Εναντια στην επιθυμεια για σεξ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,723
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Μια αναδρομη στο παρελθόν οπού κυριαρχούσε ο πουριτανισμός , έχει να μας υποδείξει πολλά .
    Κάποτε υπήρχε ο θεσμός της παρθενιάς , ειδικότερα στην επαρχία , προκειμένου να διαφυλαχθεί η καθαρότητα με την έννοια και τις διαστασεις που της έδιναν τότε πριν τον γάμο .
    Απο οτι ξέρω , ούτε τρελένονταν όμως , ούτε τα λεξοτανιλ γνώριζαν και πάσης άλλης φύσης ψυχοφάρμακου , εν αντιθέση με σήμερα που απολαμβάνουν με την σεξουαλική ''ελευθερία '' μας
    ως άνθρωποι απαλλαγμένοι απο ταμπου και ξεπερασμένες προκαταλήψεις και τα καταναλώνουμε σαν να είναι καραμέλες !!!

    ...; ρ
    ναι σωστα...
    τοτε, αυτοι που σημερα παιρνουν κανενα φαρμακακι και ζουνε σαν ανθρωποι, ηταν οι τρελλοι του χωριου και ειχαν το δικαιωμα στην τρελλα και στην διασκεδαση του χωριου...

    ο καθενας εχει το δικαιωμα στις αποψεις του και στον σκοταδισμο.
    enjoy...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Μια αναδρομη στο παρελθόν οπού κυριαρχούσε ο πουριτανισμός , έχει να μας υποδείξει πολλά .
    Κάποτε υπήρχε ο θεσμός της παρθενιάς , ειδικότερα στην επαρχία , προκειμένου να διαφυλαχθεί η καθαρότητα με την έννοια και τις διαστασεις που της έδιναν τότε πριν τον γάμο .
    Απο οτι ξέρω , ούτε τρελένονταν όμως , ούτε τα λεξοτανιλ γνώριζαν και πάσης άλλης φύσης ψυχοφάρμακου , εν αντιθέση με σήμερα που απολαμβάνουν με την σεξουαλική ''ελευθερία '' μας
    ως άνθρωποι απαλλαγμένοι απο ταμπου και ξεπερασμένες προκαταλήψεις και τα καταναλώνουμε σαν να είναι καραμέλες !!!

    Σάφως η υπερβολή κυριαρχούσε και τότε , όπως και σήμερα αλλά ως αντίποδας του φαινομένου .
    Υπάρχει ένα ρητό που λέει οτι όλες οι επαναστάσεις συνεβαλλαν στην δημιουργία ανθεκτικότερων μορφών σκλαβίας .
    Πολλές φορές αναρωτήθηκα εαν κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να ισχύει και για την σεξουαλική επάνασταση .
    Μήπως ήταν άλλο ένα μέσο για να οδήγηθούμε στην σκλαβιά των πάθων μας , και τον καυτηριασμό της συνείδησης μας ?
    Ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορώ να δώσω σε αυτο και ειδικότερα μέσα απο ένα πόστ , καθότι οι πτυχές που εμπλέκονται είναι άπειρες,
    αυτό που γνωρίζω όμως είναι την ελευθερια στην οποιαδήποτε μορφή της ελάχιστοι άνθρωποι είναι αυτοι που μπορούν να την διαχειριστούν σωστά ,
    αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο σε μια ιδανική κοινωνία . Η κατάχρηση πάντα κέρδιζε έδαφος αργά η γρήγορα , και μετέπειτα ονόμαζοταν ως
    , ''επιλογή'' , ''φυσιολογικό'' η ακόμα χειρότερα ''δικαίωμα'' . Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα που θα μπορούσαν να δικαιώσουν τα λεγόμενα μου .

    Αποχή δεν συνεπάγεται ανωμαλία ούτε καταπίεση . Δείχνει επιλογή και δικαίωμα στην ελευθερία της απόφασης .
    Εαν ο ανθρωπος ως είδος είναι καθαρά υποκινούμενος απο ένα ένστικτο , τότε εγώ δεν θα ήθελα να είμαι ένας , γιατί δεν
    θα είχα καμμία διαφορά με τα ζώα , πέρα απο περίσσειες υποχρεώσεις και σκοτούρες .


    Λίγο προβληματισμος πριν απο οποιοδήποτε χαρακτηρισμο δεν θα έβλαπτε . Περιμένω τα ''κοτρώνια'' που θα μου εξαπολύσετε . ; ρ

    μπα, δν θα πάρω!
    κ στο ψυχιατρείο κ χωρις σεξ!
    προτιμώ το σεξ κ τα φαρμακα μου!
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by glafkos View Post
    Θεωρειται φυσιολογικο καποιος εφηβος να μην θεωρει σωστο να κανει ερωτα με γυναικα γιατι ειναι εναντια στις αρχες του?
    Μην με ρωτησετε ποιες ειναι οι αρχες του απλα υποθετικα μιλαω
    σκεφτεται οτι καποιος νεος ειναι κατα του σεξ διοτι δεν συμφωνει με την πραξει
    ειναι λογικο η οχι??
    Το "σωστότερο" (από αυτήν την σκοπιά, της αποχής) δεν είναι να μην θεωρεί σωστό να κάνει σεξ επειδή πολύ απλά δεν αισθάνεται ακόμα έτοιμος; Νομίζω ότι αυτές οι "αρχές" είναι μια πρόφαση για να δικαιολογήσουμε την κατάσταση αυτή απέναντι στην επικρατούσα άποψη που θέλει την εφηβεία να σημαίνει απαραιτήτως και έναρξη της σεξουαλικής ζωής του ανθρώπου. Είναι ίσως μία αρχή ενάντια σε αυτήν την νέα "καταπίεση".
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι σωστα...
    τοτε, αυτοι που σημερα παιρνουν κανενα φαρμακακι και ζουνε σαν ανθρωποι, ηταν οι τρελλοι του χωριου και ειχαν το δικαιωμα στην τρελλα και στην διασκεδαση του χωριου...

    ο καθενας εχει το δικαιωμα στις αποψεις του και στον σκοταδισμο.
    enjoy...
    Οι τρελοί του χωριού δεν είχαν καμμιά σχέση με τα σημερινά συνδρομα ρεμ . Υπάρχουν και σήμερα οι τρελοι του χωριού , παρολη την εξέλιξη της φαρμακευτικής , και κατα μια τραγική συνειδητοποίηση παραμένουν ιδιοι στις συμπεριφοτες τους όπως και τότε . Συχναζω συχνα σε χωριά καθότι είμαι απο νησί( μεγαλουτσικο ) και τα βλέπω
    Μην ψάχνεις να βρεις στηριγματα προς παραδειγματισμο , ως άλλος ειδήμων και εσύ .

    Αυτο το κοτρώνι το έχω ξαναγευτεί , και έχει παντα την ίδια αίσθηση . Σκοταδιστης..... , το πρώτο λοιπόν και επεται και συνέχεις .
    Θέλω να δω τι άλλο ''παρασημο'' μπορώ να μαζέψω χαχαχα . Σαφως η προτροπη μου προς προβληματισμο έπεσε στον κουβα , αλλα δεν παραξενεύομαι .
    Σπανίζει σημερα το συνγκρητικο στοιχείο με το παρελθον , γιατί ξεβολεύει και χαλάει τον μυθο της εξέλιξης και της πρόοδου .
    Λίγοι δεν φοβούνται να αρνηθούν οτι η ανθρωπότητα επενδυσε σε λάθος πράματα και αξίες .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να πεις την σεξουαλικη επανασταση...αιτιο για την αυξηση των ψυχοφαρμακων , οταν στο παρελθον δεν υπηρχαν καν....δεν στεκει. Αλλα και να υπηρχαν νομιζω οτι η κοινωνια μας ειναι σαφως πολυ πολυπλοκη...μπορει πχ με τον ιδιο τροπο να πεις οτι φταιει η μολυνση του περιβαλλοντος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ποιος σου ειπε πως αυτο που ειπες επεσε στον κουβά?
    οταν συνδεεις το ελευθερο σεξ, ας το πω έτσι, με την αύξηση των ψυχικων διαταραχών κ τη ληψη φαρμακων με αυτο τον τροπο,
    το εχασες.
    δν μπορείς να βαλεις κανενα ουτε να συζητήσει.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,723
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Οι τρελοί του χωριού δεν είχαν καμμιά σχέση με τα σημερινά συνδρομα ρεμ . Υπάρχουν και σήμερα οι τρελοι του χωριού , παρολη την εξέλιξη της φαρμακευτικής , και κατα μια τραγική συνειδητοποίηση παραμένουν ιδιοι στις συμπεριφοτες τους όπως και τότε . Συχναζω συχνα σε χωριά καθότι είμαι απο νησί( μεγαλουτσικο ) και τα βλέπω
    Μην ψάχνεις να βρεις στηριγματα προς παραδειγματισμο , ως άλλος ειδήμων και εσύ .

    Αυτο το κοτρώνι το έχω ξαναγευτεί , και έχει παντα την ίδια αίσθηση . Σκοταδιστης..... , το πρώτο λοιπόν και επεται και συνέχεις .
    Θέλω να δω τι άλλο ''παρασημο'' μπορώ να μαζέψω χαχαχα . Σαφως η προτροπη μου προς προβληματισμο έπεσε στον κουβα , αλλα δεν παραξενεύομαι .
    Σπανίζει σημερα το συνγκρητικο στοιχείο με το παρελθον , γιατί ξεβολεύει και χαλάει τον μυθο της εξέλιξης και της πρόοδου .
    Λίγοι δεν φοβούνται να αρνηθούν οτι η ανθρωπότητα επενδυσε σε λάθος πράματα και αξίες .
    μπα σοβαρα>?
    για πες μας εσυ λοιπον που τα ξερεις καλυτερα, απο τι πασχουν "οι τρελλοι του χωριου" αν οχι απο ελλειψη ιατρικοφαρμακευτεικης περιθαλψης?
    αναμενω...


    εαν αρεσκεσαι σε αναχρονιστικες αποψεις, ειναι αναμενομενο να στο εχουν πει πολλοι. αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι δεν ισχυει. ισως μαλιστα, το αντιθετο...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Η βιομηχανική επανάσταση ίσως ναι. Αλλά η σεξουαλική απελευθέρωση;

    Τα ψυχικά νοσήματα τα παλιότερα χρόνια ήταν πολύ μεγαλύτερο ταμπού απ ότι σήμερα. Για αυτό και δεν γνωρίζουμε πολλά κρούσματα... Ο τρελός του χωριού ήταν συνήθως κάποιος άνθρωπος με νοητική στέρηση. Άνθρωποι όμως με ψυχολογικά προβλήματα υπήρχαν αρκετοί...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν μπορεις να πεις την σεξουαλικη επανασταση...αιτιο για την αυξηση των ψυχοφαρμακων , οταν στο παρελθον δεν υπηρχαν καν....δεν στεκει. Αλλα και να υπηρχαν νομιζω οτι η κοινωνια μας ειναι σαφως πολυ πολυπλοκη...μπορει πχ με τον ιδιο τροπο να πεις οτι φταιει η μολυνση του περιβαλλοντος.
    Δεν έριξα την ευθυνη μεμονωμένα στην σεξουαλική επανάσταση ως παράγοντα για την χρήση των ψυχοφαρμάκων . Νομίζω όμως οτι εχει συμβάλει .
    Οι κοινωνικές αναμορφώσεις και μοντέλα , έχουν πάντοτε ψυχοδυναμικο αντίκτυπο στα μέλη τους . Αυτο που κάποτε είχε μια ιδιαίτερη αξία , σήμερα έχει γίνει ευτελές.
    Δεν συνεπάγεται οτι όλοι οι ανθρωποι λειτουργούν κατ'αυτον τον τρόπο , βοήθησε όμως στην απαξίωση του .

    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Η βιομηχανική επανάσταση ίσως ναι. Αλλά η σεξουαλική απελευθέρωση;

    Τα ψυχικά νοσήματα τα παλιότερα χρόνια ήταν πολύ μεγαλύτερο ταμπού απ ότι σήμερα. Για αυτό και δεν γνωρίζουμε πολλά κρούσματα... Ο τρελός του χωριού ήταν συνήθως κάποιος άνθρωπος με νοητική στέρηση. Άνθρωποι όμως με ψυχολογικά προβλήματα υπήρχαν αρκετοί...
    Θενκς μιλτον , απαντησες παραλληλα στο τι ακριβως είχαν και εξακολουθουν να εχουν οι ''τρελοι'' του χωριού . Καποιοι φαίνεται δεν κανανε ποτέ σε χωρίο , η αγνοουν την υπαρξη τους , η πολυ απλα δεν θελουν να θυμουνται την καταγωγη τους . Αναφορικα με το δευτερο που λες ...ναι , συμφωνω οτι υπηρχαν και τοτε ανθρωποι με ψυχολογικά , οχι όμως με τις διαστασεις που εχουν παρει σημερα .
    Η σχιζοφρενεια για παραδειγμα και οι ψυχωσεις εχουν ευξητικο ρυθμό ''επιδημιας'' . Σε 10-15 καποιοι υποθετουν μπορει να είναι η δευτερη ασθενεια στις στατιστικες .

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπα σοβαρα>?
    για πες μας εσυ λοιπον που τα ξερεις καλυτερα, απο τι πασχουν "οι τρελλοι του χωριου" αν οχι απο ελλειψη ιατρικοφαρμακευτεικης περιθαλψης?
    αναμενω...


    εαν αρεσκεσαι σε αναχρονιστικες αποψεις, ειναι αναμενομενο να στο εχουν πει πολλοι. αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι δεν ισχυει. ισως μαλιστα, το αντιθετο...
    Σκοταδιστης , αναχρονιστικος....., αλληλενδετα μου φαινονται , τιποτα σε πιο προτωτυπο δεν υπαρχει ? Ετσι για να νιωσω και λιγο το πνευμα της καινοτομιας σου βρε συ ρεμ .
    ΕΕΕ..., μην τρελενεσαι , δεν συνστηνω την επιστοφή σε εκεινες τις εποχές , το εχω γράψει αλλα μαλλον δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις αναλυτικά το μυνημα μου , ούτε να το κατανοησεις προφανως . Βιαστηκες να το καταταξεις μονο .:rolleyes:
    Last edited by O Frikoubikos; 21-08-2011 at 17:42.

  10. #25
    χμ....εγώ θα αρκεστώ να πω, πως το σεξ είναι το καλύτερο αγχολυτικο/αντικαταθλιπτικο/λιποδιαλυτικο/......
    Αν το καλοσκεφτούμε είναι η μοναδική απόλαυση.

    Η έλλειψη του μπορεί να οδηγήσει σε ψυχοφάρμακα, όχι το αντίθετο....:)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Δεν έριξα την ευθυνη μεμονωμένα στην σεξουαλική επανάσταση ως παράγοντα για την χρήση των ψυχοφαρμάκων . Νομίζω όμως οτι εχει συμβάλει .
    Οι κοινωνικές αναμορφώσεις και μοντέλα , έχουν πάντοτε ψυχοδυναμικο αντίκτυπο στα μέλη τους . Αυτο που κάποτε είχε μια ιδιαίτερη αξία , σήμερα έχει γίνει ευτελές.
    Δεν συνεπάγεται οτι όλοι οι ανθρωποι λειτουργούν κατ'αυτον τον τρόπο , βοήθησε όμως στην απαξίωση του .
    Πρεπει να πουμε οτι τα ψυχοφαρμακα χωρις να διαβασω καμμια εγκυκλοπαιδεια θα ναι ας πουμε ιστορια 50 χρονων? Τα πολυ υποτυπωδη κιολας....

    Σε λιγο σκανε τα νοοτροπα και νομιζω θα κατακλυσουν την αγορα.

    Εαν τα ειχαν στο παρελθον...δεν μπορω να ξερω θεωρητικως τι χρηση θα καναν...δεν τα ειχαν ομως. Μπορει εαν το 1940 ειχαν ψυχοφαρμακα να τα περναν σαν ασπιρινες δυο-δυο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    χμ....εγώ θα αρκεστώ να πω, πως το σεξ είναι το καλύτερο αγχολυτικο/αντικαταθλιπτικο/λιποδιαλυτικο/......
    Αν το καλοσκεφτούμε είναι η μοναδική απόλαυση.

    Η έλλειψη του μπορεί να οδηγήσει σε ψυχοφάρμακα, όχι το αντίθετο....:)
    Ναι συνηθως και σε γενικες γραμμες αυτο ισχυει. Ασε που ειναι απο τις λιγες απολαυσεις που...δεν βλαπτουν.:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Καποιοι φαίνεται δεν κανανε ποτέ σε χωρίο , η αγνοουν την υπαρξη τους , η πολυ απλα δεν θελουν να θυμουνται την καταγωγη τους . Αναφορικα με το δευτερο που λες ...ναι , συμφωνω οτι υπηρχαν και τοτε ανθρωποι με ψυχολογικά , οχι όμως με τις διαστασεις που εχουν παρει σημερα .
    Ναι και αυτό είναι ίσως απόρροια του σύγχρονου τρόπου ζωής γενικότερα και όχι απαραίτητα της σεξουαλικής απελευθέρωσης. Είναι μια θυσία μαζί με την κατακόρυφη αύξηση των κρουσμάτων καρκίνου (ενώ το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με τα λοιμώδη νοσήματα). Η ζωή στο χωριό είναι πολύ πιο ξέγνοιαστη απ ότι στα αστικά κέντρα ακόμα και σήμερα.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    ειχαν βοτανα. και αρρωστιες που τους εστελναν απο κει που ρθαν πριν προλαβουν να καταλαβουν οτι λαλησαν.
    Αυτό το κανε συνήθως η Εκκλησία, όχι τα βότανα... Και η "ασπιρίνη" στα χρόνια του Ιπποκράτη βότανο ήτανε,ζωμός από φύλλα Ιτιάς αν δεν κάνω λάθος :p
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η σχιζοφρενεια για παραδειγμα και οι ψυχωσεις εχουν ευξητικο ρυθμό ''επιδημιας'' . Σε 10-15 καποιοι υποθετουν μπορει να είναι η δευτερη ασθενεια στις στατιστικες .
    Δωσε καποιο λινκ...νομιζα οτι το ποσοστο ειναι σταθερο και κολλημενο στο 1% περιπου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  2. ΕΓΩ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ - ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 08-04-2011, 17:21
  3. ουσιες εναντια στα αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2011, 22:45
  4. Στην γιαγιά
    By weird in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2010, 03:42
  5. εναντια στο κατεστημενο!
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2006, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •