Η μυωπία μου (πάνω από 8 βαθμούς την τελευταία φορά που τη μέτρησα σε οφθαλμίατρο) έχει μείνει στάσιμη εδώ και πολλά χρόνια αλλά κάποιες φορές βλέπω κάτι σαν μυγάκια σκιές η θολώνει η όραση μου ακόμα και με τα γυαλιά. επίσης όταν κλείνω τα μάτια μου μπορεί να δω μυγάκια σκιές. κινδυνεύω να πάθω κάτι χειρότερο η δεν θα έπρεπε να φοβάμαι?
Σας ρωτάω γιατί δεν έχω ούτε λεφτά για να δώσω σε γιατρό να μου κάνει εγχείρηση, ούτε λεφτά για να αγοράσω καινούργια γυαλιά.
Οι πιο νέοι είστε πιο τυχεροί γιατί η νέα τεχνολογία δεν είναι τόσο επιβλαβές για τα μάτια σας όσο οι παλαιότερες οθόνες και τα παλαιότερα φωτιστικά.
Δεν ζητήσατε όμως ποτέ συγνώμη, ούτε ευχαριστώ, και αυτό είναι που με πληγώνει. Αντιθέτως με βλέπατε σαν εχθρό εδώ μέσα και ούτε το παραμικρό ίχνος ντροπής.
Και βέβαια δεν κατηγορώ μόνο εσάς που με διαβάζετε χωρίς μεταφραστική βοήθεια. Κατηγορώ και τους ξεπουλημένους, και τους ηλίθιους χωρίς σύνορα που μετέδωσαν τα πλουτοκρατικά ιδανικά τους στο βωμό του κέρδους. Έκαναν έναν ανακυκλωμένο εχθρό και μια δεμένη ουτοπική και τυφλή από μίσος κοινωνία.