(πρωην) αλκοολικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    3

    (πρωην) αλκοολικη

    Καλησπέρα σε όλους
    Η σχέση μου με το αλκοόλ ξεκίνησε πριν από 15 περίπου χρόνια όταν ανακάλυψα ότι με βοηθούσε να κοιμηθώ. Επειδή είχα σοβαρό πρόβλημα αϋπνίας άρχισα περιστασιακά να πίνω μικρές ποσότητες μερικά βράδια όποτε κοιμόμουν σαν πουλάκι. Πριν από 10 χρόνια χώρισα από έναν μεγάλο μου ερωτά όποτε η χρήση αλκοόλ έγινε καθημερινή. Η ποσότητα που έπινα ήταν 150-200 ml κάθε βράδυ και παρέμεινε σταθερή μέσα σε αυτή τη δεκαετία. Δεν έπινα ποτέ κατά τη διάρκεια της ημέρας, μόνο το βράδυ πριν κοιμηθώ το έπινα σαν υπνωτικό.
    Πριν από 9 μήνες δοκίμασα για δυο βράδια να μην πιω κι έμεινα εντελώς άυπνη, τη δεύτερη μάλιστα νύχτα έπαθα ένα ψυχωσικο επεισόδιο το οποίο με οδήγησε σε ψυχίατρο. Μου χορήγησε αντιψυχωσικα και ηρεμιστικά. Μετά από ένα μήνα έπαθα και κατάθλιψη όποτε προστέθηκαν και αντικαταθλιπτικά. Με όλα αυτά τα φάρμακα και με την τρομάρα που πήρα δεν ξανάβαλα αλκοόλ στο στόμα μου. Τους πρώτους μήνες δε με πείραζε καθόλου μιας και κοιμόμουν λόγω των φάρμακων. Τους τελευταίους δυο μήνες όμως ο ύπνος έχει αρχίσει και ξαναδυσκολευει και κάθε βράδυ όταν ξαπλώνω μου λείπει το ποτό. Τρέμω στην ιδέα μήπως όταν σταματήσω τα φάρμακα ξανακυλήσω….πολλές φορές με πιάνει μάλιστα πανικός.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    150-200ml??...μηπως μπερδευτηκες??
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    χμμ παράξενο μοιάζει ... ήξερα κάποιους αλκοολικούς οι περισσότεροι δεν ζουν τώρα πια και δεν τους έφτανε τόσο μικρή ποσότητα δλδ μετά από τόσα χρόνια κατέβαζαν το μπουκάλι εύκολα... μήπως απλά σου είχε γίνει κακιά συνήθεια και δεν ήσουν αλκοολική? πήγες σε κάποιο κέντρο απεξάρτησης?
    όσο για τη βοήθεια που σου έδινε μήπως ήταν η ιδέα σου? αν το συνδέσουμε με την εικόνα του νάνι ξέρεις πιάνει! πως το λένε...σαν το ψευδοφάρμακο
    κι εγώ για να ηρεμώ το άρχισα το ποτό αλλά μετά δεν ηρεμούσα και το έκοψα έπινα μισό λίτρο ρακί το βράδυ
    και τώρα καμιά μπύρα ανα 4-5 μέρες αλλά αλκοολική δεν έγινα ακόμα :Ρ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    3
    Δεν ξέρω αν ήμουν όντως αλκοολική ........ σίγουρα έτσι ένιωθα, αφού έκανα σαν τρελή να εξασφαλίσω την καθημερινή (έστω και μικρή) δόση μου. Επίσης με έπνιγαν καθημερινά οι τύψεις και οι ένοχες. Πάντως και ο ψυχίατρος και ο ψυχολόγος είχαν τη γνώμη ότι ήμουν αλκοολική και μάλιστα ο ψυχίατρος μου είπε ότι πιθανόν το ψυχωσικο επεισόδιο να προήλθε από το αλκοόλ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Ναι κι εγώ πιστεύω ότι ήταν σαν συμπτωμα στέρησης τώρα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.. αλλα πέρα από αυτό βρε κούκλα μου δεν είχες άλλα στερητικά συμπτώματα?
    να μιλάς με τους γιατρούς σου πολύ, με μια καλή σου φίλη ή κάποιο μέλος της οικογένιας σου, να σε στηρίξουν σε αυτό..
    κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω σου προκλήθηκε κάποιο οργανικό προβλημα μετα από τόσα χρόνια χρησης?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    3
    Όχι δεν είχα απολύτως κανένα στερητικό σύνδρομο, αλλά έτσι κι αλλιώς ήμουν σα φυτό από τη φαρμακευτική αγωγή που έπαιρνα. Οργανικό πρόβλημα δεν το έψαξα αν μου δημιουργήθηκε. Το μόνο που νιώθω είναι ψυχολογική εξάρτηση κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by lili_a View Post
    Όχι δεν είχα απολύτως κανένα στερητικό σύνδρομο, αλλά έτσι κι αλλιώς ήμουν σα φυτό από τη φαρμακευτική αγωγή που έπαιρνα. Οργανικό πρόβλημα δεν το έψαξα αν μου δημιουργήθηκε. Το μόνο που νιώθω είναι ψυχολογική εξάρτηση κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ.
    τότε μάλον δεν είναι τόσο ασχημα τα πράματα... χαλαρωσε έχε κοντά σου κάποιον δικό σου άθρωπο να σε βοηθάει δεν ειναι και ευκολη η ψυχολογική εξάρτηση!

    τα παιδιά εδώ ξέρουν παραπάνω πράματα από εμένα θα σου απαντήσουν θα τη βρεις την άκρη

    καλή δύναμη! :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Similar Threads

  1. πρωην
    By αν? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 22-02-2011, 01:13
  2. για την πρωην μου
    By ανεμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-2011, 02:51
  3. Επικοινωνία με πρώην
    By antonis70 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 27-09-2010, 23:42
  4. Eιμαι αλκοολικη
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 80
    Last Post: 17-02-2010, 22:08
  5. μηπως ειμαι αλκοολικη?
    By ferro in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 29
    Last Post: 12-10-2007, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •