ειμαι ζωντανος-νεκρος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    athens
    Posts
    28

    ειμαι ζωντανος-νεκρος?

    δεν ξερω πως και απο που να αρχισω το θεμα ειναι πολυσυνθετο η ετσι νομιζω...
    ειμαι κλειστος ανθρωπος απο παιδακι, παραλληλα και αδιαφορος για οτιδηποτε επισης απο παιδακι
    απο επιλογη μου δεν εχω κοπελα ουτε φιλους μονο γνωστες και γνωστους
    ειμαι ανθρωπος που βοηθαω τους παντες αλλα δεν νιωθω συμπαθεια για κανενα ουτε εχω κανει κακο σε κανεναν . δεν θεωρω την ζωη κατι σπουδαιο ουτε τον ευατο μου δεν νιωθω καλα ουτε ασχημα με εμενα δεν εχω τασεις αυτοκτονιας ουτε κινητρο για να ζησω περιμενω υπομονετικα να περασουν τα χρονια, οχι δεν ειμαι δειλος απαθης ειμαι περνανε απο μπροστα μου ευκαιριες για σχεσεις για φιλιες και εγω καθομαι απλα εκει δεν αφορουν εμενα ολα αυτα το μονο που φοβαμαι-συχενομαι ειναι οταν θα "πρεπει" να σερβιρω καποιο παραμυθι για να με αφησουν στην ησυχια μου δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ασχολουνται μαζι μου η μαλλον για την ακριβεια πως μπορουν να ενδιαφερονται για εμενα. ισως με λιγα λογια επρεπε να πω οτι δεν ζω δεν εχω κανενα ενδιαφερον για εμενα τα γραφω ολα αυτα γιατι τις τελευταιες μερες η στρατια απο δικαιολογιες που εφτιαξα για να καλυψω την αληθινη? μου φυση ειναι ενα βημα πριν την καταρευση της και αυτο μου προκαλει αφορητο ψυχικο πονο δεν ξερω πως να αντιδρασω να παραδεχτω την γενικη αδιαφορια μου προς καθε τι? την ατολμια μου να μιλησω? να προσπαθησω να ζησω και εγω και αν ναι πως γινεται αυτο και κυριως απο που ξεκιναμε?
    ευχαριστω προκαταβολικα οποιον προσπαθησει να μου εξηγησει τι ειμαι και τι πρεπει να κανω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Δεν υπάρχει έστω ένα πράγμα στο οποίο να βρίσκεις ένα βασικό ενδιαφέρον?
    Πως περνάς την καθημερινότητά σου?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ειπες οτι βοηθας τους αλλους. Αν δεν τους βοηθας απο συμπαθεια τοτε γιατι το κανεις? Μαλλον εχεις αποξενωθει εσυ απο τον ιδιο σου τον εαυτο και ετσι δεν αφηνεις τους αλλους να σε αγγιξουν. Μηπως προστατευεις τον εαυτο σου απο κατι? Μηπως εγινε κατι οταν ησουν μικρο παιδι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.papapan.gr/schizoid

    Σε καλυπτει αυτο το αρθρο?...για διαβασε το.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι αλλα δεν λεει πως το κανει συνηδειτα επειδη φοβαται μην χρωσταει η να εχει καποιον αναγκη, το κανει επειδη δεν τον ενδιαφερει
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Με το άρθρο είναι σα να προσπαθείς να κάνεις διάγνωση :S
    Προσωπικά το βρήκα άτοπο
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειναι διαγνωση του κανω ερωτηση....εγω τεινω προς την...ειμαι σχιζοειδης προσωπικοτητα θα ελεγα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Νατάσα μη μου εκνευρίζεις τον κηπ γιατί θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα..:ΡΡΡΡ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by gounar View Post
    ....... ισως με λιγα λογια επρεπε να πω οτι δεν ζω δεν εχω κανενα ενδιαφερον για εμενα τα γραφω ολα αυτα γιατι τις τελευταιες μερες η στρατια απο δικαιολογιες που εφτιαξα για να καλυψω την αληθινη? μου φυση ειναι ενα βημα πριν την καταρευση της και αυτο μου προκαλει αφορητο ψυχικο πονο δεν ξερω πως να αντιδρασω να παραδεχτω την γενικη αδιαφορια μου προς καθε τι? την ατολμια μου να μιλησω? να προσπαθησω να ζησω και εγω και αν ναι πως γινεται αυτο και κυριως απο που ξεκιναμε?
    ευχαριστω προκαταβολικα οποιον προσπαθησει να μου εξηγησει τι ειμαι και τι πρεπει να κανω...
    αν καταλαβα καλα, η "αληθινη φυση" σου που επιδιωκεις να καλυψεις, ειναι αυτη της ελλειψης ενδιαφεροντος για τους αλλους και τον εαυτο σου. σωστα?
    αν καταλαβα λαθος, διορθωσε με.

    πως γινεται ομως φιλε μου.
    να σου προκαλει "αφορητο ψυχικο πονο" η προοπτικη της αποκαλυψης του μυστικου σου, αν εισαι αδιαφορος για τους αλλους???
    κατι δεν κολλαει, δεν νομιζεις?
    αν ησουν αδιαφορος και απλα συμμετειχες για να μην σε ζαλιζουν, θα σου ηταν αδιαφορη και η αποκαλυψη και σε καθε πριπτωση δεν θα σου ηταν ενας "αφορητος ψυχικος πονος"

    ΑΡΑ
    ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
    εγω πιθανολογω οτι ισως αυτο που συμβαινει κρυβεται στην φραση 'την ατολμια μου να μιλησω"
    μηπως αυτο που συμβαινει ειναι οτι εισαι πολυ ατολμος και ντροπαλος απεναντι στους αλλους και σου ειναι τοσο αφορητο αυτο, που εχεις χτισει για τον εαυτο σου την θεωρια της αδιαφοριας σου για τους αλλους, προσπαθωντας να φτασεις στην αποπροσωποιηση, στην μη συμμετοχη σου την συναισθηματικη στην επαφη με τους αλλους, γιατι αυτη η επαφη σου προκαλει αγχος και 'αφορητο ψυχικο πονο"?????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Νατάσα μη μου εκνευρίζεις τον κηπ γιατί θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα..:ΡΡΡΡ
    Δεν υπαρχει προβλημα...ειναι σαν να σου λεει απλοϊκα καποιος κοκκινιζω ευκολα και τον ρωτας εαν εισαι ντροπαλος. Φυσικα δεν προκειται ουτε για ασθενεια , ουτε για διαγνωση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Επιζητας την αλλαγη απο αυτο που εισαι. Εγω θα ελεγα να επισκεφτεις καποιον ειδικο σε περιπτωση που βλεπεις οτι αρχιζεις και γινεσαι δυσλειτουργικος ως προς τους αλλους ή ως προς τον εαυτο σου.

    Το τελειο θα ηταν φυσικα να μπορουμε να δεχτουμε τον εαυτο μας ως εχει , κατι που ομως δεν γινεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων. Ας πει ενα ντροπαλος οτι του αρεσει που ειναι ντροπαλος σαν παραδειγμα...δυσκολο.

    Τεσπα , εισαι αυτος που εισαι οτι και εαν ειναι αυτο , εαν βλεπεις οτι εισαι σε αδιεξοδα τοτε πηγαινε σε καποιον ειδικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Χμμμ θα συμφωνησω με την Ρεμεντυ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ...
    Γεια σου Κιπ :P
    Διάγνωση εννοώντας ότι βάζει κάποιος ταμπέλα στο τι τρέχει, δε μίλησα για διαταραχή ή ασθένεια η οτιδήποτε...

    Απλά μου κακοφάνηκε. μιχ μιχ :)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    athens
    Posts
    28
    ευχαριστω πολυ ολους οσους μπηκαν στο κοπο να μου απαντησουν
    ΝΑΤΑΣΑ στην πρωτη ερωτηση σου η απαντηση ειναι ναι εχω περιεργια για πολλα πραγματα διαβαζω πολυ αλλα κανενα ενδιαφερον δεν βρισκεται κατι που να με συγκινει που να βγαζει νοημα στην δευτερη οπως ολοι δουλευω παιζω μπασκετ βγαινω που και που δειχνω απολυτα φυσιολογικος...
    ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ η βοηθεια προς τους αλλους ειναι κατι εμφυτο οπως το φαγητο η το να ξυπνησω δεν μπορω να βλεπω καποιον να υποφερει θα βοηθησω αλλα δεν με νοιαζει ποιος ειναι βγαινει απο μονο του απο μεσα μου βοηθω για να βοηθω τιποτα παραπανω
    KEEP δεν εχω γνωσεις ψυχολογιας καποια πραγματα που υπαρχουν στο αρθο μου ταιργιαζουν αλλα θεωρω οτι ειναι λογικη συνεχεια και συμπερασματα χαμηλου ρισκου δεν μου λενε την αρχη το λαθος που εχω κανει και τον δρομο και τροπο για να αλλαξω

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχω την εντύπωση πως είμαι νεκρός
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 115
    Last Post: 08-08-2011, 05:23
  2. Τι ειμαι?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-08-2009, 09:19
  3. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  4. φοβίες κρίσεις πανικού-ζωντανός-νεκρός
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-2008, 18:32
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •