Κοριτσάκι δεμένο σε κλουβί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    Κοριτσάκι δεμένο σε κλουβί

    http://www.mazi.org.gr/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Είμαστε ανύπαρκτοι σα χώρα σε τόσους τομείς άρκτε μου. Και αυτός, της φροντίδας των πιο ευαίσθητων ομάδων του πληθυσμού, είναι η κορωνίδα της κρατικής ανικανότητας, είναι το τοπίο που ξεδιπλώνεται η έλλειψη μέριμνας, πρόνοιας και στήριξης που βασανίζει την ελληνική κοινωνία. Τα αντανακλαστικά της κοινωνίας είναι αμβλυμένα, γιατί δε μάθαμε να σηκώνουμε τα σκεπάσματα να βλέπουμε πίσω από τις προσόψεις. Ποιος θα τιμωρηθεί για τόσα καθημερινά εγκλήματα και για τα τραύματα στο σώμα της ανθρωπιάς που βιώνουμε καθημερινά? Γινόμαστε χοντρόπετσοι και μυωπικοί, συνηθίζουμε στη θέαση καθημερινών δολοφονιών, εξοικειωνόμαστε με τη φρίκη. Φταίμε όλοι μας και φταίνε και αυτοί που προτιμούν να μας στολίζουν με παρελθοντικές δόξες, για να μένουμε σε αυτές και να μην οργιζόμαστε με την κοινωνική εξαθλίωση.
    Οργίζομαι με τις εκπομπές για το 1821, όταν το 2011 είναι αυτό που ζω και με θανατώνει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Μερικες φορες αισθανομαι ντροπη για το ανθρωπινο ειδος.............
    .........................και το χειροτερο ειναι πως συμπεριλαμβανομαι κ γω μεσα σ αυτο......................
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αισχος.
    Παντως θα ελεγα οτι φταιει και η "υπερευαισθησια" μερικων.
    Απο οτι καταλαβα προσπαθουν να καλυψουν τους "κολους τους" το προσωπικο γιατι σε περιπτωση τραυματισμου ενος απο αυτων των παιδιων (πραγμα ουσιαστικα πολυ ευκολο δεδομενων των συνθηκων) , ερχονται οι "υπερευαισθητοι" ,
    οι βουτηγμενοι στην παρανοια και στην μαυριλα και ριχνουν λιβελους και κατηγοριες προς οποιαδηποτε κατευθυνση και φυσικα ο κοσμος "τσιμπαει" γιατι η συνομωσια ειναι μες το πετσι μας.

    Δεν νομιζω οτι ολο το προσωπικο να αποτελειται απο στυγνους εγκληματιες οπως τους χαρακτηριζουν και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι σε τετοια ιδρυματα δινουν ολο τους τον εαυτο.
    Αλλα αυτο δεν εχει σημασια...προφανως οτι και να κανουν αυτο που θα παρουν ειναι το φτυσιμο στην καλυτερη ή και να βρεθουν φυλακη.

    Γιατι?
    Γιατι μερικοι θελουν να αγωνιστουν κατηγορωντας αλλους χωρις να ιδρωσουν.

    Πιστευω οτι το μηνυμα μου θα εγειρει αντιδρασεις , αλλα εγω πιστευω στην καλοσυνη των ανθρωπων και οχι σε συνομωτικες θεωριες...οχι οτι το συστημα δουλευει σωστα , υπαρχουν παραδειγματα που σου σηκωνεται η τριχα καγκελο οπως το συγκεκριμενο ,
    αλλα ως προς το μεγεθος της "σαπιλας" οπως παρουσιαζεται απο μια μεριδα "καλοθελητων".

    Η φροντιδα αυτων των ανθρωπων ειναι μια δουλεια που δεν θα ηθελα να κανω παντως προσωπικα υπο αυτες τις συνθηκες , ασχετα το ποσο με ενδιαφερει.

    Αλλα αυτο δεν ειναι μονο φυσικα "κακο" της Ελλαδος αλλα γενικοτερα γινεται , η διαστρεβλωση της αληθειας απο "αμφιλεγομενους" αγωνιστες στογγυλοκαθισμενους σε μια καρεκλα και ετοιμους να κατηγορησουν.
    Δεν ειμαι απολυτος στα λεγομενα μου , οταν κατι κακο γινεται πρεπει να καταγγελετε , αλλα ειμαι απολυτος στο γεγονος οτι απο τις 10 καταγγελιες μπορει να ευσταθει μονο μια και οι αλλες ειναι προιον "βλακειας" ή και σκοπιμοτητας.

    Οσοι θελουν να πιστευουν οτι ζουμε σε ενα σαπιο κοσμο γιατι βλεπουμε παντου παραδειγματα γυρω μας μεσω των ΜΜΕ , εγω θα ελεγα να κοιταξει ο καθενας τον μικροκοσμο του...ποσο σαπιος εντελει ειναι?
    Γιατι δεν γινονται ειδησεις οι καλες πραξεις...η καλη δουλεια , το φιλοτιμο και αλλες αρετες , εκτος και εαν προκειται για κατι xtreme (βρηκε μια βαλιτσα με ευρω και την παρεδωσε wow ).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ μα ποτέ όμως, είναι γιατί τέτοια αγάπη για τα παιδιά. Και μεγάλους δένουνε, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται. Όλοι τους κοροιδεύουνε, και τους κάνουν ενέσεις και είναι και πιο πολλοί και σε παραπέμπουν κιόλας να πας σε ψυχιατρείο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ μα ποτέ όμως, είναι γιατί τέτοια αγάπη για τα παιδιά. Και μεγάλους δένουνε, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται. Όλοι τους κοροιδεύουνε, και τους κάνουν ενέσεις και είναι και πιο πολλοί και σε παραπέμπουν κιόλας να πας σε ψυχιατρείο.
    αυτή την είδηση είδα, αυτή παρέθεσα.
    την επόμενη θα ψάξω αντίστοιχη για κάποιον ενήλικο...
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Άρκτος οκ, δεν λέω για σένα, καλά έκανες και το έγραψες, απλά να αναφέρονται και αυτά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Αισχος.
    Παντως θα ελεγα οτι φταιει και η "υπερευαισθησια" μερικων.
    Απο οτι καταλαβα προσπαθουν να καλυψουν τους "κολους τους" το προσωπικο γιατι σε περιπτωση τραυματισμου ενος απο αυτων των παιδιων (πραγμα ουσιαστικα πολυ ευκολο δεδομενων των συνθηκων) , ερχονται οι "υπερευαισθητοι" ,
    οι βουτηγμενοι στην παρανοια και στην μαυριλα και ριχνουν λιβελους και κατηγοριες προς οποιαδηποτε κατευθυνση και φυσικα ο κοσμος "τσιμπαει" γιατι η συνομωσια ειναι μες το πετσι μας.

    Δεν νομιζω οτι ολο το προσωπικο να αποτελειται απο στυγνους εγκληματιες οπως τους χαρακτηριζουν και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι σε τετοια ιδρυματα δινουν ολο τους τον εαυτο.
    Αλλα αυτο δεν εχει σημασια...προφανως οτι και να κανουν αυτο που θα παρουν ειναι το φτυσιμο στην καλυτερη ή και να βρεθουν φυλακη.

    Γιατι?
    Γιατι μερικοι θελουν να αγωνιστουν κατηγορωντας αλλους χωρις να ιδρωσουν.

    Πιστευω οτι το μηνυμα μου θα εγειρει αντιδρασεις , αλλα εγω πιστευω στην καλοσυνη των ανθρωπων και οχι σε συνομωτικες θεωριες...οχι οτι το συστημα δουλευει σωστα , υπαρχουν παραδειγματα που σου σηκωνεται η τριχα καγκελο οπως το συγκεκριμενο ,
    αλλα ως προς το μεγεθος της "σαπιλας" οπως παρουσιαζεται απο μια μεριδα "καλοθελητων".

    Η φροντιδα αυτων των ανθρωπων ειναι μια δουλεια που δεν θα ηθελα να κανω παντως προσωπικα υπο αυτες τις συνθηκες , ασχετα το ποσο με ενδιαφερει.

    Αλλα αυτο δεν ειναι μονο φυσικα "κακο" της Ελλαδος αλλα γενικοτερα γινεται , η διαστρεβλωση της αληθειας απο "αμφιλεγομενους" αγωνιστες στογγυλοκαθισμενους σε μια καρεκλα και ετοιμους να κατηγορησουν.
    Δεν ειμαι απολυτος στα λεγομενα μου , οταν κατι κακο γινεται πρεπει να καταγγελετε , αλλα ειμαι απολυτος στο γεγονος οτι απο τις 10 καταγγελιες μπορει να ευσταθει μονο μια και οι αλλες ειναι προιον "βλακειας" ή και σκοπιμοτητας.

    Οσοι θελουν να πιστευουν οτι ζουμε σε ενα σαπιο κοσμο γιατι βλεπουμε παντου παραδειγματα γυρω μας μεσω των ΜΜΕ , εγω θα ελεγα να κοιταξει ο καθενας τον μικροκοσμο του...ποσο σαπιος εντελει ειναι?
    Γιατι δεν γινονται ειδησεις οι καλες πραξεις...η καλη δουλεια , το φιλοτιμο και αλλες αρετες , εκτος και εαν προκειται για κατι xtreme (βρηκε μια βαλιτσα με ευρω και την παρεδωσε wow ).
    κηπ, θεωρείς πως αυτές οι συνθήκες που επικρατούν σε κάποια ιδρύματα, θα έπρεπε να μν βουν στο φως της δημοσιότητας?


    Στην έκθεση που είναι γραμμένη στα αγγλικά, μια Αγγλίδα φυσικοθεραπεύτρια επισημαίνει: ''Κατά τη διάρκεια της πρακτικής μου στο ΚΕΠΕΠ, συγκλονίστηκα από το βαθμό του πόνου που συνάντησα, ο οποίος πιστεύω ότι θα μπορούσε να προληφθεί σε μια ευρωπαϊκή χώρα του 21ου αιώνα. Τα παιδιά σε αυτούς τους ορόφους βρίσκονται σε ξύλινα κλουβιά με μόνο ένα στρώμα. Μερικά από αυτά τα παιδιά είναι αυτιστικά ή έχουν δυσκολίες όρασης, παρά τις δυσκολίες τους ορισμένα έχουν επίγνωση και ειδοποιούν όταν εξαναγκάζονται σε αυτές τις συνθήκες, συχνά κτυπούν τα κεφάλια εκεί στα κάγκελα ή τραβούν τα μαλλιά τους."

    http://www.sigmalive.com/news/greece/337072
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    δεν εχω λογια μονο κλαιω μακαρι να ειχα την δυναμη και τα χρηματα να τα βοηθησω ολα..ενα φτυσιμο σε ολους αυτους που γυρνανε την πλατη απαισιοι και με σκουλικιασμενες ψυχες,παλιανθρωποι βρομεροι...τι πονος υπαρχει θεε μου τι πονος...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ μα ποτέ όμως, είναι γιατί τέτοια αγάπη για τα παιδιά. Και μεγάλους δένουνε, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται. Όλοι τους κοροιδεύουνε, και τους κάνουν ενέσεις και είναι και πιο πολλοί και σε παραπέμπουν κιόλας να πας σε ψυχιατρείο.
    Πως τα καταφερνεις κ παντα απαντας κατι ΚΟΥΦΟ κ ΑΣΧΕΤΟ??????
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Πως τα καταφερνεις κ παντα απαντας κατι ΚΟΥΦΟ κ ΑΣΧΕΤΟ??????
    Εσύ πως τα καταφέρνεις πάντα και βγάζεις τον ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟ σου σε μένα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Εσύ πως τα καταφέρνεις πάντα και βγάζεις τον ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟ σου σε μένα;
    Θα με εμπνεεις φαινεται................... Εχεις ταλεντο!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Θα με εμπνεεις φαινεται................... Εχεις ταλεντο!
    Άλλα ταλέντα έχω αλλά δεν θα κάθομαι να ασχολούμαι μαζί σου. Σαν κι εσένα πολλοί και πολλές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ μα ποτέ όμως, είναι γιατί τέτοια αγάπη για τα παιδιά. Και μεγάλους δένουνε, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται. Όλοι τους κοροιδεύουνε, και τους κάνουν ενέσεις και είναι και πιο πολλοί και σε παραπέμπουν κιόλας να πας σε ψυχιατρείο.
    Να σου πω γιατι στα παιδια... προτο και κυριο τα παιδια ειναι σε μια ευσθιτη ηλικια που αποχτουν ευκολα ψυχολογικα ... εκτος το οτι 8α εχει χιλιαδες προβληματα το ιδιο οταν ενηλικιο8ει... 8α σκορπιζει το πονο κ στους γυρο του με τον αλφα η βητα τροπο.δευτερον τα παιδια ειναι η συνεχια της ανθροποτητας.. τριτον τα παιδια ειναι αδιναμα κ ανικανατα να προσταψουν τον εαφτο τους κ πρεπει να προσεχουμε ποσ τα φερομαστε αφου τα φερνουμε στον κοσμο... κ επισις ειναι αξιααγαητα για πολους λογους ... πχ σινηθος λητουργουν με τιν καρδια κ οχι με κερδοσκοπικους σκοπους... κτλπ
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ο δεύτερος και ο τελευταίος λόγος δεν μου λένε τίποτα...Και οι μεγάλοι μπορεί να λειτουργούν έτσι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. το 6 χρονο κοριτσακι που τουσ συγκινει ολουσ..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-11-2011, 04:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •