Ειναι η ζωη πολυ δυσκολη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ειναι η ζωη πολυ δυσκολη?

    Σκεφτομαι ποσο δυσκολα ειναι ολα.

    Ποσο δυσκολο ειναι να βρεις δουλεια.

    Ποσο δυσκολες ειναι οι σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων.

    Ποσο δυσκολο ειναι να κατασταλαξεις σαν ανθρωπος τελος παντων εχοντας καποια βασικα πραγματα και μια Α ποιοτητα ζωης.

    Υπαρχουν οι δυσκολιες που εχουμε προσωπικα με τον εαυτο μας ( ως τετοια βλεπω την ψυχολογικες μου καταστασεις) και υπαρχουν και οι πραγματικες δυσκολιες που ζοριζονται ολοι ανεξαιρετως...για μια θεση στον ηλιο.

    Πρεπει να παλεψουμε σκληροτερα ε? Δεν γινεται αλλιως ή παλευουμε ή τα παραταμε.

    Αν τα παρατησουμε ξερουμε οτι ποτε δεν θα ειμαστε καλα.

    ( Και δεν ειναι καν Δευτερα που τα σκεφτομαι αυτα:P).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    η ζωη ειναι η πιο μεγαλη και σκληρη *******, μας γαμαει ολους ειτε το θελουμε, ειτε οχι.

    μια απ'τα ιδια ΚΑΙ σ'αυτη τη περιοδο για μενα απο Σεπτεμβριο...

    να ψαχνω κατι σταθερο για δουλεια και κατι σοβαρο για σχεση.

    θελω να προχωρησω παρακατω, αλλα για πολλοστη φορα βλεπω οτι σε τουτη τη χωρα δε μπορεις να προχωρησεις.

    σαπιλα μεχρι τα 30 με τους γονεις λες και ειμαστε μαμοθρεφτα, να μην ικανοποιουμε ολες μας τις αναγκες, ενω αλλοι λενε παλι καλα που υπαρχουν κι αυτοι.

    καθυστεροσυνη και πνευματικη αναπηρια σε τουτη τη χωρα που τυχε να γεννηθουμε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    η ζωη ειναι δυσκολη, αλλα οι ευχαριστες στιγμες ειναι πιο πολλες!
    Γουσταρω την ζωη μου , με τις αναποδιες και θα την γ@.... εγω πριν προλαβει κανεις αλλος!
    (με λιγα λογια )
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Είναι πράγματι τόσο δύσκολα ή εμείς έχουμε αποφασίσει ότι μας αξίζει κάτι παραπάνω από αυτό που μας συμβαίνει;

    Δουλειά είναι δύσκολο να βρεις πράγματι... γιατί εννοούμε δουλειά που "να έχει σχέση με το αντικείμενό μου", "να κινεί το ενδιαφέρον μου", "να έχει προοπτικές", "να είναι του επιπέδου μου", "να πληρώνει καλά"... Ακόμα και στο χείλος του γκρεμού, η υπεροψία του μέσου 'Ελληνα τον εμποδίζει να "ρίξει την μούρη του" όπως χαρακτηριστικά εκφράζεται για την ανάγκη που τον ωθεί, και να πιάσει μια δουλειά για να συντηρείται, έστω μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο.

    Στις σχέσεις είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα... γιατί "όλοι οι άντρες είναι μαλάκες" και "όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες" και όλοι θέλουν να εκμεταλλευτούν εμάς "τα καλά παιδιά". Τα δικά μας ελλατώματα είναι μηδαμινά σε σχέση με των άλλων, και προσφέρουμε τόσα μα τόσα παραπάνω από όσα παίρνουμε... και αντί να συνειδητοποιήσουμε ότι τα πάντα είναι θέμα συμβιβασμού, θέλουμε κάποιον να μας αγαπάει για αυτό που είμαστε... ενώ θα έπρεπε να ψάχνουμε κάποιον να μας αγαπήσει ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ότι είμαστε αυτό που είμαστε...

    Είναι αυτή η Α ποιότητα ζωής... αυτό το ιδεατό που έχουμε στο μυαλό μας: μια απλή δουλειά, ένα αμαξάκι, ένα σπιτάκι για να ζήσουμε, φαγητό, νερό, φίλους, μια σχέση και ίντερνετ και ως δια μαγείας θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι... Το πόσα από αυτά που άλλοι λαοί παλεύουν για να αποκτήσουν εμείς τα θεωρούμε δεδομένα (και δεν εννοώ τριτοκοσμικές χώρες) είναι εντυπωσιακό. Εμ δεν δουλεύει έτσι το σύστημα Μήτσομ'...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    Είναι πράγματι τόσο δύσκολα ή εμείς έχουμε αποφασίσει ότι μας αξίζει κάτι παραπάνω από αυτό που μας συμβαίνει;

    Δουλειά είναι δύσκολο να βρεις πράγματι... γιατί εννοούμε δουλειά που "να έχει σχέση με το αντικείμενό μου", "να κινεί το ενδιαφέρον μου", "να έχει προοπτικές", "να είναι του επιπέδου μου", "να πληρώνει καλά"... Ακόμα και στο χείλος του γκρεμού, η υπεροψία του μέσου 'Ελληνα τον εμποδίζει να "ρίξει την μούρη του" όπως χαρακτηριστικά εκφράζεται για την ανάγκη που τον ωθεί, και να πιάσει μια δουλειά για να συντηρείται, έστω μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο.

    Στις σχέσεις είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα... γιατί "όλοι οι άντρες είναι μαλάκες" και "όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες" και όλοι θέλουν να εκμεταλλευτούν εμάς "τα καλά παιδιά". Τα δικά μας ελλατώματα είναι μηδαμινά σε σχέση με των άλλων, και προσφέρουμε τόσα μα τόσα παραπάνω από όσα παίρνουμε... και αντί να συνειδητοποιήσουμε ότι τα πάντα είναι θέμα συμβιβασμού, θέλουμε κάποιον να μας αγαπάει για αυτό που είμαστε... ενώ θα έπρεπε να ψάχνουμε κάποιον να μας αγαπήσει ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ότι είμαστε αυτό που είμαστε...

    Είναι αυτή η Α ποιότητα ζωής... αυτό το ιδεατό που έχουμε στο μυαλό μας: μια απλή δουλειά, ένα αμαξάκι, ένα σπιτάκι για να ζήσουμε, φαγητό, νερό, φίλους, μια σχέση και ίντερνετ και ως δια μαγείας θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι... Το πόσα από αυτά που άλλοι λαοί παλεύουν για να αποκτήσουν εμείς τα θεωρούμε δεδομένα (και δεν εννοώ τριτοκοσμικές χώρες) είναι εντυπωσιακό. Εμ δεν δουλεύει έτσι το σύστημα Μήτσομ'...

    https://lh4.googleusercontent.com/-u...ds_pyramid.jpg

    Αυτη ειναι μια πυραμιδα των αναγκων του ανθρωπου. Ειναι λογικο να προσπαθεις να καλυψεις τις βασικες σου αναγκες , οσο το δυνατον καλυτερα μπορεις. Φυσικα δεν εχουν τις ιδιες ευκαιριες στη ζωη καποιος που γενηθηκε σε μια τριτοκοσμικη χωρα και καποιος που γεννηθηκε στις Η.Π.Α απο εκατομμυριουχους γονεις.

    Ειναι απολυτα φυσιολογικο να παλευουμε λοιπον για μια "θεση στον ηλιο" και μαλιστα οσο το δυνατον καλυτερη. Μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε σχετικα τυχεροι που γεννηθηκαμε Ελλαδα και οχι σε μια τριτοκοσμικη χωρα. Ασχετως ομως αυτου , ολα θελουν αγωνα και μικρα βηματακια.
    Εμεις μπορουμε να ξεκινησουμε τον αγωνα μας απο τα υψηλοτερα στρωματα της πυραμιδας , μιας και εχουμε δεδομενα πραγματα οπως τροφη,νερο κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Μόνο δύσκολη; και σκληρή και άδικη και κάμποσα άλλα πράγματα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι ειναι δυσκολη καποιες φορες. πολυ. αλλα συναμα μπορει να ναι κ πολυ ομορφη. νομιζω οτι μπορει να αξιζει να ζουμε αυτη τη ζωη ακομα κ για λιγες στιγμες ευτυχιας. ευτυχιας σε μικρα πραγματα ακομα ακομα...κι αυτο ειναι και πολυ εσωτερικη υποθεση κ βρισκεται συνηθως στην απλοτητα της ζωης που απτεται του μεγαλειου της.

    καποιες φορες τα παραταμε. καποιες φορες τουλαχιστον εγω τα παρατησα. και το οτι το παραδεχομαι ποναει. ισως να ποναει κ η αισθηση του ποσο τρωτη ειμαι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Υπαρχουν οι δυσκολιες που εχουμε προσωπικα με τον εαυτο μας (ως τετοια βλεπω την ψυχολογικες μου καταστασεις) και υπαρχουν και οι πραγματικες δυσκολιες που ζοριζονται ολοι ανεξαιρετως...για μια θεση στον ηλιο.
    Oι πρώτες δυσκολίες οφείλονται στους άλλους! Βλέπε Μιζέρια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Oι πρώτες δυσκολίες οφείλονται στους άλλους! Βλέπε Μιζέρια...
    Μου αρεσει να θεωρω παντα υπευθυνο τον εαυτο μου. Πολλες φορες δεν ειναι ουτε κατα διανοια υπευθυνος για ολες τις καταστασεις , αλλα αισθανομαι ισως την αναγκη οτι δεν τον "συστρεφω, δεν ελλισομαι" αρκετα.

    Ειναι κατι που μπορει να σε ριξει γιατι πολλες φορες γινεσαι πολυ αυστηρος μαζι του.

    Απο την αλλη περασα ομως και μια ασθενεια που εχει σαν ενα απο τα χαρακτηριστικα της την καχυποψια και το να ριχνει το φταιξιμο σε ξενες πηγες οπως ειναι οι "αλλοι".

    Ισως να ειναι ενα φυσιολογικο αντισωμα...ο τροπος σκεψης αυτος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Σκεφτομαι ποσο δυσκολα ειναι ολα.

    Ποσο δυσκολο ειναι να βρεις δουλεια.

    Ποσο δυσκολες ειναι οι σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων.

    Ποσο δυσκολο ειναι να κατασταλαξεις σαν ανθρωπος τελος παντων εχοντας καποια βασικα πραγματα και μια Α ποιοτητα ζωης.

    Υπαρχουν οι δυσκολιες που εχουμε προσωπικα με τον εαυτο μας ( ως τετοια βλεπω την ψυχολογικες μου καταστασεις) και υπαρχουν και οι πραγματικες δυσκολιες που ζοριζονται ολοι ανεξαιρετως...για μια θεση στον ηλιο.

    Πρεπει να παλεψουμε σκληροτερα ε? Δεν γινεται αλλιως ή παλευουμε ή τα παραταμε.

    Αν τα παρατησουμε ξερουμε οτι ποτε δεν θα ειμαστε καλα.

    ( Και δεν ειναι καν Δευτερα που τα σκεφτομαι αυτα:P).
    ΠΟλυ σωστα , αλλα ενα απο τα βασικα οπλα που χρειαζετε ο απλος κοσμος για να κανει την αλλαγη ειναι η αλληλεγγυη ! πραμα ομως αδυνατο οταν σε απλες και καθημερινες δοκιμασιες καποιοι - καποιες βγαζουν τα νυχια τους να βγαλουν τα ματια του συνανθρωπου τους!!

    Ενα καλο βημα , λοιπον για να παλεψουμε και να αλλαξουμε ολα αυτα ειναι να κοιταξουμε πρωτα να γινουμε εμεις σωστοι και αλληλεγγυη πρως τους διπλα μας, να μην βγαζουμε ολο το μισος μας πανω σε καποιον που εχει προβλημα η δεν εχει , να απλονουμε χερι βοηθειας οπου μπορουμε και οσο μπορουμε !!

    Επισεις να διωξουμε την αναγκη για εξουσιομανια και την εξουσιοπαθεια απο τριτους και προς τριτους ! ειναι μεγαλο προβλημα να δεχεσε ολα αυτα που συμβαινουν και να μην αντιδρας με πραξεις !

  11. #11
    εγω παλι κηπ, νομίζω πως η ζωή μας γίνεται δύσκολη, (οσο μπορει δηλαδή), όσο περιστοιχιζομαστε απο μίζερα/δειλά/αχρηστα ανθρωπακια

    Όταν μπορούμε να αποστασιουμαστε απο αυτα, έχουμε ελπιδα να γίνει η ζωη μας πιο ευκολη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι ένα πολύ πιο δύσκολο θέμα από το να βρεις δουλειά. Και για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό να είσαι ευχαριστημένος από τις σχέσεις σου με τους ανθρώπους παρά να λες βρήκα δουλειά. Όταν είσαι ικανοποιημένος από τους δικούς σου ανθρώπους ακόμα και τα δεινά της ανεργίας αντιμετωπίζονται. Δεν αναφέρομαι βέβαια σε περιπτώσεις όπου 4μελής οικογένεια στηρίζεται εξολοκλήρου στο εισόδημα του πατέρα που μένει ξαφνικά άνεργος. Εκεί είναι φυσικό να πάθεις κατάθλιψη
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    εγω παλι κηπ, νομίζω πως η ζωή μας γίνεται δύσκολη, (οσο μπορει δηλαδή), όσο περιστοιχιζομαστε απο μίζερα/δειλά/αχρηστα ανθρωπακια

    Όταν μπορούμε να αποστασιουμαστε απο αυτα, έχουμε ελπιδα να γίνει η ζωη μας πιο ευκολη...
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ , ¨) μετα την μεγα αυτη διαπιστωση σου ! εφτασε ο καιρος για την μεγα αυτογνωσια σου , συγχαρητηρια λοιπον ! ηρθε και η στιγμη για την μεγα αυτοθυσια σου ! να αποστασιοποιηθεις σε καποιο μαγευτικο χωριο ,για το καλο των υπολοιπον , για το κοινο καλο ¨)¨)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ , ¨) μετα την μεγα αυτη διαπιστωση σου ! εφτασε ο καιρος για την μεγα αυτογνωσια σου , συγχαρητηρια λοιπον ! ηρθε και η στιγμη για την μεγα αυτοθυσια σου ! να αποστασιοποιηθεις σε καποιο μαγευτικο χωριο ,για το καλο των υπολοιπον , για το κοινο καλο ¨)¨)
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ΠΟλυ σωστα , αλλα ενα απο τα βασικα οπλα που χρειαζετε ο απλος κοσμος για να κανει την αλλαγη ειναι η αλληλεγγυη ! πραμα ομως αδυνατο οταν σε απλες και καθημερινες δοκιμασιες καποιοι - καποιες βγαζουν τα νυχια τους να βγαλουν τα ματια του συνανθρωπου τους!!

    Ενα καλο βημα , λοιπον για να παλεψουμε και να αλλαξουμε ολα αυτα ειναι να κοιταξουμε πρωτα να γινουμε εμεις σωστοι και αλληλεγγυη πρως τους διπλα μας, να μην βγαζουμε ολο το μισος μας πανω σε καποιον που εχει προβλημα η δεν εχει , να απλονουμε χερι βοηθειας οπου μπορουμε και οσο μπορουμε !!

    Επισεις να διωξουμε την αναγκη για εξουσιομανια και την εξουσιοπαθεια απο τριτους και προς τριτους ! ειναι μεγαλο προβλημα να δεχεσε ολα αυτα που συμβαινουν και να μην αντιδρας με πραξεις !

    Μπορεις τωρα να φυγεις απο το θεμα μου...εσυ και η αλληλεγγυη σου που θα μας κανεις και μαθημα....πως να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι Mr. "εχω μπλεξει σε 1000 καυγαδες και εχω κανει 290/300 αχρηστα ποστ"?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    :)

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μπορεις τωρα να φυγεις απο το θεμα μου...εσυ και η αλληλεγγυη σου που θα μας κανεις και μαθημα....πως να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι Mr. "εχω μπλεξει σε 1000 καυγαδες και εχω κανει 290/300 αχρηστα ποστ"?
    κανεις λαθος ! οπου θελω ,και οποτε θελω εχω το δικαιωμα να γραφω! Απεναντιας ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΩ! ¨¨)

    στο δικο σου φορουμ να μου πεις τι να μην γραφω! οκ? ¨)

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης. Σταματα να γραφεις ασχημα για εμενα και να εισαι σιγουρος πως θα κανω και εγω το ιδιο !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι θα κανατε αμα μαθαινατε οτι καποιος πολυ δικος σας ειναι ναρκωμανης?
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 62
    Last Post: 27-11-2012, 17:01
  2. Replies: 6
    Last Post: 02-08-2011, 14:25
  3. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 12:23
  4. Όλα είναι πολύ έντονα- υπάρχει λύση?
    By Τίνα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 08-05-2007, 12:29
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •