Shopping therapy!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97

    Shopping therapy!

    Ο Δαλάϊ Λάμα είχε πει « Το shopping είναι το μουσείο του 20ού αιώνα».

    Φορέστε άνετα παπούτσια, επιλέξτε την κατάλληλη παρέα και ξεκινήστε ατελείωτες βόλτες στους δρόμους της αγοράς. Ξεκινήστε με window shopping και μετά κάντε θεαματική είσοδο στα καταστήματα.

    Οι αγορές είναι μία ολόκληρη ανεξιχνίαστη «επιστήμη» και, αν η πραγματικότητα δεν μας διαψεύδει, οι πρωταγωνιστές είναι γένους θηλυκού, αν και όχι απαραίτητα !

    Η τάση μας για αγορές μέχρι «τελικής πτώσεως» προκαλείται από μία γενετικά ενεργή πρωτεϊνη, που κάνει την εμφάνισή της στις μεν γυναίκες στην ηλικία των 14 ετών, ενώ στους άντρες στην ηλικία των 17 ετών !

    Το shopping σημαίνει διαφορετικά πράγματα σε διαφορετικούς ανθρώπους. Χρησιμοποιούμε τα ψώνια σαν θεραπεία, ανταμοιβή, δωροδοκία, ακόμη και σαν δικαιολογία για να βγούμε έξω από το σπίτι μας, ως ένα τρόπο διασκέδασης ή ένα τρόπο να περάσουμε ευχάριστα τον χρόνο μας.

    Όποιο και αν είναι το κίνητρο, μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα για τον εαυτό μας και να βλέπουμε αισιόδοξα τη ζωή. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο, ότι πολλοί ψυχολόγοι πιστεύουν ότι μία βόλτα στην αγορά, ισοδυναμεί, πολύ συχνά, με μία μορφή θεραπείας.

    Η διαδικασία του shopping θέλει τέχνη, απαιτεί επεξεργασία πληροφοριών, ώστε να φτάσουμε στην επιλογή. Οι γυναίκες διαθέτουν συγκεκριμένες έμφυτες ικανότητες. Ενώ οι άντρες είναι αυτοί που «κυνηγούν», οι γυναίκες είναι αυτές που «συλλέγουν». Η διαφορά είναι στην ικανότητα της γυναίκας να «σκανάρει», να αναλύσει και να κάνει την επιλογή.

    Έρευνες έχουν δείξει ότι όταν δύο γυναίκες βγαίνουν μαζί για ψώνια, επενδύουν περισσότερο χρόνο στην πραγματική διαδικασία του shopping, το οποίο μετατρέπεται σε κοινωνική συναναστροφή.

    Τα ψώνια, σε όλες του τις πιθανές μορφές, προσφέρουν αμέτρητα σενάρια χαράς και προσωπικής ικανοποίησης. Και, για όλους εκείνους που καταφέρνουν να γνωρίσουν τις πιο θετικές τους συνέπειες, τα ψώνια, χωρίς αμφιβολία, είναι θεραπεία.

    Όταν λοιπόν αισθανόμαστε άσχημα, πιεσμένα, έχοντας βιώσει μία ερωτική απογοήτευση ή επαγγελματικά προβλήματα, μην το ρίχνετε στο φαγητό ή στο ποτό για να πάνε κάτω τα φαρμάκια, απλά ξεκινήστε μία βόλτα στα μαγαζιά της Αθήνας, ή όπου αλλού βρίσκεστε και αγοράστε κάτι για εσάς ή για τα αγαπημένα σας πρόσωπα... θα δείτε ότι η άνω θεραπεία είναι αποτελεσματική !
    Και αν δεν υπάρχουν πολλά χρήματα για αγορές, είναι αρκετό και το window shopping για να σας χαλαρώσει, αλλά και για να μάθετε τις νέες τάσεις της αγοράς... όπως και να έχει όμως, θα περάσετε ευχάριστα το χρόνο σας και θα ξεχάσετε ότι σας απασχολεί !


    :D

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Συμφωνω και επαυξανω. Θα διαφωνησω ομως σε ενα μονο πραγμα. Το window shopping οταν δεν εχεις λεφτα μπορει να σου γυρισει εναντιον σου απο την αποψη οτι \'αμαν δεν εχω λεφτα και τα θελω ολα αλλα δε μπορω να παρω τιποτα\'. Και να η καταθλιψη οταν δε μπορω να τα παρω ολα.
    Γι αυτο φιλικη συμβουλη.... ας μαζευουμε λιγα χρηματακια οπως καναμε παλια σε εναν κουμπαρα για να ειναι ακρως αποτελεσματικο το shopping therapy.

    tessa

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Σωστό, εκτός και αν βγεις έξω χωρίς... πορτοφόλι :D... απλά για την βόλτα, την χαλάρωση, για να αλλάξει η διάθεση κλπ.

    Από την άλλη για τις γυναίκες υπάρχει και κάτι ακόμα, που όμως δεν είναι καθόλου φτηνό, αλλά αλλάζει την διάθεση αμέσως: μία επίσκεψη σε κομμωτήριο ή spa...

    Αχ τι τραβάμε και εμείς οι... γυναίκες !! :D

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    6
    σ αυτόν τον φαύλο κύκλο....πέφτω & ΄γω συχνά-πυκνά...


    έχω λεφτά...τα χαλάω...
    δεν έχω...μαζεύομαι...



    έχω λεφτά...δε ξέρω τι θέλω...
    δεν έχω λεφτά.....μου λείπει αυτό ή το άλλο...



    πάντως η οποιαδήποτε βόλτα στην αγορά....ακόμη & αν αυτή δεν ελαφρύνει το πορτοφόλι...ή μας χαρίσει έστω & ένα μπιχλιμπίδι....με την κατάλληλη παρέα...........μπορεί ν ανεβάσει τη διάθεση.........

    ν αποτελέσει καλοδιάθετη αφορμή......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    \"Χρησιμοποιούμε τα ψώνια σαν θεραπεία, ανταμοιβή, δωροδοκία, ακόμη και σαν δικαιολογία για να βγούμε έξω από το σπίτι μας, ως ένα τρόπο διασκέδασης ή ένα τρόπο να περάσουμε ευχάριστα τον χρόνο μας. \"

    Επίσης μου άρεσε η φυλετική διαφοροποίηση, είναι όντως γεγονός, τελείως διαφορετικοί μηχανισμοί και διαδικασίες ακολουθούνται.

    Εμένα με εξιτάρει η ανακάλυψη, δηλαδή να βρίσκω ένα όμορφο αντικείμενο ανάμεσα σε κακόγουστα, μία προσφορά, κάτι που έψαχνα καιρό, κάτι εξαιρετικά χρήσιμο που ποτέ δεν είχα σκεφτεί... Σαν κυνήγι θησαυρού ένα πράγμα.

    Επίσης βρίσκω μια βόλτα στην αγορά να \"χαιδεύει\" τις αισθήσεις μου...μου αρέσει να μυρίζω αρώματα ή κεριά, να δοκιμάζω κρέμες, να βλέπω χρώματα, να γεύομαι δείγματα, να πιάνω μαλακά υφάσματα και χνουδωτά παιχνίδια...απόλαυση!

    Έχετε ποτέ προγραμματίσει αγορές και βγαίνοντας να \"ξενερώνετε\", να συνειδητοποιείτε τη ματαιότητα και να μην έχετε καθόλου όρεξη να αγοράσετε κάτι; Χειρότερη μελαγχολία από το να λαχταράς και να μην έχεις λεφτά...

