Boηθεια...Αρχισα να χτυπαω τον συντροφο μου. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 87 of 87
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Αγαπητη συνεξαρτημενη, εχεις αλλα ενδιαφεροντα στη ζωη σου περα απο αυτον; Εχεις δουλεια; Φιλους; Χομπι; Σχεσεις με συγγενεις; Αν η απαντηση ειναι οχι, κανεις δε μπορει να σε βοηθησει, ουτε ο φιλος σου, παρα μονο εσυ τον εαυτο σου. Πρεπει να ζεις καλα και ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ. Ασχολησου κι εσυ με αλλα πραγματα, οπως κανει αυτος, ειναι φυσιολογικο ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

    Ο φιλος σου δεν ασχοληθηκε μαζι σου για να μη χασει την ψυχικη του γαληνη. Αυτο εξελαβε το οπως θες. Εγω θα ελεγα οτι εχει κουραστει με εσενα, για αυτο κιολας τα φλερτακια στο ερασμους. Θεωρω πολυ πιθανο να φας στο μελλον κερατο.

    Επισης, οταν πετας συνεχεια σποντες οτι το ποιον ενος ανθρωπου κρινεται απο το ποιον των φιλων του, δεν πρεπει να εχεις τελικα σε μεγαλη εκτιμηση τον φιλο σου, ασχετως με οτι λες.
    Kαλο θα ηταν,λέω εγω τωρα,να κραταμε τα κακεντρεχη σχολια για τον εαυτο μας...Αν σε κανει να νιωθεις ανωτερη επειδη το ειπες βρες καποιον αλλο δημιουργικο τροπο να νιωθεις ανωτερη.Οχι προξενωντας αρνητικα συναισθηματα στους αλλους.
    Καλημερα.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    απο ολα αυτο βρηκες να σχολιασεις; Τιποτα δε σε βοηθησε απο ο,τι σου εγραψα; Κακια ξεχειλιζε το δικο σου μηνυμα και προσπαθησες να μου βγεις ανωτερη. Και σιγουρα μου προξενησες αρνητικα συναισθηματα με αυτο σου τα σχολια, κρατα τα λοιπον κι εσυ για τον εαυτο σου, αφου εσυ πρωτη το διδασκεις.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    απο ολα αυτο βρηκες να σχολιασεις; Τιποτα δε σε βοηθησε απο ο,τι σου εγραψα; Κακια ξεχειλιζε το δικο σου μηνυμα και προσπαθησες να μου βγεις ανωτερη. Και σιγουρα μου προξενησες ασνητικα συναισθηματα με αυτο σου το μηνυμα, κρατα τα λοιπον κι εσυ για τον εαυτο σου, αφου εσυ πρωτη το διδασκεις.
    Λυπαμαι αλλα το μυνημα σου ηταν εριστικο, και ελπιζω ξαναδιαβαζοντας το να το καταλαβεις.Δεν καταλαβαινω πως πρωτη εγω εκανα κατι για να σου προκαλεσω σε εσενα προσωπικα αρνητικα συναισθηματα?Διαφωτισε με.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εγω παω να σε βοηθησω, εστω και οχι με τον τροπο που θα επιθυμουσες, νταχτιριντι και νταχτιριντα, και εσυ αντι να δεις οτι θετικο παω να σου γραψω, πιανεσααι απο κατι που δε σου αρεσε και θεωρησες οτι το λεω για να σου κανω την ανωτερη και γιατι ειμαι κακια, και αρχισες τις υστεριες οτι ειμαι κακεντρεχης, να κραταω τα σχολια μου για τον εαυτο μου, οτι θελω να κανω την ανωτερη, και οτι θελω να σου προξενησω αρνητικα συναισθηματα. και με εκανες να νιωσω πολυ ασχημα με αυτα και ειπα να σταματησω να ασχολουμαι με το θεμα σου. Αλλα μετα σκεφτηκα οτι κατι τετοιο συμβαινει στη σχεση σου με το φιλο σου, και ειπα να στο γραψω, ρισκαροντας να με πεις παλι κακεντρεχη. Μηπως λοιπον αν δεν παιρνεις ολη την προσοχη και το ενδιαφερον και τη στηριξη και οπως εσυ τα θες, πιανεσαι απο κατι και κανεις σκηνες; Και υστερα ο αλλος μετα απο την επιθεση δεν εχει καμια ορεξη να ασχοληθει μαζι σου γιατι του χαλας την ηρεμια ξεροντας οτι πιανεσαι απο μικρα πραγματα, οπως το οτι τολμησε να ασχολειται 2 ωρες με κατι δικο του; Και χιλια δικια να εχεις ετσι το χανεις το δικιο σου, οπως σου ειπε πριν και η ντις. Και να ειμαι εγω εριστικη, το να το αντιμετωπιζεις ετσι οπως το αντιμετωπισες δειχνει οτι πρεπει να ωριμασεις μεσα σου, και να μην αφηνεις να σε χαλαει ο καθενας. Πρεπει να ειναι ο εαυτος σου τοσο καλα και τοσο δυνατος, ωστε να μην γεμιζει με αρνητικα συναισθηματα, και ετσι θα περναει και καλα, ειτε μονος του ειτε με συντροφο.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Εγω παω να σε βοηθησω, εστω και οχι με τον τροπο που θα επιθυμουσες, νταχτιριντι και νταχτιριντα, και εσυ αντι να δεις οτι θετικο παω να σου γραψω, πιανεσααι απο κατι που δε σου αρεσε και θεωρησες οτι το λεω για να σου κανω την ανωτερη και γιατι ειμαι κακια, και αρχισες τις υστεριες οτι ειμαι κακεντρεχης, να κραταω τα σχολια μου για τον εαυτο μου, οτι θελω να κανω την ανωτερη, και οτι θελω να σου προξενησω αρνητικα συναισθηματα. και με εκανες να νιωσω πολυ ασχημα με αυτα και ειπα να σταματησω να ασχολουμαι με το θεμα σου. Αλλα μετα σκεφτηκα οτι κατι τετοιο συμβαινει στη σχεση σου με το φιλο σου, και ειπα να στο γραψω, ρισκαροντας να με πεις παλι κακεντρεχη. Μηπως λοιπον αν δεν παιρνεις ολη την προσοχη και το ενδιαφερον και τη στηριξη και οπως εσυ τα θες, πιανεσαι απο κατι και κανεις σκηνες; Και υστερα ο αλλος μετα απο την επιθεση δεν εχει καμια ορεξη να ασχοληθει μαζι σου γιατι του χαλας την ηρεμια ξεροντας οτι πιανεσαι απο μικρα πραγματα, οπως το οτι τολμησε να ασχολειται 2 ωρες με κατι δικο του; Και χιλια δικια να εχεις ετσι το χανεις το δικιο σου, οπως σου ειπε πριν και η ντις. Και να ειμαι εγω εριστικη, το να το αντιμετωπιζεις ετσι οπως το αντιμετωπισες δειχνει οτι πρεπει να ωριμασεις μεσα σου, και να μην αφηνεις να σε χαλαει ο καθενας. Πρεπει να ειναι ο εαυτος σου τοσο καλα και τοσο δυνατος, ωστε να μην γεμιζει με αρνητικα συναισθηματα, και ετσι θα περναει και καλα, ειτε μονος του ειτε με συντροφο.
    το εκτιμω που βρηκες τον χρονο να απαντησεις.Εννοειτε!!!Βρηκε ς λιγο χρονο απο την μερα σου και μου εδωσες μια διαφορετικη οπτικη.Το εκτιμω οσο δεν φανταζεσαι.
    εχεις ενα δικιο σε αυτα που λες.Αλλα στο σπιτι του κρεμασμενο,δεν μιλανε για σχοινι.
    δεν ξερεις(ουτε εγω ξερω για σενα) τι ψυχολογικο υποβαθρο εχεις και προσπαθω να μην πιανομαι.Απλα ας πουμε οτι εχω να δουλεψω το θεμα απιστια.
    Παρε και ενα χαρουμενο τραγουδακι να μας φτιαξει τη μερα...
    http://www.youtube.com/watch?v=BiEEJds8JFE
    no hard feelings ετσι????

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Το ψυχολογικο μου υποβαθρο ειναι το εξης: Εχω βιωσει κατι πολυ πολυ πολυ παρομοιο με τη σχεση σου οπως μας την περιεγραψες. Επισης, εχω υπαρξει ετεροκαθοριζομενη απο τις συνασιθηαμτικες αντιδρασεις και την προσοχη των αλλων. Για αυτο αν ημουν κακεντρεχης μαζι σου, θα ηταν σαν να ειμαι με τον εαυτο μου. Ισως ναι ακομα με μαλωνω για το ποσο ανοητα εμεινα σε επιπονες καταστασεις καποτε, κι ας ξερω οτι υπηρχαν λογοι και οτι πρεπει να με αγαπαω με τα λαθη μου κτλ κτλ. θα σου πω τι εμαθα: να γυρνας στον εαυτο σου οταν σε πλυμμηριζουν αρνητικα συναισθηματα λογω τριτων, και να βλεπεις οτι εσυ εισαι καλα, να γεμιζεις τον χωρο που ειναι ο εαυτος σου με το δικο σου συναισθημα, για να μην εχει χωρο να μπει το συναισθημα των αλλων..

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    επισης να προσθεσω οτι ενα κομματι απο την υπερμετρη παRαNοια μου μολις εξηγηθηκε...Λεγεται PMS και μολις αδιαθετισα

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    Mε συγχωρεις για την απαντηση μου αλλα...
    εισαι εντελως off....
    Πρωτον δεν ξερεις τι εχω κανει για το αγορι μου...Λιγα απο τα πραγματα ειναι οτι αφησα το σπιτι μου και την δουλεια μου για να παω στην πολη που σπουδαζε και να μεινουμε μαζι.Επειδη τον αγαπουσα.
    Ημουν εκει οταν ηταν ερασμους χωρις να τον πριζω καθε 3 και λιγο οπως εκανε η γκομενα του κολλητου.Που με τον κολλητο του ειχαν παει μαζι ερασμους.
    Ενα αλλο ειναι οτι πλεον ειμαι σε ξενη χωρα μαζι του,επειδη δεν μπορουμε να ειμαστε χωρια....
    Τον στυριζω,τον βοηθαω...Ειμαι διπλα του και του δειχνω την αγαπη μου?Αν αυτα δεν μετρανε για σενα λυπαμαι,εισαι αχαριστος.
    Anyways ολοι του λενε οτι ηταν πολυ γεναιο απο μερους μου να τον ακολουθησω και ολοι οι γνωστοι μας ξερουν και καταλαβαινουν οταν με βλεπουν ποσο τον αγαπω και ποσο το δειχνω.
    Οποτε για μενα,εισαι τερμα λαθος για το πως με κρινεις...Απλα σε εμενα βλεπεις μια πρωην,που δεν ισχυει στην περιπτωση.
    συγνωμη που ξυπνησα καπια στιγμη και ειπα "Κατσε ρε πουστη...ειμαι ανθρωπος(ατυχος για εκεινον κτητικος ανθρωπος)και εχω θελω.."
    Αυτη ειναι η εξελιξη...ετσι πηγαμε μπροστα ως κοινωνια.Επειδη...ΔΙΕΚΔΙΚΟΥ ΣΑΜΕ!!!!Eγω διεκδηκω ολη την καρδια και προσοχη του...

    Επισης αγαπητε...Το οτι το αγορι μου ΕΤΥΧΕ να γεννηθει στο ιδιο χωριο με εκεινη και να ειναι η μονη ******* του χωριου που ηθελε να κανουν παρεα ειναι...Πως να το πω?
    ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ!
    Ενα ατυχημα που το χρεωνομαι εγω...Αντιθετως για την σχεση μας,που δεν συναιβει επειδη γεννηθηκαμε διπλα-διπλα,εχω παλαιψει και την ηθελα.
    οποτε σε παρακαλω μην μου συγκρινεις ενα τυχαιο γεγονος και με ρωτας
    "Γιατι εσυ να εισαι πιο σημαντικη δλδ?"
    Με κανεις και γελαω...
    Εχεις απολυτο δικαιο σε αυτα που λες
    αμα ειδες σε καποιο ποστ σου εργαψα να μας πεις για εσενα και γενικα τι εχεις κανει εσυ για το αγορι αυτο .
    Αμα δεν σε ενοχλω και δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση θες να μου απαντησεις σε καποιες απορειες που εχω για να μπορεσω να σε βοηθησω οσο μπορω και εγω
    α)Αφησες τα παντα πισω σου και πηγες μαζι του σωστα? μαζι το αποφασησατε? αυτος στο ζητησε ? εσυ πηρες την αποφαση απο μονη σου??
    β)τι σχεση εχει η γκομενα του κολλητου?? καλα εκανες εσυ και δεν τον επριζες και μπραβω για αυτο
    γ)Εισαστε σε ξενη χωρια γιατι δεν μπορειτε να εισαστε χωρια η εσυ δεν μπορεις χωρις αυτον?
    δ)Πως τον στηριζεις πως τον βοηθας? με το να εισαι εκει ?? η και με αλλα πραγματα ? πες μας μερικα γιατι για τον καθε ενα μας ειναι τελειως διαφορετικο τι στηριξη θελει και πως την θελει -ποτε
    Σαφως και ηταν πολυ γεναιο απο μεριας σου αυτο που εκανες και μπραβο σου ,απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω το εξης ξυπνησες μια μερα και ειπες ''Κατσε ρε πουστη ...ειμαι ανθρωπος και θες'' καλα κανεις και θες και συμφωνο απολυτα μαζι σου αλλα τοσο καιρο δεν ηθελες εκανες οτι ηθελε ο φιλος σου και απο εδω και περα αρχιζεις να θες αλλα -διαφορετικα πραγματα??
    Το ΑΤΥΧΗΜΑ ΤΟ ΓΕΩΡΑΦΙΚΟ γιατι το χρεωνεσε εσυ??? αφου μας λες οτι δεν εχει ερωτικη σχεση μαζι της απλα την ξερει απο παιδια?? γιατι σε ενοχλει τοσο αυτο και ζηλευεις ??
    Σου ξαναλεω με ωραιο τροπο μιλα με τον συντροφο σου δωσε του να καταλαβει τι νιοθεις και γιατι και ξεκαθαριστε το θεμα μαζι.
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  9. #84
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    30
    Αυτή η σχέση εγώ πιστεύω ότι δεν είναι υγιής σχέση. και όταν φτάνουμε σε σημείο που πλέον έχει χαθεί ο σεβασμός δεν έχει και νόημα να την συνεχίζουμε. Ξανάζεσταμένη σούπα θα είναι. Επιλέγουμε να είμαστε με έναν άνθρωπο για να μας κάνει να νιώθουμε καλά και κυρίως για να γαληνεύει την ψυχή μας και όχι να μας ποτίζει ανασφάλειες φοβίες και υποψίες. όσο για την κολλητή του που λες και αναλώνεσαι, να ξέρεις ότι το προαίσθημά μας πότε μα ΠΟΤΕ δεν είναι λανθασμένο!!!! Άσχετα που πολλές φορές στη ζωή μας φοβόμαστε να το αποδεκτούμε. Αφού εσύ λοιπόν δεν νιώθεις καλά σε αυτή τη σχέση και αφού είσαι όλο υποψίες και ανασφάλειες γιατί κάθεσαι?

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Καλα του κανες, τοσες εχεις φαει απ αυτον, καιρος ηταν να του ριξεις κανενα μπουκετο σβουριχτο!

  11. #86
    Διάβασα όλα τα ποστ και η γνώμη μου είναι
    να ηρεμήσεις και να κόψεις τα τσιγαριλίκια.
    Εσύ επέλεξες να ξενιτευτείς για να είσαι μαζί του.
    Οπότε μη ζητάς να σου χρωστάει για τη <<θυσία>> σου
    Εμένα μου δίνεις την εντύπωση μιας υστερικής γυναίκας
    από εκείνες που ανταγωνίζονται ακόμη και τη μητέρα του συντρόφου χωρίς να υπάρχει ο τρέχων λόγος
    πόσο μάλλον μια κολλητή
    αυτά για την κολλητή μας τα λες εσύ,δεν ξέρουμε αν ισχύουν
    αν νομίζεις ότι η κολλητή είναι επικίνδυνη πολεμησέ την με άλλα όπλα,όχι υστερίες
    πρέπει να καταλάβεις ότι τις περισσότερες φορές τα προβλήματα ανάμεσα στα ζευγάρια προέρχονται από τον φόβο
    και πετυχαίνουμε αυτό ακριβώς που θέλουμε να αποφύγουμε
    τι θέλει να πει ο ποιητής
    ότι όταν κάνουμε τη ζωή κάποιου μονίμως μίζερη αυτός ο κάποιος μοιραία θα μας σιχαθεί
    όταν ο άλλος δεν θέλει να γυρίσει στο σπίτι του για να μην συναντήσει μια υστερική γκρινιάρα με βίαια ξεσπάσματα
    αυτό δεν θα έλεγα ότι είναι ο θεμέλιος λίθος μιάς σχέσης
    πρέπει να καταλάβεις ότι δεν λειτουργούν όλοι σαν εσένα
    κοίτα λοιπόν σύνελθε και φρόντισε να αποκαταστήσεις τη σχέση σας αλλιώς μια ωραία ημέρα θα ακούσεις:
    <<ξέρεις κάτι???????????δεν τραβάει άλλο,κουράστηκα>>
    και θα έχει απόλυτο δίκιο
    εγώ προσωπικά όταν δεν θα περνούσα καλά με κάποιον θα τον ξεφορτωνόμουν το συντομότερο
    δεν υπάρχει λόγος για κανέναν άνθρωπο να ταλαιπωρεί τον εαυτό του
    μια γκόμενα είσαι στο κάτω-κάτω δεν είσαστε παντρεμένοι,δεν έχετε οικογένεια,παιδιά
    εδώ χωρίζουν ζευγάρια με παιδιά αν η σχέση δεν τραβάει
    δεν στα λέω με κακία όλα αυτά
    στα λέω μπας και αρχίσεις να σκέφτεσαι λίγο
    εύχομαι τα πράγματα να πάνε καλύτερα

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καλα του κανες, τοσες εχεις φαει απ αυτον, καιρος ηταν να του ριξεις κανενα μπουκετο σβουριχτο!
    χαχχαχαχαχχαχαα συμφωνώ!!! λολ!!

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά.
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 01-05-2011, 16:15
  2. Η κολλητή μου δε συμπαθεί το σύντροφό μου...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2010, 17:39
  3. ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
    By xristina10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-2010, 11:19
  4. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57
  5. BOΗΘΕΙΑ!..
    By sweetgirl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 35
    Last Post: 24-10-2008, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •