Είμαι ανορεκτικός?????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1

    Είμαι ανορεκτικός?????????

    Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη διατροφή μου.Καταρχάς ποτέ δεν με πίεζαν.Έχω χάσει τους γονείς μου από μικρή ηλικία και έμενα με τους θείους μου.Έτρωγα πάντα καλό πρωινό,κανονική μερίδα φαγητού,το βράδυ κάτι ελαφρύ κλπ.Δεν με πίεζαν οι θείοι μου ποτέ.Από τα 14 ως τώρα είμαι στα 56-60 κιλά με ύψος 1,76 και δεν μπορώ να ανέβω με τίποτα.Πέρισυ που ήμουν 56 κιλά με πήγαν σε διατροφολόγο και μου είπε ότι καταναλώνω πάρα πολλές θερμίδες ακόμα και αν δεν κάνω τίποτα.Μου έδωσε και ειδική διατροφή,η οποία λίγο πολύ περιλάμβανε αυτά που τρώω,αλλά με επιπλέον ένα τοστ στο πρωινό,1 σαλάτα στο μεσημεριανό κλπ.Τώρα που ήρθα στην Αθήνα για να τελειώσω το Λύκειο και για να συνηθίζω σιγά σιγά με το περιβάλλον,πιέζομαι πολύ από την αδερφή μου,η οποία είναι 70 κιλά.Αυτή τρώει αρκετές φορές junk food,για παράδειγμα 1 πίτσα ολόκληρη για βράδυ,και γενικώς μου λέει ότι η διατροφή μου δεν είναι καλή.Επιπλέον η αδερφή του φίλου της,με έχει αγχώσει,μου βάζει διπλάσια μερίδα φαγητού,κάθε φορά που πάω σπίτι τους,και δεν μπορώ να τη φάω.Μου λέει επίσης πως αν φουσκώνω,ίσως έχω πρόβλημα υγείας,πως είναι μικρό το στομάχι μου και ότι θα γίνω ανορεκτικός.Κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο και είναι τέλειες,δεν έχω πρόβλημα υγείας.Τέλος είναι και το πρόβλημα της τουαλέτας.Αν φάω σε λογικά πλαίσια,θα πάω τουαλέτα 2 φορές τη μέρα,ενώ αν φάω περισσότερο,δεν γίνεται κάτι,και γενικά αν φουσκώσω αισθάνομαι αδύναμος και δεν μπορώ να διαβάσω κλπ.Μου προτείνετε να τρώω όσο αντέχει το στομάχι μου ή να πιέζομαι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Οπως το ακουω να μην πιεζεσαι καθολου κ να τρως οσο εχεις αναγκη.Τα προβληματα υγειας τα προκαλει η παχυσαρκια κ οι μεγαλες μεριδες φαγητου!Καθε παραπανω κιλο αφαιρει χρονια ζωης.Αν εσυ τρως οσο χρειαζεσαι κ δεν πεινας γιατι να καταπιεζεσαι κ να βλαπτεις την υγεια σου με ποσοτητες που σε βαραινουν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Niko καλυτερα να συμβουλευτεις ενα γιατρο αλλα χωρις να ειμαι ειδικη πιστευω πως μαλλον εχεις απο αυτους τους μεταβολισμους που καινε παρα πολυ.Αλλα θα μεινω σε ενα πραγμα.Η αδερφη σου τρωει μια πιτσα και junk και ανησυχει για τη δικη σου διατροφη?

  4. #4
    Originally posted by Constance
    Niko καλυτερα να συμβουλευτεις ενα γιατρο αλλα χωρις να ειμαι ειδικη πιστευω πως μαλλον εχεις απο αυτους τους μεταβολισμους που καινε παρα πολυ.Αλλα θα μεινω σε ενα πραγμα .Η αδερφη σου τρωει μια πιτσα και junk και ανησυχει για τη δικη σου διατροφη?
    Καλό είναι να πας σε έναν γιατρό, γιατί μπορεί ο θυρεοειδής σου να μην λειτουργεί καλά. Αλλά για ποιο λόγο πρέπει να ζορίζουμε τον εαυτό μας?? Εντάξει, δεν πιστεύω ότι έχεις φτάσει στο άκρο της ανορεξίας, εκτός αν δεν θες να τρως καθόλου, αλλά έτσι όπως μας τα αναφέρεις, τρως φυσιολογικά και υγιεινά.. Τώρα να μπουκώσεις τον εαυτό σου με πίτσες και junk food κανέναν δεν οφέλησαν....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by bigWildrose
    Τώρα να μπουκώσεις τον εαυτό σου με πίτσες και junk food κανέναν δεν οφέλησαν....
    Aκριβως!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    να μην πιέζεσαι..μονο κακό θα κάνεις στον εαυτό σου έτσι..συμβουλέψου κάποιον ειδικό και προσπάθησε να τρως υγιεινά...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Η αδερφη σου δεν εχει ιδεα περι διατροφης -με συγχωρεις κιολας:kiss:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Παντως το εχω δει πολυ συχνα σε αδυνατους που ειναι το σκαρι τους ετσι να τους λενε φαε κι αυτο φαε κι εκεινο που μπορει να ειναι το φεστιβαλ χοληστερινης το ιδιο μπας και παχυνουν.Τι να πεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Αν οι εξετασεις αιματος σου ειναι μια χαρα, τοτε εισαι μια χαρα.

    Ανορεξικος ειναι καποιος που δεν εχει ορεξη/αισθηση πεινας. Αν πεινας, αν τρως τη ποσοτητα φαγητου που σε ικανοποιει εσενα, τοτε δεν εισαι.

    Επισης δεν εχει να κανει με το ποσο τρως, αλλα το τι τρως. Η αδερφη σου θεωρει οτι χρειαζεσαι φαγητο και σου δινει πιτσα και βρωμικα;

    Δεν ειναι λιγο ηλιθια συμπεριφορα αυτη; αντικειμενικα...

    ειναι σαν να θεωρει καποιος οτι πρεπει να κανεις σεξ και σου παρουσιαζει μια ιεροδουλη με αφροδισια να σε "βοηθησει".


    Θρεψη > ποσοτητα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    MerryMaker_Misery είναι παράτολμο να βγάζουμε τόσο απόλυτα συμπεράσματα και "διαγνώσεις" για το ποιος θεωρείται ανορεξικός απο τη στιγμή που δεν είμαστε γιατροί.

    Νίκο, το αν είσαι ανορεκτικός μόνο γιατρός μπορεί να βγαλει διάγνωση. Οι ιντερνετιακές διαγνώσεις δε βγάζουν πουθενά, μη σου πω μπορεί και να σε μπερδέψουν.
    Απο τη στιγμή που είσαι υγειής, δεν υπέρχει και μεγάλος λόγος να πιέζεσαι τόσο (όπως είπανε κ άλλοι).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    γεια σου Νικο!
    ξερω αλλα 2 ατομα που εχουν το ιδιο θεμα με σενα.

    στον εναν ο γιατρος ειπε οτι ο μεταβολισμος του καιει x4 και στον αλλον οτι καιει x6
    αν θελουν να παρουν βαρος θα πρεπει να τρωνε 5-6 καλα γευματα τη μερα και φυσικα δεν το κανουν.

    παντως επειδη ειναι λιγο καπως αυτες οι αναλογιες για αντρα, αν θελησεις να το δουλεψεις, κανε γυμναστικη για ογκο! θα δεις ομορφη διαφορά. ;)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3
    Tετοιο σκαρι εχουν τα αδερφια μου ...τρωνε κανονικοτατα κ δε παχαινουν,σε αντιθεση με μενα που ετυχα το λαθος γονιδιο !!χαχα...μια χαρα εισαι αφου τρως κ εχεις καλες εξετασεις μην αγχωνεσαι. Αλλα αν εσυ αισθανεσαι πολυ αδυνατος επειδη εισαι κ αντρας,μπορεις να πας γυμναστηριο να κανεις βαρη κτλ μπας κ "ανοιξεις" που λεμε κ βαλεις ογκο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by Ciciliana
    MerryMaker_Misery είναι παράτολμο να βγάζουμε τόσο απόλυτα συμπεράσματα και "διαγνώσεις" για το ποιος θεωρείται ανορεξικός απο τη στιγμή που δεν είμαστε γιατροί.

    Νίκο, το αν είσαι ανορεκτικός μόνο γιατρός μπορεί να βγαλει διάγνωση. Οι ιντερνετιακές διαγνώσεις δε βγάζουν πουθενά, μη σου πω μπορεί και να σε μπερδέψουν.
    Απο τη στιγμή που είσαι υγειής, δεν υπέρχει και μεγάλος λόγος να πιέζεσαι τόσο (όπως είπανε κ άλλοι).

    Δεν ειπε οτι δεν εχει ορεξη, ουτε ειπε οτι δεν τρωει γιατι δεν μπορει. Ειπε οτι τρωει, και μαλιστα βλακειες γιατι τον πιεζουν που ειναι αδυνατος, χωρις να εχει καποιο ιατρικο προβλημα, αλλα και να ειχε, τον ταιζουν βρωμικα. Ειλικρινα ρε φιλε, λεγονται "βρωμικα" για λογο. Εφοσον απλα ειναι αδυνατος, και ειναι το ΜΟΝΟ που τον απασχολει, ειναι σαν ενας καρκινοπαθης να ρωτησει "ειμαι καπνιστης;". Το οτι καποιος ειναι αδυνατος, δεν σημαινει ειναι ανορεκτικος, πρεπει να συμβαινουν κι αλλα πραγματα, ειναι κοινη λογικη, οχι παρατολμη διαγνωση. Αν και ο σκοπος μου στο ποστ ηταν να κραξω τη αδερφη του που τον ταιζει χιλιες βλακειες. Μερικοι ανθρωποι με ξαφνιαζουν..

    "ωω πρεπει να φας εχεις ρεψει, πρεπει να παρεις βαρος, ελα, φαε μια ολοκληρη πιτσα να παρεις λιπος, εεεεεεεελα καλε.. μυς και βλακειες... φαε τη πιτσαρουμπα να γινεις "αερατος" "

    Βλεπεις τι εννοω; δυστυχως αυτη τη συμπεριφορα τη εχω δει απειρες φορες και σε μενα οταν καποιος νομιζει οτι πρεπει να παρω βαρος, μου σπανε τα νευρα για τουρτες και γαριδακια και χαμπουγκερ.. Δεν εχουν καμια κοινη λογικη οτι καποιος χρειαζεται μυς, οχι λιπος. Χειροτερο κακο θα του κανει η αδερφη του με τα βρωμικα, παρα εγω.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4
    Απλά έχεις καλό μεταβολισμό.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2
    Τι να πώ και εγώ ρε φίλε που είμαι 14 (Κλεισμένα) και είμαι 58 κιλά και ύψος 1.83...

    Ο αδερφός μου είναι πανω κατω τα ίδια με μενα, πήγε γυμναστήριο ένα εξάμηνο, φούσκωσαν τα μπράτσα του απο τα βάρη και πήρε κιλά (Χωρίς Συμπληρώματα Διατροφής οπως πρωτείνες κλπ) απλώς πήγαινε 3 φορες την βδομάδα σε γυμναστήριο, ρώτα τον γυμναστη για ασκήσεις όγκου και θα τα πάρεις, ο αδερφός μου είναι 68 κιλά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •