ΑΝΑΙΜΙΑ-ΥΠΟΤΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434

    ΑΝΑΙΜΙΑ-ΥΠΟΤΑΣΗ

    Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με αναιμία και υπόταση. Ίδίως το καλοκαίρι ζαλίζομαι συχνά και έχω υπνηλία. Ο γιατρός μου είπε ότι οι ζαλάδες οφείλονται κυρίως στην αναιμία. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω εξετάσεις γιατί είμαι ανασφάλιστη. Μου είπε ότι μπορώ να του δείξω τις περσινές αλλά τελικά είδα ότι ήταν του 2009. Αν έχετε τέτοιο πρόβλημα, πως το αντιμετωπίζετε; Δεν αντέχω άλλο, έχω κουραστεί να έχω ζαλάδες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    για την υποταση να τρως περισσοτερο αλατι. πχ πατατακια κλπ. πρεπει να εισαι σιγουρη οτι την εχεις ομως, οχι να φορτωνεις τον οργανισμο σου αλατι.
    η πιεση δεν χρειαζεται γιατρο. αν παρκαλεσεις σε οποιοδηποτε φαρμακειο στην μετρανε.
    για την αναιμια να προσεξεις την διατροφη σου. αν δεν εισαι χορτοφαγος, να τρως μοσχαρισιο συκωτι και μοσχαρισιο κρεας πολυ συχνα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    μπορει να εχεις ελλειψη σιδηρου, οποτε θες συμπληρωματα. Πρεπει να κανεις εξετασεις αιματος. Ποσο ακριβες ειναι πια; Και να ζητησεις να σου κανουν και φεριτινη, που ειναι οι αποθηκες σιδηρου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για την υποταση να τρως περισσοτερο αλατι. πχ πατατακια κλπ. πρεπει να εισαι σιγουρη οτι την εχεις ομως, οχι να φορτωνεις τον οργανισμο σου αλατι.
    η πιεση δεν χρειαζεται γιατρο. αν παρκαλεσεις σε οποιοδηποτε φαρμακειο στην μετρανε.
    για την αναιμια να προσεξεις την διατροφη σου. αν δεν εισαι χορτοφαγος, να τρως μοσχαρισιο συκωτι και μοσχαρισιο κρεας πολυ συχνα
    Για το μοσχαρίσιο κρέας το ξέρω. Το συκώτι μερικές φορές μ' αρέσει αλλά αν φάω αρκετό αηδιάζω. Όσον αφορά την υπόταση μου είχε πει παλιότερα καρδιολόγος ότι το φυσιολογικό είναι 11 αλλά διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, οπότε πρέπει να κάνουμε αρκετές μετρήσεις για νε ξέρουμε ποιο είναι το φυσιολογικό σε μας. Εγώ το καταλαβαίνω σε μένα γιατί μερικές φορές παθαίνω κάτι σαν σκοτοδίνη.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Θα συμφωνήσω με Remedy. Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα το καλοκαίρι, το οποίο πολλές φορές μου προκαλεί και τις κρίσεις πανικού απ'ότι έχω καταλάβει, γιατί όταν ζαλίζομαι αρχίζω και φοβάμαι και μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα... Μπορείς πάντως να πας σε ένα μικροβιολογικό και να κάνεις γενικές αίματος για ερυθρά, λευκά, αιματοκρίτη, αιμοσφαιρίνη, σίδηρο κτλ. δεν είναι ακριβές. Εγώ έκανα τον Ιούνιο αυτές συν σάκχαρο και πλήρωσα 15 ευρώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αναιμία-υπόταση πάνε μαζί συνήθως;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    πηγαινε κανε κοπελα μου εξετασεις με 15 ευρω, και ρωτα εναν γιατρο, εδω ιατρικο φορουμ δεν ειναι! θα πιστεψεις οτι σου πει καποιος απο εδω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αναιμία-υπόταση πάνε μαζί συνήθως;
    Δεν το ξέρω αλλά νομίζω πως όχι. Προκαλούν όμως και τα δύο ζαλάδες. Εμένα η πίεσή μου είναι συνήθως γύρω στο 10, έχει τύχει να είναι και 8 και 9 πολλές φορές. Για τη μεγάλη μιλάμε πάντα έτσι? Οπότε καταλαβαίνεις πως είμαι. Αλλά και όταν μου ανέβει στο 12 που θεωρείται κανονικό πάλι είμαι χάλια και ζαλίζομαι. Το ιδανικό είναι γύρω στο 11.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ναι για την μεγάλη μιλούσα. Και γω όταν με είχε μετρήσει γιατρός είχα 12 αλλά εξακολούθουσα να ζαλίζομαι ίσως γιατί ήταν μεσημέρι και μόλις είχα περπατήσει. Ήθελα ρε γαμώτο να πάρω πιεσόμετρο αλλά είναι πανάκριβα! Έχεις καμιά ιδέα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    σελο...πηγαινε στα επειγοντα και πες πως ζαλιζεσαι.
    Αν σε ρωτησουν τι ασφαλεια εχεις, πες μια.
    Θα σου κάνουν όλες τις εξετάσεις και δεν θα σου ζητήσουν τίποτα.
    Το κάνει μόνιμα μια φίλη μου που δεν έχει ασφάλεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    α καλό! δεν το είχα σκεφτεί! Δεν θα μου ζητήσουν σίγουρα; Φοβάμαι ρε συ!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    α καλό! δεν το είχα σκεφτεί! Δεν θα μου ζητήσουν σίγουρα; Φοβάμαι ρε συ!
    στα επειγοντα δεν ζητάνε, γι αυτό λέγονται επείγοντα.
    Αν σου ζητήσουν βιβλιάριο θα τους πεις πως το ξεχασες.
    Μια αιματος θα στην κάνουν όπως και να χει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    οκ Σ' ευχαριστώ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ναι για την μεγάλη μιλούσα. Και γω όταν με είχε μετρήσει γιατρός είχα 12 αλλά εξακολούθουσα να ζαλίζομαι ίσως γιατί ήταν μεσημέρι και μόλις είχα περπατήσει. Ήθελα ρε γαμώτο να πάρω πιεσόμετρο αλλά είναι πανάκριβα! Έχεις καμιά ιδέα;
    Κοίτα εγώ έχω ένα ηλεκτρονικό μπράτσου που είναι πολύ καλό. Το πήρα βέβαια από το ίντερνετ 75 ευρώ, ενώ στα μαγαζιά πωλείται γύρω στα 115. Αν όμως δεν θες να διαθέσεις τόσα μπες στο skroutz και θα βρεις πολλά και σε διάφορες τιμές. Υπάρχουν και του καρπού που είναι ακόμα πιο φτηνά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by m.monkey View Post
    Κοίτα εγώ έχω ένα ηλεκτρονικό μπράτσου που είναι πολύ καλό. Το πήρα βέβαια από το ίντερνετ 75 ευρώ, ενώ στα μαγαζιά πωλείται γύρω στα 115. Αν όμως δεν θες να διαθέσεις τόσα μπες στο skroutz και θα βρεις πολλά και σε διάφορες τιμές. Υπάρχουν και του καρπού που είναι ακόμα πιο φτηνά.
    Σ' ευχαριστώ μαιμουδάκι, θα το κοιτάξω. Προσπαθώ να πίνω πολλά υγρά και νερό. Εσένα σε βοηθάει αυτό;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Υποταση!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-2009, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •