δημοσκοπηση: (αν εχετε περασει καταθλιψη) εχετε κανει ποτε αποπειρα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: αν εχετε παθει καταθλιψη, διαλεξτε την επιλογη που αληθευει για εσας:

Voters
47. You may not vote on this poll
  • εχω κανει μια η περισσοτερες αποπειρες

    14 29.79%
  • εχω αυτοκτονικες ιδεες, αλλα δεν εχω κανει αποπειρα

    23 48.94%
  • δεν εχω αυτοκτονικες ιδεες, ουτε εχω κανει αποπειρα

    10 21.28%
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 98
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    petran, ποσο μεγαλο δειγμα πρεπει να εχουμε για να παρουμε στατιστικα σημαντικες απαντησεις?

    παιδια μονο 12 εχουν περασει καταθλιψη? για περαστε! ανωνυμο ειναι to poll, δεν δαγκωνουμε!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Φαντάσου, ακόμα και με νικ ντρέπονται (!)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ναι, ρε παιδια μην ντρεπεστε! βοηθειστε την επιστημη!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δυστυχώς απ' ότι λένε και οι έρευνες, ο αριθμός των πασχόντων από κατάθλιψη είναι πολύ μεγάλος. Όλοι για φούντο είμαστε. Εγώ μπορώ να το κάνω και εύκολα στον Θερμαικό
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ελα βρε τζιπσυ θα το ξεπερασουμε! εγω αυτες τις μερες καλα ειμαι, φτου μη με ματιαξω! αντικαταθλιπτικα, ψυχοθεραπεια, δημιουργικες δραστηριοτητες, παρεες, ε κ αν παρ ολα αυτα ερθει κ η καταθλιψη την κερναμε κ καφε! ετσι θελει, ειναι αναποδιαρα, οσο τη διωχνεις αυτη στρογγυλοκαθεται. μολις την καλωσορησεις κ βγαλεις κ τα κουλουρακια να την τραταρεις, ντρεπεται κ εξαφανιζεται!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    στον θερμαικο θα πας απο μολυνση. πηγαινε προς την χαλκιδικη , μπορει να σου αλλαξει και η διαθεση και να κανεις διακοπες :Ρ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    να εκφρασω μια απορια Λου
    γιατι θελεις να διαχωρησεις τις αποπειρες που εγιναν στα πλαισια καταθλιψης ατομων που πασχουν απο διπολικη διαταραχη? η φαση της καταθλιψης στην διπολικη δεν ειναι ακριβως ιδια με την φαση της καταθλιψης (σκετο)?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ελα βρε τζιπσυ θα το ξεπερασουμε! εγω αυτες τις μερες καλα ειμαι, φτου μη με ματιαξω! αντικαταθλιπτικα, ψυχοθεραπεια, δημιουργικες δραστηριοτητες, παρεες, ε κ αν παρ ολα αυτα ερθει κ η καταθλιψη την κερναμε κ καφε! ετσι θελει, ειναι αναποδιαρα, οσο τη διωχνεις αυτη στρογγυλοκαθεται. μολις την καλωσορησεις κ βγαλεις κ τα κουλουρακια να την τραταρεις, ντρεπεται κ εξαφανιζεται!
    αχ βρε Λου. Πραγματικά έχεις πολύ ωραίο χιούμορ αλλά εγώ δεν έχω καλές φίλες να με στηρίξουν, γι' αυτό είμαι έτσι..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Συμφωνώ Γιάννη, αν θέλεις να τελειώνεις, πέφτεις από τον 5ο ή κρεμιέσαι ή παίρνεις περίστροφο. Όχι χάπια και βλακείες, τάχα μου και δήθεν για να σε προσέξουν. Επίσης, αν εγώ ήμουν πλήρως αποφασισμένη, νομίζω πως δεν θα το έλεγα σε κανέναν.
    Γιάννη και Gypsy,
    δεν είναι όλες οι απόπειρες με χάπια ''τάχα μου και δήθεν''. Αν θέλουμε να το δούμε στατιστικά, τα χάπια είναι το πιο συνηθισμένο ''μέσο'' που χρησιμοποιείται όσον αφορά στην αυτοχειρία γυναικών και πάρα μα πάρα πολλές απόπειρες με χάπια είναι δυστυχώς ''επιτυχημένες''.
    Και ναι, οι αποφασισμένοι αυτόχειρες ίσως και να μην πουν τίποτα σε κανέναν, ωστόσο τα σημάδια είναι τις περισσότερες φορές εκεί και ίσως να κάνει όλη τη διαφορά στον κόσμο το να καταλάβουμε εγκαίρως ότι τα βλέπουμε και τα ακούμε..



    Σχετικά με τη δημοσκόπηση, έχω περάσει κατάθλιψη (δεν ορκίζομαι ότι ξεμπέρδεψα μαζί της once and for all :/ )
    ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ αυτοκτονικές ιδέες. Υπήρξαν σαφώς στιγμές που ένιωσα ότι δεν αντέχω / μπορώ άλλο, ότι το μόνο που θέλω είναι να τελειώσει αυτό το βάσανο, όμως δε σχηματίστηκε ποτέ ξεκάθαρα η ιδέα της αυτοχειρίας μέσα μου, ούτε και έχω κάνει κάποια απόπειρα.

    Σχετικά με το θέμα της αυτοκαταστροφής ή της αυτοκτονίας η οποία μπορεί να πραγματοποιείται σε πολλές πράξεις και μικρές δόσεις, η αλήθεια είναι ότι παλαιότερα υπήρξαν κάποιες φάσεις που έκανα και καταχρήσεις κάθε άλλο παρά ακίνδυνες, όχι όμως επειδή υπήρχε συνειδητή επιθυμία θανάτου παρά περισσότερο επειδή χανόταν η αίσθηση του μέτρου μέσα σε μια πελώρια επιθυμία να ζήσω και μάλιστα όσο πιο έντονα μπορώ.
    Δεν ξεπεράστηκε ποτέ ολοκληρωτικά το όριο ''ασφαλείας'' και σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η ανάγκη για έλεγχο,
    η οποία ας πούμε ότι υπό αυτήν την έννοια και στις συγκεκριμένες περιπτώσεις ήταν πολύ ''χρήσιμη''..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μια χαρά είσαι διαμαντάκι! Μην το πεις ούτε του παπά που λέμε! Εγώ κάθε τρεις και λίγο τον θάνατο σκέφτομαι! Απ' ότι καταλαβαίνω, ούτε φάρμακα έχεις πάρει ε;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Μια χαρά είσαι διαμαντάκι! Μην το πεις ούτε του παπά που λέμε! Εγώ κάθε τρεις και λίγο τον θάνατο σκέφτομαι! Απ' ότι καταλαβαίνω, ούτε φάρμακα έχεις πάρει ε;
    Χμμ, όπως είπε και ο φίλος Αλβέρτος (!).. όλα είναι σχετικά
    Δε νομίζω ότι μέσα σε κατάθλιψη μπορεί κάποιος να είναι μια χάρα, ακόμα και αν δεν προσπαθεί να αυτοκτονήσει, όμως αν είναι να μπούμε σε διαδικασία σύγκρισης αυτό που μπορώ να πω είναι ότι σήμερα είμαι καλύτερα σε σχέση με το πώς ήμουν πριν από μισό χρόνο.

    Σχετικά με τα φάρμακα, Gypsy, κάποτε ήμουν εντελώς αρνητική.
    Όταν όμως ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία υπήρχε η σκέψη και η συζήτηση ότι αν κριθεί απαραίτητο
    δε θα είμαι αρνητική ως προς μια τέτοια πτυχή της θεραπείας.
    Για ένα μικρό διάστημα έπαιρνα αγχολυτικά γιατί αν, όπως λέει η Lou, πίνουμε καφέ με την κατάθλιψη, τότε με το άγχος κάθε βράδυ τρώμε παρέα ποπ-κόρν, το πρωί τοστάκι, το μεσημέρι σαλατούλες και γενικότερα υπάρχουμε πακέτο all day long!
    Ωστόσο δεν τα πήρα για πολύ καιρό. Τώρα παίρνω κατά διαστήματα φυτικά σκευάσματα απ' το φαρμακείο (πχ. κάψουλες βαλεριάνας και βιταμίνης Β), χρησιμοποιώ βοτανάκια και τέλος πάντων προσπαθώ να την παλέψω και με αυτά τα βοηθήματα..

    Είναι μακρύς ο δρόμος ως τη βίωση του Ζεν

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Έχω ακούσει και γω για βότανα αλλά τι να σου κάνει το χορταράκι; Γιατί ρε γαμώτο η κατάθλιψη είναι επιδημία;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Έχω ακούσει και γω για βότανα αλλά τι να σου κάνει το χορταράκι; Γιατί ρε γαμώτο η κατάθλιψη είναι επιδημία;
    παιρνεις φαρμακα τζιπσι?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ναι από μέσα Απριλίου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Έχω ακούσει και γω για βότανα αλλά τι να σου κάνει το χορταράκι; Γιατί ρε γαμώτο η κατάθλιψη είναι επιδημία;
    Καλά, δεν είπαμε να καθίσουμε στη στάση του λωτού και πίνοντας ολημερίς τσαγάκια
    να περιμένουμε να περάσει η κατάθλιψη και το άγχος!

    Η κατάθλιψη είναι εκεί για κάποιο λόγο και θέλει να μας πει κάτι για εμάς (φλοπ.. déjà vu? την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση ) οπότε όχι δεν πιστεύω ότι θα μας σώσει κάποιο μαγικό βοτάνι, δεν είναι όμως και επιδημία.
    Καταλαβαίνουμε ότι πχ. χρειάζονται αλλαγές.. και δεν είναι ο κόσμος αυτός που θα χρειαστεί να αλλάξουμε, αλλά η ματιά μας,
    εννοώντας τα δικά μας στα οποία έχουμε μάθει και για να τα ξεμάθουμε θα χρειαστεί προσπάθεια..

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με πόσους/πόσες έχετε κάνει σεξ..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 22-06-2021, 00:29
  2. εχετε ακουσει ποτε θορυβο απο την ντουλαπα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2010, 19:12
  3. Έχετε κάνει εγκεφαλογράφημα?
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-02-2010, 12:54
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •