Οικογένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2

    Οικογένεια

    Γεια σας,
    Είναι η πρώτη φορά που επισκέφθηκα το forum καθώς αναζητώ μια βοήθεια-λύση στο πρόβλημα μου και παρατήρησα ότι υπάρχουν πολλές αξιόλογες απόψεις και ίσως πιο ώριμες από τη δική μου..
    Καταρχάς είμαι 18 χρονών και σπουδάζω σε άλλη πόλη και όχι στη δική μου.Το πρώτο χρόνο της φοιτητικής μου ζωής γνώρισα ένα αγόρι και δημιουργήσαμε μία πολύ όμορφη σχέση..Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα.Στην οικογένεια μου υπάρχει πολύ αγάπη αλλά ποτέ στα 18 μου χρόνια δε συζήτησα ούτε με τούς γονείς μου αλλά ούτε και με τα αδέρφια μου για τα προσωπικά μου.Επιπλέον ο μπαμπάς παρ'όλη την αγάπη που μου έχει ήταν πάντα αυστηρός και κατά κάποιο τρόπο όλοι στην οικογένεια μου τον σέβομασταν αλλά και τον φοβόμασταν.Αυτό με έκανε να φοβάμαι και να ντρέπομαι να τους μιλήσω για τη σχέση μου,η οποια είναι η πρώτη.Αποφάσισα λοιπόν να το κρατήσω κρυφό μέχρι να βρώ το θάρρος να μιλήσω..
    Όμως προχθές το αγόρι μου ήρθε στη πόλη μου μόνο και μόνο για να με δεί..δε είχε τη δυνατότητα να νοικιάσει ξενοδοχείο να μείνει και έτσι είπαμε να περάσουμε όλο το βράδυ έξω.Στους γονείς μου είπα οτι θα έμενα σε μία φίλη μου.Όμως ο αδερφός μου μας είδε έξω,νευρίασε,μου είπε να παω σπίτι,τσακώθηκα μάζι του,τον παρακάλεσα να παμε κάπου να μιλήσουμε αλλά δε θέλησε.Σήμερα μου είπε οτι θα περιμένει μέχρι αύριο να το πω στους γονείς μου αλλίως θα το πεί αυτός.
    Το πρόβλημα είναι ότι εγώ φοβάμαι να το πώ,γιατί ξέρω ότι εάν ο μπάμπας μου μάθει οτί του είπα ψέμματα πως θα κοιμηθώ αλλού και ήμουν με κάποιο αγόρι που δε γνωρίζει είτε θα με διώξει από το σπίτι,είτε δε θα με αφήσει να ξαναπάω στη πόλη που σπουδάζω.
    Αναγνωρίζω ότι ήταν λάθος μου να πω ψέμματα και οτι έπρεπε να πω από την αρχή την αλήθεια αλλά ποτέ στη ζωή μου δε μιλήσα με κανέναν για τα προσωπικά μου και μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο..
    Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας διοτί μπορεί να με βοηθήσουν και πραγματικά το χρειάζομαι..Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε..Γεια σας.:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καιρος να καταλαβει πως μεγαλωσες και δεν εισαι παιδακι...
    τιποτα δεν θα σου κανει,το πολυ πολυ να φωναξει λιγο γιατι τους ειπες ψεμματα
    και στη σχολη σου θα ξαναπας και ολα θα επανελθουν στο κανονικο
    το περιεργο θα ηταν να μην τα εφτιαχνες με ενα αγορι
    θα προτιμουσε να τα φτιαξεις με κοριτσι;;;; (λεμε τωρα)
    οι σχεσεις ειναι μεσα στη ζωη,και ο μπαμπας σου και η μαμα σου καποτε καναν σχεσεις και αυτοι και γνωριζουν.
    συζητησε το με τον αδερφο σου ηρεμα,και αν ειναι αποφασισμενος να το πει πες στο εσυ
    δεν ειναι ντροπη κοπελα μου να εχεις μια σχεση...
    να το εχεις αυτο στο μυαλο σου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Έχεις δίκιο..απλά ελπίζω να το καταλάβουν και αυτοί..Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Oύτε θα σε διώξει από το σπίτι, ούτε από τη σχολή σου θα σε σταματήσει

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΛΩΝΕΙ ΧΕΡΙ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ!

    Η μητέρα σου μπορεί να σε βοηθήσει/στηρίξει;

    Ξαναμίλησε με τον αδελφό σου μήπως τελικά τον κάνεις να καταλάβει. Αν αποτύχεις, οπλίσου με θάρρος και πες το στον πατέρα σου, δείχνοντας του ότι κατάλαβες ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΑ ότι ήταν λάθος σου να του πεις ψέματα.
    Καλύτερα αυτή την συζήτηση να την κάνετε κάπου έξω. Ισως να τρώγατε οι δυο σας σε ένα εστιατόριο;

    Σε κάθε περίπτωση, άρχισε να παίρνεις την ζωή πάνω σου, διεκδικώντας τα δικαιώματα σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ακριβως.

    Δεν υπαρχει περιπτωση να σε διωξει απο το σπιτι. Μην σκεφτεσαι υπερβολικα. Λογικο ειναι να φοβαται για το κοριτσακι του (ετσι σε βλεπει και ετσι θα σε βλεπει για παντα) και να θελει το καλυτερο σου. Το ιδιο και ο αδερφος σου, που σαν αγορι θα εχει και αυτος (ή θα εχει ακουσει) περιπετειες και θα ξερει ποσα ατομα κυκλοφορουν εκει εξω που κανουν τις λαδιες τους και μετα φευγουν για την επομενη , αρα δε θελει να πληγωθεις.

    Οπως και να εχει ο αδερφος σου ειναι καποιος που θελει το καλο σου, φρουρος σου ομως και οχι δεσμοφυλακας σου.! Ξερεις τι? Ασε τον να το πει. Μην τον φοβηθεις, αμα σε ξαναπειλησει πες του "ενταξει πηγαινε πες τα ολα στον μπαμπα , δε με νοιαζει" , οποτε ετσι δεν θα εχει δυναμη πανω σου να σε κραταει απο καπου.


    Οι σχεσεις στην Ελλαδα σε μικρη ηλικια (18+) θεωρουνται λιγο ταμπου παντως (*συνηθως) μιας και η πλειοψηφια των γυναικων εχουν μεγαλωσει μεσα στην οικογενεια και εχουν μεινει ακομα χναρια απο αρχαια στερεοτυπα στυλ "θα της βρουμε γαμπρο" , "θα μεινει μαζι μας μεχρι να την παντρεψουμε" κτλ , ειδικα τωρα που ειναι στη μοδα ο γονιος να στηριζει το παιδι του μεχρι τα 30 του. (στο εξωτερικο στα 16 σου λενε να βρεις δουλεια, και στα 18 σε πετανε εξω)

    Για αυτο οκ κανε οτι θελεις με την ζωη σου, αλλα.. διακριτικα.

    Το προβλημα σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι ο μπαμπας σου, αλλα ο αδερφος σου παντως. κανε κατι να τον παρεις με το μερος σου , γιατι για να σε εκβιαζει με κατι τετοιο σημαινει οτι σε βλεπει πολυ υπό.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Οι σχεσεις στην Ελλαδα σε μικρη ηλικια (18+)
    Στα 18+ θεωρείται σχέση σε μικρή ηλικία; !!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    καλώς ήρθες στο φόρουμ καταρχήν.
    Κατά δεύτερον, το πρόβλημα το έχει ο αδερφός σου...να το ξέρεις αυτό. Είναι πολύ πιο κολλημένος από τον πατέρα σου και νομίζει ότι μπορεί να σου επιβληθεί κιόλας, προφανώς για να νιώθει άντρας. Αν ήταν σωστός αδερφός θα ήθελε να σε στηρίζει και να γνωρίσει τον φίλο σου και όχι να σου κάνει πόλεμο νεύρων. Πιάσε τους γονείς σου, μίλησέ τους για τη σχέση σου και αν το καταλάβουν καλώς. Ειδάλλως δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Δηλαδή είναι πιο φυσιολογικό να μην ερωτευτείς και να είσαι φερέφωνο όλη σου τη ζωή? Ιστορίες κοριτσιών με καταπιεστικούς γονείς και ακόμα πιο καταπιεστικά αδέρφια δεν έχουν βγει σε καλό...και αυτό το ξέρουν οι γονείς σου. Ούτε να ντρέπεσαι ούτε να φοβάσαι τον πατέρα σου. Ο ρόλος του γονιού είναι να στηρίζει το παιδί του όχι να το εκφοβίζει. Καλά θα κάνουν να το καταλάβουν αυτό οι γονείς σου. Δε σε προστατεύουν με αυτό τον τρόπο αλλά σε διώχνουν από κοντά τους. τρίξε τα δόντια και κάνε την επανάστασή σου.Δε θα βγεις χαμένη.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #8
    Το σίγουρο είναι ότι δεν θα χαλάσεις την σχέση σου για το χατιρι κανενός ούτε θα επιτρέψεις σε άλλους να σου κάνουν κάτι τέτοιο. Κι άμα επιμένεις μπροστά στον μπαμπά ότι τον αγαπάς και τον θέλεις τι θα σου κάνει δηλαδή? ούτε απ το σπίτι θα σε διώξει ούτε απ την πολη που σπουδάζεις, στην χειρότερη περίπτωση θα σου φωνάξει λίγο και θα σου ζητησει να τον γνωρίσει για να ξέρει με ποιον βγαίνεις και στο τέλος θα αποδεχθεί αυτό που εσύ θέλεις στη ζωή σου. Μ αυτό τον τρόπο συμπεριφέρετε ο κάθε γονιός σήμερα, οι αντιλήψεις έχουν αλλάξει και οι βιαιότητες δεν έχουν καμιά σχέση με την εποχή που ζούμε. Μη βάζεις στο νου σου περιττές σκέψεις και εικασίες, χωρίς να χεις το παραμικρό δεδομένο καθορίζεις το αποτέλεσμα μ αυτό τον τρόπο.
    Και το κυριότερο είσαι άνω των 18, δική σου ζωή είναι όπως θες την κυβερνάς, κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλει τι θα κάνεις.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    new york!!
    Posts
    25
    Εγω νομιζω γιατι πιστεψε με εχω μια φιλη της οποιας ο πατερας ειναι παρα πολυ αυστηρος κι αυτη βρισκει χιλιαδες τροπους για να δει ενα παιδι και μεχρι στιγμης δεν εχει δει ουτε ενα...Λοιπον η δικια σου η περιπτωση ειναι πολυ καλυτερη αν αναλογιστεις οτι οι γονει σου σε αγαπανε και σε εμπιστευονται σιγουρα τον πατερα σου θα τον τσαντισει το γεγονος οτι δεν του το ειπες αλλα τωρα γνωμη μου ειναι θα επρεπε να του το ειχες φερει απο πολυ πιο πριν οτι εχεις μια σχεσει κι οχι οταν θα ερχοταν το αγορι σου..μπορει να ελεγε ενα σωρο αλλα μετα θα καταλαβαινε οτι καποια στιγμη θα γινοταν κι αυτο θελω να πιστευω οτι υπαρχει εμπιστοσυνη γιατι αν υπαρχει τοτε ξερει τι παιδι αν οχι αστα να πανε γενικα οι πατεραδες ειναι λιγο συντηρητικοί. Τωρα το γεγονος οτι εισαι 18 σε αυτο το θεμα παιζει ρολο γιατι πολυ απλα εισαι σε ηλικια που οι σχεσεις επιτρεπονται οποτε μην ανησυχείς δεν κανεις κατι κακο!!!

Similar Threads

  1. Ψυχώσεις και οικογένεια
    By gianna in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-2014, 10:12
  2. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-06-2011, 19:07
  3. Σχιζοφρενεια και οικογενεια ....
    By Mr.Brown in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-06-2010, 13:37
  4. διαλυμενη οικογενεια
    By marinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 23-12-2007, 20:30
  5. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-2007, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •