οικολογια&ελληνικη πραγματικοτητα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516

    οικολογια&ελληνικη πραγματικοτητα!

    ....φαινομενικα αυτο το θεμα δεν σχετιζεται με τον ιστοτοπο της ψυχολογιας!Απλα αναρωτιομουν γιατι τοσα χρονια στην Ελλαδα οι οικολογικες πρωτοβουλιες παραμενουν ''αναιμικες'',εκτος επισημης πληροφορησης συνηθως[εφημεριδες,ραδιο,τηλ][μικρη εξαιρεση καποια καταχωρισουλα στην'' ελευθεροτυπια''π.χ.]Σε μια χωρα με μεγαλα περιβαλλοντολογικα πρβλμ η απηχηση των οικολογων ειναι αντιστροφως αναλογη!Η μηπως ακριβως γι αυτο συμβαινει;Εχουμε εξοικιωθει δηλαδη παρα πολυ με την αυθαιρεσια ωστε να μας φαινεται ασημαντο το ολο ζητημα;Δεν ξερω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Alkmeon,
    ο Έλληνας δεν είναι εξοικειωμένος με τα θέματα οικολογίας. Από τη μια η όποια ενημέρωση είναι ανεπαρκής κι από την άλλη όποια αισιόδοξη προσπάθεια αρχίζει... στο τέλος πάει χαμένη.

    Ξεκίνησε το πρόγραμμα για την ανακύκλωση συσκευασιών. Με χαρά διαπίστωσα πως οι κάδοι γέμισαν γρήγορα, άρα δεν είμαστε λίγοι αυτοί που περιμένουν μια ευκαιρία για να αφυπνιστούν. Με απογοήτευση είδα ότι τους κάδους τους αδειάζουν¨\"όποτε θυμούνται\"!

    Έχω μαζέψει ένα σωρό συσκευασίες και δεν καταφέρνω να πετύχω κάποιον κάδο που να μπορεί να δεχτεί και \"τη δική μου συλλογή\" (όπως έλεγε και το σλόγκαν της προσπάθειας). Αποτέλεσμα; Σκύλο να είχα τόσες βόλτες στη γειτονιά δεν θα τον είχα πάει όπως πάω τα σκουπίδια μου κάθε μερα!

    Εγώ έχω υπομονή... όμως θα δικαιολογήσω και τον άλλον που θα βαρεθεί και στο τέλος θα πετάξει και αυτά που μπορούν να ανακυκλωθούν στο συνηθισμένο κάδο απορριμάτων...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....επισης Αγγελικα ειναι εντυπωσιακο το γεγονος οτι &σαν πολιτικη παρεμβαση οι οικολογοι αγνοουνται απο τα μηντια&βεβαια απο τους περισσοτερους ψηφοφορους!Κατεβαζουν υποψηφιο στο δημο Αθηναιων οι οικολογοι-πρασινοι&αγνοειται παντελως η παρουσια τους !Εγω το εμαθα τυχαια πχ στις βραδιες jazz που κανει το city link πισω απο το Attica,λογω καποιων φυλλαδιων που μοιραζαν!Μετα κοιταξα στο ecogreens.gr για πληροφοριες!τρεχα -γυρευε δηλαδη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •