δημοσκοπηση: (αν εχετε περασει καταθλιψη) εχετε κανει ποτε αποπειρα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: αν εχετε παθει καταθλιψη, διαλεξτε την επιλογη που αληθευει για εσας:

Voters
47. You may not vote on this poll
  • εχω κανει μια η περισσοτερες αποπειρες

    14 29.79%
  • εχω αυτοκτονικες ιδεες, αλλα δεν εχω κανει αποπειρα

    23 48.94%
  • δεν εχω αυτοκτονικες ιδεες, ουτε εχω κανει αποπειρα

    10 21.28%
Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 98
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Οι ψυχολόγοι λένε πως στους καταθλιπτικούς φταίει και ο τρόπος που αναπαριστούν την πραγματικότητα. I think they' re right. Έχω και αχαλίνωτη φαντασία..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    108
    βασικα ακυρο ακυρο ακυρο για μενα!!!εχω αυτοκτονικες τασεις ως και να εχω κατεβασει ολα τα χαπια και να ψαχνω πιο με σκοτωνει σταντε αλλα τελικα απογοητευτηκα γιατι κανενα δεν εκανε τιποτα...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν πήρες αρκετά γι' αυτό. Τις περισσότερες φορές που συμβαίνει αυτό είναι γιατί αυτό που έχουμε κατά βάθος ανάγκη έιναι να μας προσέξουν, όχι ότι θέλουμε αλήθεια να πεθάνουμε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    108
    στην προκειμενη φαση ειλικρινα η8ελα να πε8ανω αλλα με συγκρατουσε μια φιλη μ..
    βασικα δεν ελεγε που8ενα οτι η υπερβολικη δοση καταληγει σε δηλητηριαση οποτε αμ ειναι να μην πε8ανω εκει ειναι που 8α ειμαι στο νοσοκομειο με την μανα μου απο πανω να εχει πα8ει κριση και μετα απο λιγες μερες να μου λεει οτι την εχω κανει ρεζιλι οποτε καλυτερα νεκρη και χωρις την γκρινια της

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να εκφρασω μια απορια Λου
    γιατι θελεις να διαχωρησεις τις αποπειρες που εγιναν στα πλαισια καταθλιψης ατομων που πασχουν απο διπολικη διαταραχη? η φαση της καταθλιψης στην διπολικη δεν ειναι ακριβως ιδια με την φαση της καταθλιψης (σκετο)?
    ειπα να το κανω ετσι για να ειναι πιο ομοιογενη τα δεδομενα, επειδη σαν ασθενειες τις διαχωριζουν.

    απο την αλλη μερια, καθως το σκεφτηκα καλυτερα, μιας κ το εθεσες το ερωτημα, επειδη ουσιαστικα εμενα το ενδιαφερον μου ηταν κυριως οχι αν ειναι καταθλιψη απλη η καταθλιψη απο διπολικη, αλλά ποσο μια καταθλιπτικη διαθεση μπορει να οδηγει ανθρωπους στο να αποπειρωνται να τερματισουν τη ζωη τους, θα μπορουσα καλλιστα να θεσω την ερωτηση σε καταθλιπτικους απο οποιαδηποτε καταθλιψη.

    ναι, νομιζω οτι η καταθλιψη ειτε απο απλη καταθλιψη, ειτε απο διπολικη, σαν βιωματικη εμπειρια ειναι ιδια. ετσι εχω καταλαβει τουλαχιστον. αυτο που διαφερει ειναι η θεραπεια, πχ στις διπολικες σχεδον παντα χρειαζονται κ φαρμακα, ενω απο μια απλη καταθλιψη (μονοπολικη), μπορεις να τη σκαπουλαρεις κ χωρις φαρμακα, μονο με ψυχοθεραπεια.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ενδιαφέρον είναι και το γεγονός ότι οι περισσότεροι καταθλιπτικοί καθυστερούν να πάνε στον γιατρό γιατί νομίζουν θα περάσει από μόνο του. Πολύ σοβαρό λάθος.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    εχω την εντυπωση οτι η καταθλιψη πρεπει να εχει πολλες διαφορετικες βαρυτητες...
    υπαρχουν μαλιστα και φασεις σαν "ατυπη καταθλιψη". με αυτο το δεδομενο, θεωρω οτι υπαρχει πολυς κοσμος που νομιζει οτι απλα δεν εχει τα κεφια του...
    επισης , αν ισχυει η υποθεση οτι η καταθλιψη δεν ειναι παντα βαρια, καποιος που ισως εχει, ισως εχει λιγη κλπ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ, ισως να μπορει να ζησει και ετσι και να νοιωθει οτι απλα ειναι πιο μελαγχολικος απο παλια... ειδικα αν σκεφτεις και την απεχθεια προς γιατρους και φαρμακα που εχουμε οι περισσοτεροι... αλλα και γενικοτερα, οκ, πες οτι η διαθεση σου εχει αλλαξει. αλλα αν δεν το νοιωθεις αυτο σαν τρομερο βαρος, αν δεν νοιωθεις τον βιο- αβιωτο που λεμε, τι πειραζει να μην πας στον γιατρο ?

    και αραγε, ειναι βεβαιο οτι δεν μπορει να περασει απο μονο του?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εξαρτάται και από τα γεγονότα της ζωής σου. Εγώ βίωνα πράγματα τα οποία με δυσαρεστούσαν, δεν έξωτερίκευα εύκολα συναισθήματα (άλλο μεγάλο θέμα) και με τα χρόνια κλιμακώθηκε η ένταση των καταθλιπτικών συναισθημάτων. Πάντως πιστεύω είναι περισσότερο σύγχρονο φαινόμενο η κατάθλιψη. Απ' ότι διάβαζα στον αγαπημένο μου αρθρογράφο, έλεγε πως οι γενιά των μπαμπάδων μας 50+ είναι η πρώτη γενιά που χτυπήθηκε από την νεύρωση. Αυτοί μας έχουν κληροδοτήσει πολλά προβλήματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    άλλο απόπειρα, δλδ, τα μέσα δεν είναι πρόσφορα ή λείπει κάτι για να επέλθει το αποτέλεσμα ή μη διενέργεια όλων όσων απαιτούνται για να επέλθει το αποτέλεσμα. και άλλο τελειωμένη πράξη. στην πρώτη περίπτωση δεν επέρχεται ο θάνατος ενώ στη δεύτερη ναι.΄αυτό εννοώ όταν λέω απόπειρα και τη διακριση που κάνω από την πράξη αυτοκτονίας.

    αυτός που θέλει πραγματικά να πεθάνει, που είναι 100% βέβαιος γι αυτό θα πηδήξει από τον πέμπτο όροφο ή θα τινάξει τα μυαλά. Δλδ πράξεις που είναι βέβαιο ότι θα φέρουν το θάνατο. Αυτός που αποπειράται είτε αγαπά κατά βάθος τη ζωή και έχει και λίγο ελπίδα ή είναι δειλός στο να κάνει πράξη που οδηγεί με βεβαιοτητα στο θάνατο.

    να σου θυμισω πως καποιος στο υπουργειο πολιτισμου αποπειραθηκε με το να πηδηξει απο 6ο ή 7ο οροφο κ δν σκοτωθηκε.
    του ηρθε προφανως ξαφνικα, διαφορετικα θα επελεγε τον πυργο αθηνων πχ.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να εκφρασω μια απορια Λου
    γιατι θελεις να διαχωρησεις τις αποπειρες που εγιναν στα πλαισια καταθλιψης ατομων που πασχουν απο διπολικη διαταραχη? η φαση της καταθλιψης στην διπολικη δεν ειναι ακριβως ιδια με την φαση της καταθλιψης (σκετο)?

    αυτο ήθελα να ρωτησω κ εγω.
    επειδή ειναι ιδια η καταθλιψη.
    άντε βρε λου, πες μας.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #41
    12 απο τους 17 σκεφτονται την αυτοκτονια;;;;;;;;;;;;;

  12. #42
    Αυτοι που δηλωνουν οτι εχουν κανει αποπειρα μπορουν να γραψουν τι τους εφερε σε αυτο το σημειο να βλεπουν την ζωη τοσο μαυρη;;;;

    Εχω περασει και εγω σκατα κατα καιρους αλλα ποτε δεν σκεφτηκα να βαλω τελος.

    Εαν ενας φιλος σας τυχει στην ιδια θεση να θελει να βαλει τελος θα τον σταματησετε ;
    Last edited by ΝεοΞεκινημα; 22-07-2011 at 11:41.

  13. #43
    σημασία έχει να στεκόμαστε δίπλα από ανθρώπους που έχουν ροπή προς αυτοκτονία, μπορούμε να τους αποτρέψουμε. ανθρώπους που έχουν κατάθλιψη ή αποτυχίες στη ζωή. Ένας καλός λόγος και ένα συναίσθημα έχω κάποιον δίπλα μου μπορεί να αποτρέψει.
    και ο ένας προς τον άλλο εδώ με ένα καλό λόγο.
    και όχι με εκ των υστερων συζητήσεις.
    γιάννης

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    αυτο ήθελα να ρωτησω κ εγω.
    επειδή ειναι ιδια η καταθλιψη.
    άντε βρε λου, πες μας.
    βασικα, απαντησα πιο πανω, αλλα μαλλον ο λογος εινα χαζος, οποτε σκεφτομαι να αναθεωρησω!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Νεο Ξεκινημα σβησε μερικα μνματα..δεν μπορω να σου στειλω!

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με πόσους/πόσες έχετε κάνει σεξ..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 22-06-2021, 00:29
  2. εχετε ακουσει ποτε θορυβο απο την ντουλαπα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2010, 19:12
  3. Έχετε κάνει εγκεφαλογράφημα?
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-02-2010, 12:54
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •