Που να ξεσπάσω τώρα;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394

    Που να ξεσπάσω τώρα;;;

    Εδώ που άλλου.... δημοσιεύω ένα μυθιστόρημα σε συνέχειες, σ' ένα σάιτ στο ίντερνετ.. το μυθιστόρημα αναφέρεται στους πάσης φύσεως εξευτελισμούς που υπέστην όταν εργαζόμουν για ένα διάστημα σε δήμο της Αθήνας με σύμβαση ορισμένου χρόνου από μια ηλίθια προϊσταμένη που δεν είχε ούτε τα μισά μου προσόντα και μ' έβγαζε κάθε τρεις και λίγο άχρηστη... μ' έβριζε με υποτιμούσε...
    Και μου γράφουν από κάτω:
    1ον) μία που θέλει να θεωρεί τον εαυτό της φίλη μου το εξής: "με τόσα που γράφεις στο τέλος θα γίνεις αορίστου μπας και ησυχάσουμε..." και με κάτι φατσούλες που δυσανασχετούν από δίπλα... η συγκεκριμένη είναι μόνιμα διορισμένη κάπου... αλλά βέβαια που να καταλάβει ο βολεμένος αυτόν που ζει κάθε μέρα με την αγωνία για το αύριο... και κάθε τόσο αλλάζει δουλειές για να επιβιώσει και βιώνει κάθε μέρα την αναξιοκρατία και την απαξίωση... αλλά τι να περιμένει κανείς από άτομο που πρώτα σε καλεί στο σπίτι του και μετά σου λέει ότι το έχεις βγάλει εκτός προϋπολογισμού...
    2ον) Μια άλλη μου έγραψε το εξής: κάτι θέλει να πει αλλά δεν είναι ποίημα...
    Καλά τόση βλακεία πια; φυσικά και δεν είναι ποίημα... είναι πεζό.... άλλα γράφω, άλλα διαβάζουν, άλλα καταλαβαίνουν.... έλεος δηλαδή....
    Τα έσβησα κι εγώ και τα δύο από κάτω... καλά δεν έκανα;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Εχεις σκεφτεί να μην ξεσπάσεις καθόλου και απλά να προσπεράσεις χαμογελώντας;

    Δεν ξέρω πόσο εύκολο σου ακούγεται, προτείνω να το δοκιμάσεις.

    Μην αναλώνεσαι από πράγματα που σε φθείρουν ψυχικά και που στην ουσία τους είναι εντελώς αστεία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω προτεινω να ακους τους παντες...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ μπα μετα απο δευτερη σκεψη....προσπερνας σιγουρα καποια πραγματα...δεν παλευεται αλλιως γιατι ο καθενας το κοντο και το μακρυ του
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Το κάθε τι έχει ακριβώς την σημασία και την αξία που εμείς του δίνουμε

  6. #6
    Καλημερα...μηπως εχεις ασχοληθει ελαφρως υπερβολικα με το θεμα που τους αναλυεις κ τους εχεις κουρασει??Για σενα ειναι σημαντικο να τα λες για να αποφορτιστεις αλλα για καποια ατομα απο καποια στιγμη κ μετα μπορει να γινεται κουραστικο... Δεν θελω να φανει οτι υπερασπιζομαι τ ατομα αυτα.. ηταν αγενεστατα!!!Κοιταξε το ομως κ απο την δικη τους πλευρα κ το πως θ αντιδρουσες κ συ αν διαβαζες απο καποιοα κατι το οποιο στο τελος σ εχει κουρασει... κ οπως σου ειπαν δεν χρειαζεται ν ασχολεισαι...προσπερασε τες....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Τι πάει να πει τους έχει κουράσει;; δικαίωμά μου είναι στη σελίδα μου να δημοσιεύω ότι θέλω... μυθιστόρημα σε συνέχειες είναι πως αλλιώς να το γράψω.... γι' αυτό υπάρχει και το σάιτ.... δε φτάνει που είναι και το μόνο βήμα που έχω αυτή τη στιγμή... αλλά τέλος πάντων τελικά ο δεύτερος που μου έγραψε τις κακίες του κάνει το ίδιο σ' όλο το σάιτ... είναι μερικοί εκεί μέσα που αυτοχρήζονται κρητικοί.... ποίησης.... λογοτεχνίας κλπ.... ψωνισμένοι... ντάξει τι να κάνουμε υπάρχουν και οι κομπλεξικοί.... τσάμπα συγχίστηκα και πολύ αξία του έδωσα μου φαίνεται...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    τσάμπα συγχίστηκα και πολύ αξία του έδωσα μου φαίνεται...
    Ετσι μπραβο!!! Προχωρα,λοιπον,κι ασ'τις να φανε στη μαπα τη σκονη σου!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Τον απέκλεισα κιόλας ώστε να μη μπορεί να μου αφήνει σχόλια και τέλειωσε το θέμα.... την άλλη τι θα τη κάνω που το παίζει και φίλη μου... ένα βράδυ είχαμε βγει έξω μ' αυτούς από το σάιτ.... και λέγαμε μεταξύ σοβαρού και αστείου να φύγουμε με το πρώτο πρωινό τραίνο και να πάμε στο γκόμενό της που μένει επαρχία.... και πάνω στην φάση σηκώνομαι να πάω τουαλέτα και όπως έφευγα από το τραπέζι της λέω... πάω τουαλέτα... μη σηκωθείτε και φύγετε χωρίς εμένα... (φυσικά έκανα πλάκα..) και γυρνάει και μου λέει: - ναι!! θα σε ρωτήσουμε.... άντε χάσου μου ήρθε να της πω... και διάφορες άλλες βλακείες έχει πει κατά καιρούς.... αλλά όσο φτάνει αυτό που έκανε... από τη μια με κάλεσε στο σπίτι του γκόμενού της στο χωριό και σε κάποια φάση έτρωγα ένα κομμάτι τυρόπιττα που είχε φτιάξει την προηγούμενη και που είχε περισέψει και γυρνάει και μου λέει: - " έλα φάτο τώρα... έτσι κι αλλιώς μας έχει κάνει τον προϋπολογισμό.....". Φυσικά δεν ξαναπάτησα στο σπίτι τους....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Βρε συ IRENEMARINA μην ασχολεισαι με τον καθε προβληματικο και κομπλεξικο! Αν αυτοι δεν ξερουν πως να φερθουν εσυ γτ να σκασεις? Νομιζεις οτι μπορουμε αυτους τους ανθρωπους να τους μαθουμε τωρα το πως να φερονται? Μην ασχολεισαι, γραψε τους και προχωρα... Αυτοι θα μεινουν μονοι και μην ψαχνεις την αξια σου στους αλλους παρα μονο μεσα σου εσυ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    IRENEMARINA,μηπως χρειαζεται να επαναπροσδιορισεις τις φιλιες σου?!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  12. #12
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    την άλλη τι θα τη κάνω που το παίζει και φίλη μου... ένα βράδυ είχαμε βγει έξω μ' αυτούς από το σάιτ.... και λέγαμε μεταξύ σοβαρού και αστείου να φύγουμε με το πρώτο πρωινό τραίνο και να πάμε στο γκόμενό της που μένει επαρχία.... και πάνω στην φάση σηκώνομαι να πάω τουαλέτα και όπως έφευγα από το τραπέζι της λέω... πάω τουαλέτα... μη σηκωθείτε και φύγετε χωρίς εμένα... (φυσικά έκανα πλάκα..) και γυρνάει και μου λέει: - ναι!! θα σε ρωτήσουμε.... άντε χάσου μου ήρθε να της πω... και διάφορες άλλες βλακείες έχει πει κατά καιρούς.... αλλά όσο φτάνει αυτό που έκανε... από τη μια με κάλεσε στο σπίτι του γκόμενού της στο χωριό και σε κάποια φάση έτρωγα ένα κομμάτι τυρόπιττα που είχε φτιάξει την προηγούμενη και που είχε περισέψει και γυρνάει και μου λέει: - " έλα φάτο τώρα... έτσι κι αλλιώς μας έχει κάνει τον προϋπολογισμό.....". Φυσικά δεν ξαναπάτησα στο σπίτι τους....
    Μηπως μπερδευεις τις γνωριμιες μεσω ιντερνετ με φιλια? Για μενα για να αποκαλεσω τον αλλον φιλο-η θα πρεπει να εχω περασει μαζι του διαφορα... κ κυριως να εχει χαρει μ ετην χαρα μου ..να μου εχει συμπαρασταθει σε δυσκολες στιγμες κ τουμπαλιν... οταν απλα βρισκεσαι με καποιους ανθρωπους για ενα καφε 'η ενα ποτο 'η εστω για μια εκδρομη δεν ειναι φιλια... ειναι παρεα με γνωστους οπου απο κει θ αρχισεις κ θα ξεσκαρτιζεις ποιοι σου κανουν κ ποιοι οχι... κ μαλλον αυτη η κοπελα με τον τροπο που εχει φερθει σου δειχνει οτι πρεπει να την καταταξεις μονο στους ιντερνογνωστους...ουτε αν στους γνωστους.....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Μωρέ καλά τα λες πιεσμένη μου.... απλώς μέχρι κάποια εποχή έκανε διάφορες δηλώσεις του τύπου "εμείς σε βλέπουμε σαν αδερφή μας" (αυτή και ο γκόμενος από το χωριό εννοούσε) και διάφορα άλλα τέτοια και κάθε τρεις και λίγο με καλούσε στο χωριό και δε συμμαζεύεται... τέλος πάντων.... το θέμα είναι ότι μ' αυτά και μ' αυτά εγώ είμαι τελείως μόνη μου (και νιώθω και έτσι...) χωρίς παρέες, χωρίς φίλους (χώρια το χωρίς σύντροφο.... ) ... όλοι όσοι θεωρώ φίλους αποδυκνείονται πολύ λίγοι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    ... όλοι όσοι θεωρώ φίλους αποδυκνείονται πολύ λίγοι...
    ε, χαμηλωσε κ εσυ λιγο τον πηχυ σου!

    δεν ξερω αν το εχεις σκεφτει ποτε ετσι, αλλα αν τραβας ολους τους ανωριμους κ τους κομπλεξικους, σορι, αλλα καποιο θεματακι εχεις κ εσυ!

    ποτε στη ζωη δεν φταινε μονο οι αλλοι, καθε σχεση 2 ανθρωπων, θελει 2 ανθρωπους!

    αν τραβας ολους τους ανωριμους τοτε, κατι κανεις κ εσυ λαθος. υπαρχουν διαφορα πραγματα που μπορει να κανεις λαθος!

    μπορει να διαλεγεις ανθρωπους με λαθος κριτηρια. μπορει να μην οριοθετεις σωστα τις σχεσεις σου κ να τους δινεις λαθος μηνυματα κ χωρο να σου κανουν καποιες συμπεριφορες που δε σ αρεσουν, αφηνοντας τους να νομιζουν δεν σε ενοχλει. μπορει να τους προκαλεις αθελα σου να σου βγαζουν κ λιγο τον κακο τους εαυτο. πολλα σεναρια παιζουν.

    ας πουμε αυτο που λες ολη την ωρα εδω μεσα οτι κανενας δεν ειναι του επιπεδου σου, κ ολους τους βρισκεις κατωτερους σου, κ ολοι σε αδικουν κ χαραμιζεσαι εχοντας τοσα προσντα, δε μου φαινεται κ πολυ ισορροπημενη δηλωση! φαινεσαι σα να εχεις ενα κομπλεξ ανωτεροτητας κ ενα κομπλεξ κατωτεροτητας την ιδια στιγμη σχετικα με το πως νιωθεις απεναντι στους αλλους! ισως συγκρινεσαι πολυ με τους αλλους! παντως ισως να το εκπεμπεις κ στους αλλους κ να τους προκαλεις με αυτον τον τροπο.

    ξερεις, οι αλλοι δε θελουν να σε κανουν παρεα για να εισπραττουν απο σενα οτι θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο κ αρα αυτους τους βλεπεις κατωτερους. οι αλλοι θελουν να νιωσουν οτι τους αποδεχεσαι γι αυτο που ειναι αυτοι, οπως ειναι, ο,τι ειναι, οχι αν ειναι καλυτεροι ή χειροτεροι απο σενα.

    ξεκινωντας απο εσενα, χτιζοντας μια αρμονικη σχεση με το δικο σου εαυτο, αποδεχομενη τον εαυτο σου, με τα καλα σου, αλλα κ με τις αδυναμιες σου, κ στη συνεχεια αποδεχομενη κ τους αλλους στη διαφορετικοτητα τους κ με τα καλα τους, αλλα κ με τις αδυναμιες τους, θα μπορεσεις σιγα σιγα να σχετιζεσαι με τους αλλους ανθρωπους με εναν πολυ πιο υγιη κ εποικοδομητικο τροπο.

    γιατι τελικα αυτο που σε κανει μιζερη κ δυστυχισμενη δεν ειναι οι αλλοι, αλλα ο τροπος που σχετιζεσαι με τους αλλους. οσο δεν το συνειδητοποιεις αυτο, ξερεις τι θα γινεται? θα κανεις το ιδιο λαθος. θα αλλαζεις ανθρωπους, κ με τους καινουργιους ανθρωπους θα παθαινεις τα ιδια που παθαινες με τους προηγουμενους. θα νιωθεις ανωτερη κ οτι σε αδικουν, οτι δε σου φερονται καλα, κ φτου τα ιδια κ τα ιδια.
    Last edited by Lou!; 23-08-2011 at 23:13.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Μα δεν τον έχω ψηλά... ειδικά στο θέμα του συντρόφου πιο πολύ απ' όσο τον χαμήλωσα στο τελευταίο ρεμάλι που πέρασε από τη ζωή μου δε γίνεται..... και πάλι μου φέρθηκανε με το χειρότερο τρόπο.... και το ρεμάλι και οι φίλοι.... τώρα είναι ολόκληρη ιστορία και δε θέλω να εκτεθώ τόσο πολύ για να την πω....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα τί κάνω?
    By almost_good in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2010, 03:28
  4. Τί κάνουμε τώρα;
    By Alobar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 29-11-2009, 22:13
  5. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •