Ποιες εργασιες θεωρουνται απαγορευμενες για τους ψυχικα ασθενεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ποιες εργασιες θεωρουνται απαγορευμενες για τους ψυχικα ασθενεις?

    Ας κανουμε μια συλλογη , με νομοθεσιες και οτι ξερει ο καθενας.

    Ξερω οτι για να πας φανταρος εξεταζεσαι για την ψυχικη υγεια.
    Ξερω πχ οτι για κατοχη οπλου χρειαζεσαι γνωματευση οτι εισαι ψυχικα υγιης.
    Ξερω οτι για να μπεις δημοσιο περνας απο ψυχιατρικη εξεταση (αν και δεν ξερω πως δουλευει το συστημα).

    Θα ψαχτω λιγο , αλλα οποιος εχει ψαχτει ηδη ας προσφερει τις γνωσεις του , νομιζω ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφερον θεμα , ειδικα οταν σχεδιαζεις το μελλον σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι τελικα πιο δυσκολο απο οτι νομιζα να αντλησεις πληροφοριες

    Λοιπον αρχιζω για το επαγγελμα πχ του εκπαιδευτικου χρειαζεται πιστοποιητικο υγειας που περιλαμβανει:

    Η πρωτοβάθμια επιτροπή γνωματεύει με τη βοήθεια Ακτινολόγου, Παθολόγου και Ψυχιάτρου για την κατάσταση της υγείας του εκπαιδευτικού.

    Δεν εχω βρει λεπτομερειες με τι κριτηρια γινεται η γνωματευση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για κατοχη οπλων σκοποβολης:

    Πιστοποιητικό ιατρού ειδικότητας νευρολόγου-ψυχιάτρου ή παθολόγου από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου προκειμένου για φυσικό πρόσωπο ή των εκπροσώπων και διαχειριστών προκειμένου για Α.Ε. και Ε.Π.Ε. και των ομορρύθμων εταίρων προκειμένου για Ο.Ε. και Ε.Ε. ή των μελών του διοικητικού συμβουλίου προκειμένου περί σωματείων. Το πιστοποιητικό αυτό παραδίδεται από τον ιατρό, στο πρόσωπο που ζήτησε την εξέτασή του εντός σφραγισμένου φακέλλου. Η αρμόδια για την έκδοση της αδείας Αστυνομική Αρχή ελέγχει το απαραβίαστο του φακέλλου και δεν παραλαμβάνει πιστοποιητικό που ο φάκελλός του παραβιάσθηκε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ.

    Βεβαίωση Ψυχιάτρου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δικαστικος λειτουργος:

    Πιστοποιητικά σωματικής και ψυχικής υγείας. Προσκομίζονται μέχρι και τις 30.04.2011, το μεν της σωματικής υγείας από Α΄βάθμια υγειονομική επιτροπή κατά το σύστημα, το οποίο ισχύει για τους πολιτικούς διοικητικούς υπαλλήλους (με μέριμνα του κάθε υποψηφίου και σε συνεννόηση με τις κατά τόπους Διευθύνσεις Υγιεινής), το δε ψυχικής υγείας από ψυχιατρική κλινική κρατικού ή πανεπιστημιακού νοσοκομείου (από οποιοδήποτε κρατικό ή πανεπιστημιακό νοσοκομείο που διαθέτει ψυχιατρική κλινική καθώς και από στρατιωτικά νοσοκομεία και κέντρα υγείας, σε οποιαδήποτε πόλη της χώρας, ανεξαρτήτως του τόπου διαμονής του υποψηφίου). Το πιστοποιητικό ψυχικής υγείας υπογράφεται από το Διευθυντή ή Αναπληρωτή Διευθυντή της κλινικής, καθώς και από Επιμελητές Α΄ ή Β΄, υπογράφοντες αντ΄αυτού.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

    .Πιστοποιητικό Υγείας.
    Για την χορήγηση του πιστοποιητικού υγείας χρειάζεται ακτινογραφία θώρακος με γνωμάτευση παθολόγου και γνωμάτευση ψυχιάτρου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απλως τα μαζευω....μερικα ειναι για τα "ματια" του κοσμου τα χαρτια , δηλαδη τυπικες διαδικασιες.

    Εαν εχεις "διαγνωστει" επισημως τα πραγματα δυσκολευουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΥΓΕΙΑΣ
    Αν χρειάζεστε πιστοποιητικό από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή του Ν. Κορινθίας, πρέπει να κάνετε τις εξής εξετάσεις :
    Αν διορίζεστε ως εκπαιδευτικός :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Αιματολογικές εξετάσεις για ηπατίτιδα Α, ηπατίτιδα C και Γενική Αίματος
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Αν διορίζεστε ως Διοικητικός υπάλληλος :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Γενική αίματος
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Αν διορίζεστε ως ιατρός :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Γενική αίματος, Αυστραλιανό αντιγόνο
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Αν διορίζεστε ως οδηγός :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Γενική αίματος, αιματολογικό έλεγχο για ηπατίτιδα Β και ηπατίτιδα C
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Δ) Οφθαλμολογική εξέταση
    Ε) Ω.Ρ.Λ. εξέταση
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φανταζομαι οποιοδηποτε επαγγελμα "φερει οπλισμο": Αστυνομικος , στρατιωτικος κλπ κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΥΓΕΙΑΣ
    Αν χρειάζεστε πιστοποιητικό από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή του Ν. Κορινθίας, πρέπει να κάνετε τις εξής εξετάσεις :
    Αν διορίζεστε ως εκπαιδευτικός :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Αιματολογικές εξετάσεις για ηπατίτιδα Α, ηπατίτιδα C και Γενική Αίματος
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Αν διορίζεστε ως Διοικητικός υπάλληλος :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Γενική αίματος
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Αν διορίζεστε ως ιατρός :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Γενική αίματος, Αυστραλιανό αντιγόνο
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Αν διορίζεστε ως οδηγός :
    Α) Ακτινογραφία θώρακος
    Β) Γενική αίματος, αιματολογικό έλεγχο για ηπατίτιδα Β και ηπατίτιδα C
    Γ) Ψυχιατρική εξέταση
    Δ) Οφθαλμολογική εξέταση
    Ε) Ω.Ρ.Λ. εξέταση


    αν δλδ η διαγνωση μου ειχε γινει πριν το 1996 που διορίστηκα, δν θα με ειχαν προσλαβει?
    αναρωτιέμαι.....
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Φανταζομαι οποιοδηποτε επαγγελμα "φερει οπλισμο": Αστυνομικος , στρατιωτικος κλπ κλπ.
    σε φιλη αστυνομικο που γνωρίζω της αφαιρέθηκε το όπλο.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    αν δλδ η διαγνωση μου ειχε γινει πριν το 1996 που διορίστηκα, δν θα με ειχαν προσλαβει?
    αναρωτιέμαι.....

    Και δικαια αναρωτιεσαι. Το ζητημα το μεγαλο ειναι οι "επιτροπες". Εαν εχεις διαγνωστει με αναπηρια για παραδειγμα επισημα τι γινεται? Δεν λεω να πηγαινεις σε εναν ιδιωτη να εισαι φραγγατος και να πληρωνεις. Δεν μπορει να σε κοψει ο ψυχιατρος τι ρολο φουμαρεις ως επι των πλειστων. Για αυτο ζητανε πιστοποιητικα στρατου , βιβλιαρια υγειας κλπ.

    Και το θεμα ειναι το εξης? Πας στο γιατρο βλεπει οτι εχεις "βεβαρυμενο ιστορικο" . Θα βαλει την τζιφρα του για αδεια (διακινδυνευει φυσικα να εκτεθει) ή θα σε αποριψει ασηζητητι? Φυσικα επειδη ειμαστε και Ελλαδα ειναι και ποιον ξερεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ένας σωστός επαγγελματίας νομιζω πως θα γραψει στην βεβαίωση του αυτο που συμβαίνει στην πραγματικοτητα.
    όταν χρειαστηκα τετοια βεβαιωση για δικαστηριο, ο γιατρός μου εγραψε ό,τι ακριβώς γνωρίζει για μενα.
    απο ποτε με παρακολουθει, ποια ειναι η πορεία μου, πως ακολουθω αγωγή κ πως ειμαι σε θεση να αναθρεψω την κορη μου σωστα ( για δικατηριο πηγαινε η βεβαίωση ).
    μου εξηγησε πως δν θα εγραφε ποτε τιποτα περισσοτερο, τίποτα λιγότερο.
    αυτος ο ανθρωπος μου αρεσει πραγματικα γιατί ακολουθεί μια τετραγωνη ας το πω λογικη.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και φυσικα δεν ειναι παιξε- γελασε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Παραδειγματος χαριν για να πας εκπαιδευτικος ,γιατρος , δικαστης κλπ εχεις χαραμισει τα νιατα σου με σπουδες , χρονια απο την ζωη σου. Εσυ μπορει να εισαι ικανος για αυτες τις εργασιες , αλλα....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δυστυχώς ότι αναφέρθηκε για τους εκπαιδευτικούς δεν ισχύει καθόλου στην πραγματικότητα. Στο δημοτικό έτυχε να συναντήσω άτομα τα οποία δν άξιζαν ούτε να περάσουν το κατώφλι του σχολείου κι όμως ασκούσαν βία σε παιδιά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποιες κατηγοριες ψυχωσεων υπαρχουν?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2011, 15:58
  2. Οδύσσεια για τους ψυχικά ασθενείς στην Ελλάδα
    By carrot in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2011, 01:12
  3. Αντοχές και τύψεις για ψυχικά άρρωστο
    By Υφάκι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-06-2010, 14:52
  4. Ποιες ειναι οι μεγαλες δυναμεις του συμπαντος?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 28-03-2010, 18:23
  5. ποιες ειναι οι μεγαλες σου συμπαθειες στο φορουμ?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 07-09-2009, 13:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •