...Εκείνη τελικά "κολλάει", αφού κανένας άντρας δεν την είχε χωρίσει όπωε μου είπε, εμένα με γούσταρε επειδή μπορούσα να της πω όχι και να βαρέσω το χέρι στο τραπέζι ενώ μέχρι τώρα είχε βαρεθεί να τους έχει όλους σκυλακια -όπως έλεγε-ενώ παράλληλα είχε εντυπωσιαστεί τον πρώτο καιρό που βγαίναμε καθώς δεν κολλούσα με την εμφάνισή της αλλά προσπαθούσα να καταλάβω τι ακριβώς κουβαλάει στο κεφάλι της (καθώς είχε κάνει ήδη διάφορα κουλά, όπως π.χ. να συμμετάσχει ακόμα και σε διαγωνισμό ομορφιάς....).Αρχίζει να επιμένει, και να μου λέει πως δεν έχει γνωρίσει άλλον τέτοιον άντρα που να της μιλάει έτσι, καθώς έχει την ανασφάλεια ότι όλοι την πλησιάζουν για την εξωτερική της εμφάνιση για αυτό και είναι απόμακρη, έστω κι αν στην περίπτωσή μου εκείνη ήταν που με πλησίασε, και νομίζω ότι τελικά έτσι λειτουργεί, όσο κι αν διαβεβαίωνε για το αντίθετο...Ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι δεν είχε ιδιαίτερη προσωπικότητα, καθώς όποτε βγαίναμε με φίλους μου (πράγμα που συνήθως απέφευγε), δύσκολα συμμετείχε σε συζήτηση...Η σχέση προχωράει με μεγάλο πάθος και έλξη, και η τύπισσα αρχίζει να δένεται περισσότερο με αφού γουστάρει ότι έδινα ρυθμό στην σχέση αλλά χωρίς να την υποτιμώ ή να την βάζω σε δεύτερο πλάνο, και αυτό την εξίταρε...Ωστόσο κρατούσα άμυνα και μικρό καλάθι, ενώ εκείνη διαβεβαίωνε ότι νιώθει πολύ έντονα και ότι έχει βρει τον άνθρωπό ΄της...Μάλιστα, πέρυσι το Καλοκαίρι, ενώ οι δικοί της έφυγαν στο χωριό της, εκέινη έμεινε Αθήνα και κυριολεκτικά "κουβαλήθηκε" στο σπίτι μου, αφού έλεγε ότι δεν άντεχε να είναι μόνη της..Παράλληλα, είχε εκφράσει την άποψη ότι τα ζευγάρια πρέπει να κοιμούνται μαζί, ότι πρέπει να λύνουν πάντα τα θέματά τους επι τόπου και να είναι μαζί και άλλα τέτοια, ώστε να με πείθει, έστω και όταν είχαμε κάποια παρεξήγηση να πάω σπίτι της (είχε μετακομίσει για ένα διάστημα από τους γονείς της) και να κοιμόμαστε μαζί από τους πρώτους 2 κιόλας μήνες...Καθώς προχωρούσε η σχέση έβγαζε διάφορες άλλες ανασφάλειες αλλά και φοβίες, όπως φοβιες για κάθε μέσο μεταφοράς (αεροπλάνο, καράβι όχι πάνω από δύο ώρες, αυτοκίνητο όχι σσε στροφές γιατί την έπιαναν ζαλάδες κτλ) ενώ ήταν ιδιαίτερα φοβική και με άλλα ασήμαντα πράγματα...Δεν ήταν λίγες οι φορές κατά τις οποίες ξυπνούσε με τρόμο και φόβο μέχρι να με αναγνωρίσει στο πλευρό της..Το δε αίσθημά της ότι συνέχεια κάτι είχε ήταν ιδιαίτερα έντονο και συνεχές..Συνέχεια νόμιζε ότι κάποιος την μάτιαζε, είχε ξαφνικές ζαλάδες και πονοκεφάλους, πιασίματα στο σβέρκο κάθε μέρα σχεδόν, επιθέσεις πανικού όταν πάθαινε κάτι μικρό, αίσθηση ότι κάτι απροσδιόριστο έχει ή ότι κάτι θα πάθει..Παράλληλα δεν είχε νορμαλ διατροφή, αφού απέκλειε μεγάλες διατροφικές ομάδες, έτρωγε περίεργα κάνοντας "εγχειρήσεις" σε φαγητά και finger food, ενώ υπήρχαν φορές που όταν έτρωγε πιο πολύ απ' ότι συνήθως την έπιαναν ζαλάδες και δυο-τρεις φορές είχε κλειστεί στο μπάνιο προσπαθόντας να κάνει εμετό...Μάλιστα μία φορά είχε βγει με φίλες της, είχαν φάει τα ίδια πράγματα, και εκείνη ήταν η μόνη που έκανε εμετο και ήταν άρρωστη δύο ημέρες...Εγω της τόνιζα ότι πρέπει να ξεπεράσει κάποια πράγματα καθώς της μείωναν την ποιόητητα ζωής και έχανε στιγμές...Παρ' όλα αυτά η σχέση συνεχιζόταν ικανοποιητικά καθώς στάθηκε δίπλα μου όταν έχασα την δουλειά μου λόγω κρίσης (αλλά όχι μέχρι τέλους όπως θα δείτε...) και με ιδιαίτερο πάθος στο σεξ (στο κρεβάτι υπήρχε ιδιαίτερη χημεία)...Εκείνη δενόταν λέγοντας ότι δεν πίστευε ότι ποτέ θα έβρισκε έναν άνθρωπο σαν εμένα και ότι υπήρχα για εκείνη, καθώς την "κακομάθαινα" και δεν της είχε φερθεί έτσι κανείς άλλος, αλλά παράλληλα υπήρχε και συμβατότητα χαρακτήρα σε θέματα επίλυσης θεμάτων χωρίς εντάσεις και ρόλου άντρα-γυναίκας (ίσοι αλλά διαφορετικοί)...Παράλληλα, είχα-δεν είχα δουλειά, στο οικονομικό δεν άλλαξε το παραμικρό, και την είχα επωμιστεί στις πλάτες μου, καθώς τα οικονομικά της οικογένειάς της ήταν σε άθλια κατάσταση, και εκείνη δεν είχε δουλειά....Αυτή την δουλειά την βρήκε τον Ιανουάριο, αλλά και πάλι δεν άλλαξε τίποτα μεταξύ μας...Είχε αρχίσει να μιλάει ήδη από τον Οκτώβριο για να μείνουμε μαζί, κάτι που ενθάρρυνα κι εγώ, καθώς δεν είχαμε καθόλου τριβές και τσακωμούς και περνούσαμε πολύ ωραία...Έτσι, από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο και μετά αρχίζει να μου λέει ότι εάν είχα δουλειά θα ήθελε ήδη να έχουμε μετακομίσει, ενώ αργότερα μιλούσαμε για αρραβώνες, γάμους και παιδιά...Εκεί, έβλεπα κι εγώ ότι το πράγμα πηγαίνει καλά και είχε αρχίσει να μειώνω τις αμυνές μου, σχετικά με την επιφυλακτικότητα ως προς το παρελθόν της..Μάλιστα, εκείνη μου έλεγε ότι με φαντάζεται τον πατέρα των παιδιών της και ότι θέλει να κάνει τρία, με το πρώτο να το έχει ήδη μέχρι τα 30 (ενώ όδευε ήδη στα 28) ενώ μου εκμυστηρεύεται ότι είχε ήδη κάνει μία έκτρωση στα 21 της...Άπό τον Ιανουάριο και μέτά είχε ήδη μετακομίσει σπίτι μου (στούντιο όχι ιδιαίτερα μεγάλο), χωρίς να έχουμε συζητήσει για αυτό, απλώς βγήκε φυσικά...Αυτό ήταν ένα ρίσκο αφού το σπίτι μου δεν προσφέρεται για την συμβίωση δύο ατόμων, και σε αυτό έκανα πίσω, έστω κι αν στην αρχή ένιωθα κάποια πίεση...Ωστόσο, αυτό το τεστ το περάσαμε αέρα, αφού όχι απλά δεν είχαμε τριβές και γκρίνιες, αλλά θέλαμε να περνάμε και χρόνο μέσα...Κατά την διάρκεια αυτής της διαδικασίας συμβίωσης, γνωρίζει τους γονείς μου, ενώ μου δίνει το δικαίωμα να πάω κι εγώ στους δικούς της να με γνωρίσουν. Φτάνει το Πάσχα και μου εξηγεί ότι κάπως πρέπει να μοιράσουμε τις εορτές ώστε να είμαστε και με τους δικούς της και με τους δικούς μου, καθώς έτσι θα είναι και όταν θα συζούμε σε άλλο σπίτι που υπήρχε ή όταν θα παντρευτούμε...Βρίσκουμε την φόρμουλα, οι δικοί της με γνωρίζουν καλύτερα, και γενικά όλο της το σοι, και σύμφωνα με δικά της λεγόμεα όλοι με συμπαθούν (λέγοντάς το με λίγη έκπληξη, προφανώς όσον αφορά το μέρος των δικών της)...Μάλιστα, οι δικοί της ζητούσαν Σ/Κ παρά Σ/Κ να πηγαίνουμε να τρώμε σε αυτούς, πράγμα που έκανα, η μάνα της όταν την έβλεπε να κοιμάται παραπάνω από ένα βράδυ στο σπιτι της της έβαζε χέρι και της έλεγε να έρθει σε εμένα, εκείνη μου έλεγε ότι της φαίνεται πλέον περίεργο να κοιμάται στους δικούς της και ότι σε εμένα νιώθει το σπίτι της, ενώ της είναι και πιο ξεκούραστα τόσο λόγω γειτνίασης με την δουλειά της όσο και επειδή ήταν πιο ήρεμα σε σχέση με το πατρικό της ενώ κι εκείνη έσφιγγε σχέσεις με σπίτι μου...Παράλληλα, εγω βρίσκω μία καλή αλλά part time απασχόληση, αλλά με εξαιρετική προοπτική μελλοντικά την περίοδο της άνοιξης...όλη αυτή την περίοδο, έξοδοι, διασκέδαση, σεξ δεν έχουν αλλάξει στο παραμικρό αλλά έχουν αυξηθεί κιόλας....Εκείνη την περίοδο περίπου μου εκφράζει ένα παράπονο ότι έχει κουραστεί να πηγαινοφέρνει πράγματα από το σπίτι της στο δικό μου (το οποίο ήταν πιο κοντά στην δουλειά της και έλεγε ότι την βόλευε) και ότι δεν της άρεσε η δουλειά της (ήταν η πρώτη φορά που δούλευε 8ώρο και σε απαιτήτιτκό περιβάλλον)...Ως προς την δουλειά την συμβουλεύω να κάνει υπομονή αλλά να μην ψαλιδίσει τα όνειρά της, τα οποία εντοπίζονταν στον χώρο των παιδαγωγικών, προτείνοντάς της να την βοηθήσω να κάνει τα χαρτιά της για distance learning πτυχίο στην Αγγλία, αφού είχα εμπειρία από αυτά...Εκείνη ενθουσιάζεται....Παράλληλα, όμως πηγαίνουμε μία εκδρομή, την οποία χαλάει την δεύτερη ημέρα αφού ταβλιάζεται στο κρεβάτι με πυρετο, την επιστρέφω στην Αθήνα, και μέσα σε μία ημέρα γίνεται περδίκι....