    Ποιο είναι το shopping mood τελικά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Το shopping mood κατα βαση ειναι ενα χαρουμενο συναισθημα. Ανεξαρτητως badget σου φερνει μια ευθυμια. Δεν ειναι τυχαιο πως λαχταρας να φορεσεις, να κρατησεις, να στολισεις, να επεξεργαστεις κατι που αγορασες. Οσο κραταει αυτη η λαχταρα τοσο χαιρεσαι. Δεν ειναι απαραιτητο να ερθει σαν ανταμοιβη για κατι. Ειναι η χαρα του καινουριου οπως καινουρια δουλεια, σχεση, δουλεια κτλπ που σπαει τη ρουτινα και την πληξη. Αυτο νομιζω πως τελικα ειναι το shopping therapy. Η αναγκη οχι τοσο για να μπουμε στη διαδικασια αλλα για να αλλαξουμε τη διαδικασια. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που δειχνουν αυτο ακριβως. Αρχιζω καινουρια δουλεια σημαινει - αγοραζω καινουρια ρουχα, μολυβια, αccessories κτλπ φευγω απο κατι πηγαινω καπου αλλου ανανεωνομαι κατα βαση. Οπως ο οργανισμος ανανεωνει τα κυτταρα του ετσι και η διαθεση η ψυχη τα συναισθηματα πρεπει να ανανεωνονται με καινουρια. Και ευτυχως το shopping therapy δινει την ευκαιρια για ολα τα παραπανω.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Originally posted by pops
    Έχετε ποτέ προγραμματίσει αγορές και βγαίνοντας να \"ξενερώνετε\", να συνειδητοποιείτε τη ματαιότητα και να μην έχετε καθόλου όρεξη να αγοράσετε κάτι; Χειρότερη μελαγχολία από το να λαχταράς και να μην έχεις λεφτά...
    Μου έχει τύχει όχι απλώς να ξενερώσω, αλλά να \"τρελλαθώ\" τελείως... όταν πρέπει να βρω κάτι, ας πούμε για επίσημη εμφάνιση και κοιτάζω, κοιτάζω, δεν βρίσκω κάτι που να μου αρέσει, φτάνουμε τελευταία στιγμή, αρχίζει ο πανικός, ξανά μανά από την αρχή... και όλο αυτό μόνο therapy δεν μου κάνει ή mood δεν μου φτιάχνει. Ίσα ίσα που φτάνω σε κατάσταση υστερίας, γιατί πιέζει ο χρόνος.

    Ευτυχώς που κάτι τέτοιο θα τύχει μόνο 1-2 φορές το χρόνο. Τις υπόλοιπες είναι fun, είτε βγώ για προγραμματισμένες αγορές, είτε απλά έτσι για να ρίξω μιά ματιά τι υπάρχει στην αγορά...




    Υ.Γ. Ο Αϊ Βασίλης ξέρει τι εστί Bond Street? :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Αμα ηξερε τι ειναι η Bond Street θα κοκκινιζε απο τη ντροπη η το κακο του :mad:

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Χα χα χα... :D

    Πως θα γίνει να του την μάθουμε? Ιδίως εκείνο το υπέροχο Versace κατάστημα? ;)

    Άντε και του χρόνου... Σύμφωνα με τα γερμανικά έθιμα, την δουλειά του Αη Βασίλη, την κάνει ο Αγιος Νικόλας, ο οποίος μοιράζει τα πρώτα προ-εορταστικά δώρα ανήμερα της γιορτής του...

    Στη Γερμανία όλο και κάτι έπαιρνα, από τότε μου μετακόμισα Ελλάδα και μετά κατ\' επέκταση Αγγλία, δεν υφίσταται δυστυχώς το έθιμο... :(

    Τώρα θα πρέπει να περιμένω τον Αη Βασίλη, αν και μήπως και εφ\' όσον μάθει που βρίσκεται και τι είναι η Bond street!!! :( :o


    :D

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Πως περιμενω αυτο το shopping therapy. Μετραω μερες να παω στην Θεσσαλονικη μου κι ας μην εχει ουτε Versace ουτε Bond Street. Κατι θα βρω να ψωνισω που θα παει. Παντως το πιο εξυπνο πραγμα που εχω συναντησει στην αγγλια ειναι τα μαγαζια μεσα στους σταθμους. Εκει που περιμενεις το τρενο τσουπ u pop in στο accessorize τσιμπας ενα πραγματουδι. Αν ολα αυτα τα πραγματουδια τα προσθεσω παει πρεπει να βρω σπονσορα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •